Efektivní pěstování papriky ve skleníku: pěstování a péče

Skleník je nejvhodnějším místem pro pěstování pepře.V něm je možné vytvořit příznivé podmínky pro bohatou úrodu.

Podívejme se na všechny nuance pepře: výsadbu a ponechání ve skleníku, taktiku pěstování a získání vynikající sklizně.

Co zasadit?

Výběr odrůdy je jednou zdůležitýchpodmínek pro pěstování plodin ve skleníkových podmínkách.Ne všechny stupně jsou vhodné pro zakryté terény.Většinou hybridy se úspěšně pěstují ve sklenících, protože jsou odolnější vůči nemocem, sebe opylovaní a nenáročný.Současně se vyznačují vysokou produktivitou.

Odrůdy Alesya, Kubik, Golden, Troika, Othello, Victoria, Tenderness se osvědčily.U čerstvého pepře po dlouhou dobu je lepší pěstovat odrůdy různého zrání.

Na našem webu se můžete dozvědět o dalších druzích pepře: Chili, Cayenne, zelené pepře, bílé paprikyhrášek, Jalapeno, Atlas, Habanero.

Pravidla pro přípravu sazenic

Kdy pěstovat pepř do skleníku?Výsev se provádí v polovině února - začátkem března.Tato kultura má nejdéle v vegetačním období, proto je zaseta mnohem dříve než jiná zelenina.

K setí jsou připraveny boxy nebo kelímky.Výhodná je jediná výsadba v samostatných nádobách, protože kořenový systém je slabý a netoleruje transplantaci.Pokud ji zasete do společné krabice, je nutné po vytvoření dvou listů provést výběr.

Semena se dezinfikují ve čtyřicetiprocentním jednoprocentním roztokumanganistanu draselnéhopo dobu 30 minut, poté se zabalí do tkaniny pro loupání.Po 4-5 dnech se semena umístí do směsi písku, země a humusu.Kapacity jsou pokryty fólií a zahřívány.

Je-li skleník zahříván, mohou být semenáčky zasety přímo do něj.Osvědčené modernímikrovláknové bloky , které se nedávno objevily v prodeji.Kořeny v těchto podmínkách jsou v individuální skořepině, která má zvláštní vlastnosti izolace od účinků vnějšího prostředí.

Z tradičnějších metod lze uvéstrašelinové hrnce .Při přesazení do půdy není rostlina z ní extrahována, což znamená, že kořeny nejsou poškozeny.Existuje také způsob pěstování v plastových pytlích naplněných zeminou.

Ve fázi dvou listů se sazenice krmí minerálními hnojivy.Druhé krmení se provádí po 20 dnech.

Když klíčky dosáhnou 15 cm, stlačí horní pupeny.Poté se keř začne rozvětvovat kvůli tvorbě postranních výhonků.

Nezbytnou podmínkou pro pěstování sazenic je jehovytvrzení .Za teplého počasí ji musíte pravidelně brát venku a udržovat ji ve stínu, uzavřeném před průvanemumístění.

Při pěstování ve skleníku je vyžadována pravidelnáventilacepo celý den.

Výsadba sazenic

Pepř je náročný na nutriční hodnotu a drobivost substrátu.Připravují na to půdu předem, vykopávají ji, vytvářejí humus nebo kompost,hnojiva fosforečnanu draselného .

DŮLEŽITÉ .Dva týdny před přesazením vložte přímo do skleníku k přizpůsobení.

Doba výsadby závisí na teplotě vzduchu a stupni připravenosti rostlin.Sazenice musí být staré nejméně 60 dní, výška keřů je 25 cm. Zdravé připravené sazenice mají hustou stopku, velké, lesklé listy rovnoměrné barvy.Teplota vzduchu ve skleníku by měla být nejméně 16 stupňů v noci.

Hustota výsadby se liší podle odrůdy.Šíření, vysoké rostliny se vysazují ve vzdálenosti 35 až 40 cm od sebe, a nízko rostoucí, kompaktní rostliny se vysazují na 20 až 30 cm. Pro každý keř se připraví díra takové hloubky, aby kořenový systém zcela zapadal.

Do každé díry se nalije nejméně dva litry vody, načež se vloží pouzdro, které není prohloubeno nad úroveň, ve které dříve rostlo.Země kolem je mírně rozdrcena, napojena a svařena humusem nebo rašelinou tak, aby nepraskla.

DŮLEŽITÉ .Nezacházejte v horkém dni, je lepší odložit postup až do večera.

