Důležité nuance a nejpodrobnější pokyny k výběru orchideje při nákupu

Orchidej je výstřední květina, která se dnes všude nachází.

Rostlinu si můžete kdykoli koupit v nákupním centru, v květinářství.Často se však vyskytují situace, kdy orchidej přinesená z obchodu začne bolet, uschnout a někdy prostě umřít.

Těmto problémům lze snadno zabránit, pokud víte, která orchidej je nejlepší koupit.Zvláštní pozornost by měla být věnována místu nákupu.

Vlastnosti péče o rostliny určené k prodeji

Často se v místě prodeje květina často neudržuje.Houby, škůdci mohou být přítomni ve vnitřní flóře obchodu, a pokud byla orchidej v této místnosti několik dní, je již nezdravá.

Nejprve při nákupu zjistěte, jak dlouho byla květina přinesena, kromě toho se podívejte, za jakých podmínek se rostlina udržuje.

Podmínky rostlin :

 • Police,na kterém jsou umístěny květináče v obchodě, by měly být suché a čisté.Kromě toho by neměla být v pánvi, kde jsou nainstalovány orchidejové květináče, voda.Nádrže s rostlinou musí být průhledné a musí mít četné otvory pro větrání kořenů.

  Věnujte pozornost vlhkosti substrátu, protože je lepší tolerovat pohyb a přizpůsobení, nikoli zalévanou rostlinu.

 • Další nuansou je přítomnost zvláštní značky, na které bude uvedeno, za jakých podmínek by měl být druh a jeho název obsaženo.
 • Spolu s květinou byste si měli koupit transplantační směs.Mělo by být zřejmé, že často pro transportní materiály, které zadržují vlhkost, jako je mech, jsou umístěny v květináčích.A pokud jej neodstraníte včas, kořeny se mohou brzy zhnit.

Při nákupu květin ve velkém supermarketu byste měli být velmi opatrní, protože právě v těchto místech se rostlinám prakticky nedostává řádné péče - často tam nejsou kvalifikovaní květináři.

Další informace o tom, jak by měla být péče o orchideje náležitá, viz pro samostatný článek.

Co je třeba hledat při rozhodování?

Chcete-li získat zdravou květinu, musíte věnovat pozornost následujícím nuancím volby :

 1. Pečlivě zkoumáme orchidej - listy by měly být zdravé, bez skvrn, poškození a vadnutí.
 2. Zkoumáme stopku - je lepší kupovat rostliny, na kterých budou nejen kvetoucí květiny, ale i pupeny.Je to tato skutečnost, která vám umožní užít si kvetení další měsíc a půlpo získání orchidejí.
 3. Zkoumáme kořeny - pokud jsou hnědé, je lepší nekupovat rostlinu.

Kdy provést nákup?

Orchidej lze zakoupit kdykoli v roce, protože jsou vždy v obchodech.

Pokud je však teplota vzduchu na ulici menší než 0 stupňů, je lepší odmítnout nákup, pokud má květina dlouhou cestu. Orchidej je tropická rostlina, proto je nežádoucí ji v chladném období vzít venku .

Postupné pokyny

Kteří milovníci květin nechtějí vědět, jak zvolit správnou orchidej, nezáleží na tom, zda se květina koupí jako dárek nebo doma.Zvažte podrobně, sto by mělo věnovat zvláštní pozornost při nákupu.

Prohlídka kořenů

Nejdůležitější součástí orchideje jsou kořeny , protože kromě výživy rostlin a hydratace listů se podílejí také na fotosyntéze.

Zdravé kořeny jsou světle zelené barvy, pokud je substrát suchý, a tmavě zelené, pokud je květina napojena.

Při kontrole rostliny jemně zatáhněte za objímku , pokud jsou kořeny zdravé, budete cítit odpor, v tomto případě můžete výběr zastavit v tomto případě.

Vzhled listů

Při zkoumání listů je někdy obtížné určit zdraví jakéhokoli druhu orchideje, protože barva horní části se může mezi různými odrůdami velmi lišit.V tomto případě stojí za pozornost věnovat se sytosti barev - listy jsou silné, masité, lesklé s jasnou barvou - rostlina je přeplněna hnojivy a květemnebude.

Zkontrolujte bod růstu, neměl by být poškozen .Také na listech by neměly být pozorovány smáčivé skvrny a léze.

Stav stopky

Výběr často padá na kvetoucí rostlinu.Proto pečlivě zkontrolujte stopku.Je lepší koupit kulturu, která má kromě květů také bezrámové pupeny.

Květiny by neměly být pouze světlé, ale listy na nich by měly být pružné.Orchidej s pomalými květy je lepší nekupovat.

