Domácí péče o vždyzelenou begonii

Tento krátký (až 40 cm) typ begónie pochází z brazilských tropů, kde není zima a sníh, takže jeho květiny mají skutečně příležitost rychle se rozvíjet po celý rok.

Velkolepý,trvalý, milující teplo a nenáročnýrodák z Brazílie již dlouho přitahuje pozornost chovatelů.

V současné době bylo vyvinuto mnoho odrůd begónie, které vždy kvetou, včetně těch, které jsou odolné vůči teplotním podmínkám.ne horké léto průměrného pásu.

Tyto odrůdyse pěstují jako jednolety , pěstují je v interiéru a na jaře, když hrozba mrazu končí, se vysazují na otevřeném prostranství.

Při podzimním chlazení se rostliny sklízejí.

Dobře zachované silné exempláře, které budou sloužit jako zdroj řízků pro příští letní sezónu, jsou zasílány na teplou zimu.

    Následující odrůdy begonie neustále kvetou :
  1. Albaje vysoká, až 40 cm, rozprostřená, s tmavě zelenými listy a bílými květy,smontovány do skupin po 12 kusech.
  2. Kate Teicher- dorůstá do výšky 40 cm, zelené listy jsou ohraničeny červenou barvou.Květenství jsou červené, třináct kvetené.
  3. Carmen- středně vysoká (25 cm) odrůdas velmi tmavými, lila-hnědými listy a růžovými květy, seskupenými do šesti.
  4. Othello- stonky 25 centimetrů nesou jasně šarlatové květy, hojně kvetoucí.
  5. Albert Martin- krátká (15 cm) odrůda, zelené listy s červeným okrajem.Světlé karmínově fialové květy se spojí do květenství devíti kusů.Na jedné rostlině se současně rozvine až 55 květů.
  6. Bella- nízká (19 cm), zdobená zelenými listy ohraničenými červenými a tmavě růžovými devíti květovanými květenstvími.Současně může kvetnout 140 květů.
  7. Bikolaje nízko rostoucí (13 cm) odrůda se zelenými listy a bílými květy s růžovým okrajem, seskupené do skupin po čtyřech.

Zároveň se v pokojové kultuře pěstujeještě četnější odrůda „někdy kvetoucích“ .

Domácí péče

Osvětlení

Je zapotřebí jasné světlo.Nejlepší osvětlení je zajištěnookny orientovanými na východ nebo jihozápad .Na oknech severních směrů, stejně jako v období krátkých denních hodin, je pro „věčné kvetení“ nutné další osvětlení - takže doba světla je 16 hodin denně.Stínování může být vyžadováno na jižní a jihovýchodní straně - zejména v polovině léta.

Teplota

Nejlepší teplotní rozsahv průběhu celého rokuje od20 do 25 stupňů.
Jak udržet begonii, která v zimě někdy kvetou?

V ziměje třeba chránitkořenový systém před podchlazením (například na chladném parapetu) av létě- aby se zabránilopřehřátí stonků a listů .

Je-li semperflorence begónie v zimě udržována na krátkém denním světle, musíte ji přepnout doklidového režimu- udržovat ji při teplotě 12 až 15 stupňů, ale ne pod:teplota +12ºС je rozhodujícípro původně tropickou rostlinu.

Půda

Rostlina neklade na půdní substrát zvláštní požadavky: musí býtmírně kyselá, dostatečně volná, výživná, s dobrou propustností pro vzduch a vlhkost .

Můžete použítupravenou půdu pro begónienebo zahradní půdu s dobrou dávkou perlitu nebo vermikulitu, jakož i připravit směs stejných částí listové půdy, humusu a písku.

Výsadba


Kontejnerpro výsadbu může býtspíše široký než hluboký(kořeny rostlin)vyvíjet se ve vrstvě povrchové půdy), s povinnýmdrenážním otvorem .Protože stagnace vody je extrémně nepříznivá, je lepší zvolit porézní materiál nádoby -keramiku bez souvislé vrstvy glazury .

Na dno nádobymusí být umístěna drenážní vrstvajemných oblázků nebo expandovaného jílu, načež se půda nalije malým skluzavkou, na kterou se převážně umístí horizontální kořenový systém a půdní směs se přidá do požadované úrovně a postupně se zhutňuje.

Do jedné nádoby lze zasadit několik rostlin dostatečně blízko u sebe - s minimemplocha jídla 10x10 cm pro každého.

Transplantace

Transplantaces růstem : mladé vzorky jsou častější, zralé vzorky méně často, až po nahrazení transplantátu částečnou obnovou povrchové půdy v květináči.Staré rostliny navíc zpravidla ztrácí svůj dekorativní efekt a nahrazují je mladé rostliny pěstované na řízcích.

Zalévání

Zalévánís mírou, zejména ráno nebo večer. Hlavním cílem v tomto případě je zabránit buď vysychání země a kořenového systému, nebo stagnaci vlhkosti v půdě.

Mezi zalévánímměkkou, ne studenou vodouby měla půda trochu vyschnout.

Pokudv ziměje tato begoniev klidu, při teplotě 12–15 stupňů a krátkém denním světle , měla by se frekvence zavlažovánísnížit .

Vlhkost

Je nutné udržovat atmosférus vysokou vlhkostí , podobnou „nativním“ tropůmalepostřik křoví přímo neprospíváani listům, ani květům: na nich se objevují tmavé skvrny .

