Druhy lišky rostlinné: louka, Akalifa Wilks, drsná a další

Rostlina acaliph je často označována jako Fox Tail nebo Foxtail.To však není úplně správné, protože existuje jiná rostlina se stejným názvem.

Akalifa takovou přezdívku obdržel kvůli podobnosti květenství s ocasem lišky.

Péče o rostlinu je celkem jednoduchá, ale doma vypadá exoticky.

Co je to?

Akalifa (Acalypha) nebo Foxtail označuje rostliny kvetoucí z čeledi Euphorbiaceae.

Zástupci rodu jsou vytrvalé a jednoleté byliny, malé stromy, keře.Listy jsou vejcovité, pilovité hrany.Květy jsou malé, sbírají se ve špičatých květenstvích.

Některé druhy se pěstují jako okrasné.

Foxtail, Foxtail nebo Fox tail (alopecurus pratensis aureovariegatus) odkazuje na rod trvalých nebo jednoletých loukových trav z čeledi Myatlikovye (Cereals).Jsou běžné v chladných a mírných pásmech jižní a severní polokoule.

Důležité! Je třeba si uvědomit, že všechny části těchto rostlin jsou jedovaté.

Druhy alopecurus pratensis aureovariegatus

Lugovoi

Foxtail luční je druh bylin pocházejících z rodu Foxtails a čeledi Myatlikov. Je trvalka,drobivý. Na výšku dosahuje 50–120 cm, vyznačuje se krátkým oddenkem.Listy jsou zelené, ploché, lineární, 4–10 mm široké.

Běžné květenství je latex ve tvaru válce.Jeho délka je 3-10 cm a jeho šířka je 6-9 mm.Kvetení nastává v červnu a zrání semen v červenci.

Preferuje polopečená místa s volnou a úrodnou půdou.

Alpská

Alpský liška je dalším zástupcem Myatlikovů. Je to trvalá, nízká, arktická rostlina. Na výšku dosahuje až 20 cm. Stonky mají 2-3 internody.Květenství je podobné uchu, chlupaté, šedé.Ve formě oválu nebo válce.

Kvetení je pozorováno v červenci.Připomíná volný trávník a pomalu roste.Její barva je šedo-modrá a mladé výhonky jsou načervenalé.Miluje jasné sluneční světlo.

Cranked

Tentozástupce rodu Foxtails se často vyskytuje na vlhkých místech. Má zakřivené kloubové markýzy spodních měřítek květin.Přesahují klásky na délku téměř dvakrát.Navíc se může pochlubit fialovým nádechem lamel a jeho prašníky jsou fialové nebo žluté.

Stonky dosahují výšky až 40 cm.Listy jsou zelené nebo šedavě zelené, ploché.Jejich délka je 2 až 12 cm. Klásky jsou jednokvěté, dlouhé 1,5 až 7 cm.

Akalif Wilks

Akalif Wilks, jako indoorrostliny přicházely do našich domovů z tropického ostrova Fidži.Patří do čeledi Euphorbiaceae.

Tento druh se také nazývá rostlinou duhykvůli změnám odstínů za různých světelných podmínek. Listy se vyznačují zelenou, červenou, žlutou. Za normálních podmínek jsou měďově červené, na jasném slunci - oranžově, ve stínu - nazelenalé.

Účinek nasycení odstínu závisí na množství slunečního světla.Tvar listů je ve tvaru vejce.Květiny nenápadné.

Hrubý nebo štětovlasý

Akalifa hispida se také nazývá hrubý, štětinový nebo štětinatý, pochází z čeledi Euphorbiaceae. Jedná se o stálezelený keř dosahující výšky 60 cm.V přírodě roste v jihovýchodní Asii, Austrálii a Polynésii.

Letáky se vyznačují matně zelenou barvou s červenými pruhy.Tvar je lalokovitý, okraj je zoubkovaný.Rostlina kvete po celý rok.Květiny se sbírají do dlouhých načechraných květenství připomínajících jehnědy malinové barvy.

