Důvody pro narušení tvorby skořápek nebo proč je skořápka měkká?

Jakostní skořápka vajec drůbeže je jedním z hlavních ukazatelů produkce komodit.Nízký stupeň pláště vede k významným ztrátám pro dodavatele.

Proto je velmi důležité pochopit faktory, které ovlivňují špatnou kvalitu skořápek u drůbeže.Podívejme se společně na tento problém.

Vejce vajec hraje důležitou roli při vytváření budoucího kuřat.

Nejprve chrání embryo před nepříznivými dopady na životní prostředí, neumožňuje vytečení obsahu vejce, hnízdící používá část skořápky v procesu vývoje (což je důvod, proč se kostra tvoří v hnízdnících).

) Proč je skořápka měkká?

Nedostatečná tvorba vaječných skořápek je spojena s metabolickými poruchami a především s poruchami minerální výživy a také s nedostatkem vitamínu D.

Nedostatek vitaminu D lze u drůbeže pozorovat po dvoutýdny poté, co ho tělo už nepochopí.Prvním příznakem nemoci je nárůst počtu vajec s měkkými skořápkami i vajec bez skořápek.

Infekční bronchitida může také vést k narušení tvorby skořápky vajec.Toto onemocnění se vyskytuje u domácích kuřat, křepelek, holubů.

Pokud mluvíme o tominfekční bronchitida, nemoc byla poprvé popsána v roce 1931 v Severní Americe.

Toto onemocnění je rozšířeno v: Japonsku, Anglii, Argentině, Kanadě, Francii, Holandsku, Itálii, Dánsku a Švýcarsku.

V bývalém Sovětském svazu byla infekční bronchitida poprvé zaznamenána v roce 1946.

Důsledkem této choroby je snížení produkce vajec drůbeže.Pokud jsou mladí nemocní, dojde k porušení formace skořápky vajec. Inkubační doba choroby trvá od tří do deseti dnů .

Původci choroby

Kromě nedostatku minerálů může onemocnění, jako jeinfekční bronchitida, vést k narušení tvorby skořápky .

Příčinou tohoto onemocnění je mikro virus.Vědci objevili asi třicet druhů tohoto viru.Virus se množí v embryích drůbeže a plodové vody.

Zdrojem choroby jsou nemocní slepice a nemocní kuřata .Infikovaný pták uvolní virus během tří měsíců sliznicí z dýchacích cest, trusu a vajíček.Virus nakonec infikuje játra, ledviny a močovody.

Oblast v blízkosti domu je dezinfikována.Karanténa je odstraněna po dvou měsících od posledního případu onemocnění.

Příznaky a průběh

Někteří zástupci drůbeže mohou zažít dočasnou ztrátu schopnosti se pohybovat, změkčení zobáku, drápy, tkáně kýlu,porucha chůze.

Toto onemocnění postihuje především mladé ženy od čtrnácti dnů. Mohou položit vejce ve velmi tenké skořápce nebo vůbec bez skořápky , v tenkém sáčku.

Toto onemocnění se může projevit také po snášce několika vajec, kdy dojde zásoba vápníku v těle ptáka.V průběhu času může nemoc vést k kataru žaludku.Hrudník je zdeformovaný, změkčí se, žebra se otočí dovnitř.

Diagnostika

U pacientů se mohou vyskytnout následující projevy choroby:

 1. Porušení růstu nohou,
 2. Nečinnost (pták neustále leží),
 3. Průjem, zažívací potíže,
 4. Lhivost, ohromující chůze,
 5. vyčerpání, nedostatek chuti k jídlu,
 6. otok kloubů,pomalý růst.

Ošetření

Ošetření spočívá v doplnění vápníku a fosforu u drůbeže.K jídlu nemocného jedince můžete přidat ryby.

Výpočet podílu: do směsi zrn přidejte dvanáct gramů ryb za den pro jednu křepelku, k plné stravě kuřat lze přidat nejvýše dva gramy na kuře.

Rybí olej je také vhodný pro léčbu této choroby.Doporučuje se smíchat s hlavním krmivem.Je lepší nejprve předehřát rybí olej.Průběh léčby je deset kapek během dvaceti dnů.Také:

 1. V žádném případě nepijte drůbež s převařenou vodou.
 2. Ujistěte se, že slepice mají kvalitní podestýlku.
Při léčbě by nemocný měldát do prostorné, světlé místnosti. Nepřehánějte to vitamínem D- může to vést k zahuštění kostí.

Prevence

Pro prevenci by se měl jeden měsíc před začátkem období rozmnožování zajistit jistý postup.

Můžete položit na podlahu místnosti, kde jsou ptáci chováni,nádobí s hašeným vápnem, křídou, skořápkou .Ptáci se na ně budou ptát podle potřeby.

Velmi dobře, jako terapeutické a profylaktické činidlo, působí také rybí olej.Obsahuje vitamín D a jeho deriváty.Chcete-li zabránit rybím olejům, můžete zavlažovat krmivo pro drůbež.

Přidejte do krmiva minerální premix- to také dává dobré výsledky.Vzhledem k tomu, že k této nemoci jsou náchylné hlavně mladé ženy, nemělo by se od nich hledat rané snášení vajec.Pro prevenci se ujistěte, že váš pták má kvalitní krmivo.

Dodržování světelného režimu pro kuřata je velmi důležité.Skutečnost je taková, že osmdesát procent ztvrdnutí skořápky se vyskytuje ve tmě.K akumulaci vápníku však dochází okamžitě po krmení ptáka za denního světla.Proto je kvalita skořápky ovlivněna dodržováním režimu krmení a světelného režimu (zapnout světlo uprostřed noci) u kuřat.

Chůze drůbež chodí častěji.Je velmi důležité, aby drůbež byla na čerstvém vzduchu, aby se opalovala.K jídlu můžete použít bylinnou mouku, droždí, zelenou trávu, rybí olej.

Takže abychom se vyhnuli měkkostiskořápky, použijte následující doporučení :

 • Výživa drůbeže by měla být vyvážená.
 • Dva až tři měsíce před zdivem přidejte do krmiva živiny.
 • Čerstvý vzduch a opalování pomůže produkovat vitamin D.
 • Přijměte opatření k prevenci infekční bronchitidy.
 • Není třeba předčasně snášet mladé samice.
 • Dodržujte světelné a nutriční podmínky drůbeže.
 • Drůbež by měla mít čerstvý a kvalitní stelivo.

Postupujte podle těchto doporučení - a v důsledku toho bude váš pták vždy zdravý.

Holandské plemeno kuřecího plemene má úžasný vzhled!Jejich „klobouk“ na hlavě je prostě úžasný.

Pokud potřebujete vědět, proč se u kuřat vyskytuje kanibalismus, přečtěte si tento článek.