Doporučení pro péči a pěstování květin Poliscias doma

„Poliscias“ je krásná rostlina podobná stromům, na které se během života mění vzhled listů.

Je známo již velmi dlouho, ale u pěstitelů květin není oblíbený kvůli potřebě vytvořit správné podmínky - jinak může spadnout listí nebo dokonce zemřít.

Často se používá pro pěstování bonsaje.

Obecný popis rostliny

„Poliscias“ je rodina okrasných rostlin z rodu Araliaceae. V přirozených podmínkách se vyskytují v tropických deštných pralesech na Madagaskaru, na tichomořských ostrovech a v jižní Asii.Název květiny pochází z kombinace dvou řeckých slov - „polys“ - hodně a „skias“ - stín.“Poliscias” získal slávu v 18. století, ale protože rozmarné dispozice zřídka najitý na okenních parapetech.

Druh z fotografie

Ve ​​světě existuje až 80 odrůd „Poliscialis“. Všichni se mohou od sebe lišit strukturou listů, kmene a skutečně celkového vzhledu.

Keř- tvoří svěží stromy z mnoha výhonků.Nejoblíbenější je při pěstování domu.Jeho listy mohou být použity pro léčebné účely nebo jako koření pro potraviny.

„Fabian“- má listy tmavě zelené barvy, zaoblený tvar.Obzvláštěpřitažlivost dává fialovým odstínem listové desky.Kmeny jsou silné, lignified.

„Tupolistny“- roste ve formě keře s lesklými listy, které mají 3-5 laloků a lalokovou hranu.

„Paniculate“- keř malého vzrůstu s dlouhými listy (až 20 cm dlouhé), protáhlý nebo oválný s ostrým koncem.Poddruh „Variegata“ je rozšířený a na listech jsou žluté skvrny.

„Bulfura“je nízký keř se šedozelenými větvemi.Letáky se třemi velkými laloky, na jejichž okraji je tenký bílý okraj.

„Kapradina“je rostlina keřového typu, která v přírodě může dorůst až 2,5 metru na výšku.Listy jsou dlouhé (do 50 cm), rostou hustě.Rostlina vypadá jako kytice listů kapradin.

„Přilba ve tvaru“- na rozdíl od všech ostatních, má jiné listy a hustý kmen, ze kterého vycházejí tenké větve.Pestré listy, skládající se ze tří laloků.

Guilfoyleje rozvětvený keř, který roste až do výšky 3 metrů.Listy jsou velké, s bílým nebo žlutým okrajem.

Domácí péče

Zařízení není v bytech populární, protože pro normální vývoj vyžaduje zvláštní vlastnosti.podmínky - alespoň co se týče teploty a vlhkosti.

Akce po nákupu

V obchodě je nejlepší zvolit malou rostlinu do velikosti 30 cm , která je stále v provozuneměl čas růst.Optimální čas je začátek března.Bude se moci snadněji přizpůsobit novým podmínkám a s dobrou péčí se do začátku podzimu stane velkým bujným keřem.

Transplantace zakoupené rostliny je nutná po 1-2 týdnech.

Pozor! Kořeny Poliscias jsou obvykle navíc pokryty speciálním košem, který je pak umístěn do země.Pokud nechcete transplantovat a neodstraňovat, může kořenový systém zemřít.

Hrnec je vybrán stejný jako ten, který je přepravován, nebo trochu víc. Nemůžete ji okamžitě zasadit do velkého kontejneru - kořenový systém rostliny se vyvíjí špatně a může hnit.

Prořezávání

Policie mohou snadno snášet stříhání, takže je často vybírán pro pěstování bonsaje. To se nejlépe provádí brzy na jaře.

Aby se zajistila bushiness, můžete periodicky svírat vrcholy střely.

Při tvarování stromu pečlivě ořízněte spodní malé procesy, čímž odhalíte část kmene.

Zalévání

Rostlina není přípustná jak pro záliv, tak ani pro sušení z hliněného kómatu. Nejlepší je udržovat mírně vlhkou půdu.Za tímto účelem se v létě „Poliscias“ zalévá hojně asi 1krát týdně.V zimě, kdy má květina odpočinek, může být zalévání omezeno tak, že mezi postupy půda trochu vyschne.

Přistání a uzemnění

Nápověda! Nejoptimálnější pro vývoj rostliny Poliscias je výsadba řízků - pak bude květinaokamžitě být v těch podmínkách, kde musí růst.