Mělo bystříkat vodu kolem begónie , nebo vedle ní umístit velké nádoby s vodou, umístit hrnec na podnos s navlhčenými oblázky.

Vrchní obvaz


Zařízeníkrmí rostlinujednou měsíčněslabým roztokem minerálních hnojiv s mírně sníženou složkou dusíku.Draslík a fosfor, nezbytné pro kvetoucí rostliny, musí být přítomny v plném rozsahu.

Pokudzimování begónie je stále kvetoucí a teplésvětlo , vrchní obvazse nezastaví .

Růst a prořezávání

Tento druh neroste nad 40 cm, aleprořezávání- hlavně po zimování -se provádí : příliš protáhlé výhonky se zkrátí, slabé se odstraní.

Během jarního prořezávání lze připravit i řízky pro vegetativní rozmnožování.

Kvetoucí

Potenciálně „semperflorence“ je opravdu schopná rozkvétat vždy a ukazuje všechny nové tropické, froté a jednoduché, květenství různých odstínů, kombinací a přechodů:bílá a světle krémová až ultra tmavě červená (pro froté odrůdy viz zde ).

Hlavní zárukou takového zázračného jevu je neustálé světlo, mírné teplo a vlhkost - jak v půdě, tak ve vzduchu.

Květenství vadlých, stejně jako sušené listy, by mělo být okamžitě odstraněno.

Propagace

Stálezelená begónie se vegetativně šíří-řízky a takésemeny .

Je třeba mít na paměti, že odrůdys jednoduchými květinami zcela zachovávají všechny znaky během množení semena froté formy ztratí.

Aby sezachovala nádhera a zbarvení froté květiny , je nutnépoužít výhradně vegetativní rozmnožování .

Propagace řízky stonků


Použitíjarní a letní řízkyasi 10 cm dlouhé, na nichž jsou 2-3 párylisty.Plátky se suší, spodní listy se odstraní.

Předběžnézakořenění řízků ve vodě, ošetřte spodní části kořenovými stimulanty nebo je okamžitě vysaďte do obyčejné půdy dalším pískem.

Přistání je pokryto plastovou fólií, udržováno v teple (+22-25ºС ), provzdušňováno a navlhčeno.

Po vytvoření kořenového systému a vytvoření nových výhonků (přibližněběhem měsíce ) se řízky vysadí do samostatných nádob s obvyklou půdní směsí.

Propagace osivem

Tato metoda se často používá pro pěstování sazenic na volné půdě v ročním režimu.

Na konci zimyse na povrch půdní směsi umístí malá semena, postříká se vodou, pokryje se plastovým obalem, větrá se, udržuje se při dobré teplotě22-25ºСav dobrém světle.

Střílení se objeví za 2-3 týdny.

Po vytvořenídvou nebo tří pravých listůsazenice opatrně ponoří,sníží teplotu na 17-18 ° Caomezí zalévání .

Když rostou, sedí.Kvetení může začít ve věku 12-20 týdnů.

Známky potíží

Listy zblednou, výhonky jsou natažené- výsledek nedostatečného světla, zejména v zimě.Je nutné zajistit optimální světelný režim, uspořádat osvětlení během krátkých denních hodin.

Intenzita květu se snižuje- nadbytek jasného světla a nadměrné vlhkosti.Rostlina potřebuje stínování a větrání.

Leaf Edgeshnědá a suchá- suchý vzduch a přehřátí.Omezte vystavení přímému slunečnímu záření a zajistěte zvlhčování.

Pupeny padají, poupata suchá- nízká vlhkost.Je nutné jej navlhčit navíc.

Begonia kape květiny- k tomu dochází s prudkou změnou teploty a vlhkosti;lze pozorovat u nedávno získaného nebo náhle přemístěného vzorku - jako stresující reakce, která přechází, když se přizpůsobuje novým podmínkám, pokud vyhovuje potřebám rostliny.

Listy a stonky zčernávají- obvykle v exemplářích po kousnutí mrazem pěstovaných na otevřeném terénu.Vyberte si neporušené, silné keře, přesuňte je do květináčů a přeneste je do teplé místnosti.

Nemoci a škůdci stálezelené begonie


Chyby, zejménastagnace nebo nedostatek vlhkosti v půdě , oslabují rostlinua vyprovokovat jeho porážkuplísní .V tomto případě je nutné optimalizovat zalévání a ošetřovat begoniifungicidy.

​​

Kombinacevysoké vlhkosti a nízké teplotyvede k vývojikořenové nebo listové hniloby .

Pokud proces právě začal, je nutné optimalizovat podmínky teploty a vlhkosti a odstranit poškozené části.

V případě vážné porážky je třeba zakořeněné řízky odříznout od zdravých výhonků a udržovat je ve vhodných podmínkách a zbavit se zbytku rostliny.

Na Begonia mohou zaútočitmolice, třásně a hmyz z měřítka .Jako první opatření se škůdci odstraní bavlněným tamponem namočeným v alkoholu nebo ošetřením mýdlovým roztokem.Nejúčinnějšíléčbou pro škůdce jsousystémové insekticidy.

Ve ​​zvlhčené místnosti, kde je teplý a světlý rok, bude vždy kvetoucí begonie (Begonia semperflorens) plně ospravedlňovat své nadějné botanické jméno, prakticky nepřestane tvořit a rozvíjet poupata během všech čtyř ročních období.

Fotografie

Dále vidíte fotografii výsadby a péče o domácnost pro Begonia Everblooming :

Užitečné video

V tomto videu se seznámíte se zařízením: