Důležitá otázka: je možné po květu transplantovat orchidej?Postupné pokyny a péče

Orchidej je jemná a svůdná květina, která vypadá skvěle v interiéru každé místnosti.Rostlina vyžaduje určité podmínky a zvláštní péči.Přirozeně transplantovat rostlinu včas.

Co dělat, pokud jste předložili kvetoucí rostlinu s kořeny vyčnívajícími z květináče.Je zřejmé, že hrnec je malý a orchidej musí být transplantována.Je však možné provádět takové manipulace s kvetoucím vzorkem?Po tomto onemocní rostlina?

Je možné transplantovatrostliny během květu?

Po zakoupení v obchodě

Orchideje často stojí v obchodě na velmi dlouhou dobu a hrnec se pro ně stává malým .Pokud kořeny zakoupené rostliny vyčnívají z nádoby, je třeba ji přesadit.Musíte jednat co nejpečlivěji - orchidej je velmi křehká a jemná rostlina.

Více o tom, zda je třeba transplantaciorchideje po zakoupení a jak provést postup, přečtěte si zde.

Což je již dlouho doma

Existují určité okolnosti, za nichž je transplantace naléhavě nutná - k tomu dochází, pokud je rostlina nemocná a existuje možnost volby,nebo krásné květiny nebo smrt případu po rozkvětu.

Stojí to za to?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože vše závisí na konkrétní situaci. U kterékoli rostliny je přesazením stres, zejména během květu .Takže před přesazením kvetoucí rostliny musíte zvážit klady a zápory.

​​

A přesto je možné po zakoupení transplantaci orchideje, pokud uvolnil stonek květu, jak během svého růstu transplantovat do jiného květináče a zachránit květinu?

Mělo by být zřejmé, žeběhem květu je rostlina velmi oslabená a výsadba v této době situaci ještě zhorší na kritickou .Zvažte důsledky, které nepříznivě ovlivňují orchidej:

 • Pokud je transplantace prováděna nedbalo, orchidej nejen upustí květiny, ale může zemřít;
 • doba květu může být významně zkrácena;
 • rostlina nemusí brzy uvolnit druhý stopku;
 • Květina může zastavit růst a vývoj.

Existují však určité výhody pro přesazení orchideje během květu:

 • je-li rostlina zasažena škůdci, je to skvělá příležitost zachránit ji před smrtí;
 • Pokud se nádoba zmenší, transplantace pomůže vložit orchidejvýživnější substrát, od této části listu začne růst a vyvíjet se rychleji;
 • schopnost chránit jiné pokojové rostliny před škůdci a infekcemi.
Důležité : Při transplantaci kvetoucí orchideje je třeba stopku mírně zkrátit.Samozřejmě bude méně květů, ale zbývající budou velké a světlé a orchidej rychle uvolní další šíp.

Pro více informací o době k transplantaci si přečtěte zde a podrobněji o tom, zda je možné transplantovat krásu, když uvolnila šíp, přečtěte si tento materiál.

Proč je to pro kvetoucí krásu nebezpečné?

Když kvetou orchideje, tráví spoustu vitality udržováním květenství v krásném a svěžím stavu .Proto se před rozhodnutím o opětovném načtení květiny do jiného hrnce zamyslete, zda stojí za to riziko, protože rostlina může zemřít.

Existují nějaké výjimky z pravidel?

Nejen orchideje, ale i jiné rostliny, odborníci nedoporučují opětovnou výsadbu v období rychlého kvetení.Ale někdy je tento proces jedinou záchranou pro květ.

V jakém okamžiku je lepší přemístit rostlinu?

Pokud jsou orchideje zakoupené v obchodě pevně v květináči, vyčnívají z něj četné kořeny, můžete květinu okamžitě přesunout do většího květináče. Pokud je orchidej transplantována opatrně, aniž by došlo ke zničení staré hliněné kómy, tento postup snadno převede .

Je-li transplantační proces nezbytný podle životně důležitých ukazatelů, pakje lepší přestřihnout stopku na prvním spacím pupenu.Rostlina vynaloží energii na obnovu a růst a až příště bude kvetet nádhernější a krásnější.

Doporučujeme sledovat video o transplantaci orchidejí po zakoupení:

Kdy je nutné naléhavě změnit půdu a hrnec?

Existuje několik ukazatelů, podle kterých je rostlina transplantována na základě stavu nouze :

 • květina byla zasažena klíštěm nebo onemocněla;
 • kořeny velmi rostly;
 • v důsledku zamokření půdy se začalo hnití kořenového systému;
 • při nákupu v květináči bylo zjištěno, že substrát nekvalitní kvality je upečený a neumožňuje rostlině jíst řádně;
 • listy začaly žloutnout;
 • hmotnost listů je několikrát větší než objem nádoby;
 • kořeny jsou připojeny k keramické nádobě.

Pokud se kořeny rostliny začnou rozpadat, musí být stopka odstraněna tak, aby měla sílu zakořenit.Tato transplantace je velmi obtížná, takže je třeba přesně dodržovat pokyny.

Pokud výše uvedené indikace k transplantaci neexistují, je lepšínedotýkat se orchideje, dokud se kvetení nezastaví .Květina se tak vyhne zbytečnému stresu a nebude onemocnět.

Doporučujeme sledovat video o důvodech naléhavé transplantace kvetoucí orchideje:

Základní pravidla pro transplantaci kvetoucí orchideje

Proto bylo rozhodnuto o transplantaci orchideje v květu.Zvažte, jak to udělat správně a zda je to možné s minimálním poškozením rostliny.

Příprava

Zařízení a nářadí musí být připraveno předem :

 • zahradní nůžky nebo malé nůžky;
 • antibakteriální roztok nebo aktivní uhlí;
 • substrát;
 • drenáž;
 • plastová nádoba správné velikosti.

Hrnec

Hrnec pro orchidej musí být vybrán správně, pouze tak se rostlina bude dobře vyvíjet.Existují druhy orchidejí, na kterých se kořeny podílejí na fotosyntéze, vybírá se pro ně transparentní květináče.Pro zbytek si můžete vybrat jakýkoli plastový nebo keramický secí stroj.

Aby voda nestagnovala na dně nádoby, musí existovat dostatečný počet otvorů .Nemusíte si okamžitě vybírat květináč s „okrajem“ - v tomto případě začne orchidej intenzivně zvyšovat svou zelenou hmotu a nebudete čekat na květiny.

Při získávání keramického květináče si musíte vybrat vzorky prosklené zevnitř, aby kořeny nerostly na květináče.Pokud je to možné, koupte si hrnec na noze, takže rostlina dostane dostatečné množství kyslíku a nadměrná vlhkost tiše odtéká otvory.

Doporučujeme sledovat video o výběru květináče na orchideje:

Půda

Substrát je připraven na základě podmínek zadržení:

 • pokud je orchidej v místnosti se suchým vzduchem, pak by půda měla být co nejodolnější vůči vlhkosti;
 • dobrá půda by měla být zcela 3-4 suchá;
 • Kromě toho by substrát měl být velmi lehký a neměl by se spékat.

Pokud se rozhodnete substrát připravit sami, je lepší vzít borovicovou kůru, rašeliník, trochu rašeliny a uhlí. Kůru byste neměli odebírat ze stromu, který byl dlouho na zemi - měl by být čerstvý .Kromě toho musí být před použitím vařen.

 1. Po vaření se kůra dobře suší a dělí na 2 části: jedna se rozdělí na velké fragmenty, druhá se dobře rozdrví.
 2. Mech na den se umístí do vody při pokojové teplotě.
 3. Rašelina a uhlí potřebují jen málo, aby mohly rostliny po výsadbě krmit.

Jakmile je směs hotová, musí být dekontaminována namočením po dobu 2 hodin ve slabém roztoku manganistanu draselného .Dále je třeba trochu vysušit hotový substrát.