„Poliscias“ se nestará o složení půdy. Může to být lehká půda s normální až slabě kyselou kyselostí.V květinářství si můžete koupit univerzální půdu a poté do ní přidat malý prášek do pečiva.

Pro osobní přípravu musíte vzít ve stejných částech trávník, humus, list, rašelinu a písek.Z výše uvedeného receptu můžete bez jakýchkoli následků odstranit jakoukoli složku kromě písku.

Transplantace

Velikost květináče určuje, do jaké míry se bude rostlina vyvíjet. Za účelem získání velkého vzorku však nelze výrazně zvětšit objem nádoby - jinak se může objevit kořenový rozpad, který se vyvíjí pomalu.

Důležité! Průměr hrnce je třeba postupně zvětšovat, každoročně o 1-2 cm.

Mladé stromy se každoročně vysazují, dospělí - pokud je třeba stimulovat další růst.Hrnec je vybrán s otvory, do dna se nutně nalije silná vrstva drenážovaného jílu nebo rozbitá cihla.

Pěstování ze semen

Semena se nakupují ve zvláštních obchodech. Výsev se provádí při teplotě + 19–25 stupňů v nádobě s nutričním složením.

Semena se rozptýlí po povrchu půdy a na vrchol se trochu posypou.Nádoba je pokryta fólií nebo sklem a přenesena na tmavé místo.

Když se objeví sazenice, sklo se odstraní a nádoba se přesměruje na zdroj rozptýleného světla.Výsadba v jednotlivých květináčích se provádí s růstem sazenic.

Rozmnožování

Hlavním typem reprodukce jsou řízky, které lze řezat jak z vrcholů , tak z tlusté části trupu.

Optimální délka výhonku je 15 cm.Po odstranění posledních listů se stopka zasekne v nádobě s rašelinou nebo mokrým pískem a pokryje se sklem nebo plastovým obalem.

Teplota v místnosti by neměla být nižší než +25 stupňů, můžete použít nižší ohřev půdy.Pro urychlení tvorby kořenů je spodní část ošetřena fytostimulanty.

Teplota

Během jara a léta je vhodné poskytnout Poliszias pokojovou teplotu asi +20 stupňů. V případě jeho růstu je nutné zvýšit vlhkost vzduchu.

Nápověda! V zimě by měla být teplota mezi + 17-20 stupňů.Květina musí být umístěna mimo radiátory a průvan.

Osvětlení

Je zapotřebí jasné, rozptýlené světlo, pro které je nádoba umístěna na západní nebo východní okno.Může se přizpůsobit částečnému stínu.Druhy "Poliscias" s pestrobarevnými listy potřebují konstantní jasné světlo, ale s ochranou před přímými paprsky.

Prospěch a újma

Důležité! Poliscias je jedovatá rostlina.Kontakt s pokožkou může způsobit podráždění nebo dokonce drobné popáleniny.

Doporučuje se, aby všechny operace s květinou byly prováděny rukavicemia na konci si důkladně omyjte ruce mýdlem a vodou.

Nemoci a škůdci

Poliscias s nejmenší nespokojeností s okolním prostředím odhazuje listy.Obvykle je to kvůli:

  • nízká vlhkost;
  • Nesprávné zalévání;
  • Návrh.

Z těchto škůdců může být květina infikována mšicemi a hmyzem z měřítka.

Když se na rostlině objeví mšice, objeví se roj malých mušek, které se rychle šíří po celé své výšce.

V poškozených oblastech lze pozorovat lepkavou tekutinu, která slouží jako médium pro tvorbu sazí.

Důležité! K hubení škůdců je třeba izolovat nemocnou rostlinu a poté ji pravidelně stříkat speciálními insekticidy.

Známkou výskytu šupinatého hmyzu je výskyt konvexních červených „bublin“ na listech a výhoncích. Jedná se o ochranné skořápky proti hmyzu.

K boji proti ní jemně opláchněte rostlinu měkkým kartáčem s mýdlovou vodou, aby se škůdce mechanicky odstranila.V případě potřeby pak můžete zpracovat chemikálie.

Poliscias je malá rostlina stromů.V bytech to není příliš běžné kvůli náročné péči - teplota, zalévání, vlhkost.To může být propagováno řízky řezané od kufru nebo vrcholu.Při práci s rostlinou je třeba postupovat opatrně, protože všechny její části jsou jedovaté.