Druhy trvalek lobelie, jejich popis a fotografie.Výsadba a péče

Lobelia je velmi krásná květina, jejíž popularita každým rokem roste.Celkem existuje více než tři sta druhů této plodiny a pěstuje se o něco více než dvacet druhů.

Na otevřeném prostranství je snadné pěstovat celoroční lobelii, potřebujete pouze znát pravidla pro výsadbu a péči o ni.O tom, jak vybrat vhodné místo a půdu, jaký je nejlepší čas pro výsadbu a také, co dělat, pokud rostlina nezakoření - přečtěte si tento článek.

Zobrazení: popis a foto

Červená

Tento druh rostliny je často ozdoben květinovými záhony a trávníky.Jeho květy jsou jasně červené a listy jsou malé.Odrůdy jsou relativně mrazuvzdorné.

Vlaštovčí hnízdo

Květenství připomínají malé klásky a květy jsou jasně modré.Keře jsou rozvětvené, kulové.Něžnou kulturu mrazů je obtížné tolerovat.Proto je vhodné pokrýt jej teplejší v chladných jarních a podzimních nocích.

Červená sopka

Trvalka s ozdobným bronzovým listím a jasně červenými květy ve tvaru ucha.Dosahuje výšky 80 cm.Miluje teplá a slunná místa. Vypadá skvěle na březích nádrží, v kombinovaném záhonu.

Modrá

Nápověda. Kvetou pouze v polovině léta.

Na květinovém záhonu jeho modré květy vypadají působivě v kombinaci s bílými hvězdami ve tvaru květenství plesnivců.A pokud ji pustíte do hliněného džbánu ležícího po jeho boku, pak se květy modré lobelie podobají vodě, která se z džbánu vylila.

Jak pěstovat na volném prostranství?

Kdy zasadit a přežije zimu?

Obvykle se semena květin vysévají na sazenicích v únoru až březnu. Sazenice rostou velmi pomalu.Sazenice jsou vysazeny na otevřeném terénu v květnu, kdy se zastaví noční mráz.Tato kultura netoleruje zimu dobře a nezůstává na místě v chladném období.Po rozkvětu jsou na podzim vykopány trvalky a přivedeny do „zimy“ v teplé a světlé místnosti.

Další informace o pěstování lobelie se dozvíte zde.

​​

Umístění, osvětlení, teplota a půda

Lobelia je velkolepější a kvete nejlépe na skromných, mírně hnojených půdách..Pokud zvolíte příliš „mastnou“ půdu, dostanete v důsledku toho několik květů a spoustu zeleně.Půda by měla být volná bez hnojiv a dusíku.Je vhodné zabránit nížinám, kde se akumuluje voda.

Poznámka. Nejlepší je umístit rostlinu na dobře osvětlené místo s mírným stínem, kde bude teplota od 20 do 22 stupňů Celsia.

Příprava půdy

Půda pro lobelii se může skládat z písku a rašeliny v poměru 1: 4. K přípravě půdy můžete také smíchat písek a popel v přibližně stejném množství.Pokud se lobelie pěstuje v květináči, pak pro půdu můžetepřipravte rašelinu, perlit a humus v poměru 3: 1: 1.

Metody

Semena

Výhodou této metody je, že existuje široký výběr odrůd této krásné a nádherné květiny.

Nevýhody - nedostatek informací o obsahu vaku s obilím.

Připravené typy osiva jsou vhodné pro výsadbu na otevřeném terénu. Jejich skladovatelnost by měla být kratší než šest měsíců.

Řízky

Pokud zasadíte květinu s řízky, můžete pěstovat kulturu při zachování odrůdových vlastností.

Nevýhodou této metody je však to, že je obtížné zakořenit řízky.Kromě toho může být ovlivněna virovými chorobami.

Postupné pokyny k setí semen

Semena Lobelia se vysadí do rašelinových tablet a umístí do skleníku. Za tímto účelem se přijímají následující kroky:

 1. Je třeba rozložit rašelinové tablety na široký talíř, naplnit je vodou a vypustit přebytečnou tekutinu po absorpci vlhkosti do půdy.
 2. K výsevu malých zrn rostliny použijte párátko.Po zákroku semena zakryjte filmem.
 3. Když se na sazenicích objeví první listy a jejich výška dosáhne tří centimetrů, můžete střílet do samostatných nádob po čtyřech.Je důležité být opatrný při výběru, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

Někdy se semena osejí v kontejneru podle níže uvedených pokynů.

