Druhy lebky - šarlatové, dřepané a další.Pokojové a zahradní rostliny

Článek pojednává o rostlině, o které je lidstvo známo po tři tisíciletí.Má mnoho jmen - matečný likér, třezalka tečkovaná, srdcová tráva a mnoho, mnoho dalších.Něco, co možná víte, někteří už slyšeli poprvé.Nejběžnější a nejznámější z nich je Scutellaria.Rostlina má nejen mnoho jmen, mnoho léčivých vlastností, ale také druhy, se kterými vás seznámíme.Článek se bude zabývat všemi různými druhy této rostliny.Některé z nich jsou poměrně vzácné a vyskytují se pouze v určitých oblastech.

Druhová rozmanitost

Všechny odrůdy Scutellaria jsou rozděleny do dvou druhů:

 1. poddimenzovaná;
 2. vysoký.

Místa jejich růstu jsou:

 • okraje lesa;
 • místa v blízkosti vodních útvarů;
 • huňaté houštiny;
 • horské trávníky.

Podrobněji zvažte nejoblíbenější druhy.

Populární druhy

Časté

Je to vytrvalá bylina. Dosahuje výšky 10 až 50 cm. Má čtyřstěnný stonek, podlouhlé kopinaté listy, na nichž jsou široké matné zářezy.Kvetení je zastoupeno květy se dvěma rty modravě fialové barvy.Jsou umístěny v osách listů jedné květiny.Horní okraj květu je ve tvaru helmy a spodní je pevná.

Květina máčtyři tyčinky, z nichž dva, nižší, delší než ostatní.Palička má bifidní stigma a čtyřlistý horní vaječník.Ovoce je reprezentováno čtyřmi ořechy.Kvetení trvá od června do srpna.

Tento druh Scutellaria roste v blízkosti vodních útvarů. Mohou to být:

 • lužní louky;
 • bažiny;
 • břehy řek a jezer, rybníky.

Široce rozšířený v evropských částech Ruska a Kavkazu.

Sibiřský

Jedná se o vysoce rozvětvenou vytrvalou rostlinu , která má velkou leteckou část dosahující výšku jeden a půl metru.Stopka je reprezentována četnými tenkými stonky s jednoduchým nebo rozvětveným vrcholem.Listy jsou jednoduché.Mají řapíkatý typ, vejčitý nebo vejčitý-trojúhelníkový tvar.Kvetení je zastoupeno malými květy tmavě červeného odstínu.

Alpské

Druh patří k zakrnělým, rozlehlým trvalkám.Jeho výška nepřesahuje 20 cm.

Listoví jsou reprezentovány celými, pubertálními listy, které mají tvar ve tvaru srdce a protilehlé uspořádání.Kvete lila fialovými nebo modrými květy s bílým hltanem.Kvetení dochází v květnu až červenci.

Tento druh se velmi často používá jako dekorace v kombinaci s jinými okrasnými rostlinami:

 1. ostřice;
 2. máky;
 3. cinquefoil;
 4. Elecampane.

Alpská lebka roste a vytváří volné záclony , takže mezi kameny vypadá skvěle.

Scarlet

Další běžný název tohoto druhuje považován za kostarickou lebku.

Chtěl bych poznamenat, žečervená je jediná rostlina z druhu Scutellaria, kterou lze bezpečně pěstovat v pokojových podmínkách v květináčích. Díky svému jasnému kvetení se stane jasnou ozdobou každé místnosti.

Dalším jedinečným rysem tohoto druhu je, že kvetení nastává pouze na koncích výhonků.

V přírodních podmínkách se jedná o trvalý fotofilní keř s dřevnatými čtyřstěnnými stonky a dosahující výšky až jednoho metru.

Pokojové rostliny rostou od 20 do 60 cm.

Kvetení představují světlé trubkovité květy oranžové, šarlatové, malinové, zlaté a krémově bílé barvy.Květiny se shromažďují v apikálních květenstvích. Kvůli nedostatku esenciálních olejových žláz jsou květy bez zápachu. Květiny mají neobvyklou strukturu.Jsou dvoubřité, připomínají trubku vylisovanou ze stran a tvoří horní část rohu květu a dosahují délky až 6 cm.

