Druhy a odrůdy Katarantus: Pacifik, vítězství, Casanova a další.Stručný popis

Katarantus je zahradní a pokojová rostlina rodiny Kutrovy.Název se překládá jako „bezchybný květ“.

Obrovská rozmanitost jeho odrůd umožňuje amatérským zahrádkářům vytvářet na květinových záhonech originální aranžování květin.Tento článek podrobně popisuje nejoblíbenější odrůdy Catharanthus a ukazuje fotografie rostliny.

Druhy rostlin

Domovskou květinou je ostrov Madagaskar.Katarantus je široce distribuován v Indii, Číně, Africe, na Filipínách a na Kubě.Na Madagaskaru je 8 druhů katarantů.V horkých zemích rostlina dosahuje výšky jeden a půl metru.

Po dlouhou dobu byl katarakta považován za jednu z odrůd jiného květu - růžového brčál.Tyto rostliny jsou velmi podobné.Oba patří do rodiny Kutrovů.

Až do roku 1937 začali botanici klasifikovat růžový katarant jako druh stálezelených trvalých keřů do samostatného rodu Catharanthus.

V domácím zahradnictví lze nalézt katarant různých druhů a odrůd.Mezi sebou se liší barvou a velikostí. Nejběžnější je Katarantus růžový , je předkem všech odrůd a kříženců katarakty.

Zvažte hlavní typy katarantů.

Pusillus (Murray) G. Don, aka miniaturní brčál

Toto je jednoletá rostlina.Zastřel hovztyčený, výška rostliny 0,2 m. Kvete v červenci, kvetou do chladu.Květy jsou velké, každá 8-9 cm dlouhá. Semena se tvoří v ozdobných luscích po květu.

Coriaceus Markgr

Druh katarantu s bílými květy, růžový střed.Výška tohoto druhu dosahuje 0,4 m. Letáky jsou husté, světle zelené. Odrůda je nenáročná na péči, ale miluje slunné oblasti a výživnou půdu .

Lanceus (Bojer ex A.DC.) Pichon

Rostlina s bílými nebo světle růžovými lístky se žlutým středem.Listy jsou podlouhlé, jasně zelené.Délka listu dosahuje 7 cm.

Longifolius

Vytrvalá rostlina, stonky jsou časem hustší a časem ztuhlé.Květy jsou světle fialové, 5-6 cm, výška rostliny se pohybuje od 0,5 do jednoho a půl metru.Pěstuje se na otevřeném prostranství.

Ovalis (Markgr)

Vytrvalá rostlina s výškou 0,4 m. Okvětní lístky jsou jasně růžové, délka 6-7 cm.Kvete hojně a dlouho, kvetení trvá do pozdního podzimu .Listy 8 cm dlouhé, jasně zelené barvy s lesklým povrchem.Letáky na stonku jsou umístěny proti sobě.

Сatharanthus Roseus (Pink)

Nejoblíbenější druhy.Navenek se podobá obyčejnému brčáli, proto byl omylem nazván „Růžový brčál“ nebo „Madagaskarský brčál“.Toto je vždyzelený, hojně kvetoucí keř.Stopka je hustá a masitá.Listy jsou lesklé, bohaté zelené s béžovou centrální žílou.Keř roste na půl metru na výšku.Odstíny bílých až bílýchkaštanová.

Průměr květu je až 5 cm. Catharanthus pink může mít také tvar amfely.Používá se k dekoraci svislých struktur.Rostliny visí v krásných řasách, zdobené jasně červenými květy po celé délce.Kvetou na koncích výhonků a v osách listů.Délka takové větve dosahuje 0,75 m. Listy jsou zaoblené, tmavě zelené barvy.

Více informací o růžovém katarantu lze nalézt v samostatném materiálu.

Scitulus

Rostlina má výšku 7-8 cm. Květy jsou modré, růžové a bílé.Listy jsou lesklé, tmavě zelené. Scitulus je kompaktní, dokonale rozvětvený a nevyžaduje pečlivou údržbu .

Trichophyllus (Baker) Pichon

Jedná se o víceletý druh s výškou keře až 1 m. Rostliny mají nepříjemný zápach.Stonky a větve mají čtvercový tvar, fialový odstín.Listy jsou oválné, ostnaté, 8-9 cm dlouhé, barvy květů mohou být růžové, červené nebo fialové se žlutým středem.Odrůdy

Popis vzhledu odrůd

Výška keřů v podmínkách pokojové kultivace nepřesahuje 0,5 m. Jako pokojová rostlina se katarthus choval od poloviny 18. století.