 1. Na dno nádrže musí být umístěna drenážní vrstva.Pro tyto účely je nejlepší použítexpandovaná hlína, kůra, cihla.
 2. Do půdy nalijte zrna smíchaná s pískem.
 3. Lehce posypeme Zemi vodou, ale nenaplníme semínka půdou a nenamáháme je.
 4. Zakryjte nádobu polyethylenem a umístěte na dobře osvětlené místo.V tomto případě by měla být teplota vzduchu v místnosti alespoň 20 stupňů.

Podívejte se na video o tom, jak pěstovat lobelie ze semen:

Postupné pokyny pro šíření řízky

Při výsadbě lobelie se stříhají na otevřeném terénu.měla by se dodržovat určitá pravidla.

 1. Připravte ne příliš hluboký kontejner na řízky.Důvodem je skutečnost, že kořeny keřů během množení vegetativní metodou jsou špatně vyvinuté.
 2. Vysazujte ji na světle a hlinité půdě na osvětleném místě.
 3. Přikryjte filmem.
 4. Posypeme zemí, lehce stlačené.
 5. Půdu lehce navlhčete, jemně ji uvolněte.

Jak se starat o rostliny, aby potěšily více než jeden rok?

 • Teplota. Jedná se o teplomilnou rostlinu, která se dobře rozvíjí a roste při teplotě nejméně dvaceti stupňů Celsia.
 • Zalévání. Během kvetení na ulici je důležité zajistit úrodu plnou, až dvakrát denně zalévání.Je vhodné zalévat lobelii pod kořen a po každém zalévání uvolnit zemi.
 • Světlo. Toto jemné stvoření přírody poškozuje přímé sluneční světlo.Proto je nejlepší zasadit keře, kde bude malý stín.Pro květ je nejlepší světlé a rozptýlené osvětlení.
 • Prořezávání. Během vývoje rostliny na otevřeném prostranství je několikrát prořezávána.Obvykle pečlivě sledujte jeho stav uprostřed horkého léta.Pokud stonky zžloutnou a natáhnou se, budou ořezány a zdravé keře zůstanou vysoké asi 10 cm. Pár týdnů po této proceduře lobelie opět kvete.
 • Krmení. Živí květ dvakrát: před a během květu.Poprvé se používají suchá hnojiva potaše.Během uvolňování se nanáší vrchní obvaz.
  Dávejte pozor! Během květu je nejlepší krmit lobelii hnojivy smísenými s vodou.
 • The Pot. Je vhodné umístit květináče s kulturou na místo, kde klesá minimum přímého slunečního světla.Při zavlažování je třeba zajistit, aby voda nestála na samých kořenech.
 • Transplantace. Kdy a jak často dochází k transplantacím?Každé dva, tři roky musí být kultura transplantována.Obvykle se tento proces provádí, když mizí.To by mělo být provedeno s velkou opatrností.Také po přesazení do samostatného kontejneru se květina umístí do teplé (až 22 stupňů) a poměrně světlé místnosti.

Co když rostlina nekoreňuje?

Problém s osivem spočívá v tom, že pro výsadbu lze použít dvouletá až tříletá zrna.Při setí mohou být pokryty zeminou nebo nedostatkem vody.V těchto případech je důležité získat nová semena a při výsevu je rovnoměrně rozmístit na povrchupůdu a ujistěte se, že Země zůstává vlhká po celou dobu.

V případě sazenic je nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům, věnovat pozornost zvýšené vlhkosti ve skleníku, ve kterém mohou rostliny hnilo, příliš zalévat a sbírat.Aby se odstranila příčina choroby a smrt sazenic, je žádoucí mít vysokou čepici - kryt pro mírnou vlhkost kultivačního prostředí, pečlivě potápět mladé lobelie a používat k stříkání injekční stříkačku.

Můžete pěstovat lobelii v květináčích, v balkónových zásuvkách a v záhonech. Výsledek úsilí zahradníka přímo závisí na tom, jak včas převede květ do svého trvalého bydliště, jak se o něj bude starat.Bohaté, jasné kvetení něžné krásy jistě potěší úspěšného zahradníka.