Známky nemoci nebo škůdce

Známky, které vám mohou říci o chorobách orchidejí ] :

 • plak na listech ve formě chmýří;
 • skvrny na listech různých velikostí jsou hnědé nebo černé;
 • mokré vředy;
 • hnědé kořeny;
 • bod shnilého růstu.

Na květu se může objevit hmyz , příznaky lézí jsou :

 • porosty a hlízy na vnitřní straně listu jsou infekcepochva;
 • pavučina na listech - pavoučí roztoč;
 • stříbrný filmový povlak na vnitřní straně archu je třásněmi;
 • kořeny jsou poškozeny - polykají polytaily;
 • jsou otvory na listech moka.

Doba květu

Je obtížné projít kvetoucí orchidejí, okamžitě ji chcete koupit a vzít tuto nádheru domů.Výhodou takového nákupu je skutečnost, že okamžitě uvidíte, jakou barvu budou mít pupeny.Měli byste si však být vědomi některých rizik, která mohou spočívat v čekání na pořízení kvetoucí rostliny.

Orchidej během květu dává květenům hodně síly a energie .Například, Phalaenopsis může květovat několik let v řadě a pak umřít.Ukazuje se tedy, že pokud se rostlina prodávala v květu a stála tam dlouho bez přechodu do klidového režimu, může po zakoupení zemřít (naučte se, jak se starat o orchidej po jejím květu a co dělat, aby znovu kvetla), je to možné zde ).

Substrát a pot: co by měly být?

Přišli jste do obchodu, abyste si koupili orchidej, na kterou by váš pohled měl upadnout jako první:

 1. Pokud jsou kořeny rostliny v mechu, měly by být nadýchané, nepřijatelné a nejlépe suché.
 2. Je-li půdní zrnina smíchána, měli byste věnovat pozornost nejen složení substrátu, ale také jeho obsahu vlhkosti - rostlina by neměla být podmáčena.
 3. Hrnec by měl být průhledný, protože díky kořenům zapojeným do fotosyntézy se rostlina vyvíjí a lépe kvete.

Kromě tohomůžete pokojně prohlédnout rostlinu a vyhodnotit stav kořenů .

Kde mohu získat zdravou rostlinu a kolik to bude stát?

V dnešní době si můžete koupit orchidej v kterémkoli místě prodeje, kde se prodávají květiny, ale pokud mluvíme o zdravé rostlině, je lepší jít do zvláštního skleníku.Právě tam odborníci znají svou práci.

Profesionální prodejci budou poskytovat nejen poradenství ohledně agrotechnologie závodu, ale také vyberou odrůdu orchidejí, která budecítit se skvěle v jednom bytě.

Květiny pěstované ve specializovaných sklenících jsou mnohem odolnější vůči chorobám a virům , dobře odolávají útokům škůdců.

Na tomto místě byla pro ně pořádána řádná péče a stanoviště je co nejblíže k přirozenému (podrobně o tom, kde orchideje rostou v přírodě a jak jsou klasifikovány, jsme popsali v )článek ).

Dalším důvodem, proč nakupovat ve skleníku, je obrovský výběr odrůd a druhů této exotické rostliny (více o vzácných a neobvyklých odrůdách orchidejí najdete zde zde ).

Žádná květinářství vám nemůže nabídnout tak širokou škálu květin.Náklady na orchideje ve skleníku se budou rovnat 890 - 4 000 rublům, v závislosti na odrůdě, druhu a způsobu doručení.

Jak přepravovat?

Tato tropickárostlina se velmi bojí průvanů a nezáleží na tom, zda jsou teplé nebo studené .

Před odebráním závodu musí být rostlina dobře zabalena do novin nebo speciálního papíru.

Pokud je rostlina zakoupena v létě a počasí je horké, měli byste vědět, že teplo pro ni působí destruktivní teplo, proto je vhodné rostliny co nejvíce rozmnožovat, dokud nebude doručena domů.

Důsledky špatné volby

Často nově příchozí do květinářství tvrdí, že jakmile kvetoucí orchidej padla do bytu, hodila květiny a nakonec zemřela, zatímco jí byla věnována náležitá péče.

To mohou být důsledky nesprávného výběru rostlin v obchodě.Už odtamtud jste přinesli nemocnou nebo infikovanou rostlinu s parazity. V důsledku stresu oslabená imunita rostliny nevydrží a rostlina umírá .

Užitečné video

Nabízíme vám sledovat video o tom, jak vybrat správnou orchidej v obchodě:

Závěr

Nákup orchideje v obchodě pro pěstování v bytě je složitý a odpovědný proces.Pokud zvolíte silnou a zdravou rostlinu, můžete na okenní parapet dostat krásnou oázu jasných květenství, kterou si užijete dlouhou dobu, protože tato rostlina po dlouhou dobu kvete.