Jejich délka je až 40 cm. Vzhledem k krásným listům a květům je oceňován v domácím chovu.

Jih

Jižní Akalifa patří do čeledi Euphorbia. Považováno za plevel. Distribuováno na Kavkaze na Dálném východě.

Stonky jsou rovné, žebrované, větvené.Dosahuje výšky 6,5 cm. Délka listů je 1,9 cm. Jejich tvar sahá od kopinaté až oválné, na vrcholu ostré.Květiny se sbírají do apikálních nebo axilárních květů ve tvaru hrotu.

Rostlina je roční, kvetoucí od července do srpna.

Mozaika

Mozaika Akalifa je poddruh Wilkes. Velmi krásná a okrasná rostlina. Má mnoho podobrůzné barvy listů, velikostí a siluety.Kvetení je neobvyklé, ale atraktivní.Květenství připomínají dlouhé nitě nebo řasy.

Mozaické poddruhy se vyznačují širokými oválnými listy bronzově zeleného odstínu s tahy oranžové a červené.Je považována za nejvíce dekorativní odrůdu.

Obecná pravidla pro péči o zařízení doma

Akalifa se považuje za velmi termofilní, proto je v průběhu celého roku vyžadována teplota 17–25 stupňů Celsia.V létě je třeba zvýšit na 22-25 stupňů.

 1. Osvětlení. Úroveň osvětlení by měla být mírně jasná, v létě jsou listy pokryty vlivem agresivního slunce.
 2. Zalévání. Zalévání mírně, půda by měla být neustále vlhká, ale ne vlhká.V zimě by se mělo zalévat.Kromě toho se doporučuje časté stříkání, protože suchý vzduch je pro Akalife škodlivý.
 3. Ground. Půda pro pěstování rostlin potřebuje úrodnou, nízkou kyselost.Vhodné je míchání ve stejném poměru humusu, trávníkové půdy, písku a rašeliny.Povinná drenáž.
 4. Krmení. Při intenzivním růstu organických a minerálních hnojiv je nutné krmit v létě a na jaře.Opakování - jednou za 2-3 týdny.
 5. Transplantace. Toto se provádí v létě a na jaře, pokud rostlina rostla.Nemůžete provést kompletní transplantaci, ale vyměňte pouze vrchní půdu a zkraťte výhonky 2krát.
  Poznámka. Jednou za několik let je třeba omlazení rostliny zkrácením na 20–30 cm.
 6. Reprodukce. Propagace řízky nebo semeny.Polooligifikované výhonky se dobře hodí k zakořenění v písku při 26 stupních Celsia.Kořenové řízky 7-8 cm mohou být kdykoli.

  Akalifa se množila semeny v březnu až dubnu jejich setím do směsi půdy a písku.Nechte je při teplotě 20-22 stupňů.Sazenice se ponoří do 2 až 3 cm.

 7. Nemoci a škůdci. Listy mohou padat a zžloutnout, pokud je v místnosti velmi nízká úroveň vlhkosti.Vyžaduje se častější stříkání.Listy mohou vyblednout a spadnout kvůli příliš nízké pokojové teplotě.

  Pokud akalife nestačí, listy se natáhnou a zmizí.Vzhled skvrn naznačuje poškození hub.Vyžaduje se ošetření fungicidy.Bledé listy se zpomalením naznačují nedostatečný dusík.Rostlina musí být krmena močovinou.

  Typickými škůdci jsou třásničky, hmyz z meruňky, mšice a žížaly.

Více informací o domácí péči o acalifa viz , samostatný článek.

Fotografie

Dále je možné se seznámit s fotografií rostlin.
Užitečné video

Akalifa nebo foxtail.Tipy pro péči:

Závěr

Rostlina je velmi zvědavá a dekorativní.Jeho zvláštní kvetení, připomínající liškovitý tvar ve tvaru, přitahuje mnoho zahradníků, kteří milují domácí dekorativní kultury.A snadnost péče a nenáročnost Akalify k ní jen přispívápopularita.