Listy mají elipsovitý tvar srdce.Jejich okraje jsou hřebenové, s krásným matným povrchem, jasně zelené.

Squat

Distribuční oblast tohoto druhu je poměrně široká - od evropských částí Ruska po Mongolsko.

Toto je polokřídlý ​​druh dosahující výšky 20–45 cm.Listy jsou umístěny proti sobě a mají podlouhlý vejčitý tvar.Stonek, stejně jako většina přileb, je čtyřstěnný.

Květiny jsou uspořádány ve dvojicích v osách zmutovaných listů.Jsou sestaveny v tetrahedrální apikální štětce.Nimbus se dvěma rty má žlutou barvu.Horní ret s postranními laloky má fialový odstín.Ovoce je reprezentováno čtyřmi ořechy.

Je třeba poznamenat, žekvetení nastává v polovině května a trvá do července .

Velké květy

Tyto rostliny jsou vzácné druhy.

Jedná se o poměrně vzácný druh představovaný šedým keřem. Kořenový systém je dřevnatý, klikatý, rozvětvený.Stopku představují četné rozvětvené tenké stonky vysoké 10-20 cm. Bližší k základně se stávají dřevnatými, dospívajícími s krátkými kudrnatými chlupy.

Listy jsou ve tvaru vejce se zkráceným dnem nebo mohou mít mírně tvar srdce.Nachází se na dlouhých řapících asi 12 mm.Délka plechové desky je od 5 do 15 mm.Jsou mírně pubertální a lisované kudrnatými vlasy, šedozelené barvy.

Květy jsou malé, sbírané do čtyřstěnných květenství , jejichž délka dosahuje 2,5 - 4 cm. Mají květnaté travnaté listy ve tvaru člunu, které jsou 2-3 krát delší než kalich s stopkou.Délka šálku je asi 2 mm.Má hustě chlupatý povlak, krátké zaoblené laloky a lisovaný štít ve tvaru ledviny.

Koruna může být mezi 1,5 a 2,5 cm. Barva je růžovo-fialová nebo fialová.Trubice má bledší barvu.Je ohnutý na základně a zevnějšek.Horní ret je o něco delší než dolní.Plody rostliny jsou ořechy.Mají trojúhelníkový ovál a černý tvar.

Baikal

Baikal Scutellaria roste v Mongolsku, Číně, Japonsku, Koreji, na Dálném východě a na východní Sibiři v stepích a na skalnatých površích.

Jedná se o vysoce dekorativní druh s hustým, rozvětveným kořenem.Stopku představují četné rozvětvené stonky, jejichž výška je od 15 do 50 cm. Větve jsou holé nebo krátce spuštěné podél žeber, šikmo směřující nahoru.Listy jsou hustě uspořádány podél stonků.Mohou být oválné kopinaté nebo lineární.Jsou tvrdé, kožovité, holé nebo nepřítomně krátké dospívající.

Květy jsou zastoupeny kartáči, na nichž jsou umístěny květiny2 - 2,5 cm dlouhé. Květy jsou umístěny na vrcholcích větví.Pohár má délku 2 až 4 mm a velkou přípojku 2 mm.Má hustě chlupatý povrch a fialovou barvu.Corolla modrá pubescent venku.Trubka je ohnutá dole.Plody, stejně jako u jiných druhů, jsou černé ořechy.

Kvetení nastává v červenci až srpnu.

V tomto materiálu si můžete přečíst podrobný popis Scutellaria baicalensis, zvláštnosti jeho kultivace a zde popisuje léčivé vlastnosti a kontraindikace této rostliny.

Existuje obrovská paleta masek na helmy.Zároveň vás tato rostlina potěší v zahradě i doma.Díky dekorativnosti všech druhů rostlin nezůstane lhostejný jak zkušený zahradník, tak začátečník.