Doporučujeme sledovat video o přípravě půdy pro orchidej vlastními rukama:

Další informace o výběru půdy a květináče najdete zde .

Postupné pokyny

 1. Před odstraněním rostliny ze starého květináče je třeba zkrátit všechny stonky květů asi o 3 cm. V tomto případě bude zakořenění rychlejší arostlina brzy dá boční stopky.
 2. Před přesazením je orchidej dobře prolita, hrnce jsou opatrně poklepány po stranách a kořeny jsou vyjmuty spolu s kusem země.Keramický hrnec by měl být pečlivě zlomen.
 3. Kořeny orchidejí často rostou v hliněnou nádobu - pokus o odtržení rostliny povede k jeho smrti.Neodstraňujte hliněné střepiny, které ulpívají na kořenech,přistát s nimi.Plastový hrnec lze řezat.
 4. Čistěte kořenový systém starého substrátu co nejpečlivěji.Hlinenou sraženinu s kořeny můžete namočit po dobu 30 minut v teplé vodě.Poté se kořeny omyjí tekoucí vodou.
 5. Pečlivě zkontrolujte kořenový systém, zčernalé, rozpadlé fragmenty jsou oříznuty zahradními nůžkami nebo nůžkami - musí být nejprve dekontaminovány (další informace o tom, zda lze kořeny zkrátit a jak to provést, si přečtěte zde ).
 6. Všechna místa řezů by měla být posypána dřevěným uhlím nebo jiným dezinfekčním prostředkem.Můžete použít zelenou.
 7. Poté se orchidej nechá po dobu 6 hodin uschnout.Nyní se připraví substrát a nádoba.
 8. Pokud je důvodem transplantace zarostlý kořenový systém, měli byste si vybrat větší hrnec.Pokud je důvod jiný, pak se banku vezme stejný objem.
  Doporučení : Používá-li se starý květináč, musí být umyt a dezinfikován tmavým roztokem manganu a poté usušen.
 9. Na dno nádoby by měla být umístěna drenáž přibližně 1/3 nádoby.
 10. Naplňte hrst substrátu, poté kořeny orchideje spusťte podpůrnou tyčí a pečlivě vyplňte chybějící půdu.Pro zhutnění netlačte na zem, protože můžete poškodit jemné kořeny, stačí jen trochu klepnout na okraje květináče, takže substrát je osel.
 11. Připevněte stopky ke kolíku.

Doporučujeme sledovat video o správné transplantaci kvetoucí orchideje:

První zalévání

Po výsadbě není rostlina napojena, substrát po namočení je již mokrý .Květina se umístí na teplé místo s rozptýleným světlem a nechá se zotavit po dobu asi 2-3 dnů, teprve poté se zalévá orchidej.

Doporučujeme sledovat video o prvním zalévání orchideje po transplantaci:

Co mám dělat, pokud se škůdci stále nacházejí?

Pokud byly po promytí kořenového systému nalezeny škůdci, musíte připravit antimikrobiální směs a kořeny do ní po dobu 5 minut.

Jak zajistit řádnou péči po zákroku?

Po transplantaci orchidejí je nutná zvláštní péče :

 • ) teplota vzduchu musí být udržována ne více než +20 stupňů;
 • nedávejte na slunce květinu na 10 dní - světlo musí být rozptýleno;
 • v den 4 můžete zalévat rostlinu malým množstvím vody, která se před zaléváním vaří;
 • doplňování se provádí 14. den;
 • orchidej dobře reaguje na zavlažování, ale mělo by se to provádět pouze vařenou vodou;
 • po 30 dnech můžete poprvé krmit hnojiva obsahující orchidej a potašový dusík.

Závěr

Otázka, zda je možné během květu transplantovat orchidej, lze jednoznačně odpovědět - ano.Ale pouze s naléhavou potřebou.Je třeba si uvědomit, že orchidej je velmi jemná rostlina, která vyžaduje nejpečlivější ošetření.Přesazení v květu je pro orchidej velkým stresem, takže musíte zachránit život velmi opatrně.