Katarantus je vytrvalá rostlina, ale na otevřeném prostranství se pěstuje jako jednoletá rostlina.Má rovné stonkyvrcholy jsou rozvětvené, zhutněné, jak rostou.Kořeny ve tvaru tyče klesají do hloubky 0,2 - 0,3 m, četné podřízené kořeny mají zvláštní vůni.

Listy katarantu jsou podlouhlé, špičaté, až 7 cm dlouhé, lesklé, tmavě zelené barvy, s bílou podélnou žílou.

Během květu je celý keř pokryt mnoha květinami s pěti okvětními lístky .Velikost květů je od 3 do 5 cm. Ve středu každé květiny je kukátko v jasně kontrastní barvě.Nalezeny hybridy s bílými, oranžovými, světle fialovými, modrofialovými lístky.Catharanthus květiny se podobají Phlox květiny.

Během aktivního kvetení, od května do října, se získá klobouk květin.Po rozkvětu se vytvoří krabička se semeny ve tvaru srpu.

Odrůdy

Asijské

Keř je stálezelený, dorůstá do 0,45 m a šíří se.Měkké růžové květy měřící 5 cm. Keř v péči je rozmarný, náchylný k nemocem, proto není mezi zahradníky žádán.

Sluneční bouře

Keř je poměrně kompaktní, jeho výška je 20–25 cm, šířka je 25–30 cm.Tato odrůda toleruje chlad a teplo. Odrůda je vhodná pro pěstování v květináčích a květinových záhonech .

Tato řada zahrnuje tyto odrůdy, které se liší barvou:

  • Tmavě růžová- tmavě růžové květy;
  • Červená- nasycené červené květy.

Meruňka

Název se zcela shoduje s barvou květenství.Bílá s kukátkem - bílé květybarva, s růžovým středem.James & Jellis Blackberry je kvetoucí keř vysoký 38-40 cm. Květy jsou sametové, borůvkové, o velikosti 5 cm. Tento nový hybrid je vhodný pro pěstování v horkém podnebí, snáší sucho a nedostatek vlhkosti.

James a Jellis Blueberry

hojně rozvětvené kulové pouzdro.Jeho výška je 0,4 ma průměr 28 až 30 cm. Velikost květů se pohybuje od 3 do 5 cm. Kvetení nastává 75–80 dní po setí.Kvete od května do listopadu.Tento hybrid je vhodný pro pěstování v květináčích, nádobách a na otevřeném poli.Vypadá krásně vedle ostatních ozdobných kultur.

Pacifik

Police

Roční keř vysoký 30 cm. Listy jsou tmavě zelené.Třešňové květy s bílým středem, velikost 5 cm. Brzy kvetou, kvetou až do pozdního podzimu, kvetení je hojné.Tatoodrůda toleruje vyprahlé klima .

XP Deep Orchid

Liší se v časném květu.Pouzdro je vysoké 20-25 cm a široké 18-20 cm, pouzdro nevyžaduje tvarování.Květy jsou růžové, dosahují 5 cm. Pěstují se v květináčích a záhonech.

Pink Ice

Vytrvalý polo keř, který roste na 30 centimetrů.Vzpřímené stonky větve v horní části rostliny.Typ listů je kopinatý, barva je nasycená zeleně.Květy jsou růžové s fialovým středem.Cataractus rozkvétá od května do listopadu.Toleruje sucho.

Kůra

Kaskáda

Kompaktní keř s výškou 15–18 cm.dlouhé flexibilní větve se plazí po zemi.Listové desky jsou kopinaté, tmavě zelené.Květy jsou bílé nebo růžové. Catharanthus rozkvétá od začátku léta do poloviny podzimu .

Cherie

Malý keř vysoký 25 cm. Květy jsou červené, velikost květu je 5 cm. Je to odrůda milující teplo, miluje slunné oblasti.Svěží kvetení vyžaduje úrodnou lehkou půdu.

Fialová

Rostlina dosahuje 35–40 cm. Květy jsou šeříkové barvy, průměr 4 cm.Odrůda je nenáročná na péči, toleruje teplo a přímé sluneční světlo.Bohaté a dlouhé kvetení.Používá se pro přistání v zavěšených vyrovnávacích nádobách a velkých kontejnerech.

Magenta

Ampelův závod.Větve dlouhé 0,35 - 0,4 m. Vydrží dobře teplo, rád roste na slunci.Rostlina je odolná vůči plísni. Odrůda vypadá dobře v závěsných květináčích a zásuvkách na balkony .

