Důležité nuance: kdy a jak zasít lobelie pro sazenice?

Rostlina jako lobelie je dost pěkná, ale náladová a těžko rostoucí.Tato květina vypadá nádherně jak při výsadbě půdy na květinovém záhonu, tak při zavěšení květináčů a květináčů.Zvláštní pozornost musí být věnována každé fázi pěstování sazenic, protože rostlina vyžaduje zvláštní péči během celého procesu růstu.

Data výsadby, kdy je nejlepší pěstovat?

Sazenice Lobelia se vyvíjejí poměrně pomalu a doba od setí do okamžiku, kdy se vytvoří první květy, může trvat 70–80 dní, proto je nutné v zimě zasazovat sazenice.Nejlepší setí je od posledního týdne od února do dubna.Pokud chcete získat kvetoucí keř co nejdříve, výsev se provádí v lednu.

U sazenic zasetých v zimních měsících je nutné další osvětlení.

Půda a místo pro výsadbu

Semena Lobelia potřebují prodyšnou, volnou půdu s neutrálním stupněm kyselosti, rašelina a země ze zahrady nepřijdou. Vhodnou půdu lze zakoupit v zahradním obchodě nebo samostatně připravit:

 • Z trávníkové půdy, humusu, rašeliny (nekyselé a syrové) a říčního písku v poměru 2: 2: 2:1.Pokud má směs zvýšenou kyselost, je topřidejte vápennou nebo dolomitovou mouku.
 • Z humusu a říčního písku s přídavkem vermikulitu (nebo ze zahradní půdy, písku a vermikulitu).

Protože semena lobelie jsou vysoce citlivá na mikroby, musí být dezinfikovány všechny složky půdní směsi.Totéž platí pro zakoupenou zeminu.

Sazenice se vysazují na otevřeném prostranství od konce května do poloviny června .Je třeba si uvědomit, že lobelie netoleruje přímé sluneční světlo a silné sucho.Tyto faktory je třeba vzít v úvahu při výběru místa pro jeho další údržbu.

Příprava osiva k pěstování

Semena se kupují v obchodě nebo se na podzim sbírají na podzim.Prodávají semena v drobivé formě a ve formě granulí, které jsou dostatečně vhodné pro správné setí.

Je snadné snadno sbírat semena samostatně .Pokud lobelie roste v květináči, musíte položit list papíru, na který zrající semena vypadnou.

Rovněž je možné odříznout polosuché stonky osivem pro sběr osiva, vložit je do papírového sáčku a nechat je zaschnout.Semeno zůstane v balení a zbytečné stonky mohou být vyhozeny.

Postupné pokyny

Obtížnost výsevu semen lobelie souvisí s tím, že jsou poměrně malá .Mnozí používají nasáklý párátko, které přenáší sklizená semena do půdy.Dalším způsobem je vylévat baldachýn z listu papíru složeného za roh.Také pro usnadněníPři setí a zamezení nadměrného zahuštění se semena smísí s říčním pískem, který musí být nejprve dezinfikován, a semena by měla být oprášena fungicidním práškem.

 1. Jako kontejnery používáme plastové nádoby, hrnce, kelímky nebo kartony na mléko.Umístíme do nich připravenou půdu, která musí být před setím nalita horkou vodou.
 2. Výsev je povrchní.Uvolněte horní vrstvu a přesuňte semena.
 3. ​​
 4. Nádoba je pokryta sklem, filmem nebo umístěna do plastového sáčku a ponechána na jasném teplém místě s teplotou +20 - +22oC.
Semena nevysévanáje třeba zalévat a usnout.

Je nezbytné sledovat stav plodin a půdu provětrávat semeny , aby se zabránilo plísním.Chcete-li to provést, otevřete nádobu a zbavte se nahromaděné vlhkosti.

Musí však být zachována také vlhkost půdy.K tomu je mírně navlhčen jemným stříkáním slabého roztoku manganistanu draselného a střídavě teplou vodou, protože horní vrstva je mírně vysušena.

Péče

 • Asi 10 dnů po vystoupení se kontejner otevře a přesune na jasné, ale chladnější místo s konstantní teplotou +13 - +15 ) asiC. Je nezbytně nutné další osvětlení, aby sazenice nezemřely nedostatkem světla (v březnu - plus 4–5 hodin ve dne, v dubnu - plus 2-3 hodiny).

  Jako zdroje dalšího světla, drahéfytolampy nebo dostupnější LED diody.

 • Vyhněte se teplotě a průvanům.
 • Půdu je třeba zalévat stříkačkou, přičemž je třeba dbát opatrnosti a snažit se dostat na rostliny.Zalévání by mělo být mírné, protože nadměrná vlhkost může poškodit sazenice.
 • Poté, co klíčky zesílily a objevily se listy, se sazenice potápějí - přesazují do svazků po 3 až 5 kusech do jiného kontejneru nebo na rašelinové tablety, kde rostou, dokud nepřistanou na otevřeném terénu.

  Chcete-li si vybrat, musíte použít párátka, pinzetu nebo malou lžičku, abyste jemně vzali několik rostlin najednou se zemí.Pokud jste zaseli semena v rašelinových tabletách, pak není třeba sbírat.

  Potápění by mělo být provedeno nejdříve měsíc po vzniku.
 • Aby se sazenice neprotáhly a v budoucnu z ní vyrostou kompaktní a květem pokryté keře, je nutná špetka.Po dosažení výšky 3–3 centimetrů jsou horní konce odříznuty nebo vytrhány pro lepší větvení.Současně není třeba štípat odrůdy ampule.
 • Ve fázi sazenic je lepší se zdržet hnojení minerálními hnojivy, protože existuje riziko negativních důsledků.Krmení lze použít po ponoru nebo přistání na postelích.
 • Zalévání mladých květů by mělo být mírné.Zároveň bychom neměli zapomínat na to, že rostliny musí být zvyklé na čerstvý vzduch, ale mělo by se to dělat postupně.Když se teplota vzduchu zahřeje na +11 - +14, nádrže ssazenice jsou vynášeny na ulici nejprve na 20-30 minut, a pak na delší dobu.Koncem května jsou sazenice přesazeny do otevřeného terénu.
Lobelia je velmi krásná květina, jejíž popularita každým rokem roste.Přečtěte si naše články o odrůdových odrůdách této květiny, výsadbě a další péči na otevřeném prostranství.

Proces pěstování lobelie ze semen je poměrně komplikovaný a vyžaduje péči a trpělivost, ale nakonec poskytuje vynikající výsledek.S náležitou péčí začne lobelie kvést ve fázi sazenic a v létě vás jeho krása potěší.