Důvody, proč květ stonků bramboříku suchý: o rostlinu pečujeme správně

Někdy se majitelé cyklamenů potýkají s problémem jeho uschnutí.Pro některé zahradníky, zejména pro začátečníky, to způsobuje mírný šok.Hlavní otázkou, kterou se ptají, je, jak vrátit květ do života a zachránit ho.

V článku se budu zabývat hlavními příčinami vadnutí, a jak se s ním vypořádat, jak zabránit vysoušení stonků květů.Také tipy na oživení květiny a pravidla pro domácí péči.

]

Hlavní negativní faktory

Nápověda. Důležitým aspektem je správná volba bramboříku při nákupu.

Zpočátku by měla být věnována pozornost stavu hlíz.Pokud jsou hlízy poškozeny, je lepší nezískat takovou rostlinu.Hniloba hniloby na kořenech je také nepřijatelná.Hlízy by měly být hladké a listy by měly mít zdravý vzhled.

Všechny choroby pokojových květů, včetně bramboříku, se dělí na dva typy: parazitární a neparazitární.Prvním případem je poškození hmyzem a druhým je nesprávná péče.

Neparazitární choroby se objevují z těchto důvodů:

 • Nadměrná vlhkost.
 • Nedostatek vlhkosti v cyklamenové místnosti.
 • Nesprávně vybraná půda.
 • Nevhodná velikost hrnce.
 • Špatné místo prorostlin.

Parazitární choroby se objevují v důsledku takových škůdců jako:

 1. Mšice. Nejběžnější škůdce.Bere všechny šťávy z květu, vypouští jej a vede k deformaci listů a stonku.Pokud si všiml květ bílé, zelené a šedé na listech, znamená to, že se mšice usadila na bramboříku.Chcete-li vyloučit použití insekticidu, který je postříkán květem.Po tomto postupu musí být rostlina omytá vodou.
 2. Thrips. Hlavní rozdíl je v jejich činnosti.Všimněte si, že tento škůdce je snadný, protože je celkem jasný.Thrips po sobě zanechávají na cyklamenu stříbrný odstín.Škůdce inhibuje růst listů, v důsledku čehož mohou padat.Nepřítele můžete zničit speciální lepicí páskou nebo insekticidem.
 3. Cyclamen tick. Téměř neviditelné pro lidské oči, protože je velmi malé.Uvnitř listu se vytvoří parazit.Vypadá to, že listy jsou pokryty prachem.Můžete se zbavit pomocí chemických antiseptik.

Proč jsou stonky květů suché?

​​

K tomu může dojít z nějakého důvodu:

 • nadměrné teplo z baterií;
 • tvrdá voda;
 • nástup doby odpočinku.
Důležité! Pokud stopka začala v cyklamenu prudce zasychat, znamená to, že rostlina musí být naléhavě odstraněna z baterií a měl by být přezkoumán režim zavlažování, zejména voda, kterou se vyrábí.

Ale ne vždy vadnutí stopky pochází z těchto faktorů, možná období začíná v květumír. Hibernace rostliny začíná ukončením kvetení a uschnutí stopky. V této době je nutné postupně snižovat intenzitu zavlažování.A po úplném vysušení se převede na tmavé, chladné místo.

Jak se vyhnout vysychání?

Za prvé, stojí za to odstranit na základně všechny suché a žluté listy, jakož i květiny.V žádném případě nepoužívejte nůžky ani nůž, protože to může vést k dalšímu progresi onemocnění.

Aby cyklamen nevyschl, bude potřebovat příznivé podmínky.Doporučuje se udržovat zařízení mimo dosah topných zařízení.Je nutné zabránit přímému vystavení květu slunečnímu záření.Ve velmi horkých dnech můžete hlízy zakrýt kousky ledu.V létě se do stínu přenáší cyklamen.Pokud rostlina stála po dlouhou dobu na slunci, pak se hrnec s ní umístí do mísy se studenou vodou.Po takovém jednoduchém postupu ožije květina.

Listy zbarvují žlutě a jsou suché - to může být způsobeno infekcí(všechny možné důvody, proč listy suché a rostlina vadne, najdete zde a proč jsou krouceny zde ).Chcete-li se zbavit houby, musíte zalévat půdu 0,1% roztokem baseazolu nebo sprej 0,1% roztokem léku zvaného Topsin-M.

K sušení dochází také díky mokré hnilobě.Bakterie vstupují do trhlin v hlízách.K takové infekci často dochází v místech, kde je list odtržen nebo pronikne vodou, půdou.Postižená květina je ošetřena antiseptikem a napojena pouzeusazovací voda.

Upozornění! Pokud infekce prošla z jiné nemocné rostliny, cyklamen nelze zachránit.Jedinou možností je zničit ji.

Co udělat pro oživení rostliny?

Stává se, že cyklamen navenek vypadá již suchý a mrtvý, ale nezoufejte, můžete to zkusit oživit.Nejprve musíte získat oddenek a prozkoumat.I když jsou malé kořeny mrtvé a hlíza je pružná, rostlina může být zachráněna, jinak jí nemůže pomoci.Je nutné důkladně omýt kořeny ze země a ošetřit jakýmkoli fungicidem.Pak mírně suché a zasadit v nové zemi.

Další informace o tom, jak zachránit rostlinu před smrtí, naleznete v článku 74 tohoto článku.

Pravidla péče

Pro mnoho nezkušených zahradníků je péče o cyklameny obtížná.Ale ve skutečnosti to není úplně pravda, stačí se říditdoporučeními pro péči:

 • Během květu bude rostlina potřebovat teplotu +12 .. + 14 stupňů, to je optimální.
 • Velké množství světla je vítáno bez přímých paprsků slunce.
 • Správné zalévání je také velmi důležité.Voda by neměla padat na listy a stonek květu.Zalévání se provádí opatrně, podél okraje hrnce nebo do pánve.Nadměrná vlhkost hnije.O spasení květiny po přetečení jsme zde psali .

Závěr

Cyclamen je krásná rostlina s vlastními vlastnostmi, které potřebujete znát.Po těchto jednoduchých doporučeních a sledování stavu květu můžete na mnoho letRadujte se z jeho přítomnosti v domě.