Polka Dot

Kompaktní keře, výška 35–40 cm. Květy jsou bledě růžové barvy, každá květina má délku 3–4 cm.roste 9-11 týdnů.Aristokrat je jednoletý keř s výškou 25–30 cm.

V horní části keře se nachází větev větvících stonků. Růžové květy s malinovým středem, průměr 5 cm .Kvete od července do listopadu.Semena rychle klíčí, sazenice se vysazují koncem května na otevřeném terénu.Miluje slunné místo s úrodnou půdou.Roste dobře v nádobách a květináčích.

Hluboká šeřík

Dobře rozvětvené keře vysoké 30–35 cm, hojně kvete i v horkých klimatických podmínkách.To jejediná odrůda katarantu, která je odolná vůči plísni.Velké fialové květy, listy jsou tmavě zelené.Pěstuje se na dobře osvětlených místech.Vhodné také pro pěstování v květináčích, květinácích.

Casanova

Kompaktní rostlina s výškou 25–30 cm. Květy jsou velké, nasycené červené.Listy jsou lesklé, tmavě zelené. Odrůda dobře snáší vyprahlé podmínky .Vhodné pro pěstování v květináčích nebo květinových záhonech.

Nabízíme ke shlédnutí video o Casanova katarthu:

Peach Blanche

Ampelian catharanthus.Nejprve roste svisle, poté začnou větve klesat.Délka větví je 26-30 cm. Květy jsou velké broskve.Listy jsou tmavě zelené, lesklé.

Vinca Cora Burgundsko

Nejdříve ze všech odrůd.Výška keře je 30-35 cm, šířka je 15-20 cm. Květy jsou velké, různorodé barvy.Pěstuje se ve slunných oblastech.S nástupem chladného počasí se přivedou do domu, kde v květináči roste až do jara.

Vítězství

Roční kompaktní keř se začíná brzy větvit.Květy 5-6 měsíců po klíčení.Květy jsou kaštanové, velikost 5 cm. Listy jsou tmavě zelené.Pěstuje se jako pokojová rostlina na balkonech, v květináčích. Odrůda je vhodná k vytvoření hranic květin .

Mediterranian

Jednoletá rostlina s výškou 10–15 cm. Jedná se o novou formu ampu, délka větví dosahuje půl metru.KvětinyLila odstín, velikost 3-5 cm. Výhonky rostou rychle a pokrývají celou zavěšenou květináč.

Ampelnye

Stálezelený tropický keř, výška 0,6 m. Jeho kořenový systém má tyčový systém, který vydává zvláštní aroma.Délka hlavního stonku je 30 cm a pochází z něj mnoho postranních kořenů světle žlutého květu.Stonky v horní části jsou rozvětvené a vztyčené.Listy podlouhle kopinaté, 8 cm dlouhé, tmavě zelené.Květy jsou bílé nebo růžovo-červené, o velikosti 3 cm.

Mluvili jsme zde více o ampelním katarantu .

První polibek

Stálezelený malý keř vysoký 0,55 - 0,6 m. Listy jsou jasně zelené, dolů.Květy jsou bílé, světle růžové nebo tmavě červené.Průměr květu je 5 cm. V severních oblastech se katarant roste doma.Na ulici se používá jako roční. Odrůda toleruje nedostatek vlhkosti .

​​

Vitesse

Dobře rozvětvené kulové pouzdro vysoké 30-35 cm a téměř stejné šířky.Zahájení větvení v mladém věku.Květy jsou bílé se žlutým středem, velikost 5-6 cm. Odrůda toleruje stmívání světla, vysokou vlhkost a teplo.

Viper

Vytrvalé keře s výškou 0,55 až 0,6 m. Stonky jsou vztyčené, silně větvící se v horní části rostliny.Listy jsou tmavě zelené, 6-7 cm dlouhé, květy jsou růžové se žlutým středem, jednotlivé, vypadají jako floxové květy, vydávají jemnou vůni.Odrůda je vhodná pro pěstování doma.Kvetení od května do října.Nevyžaduje komplikovanou péči.

Taková široká škála katarantu nadchne milovníky květin. Mnoho pěstitelů květin nazývá Catharanthus králem kvetoucích keřů .Květina se snadno udržuje, odolává horkým a suchým podnebím a je vhodná pro pěstování venku a uvnitř.Katarantus potěší své majitele nekonečným kvetením téměř po celý rok.