Péče

Pepř je plodina milující teplo, takže během kultivace zajistěte, aby nedošlo ke kolísání teploty.Optimální je 23-250.Pokud je skleník příliš horký, rostlina můžezačněte upouštět květiny.

Další podmínkou je řádné zalévání.Jak zalévat pepř ve skleníku?Pokud není dostatek vlhkosti, rostliny začnou hořet, na listech se objeví žluté skvrny.Alenezavlažují půdu , jinak se houba začne vyvíjet.

Pepř zalévejte pod kořen teplou vodou.V žáru se keře stříkají, aby se udržela vlhkost, která se udržuje v rozmezí 60%.

Keře by měly být pravidelně stupňovány, tj. Odstraňovat další výhonky.Rostlina je ponechána se dvěma nejsilnějšími stonky, zbytek je řezán.Kromě toho jsou pravidelně stříhány všechny výhonky, na nichž nejsou květiny a přebytečné listy.

Vysoké odrůdy jsou nutně vázány na kolíky nebo mřížoví.

Plevele opatrně odstraňte.Pokud tak neučiníte, pepř se zastíní a výnos se sníží.

RADA .Pomáhá bojovat proti mulčování plevelů.Vrh v kompostu neroste.

Pepř potřebuje vrchní oblékání týdně.Složení hnojiv závisí na stáří rostlin.Na začátku kultivace převládá hnojení dusíkem.Během tvorby pupenů a plodů se obsah dusíku v obvazu výrazně snižuje.V této době potřebuje kultura fosfor a draslík.

Problémy s pěstováním

Důležitým stadiem pěstování pepře ve skleníku je jehoochranapřed škůdci a chorobami.

Nemoci jsou spojeny s porušením pravidel péče o něj.Nejčastěji je kultura zasažena:

  • The Black Leg .Houba, která ovlivňuje kořen a stonek během zamokření v kombinaci s nízkouteplota.Tato houba se šíří vysokou rychlostí, infikuje celou půdu.Před výsadbou do skleníku proveďte předběžnou dezinfekci.Pokud si na nějaké rostlině všimnete jejích příznaků, infikovaný keř by měl být okamžitě odstraněn a zbytek by měl být ošetřenfungicidem .Rovněž se vyplatí omezit zalévání.
  • Bakteriální špinění .Stonek a listy jsou ovlivněny, objevují se na nich četné skvrny.Během plodení se ovoce nakazí, objeví se na nich vodnaté skvrny a ztratí svou prezentaci a chuť.
  • pozdní plíseň .To vede k rozkladu ovoce.Vývoj je usnadněnnadměrnou vlhkostí .Nemoc může nastat v důsledku infekce semen, proto musí být před setím řádně zpracována.
  • Sloupec .Nositelem této choroby jsou hmyz.Rostliny začnou žloutnout a vysušit.Máte-li jakékoli známky, použijteFarmayod ,Actellik ,Phytoplasmin .Odstraňte plevele včas.
  • Cladosporióza .Listy jsou pokryty jasnými skvrnami, vaječníky vypadávají.Toto onemocnění je léčeno postřikemsíranem měďnatým .
RADA .Jakémukoli infekci je snazší zabránit než vyléčit.Proto dezinfikujteve skleníku včasa semena před výsadbou ošetřte.Okamžitě odstraňte rostliny se známkami nemoci.

Kromě chorob má paprika častoškůdce :

  • Nejběžnější jsoumšice .Ona přikrýválisty lepkavé a způsobují, že se stočí.Proti hmyzu můžete bojovat postřikeminfuze cibuleačesneku .
  • Slimáky .Posypávání půdyčervenou paprikou ,vápnempomáhá v boji proti nim.
  • Vzhled bílého vláknitého plaku na listech naznačuje infekciroztočů .Znič toKarbofosem ,Actellic ,Fufanon .

Některá tajemství

Pěstování této plodiny má určité jemnosti, které pomáhají zvýšit výnos.

Sbírejte zralé ovoce včas.Pokud je již zralý, odstraňte jej, aby ostatní mohli dozrát.

Pravidelně odstraňujte suché a neúrodné větve.Zatímco jsou na křoví, rostlina je nucena na ně utrácet energii.

Ošetřujte keře pomocí vaječníků, aby se stimulovala tvorba plodu.

DŮLEŽITÉ .Neusazujte v blízkosti sladké a hořké papriky.Samoopylení této rostliny způsobí, že veškerý pepř bude hořký.

Sklizeň

Zralé plody musí být z keřů odstraněny včas, jakmile získají barevnou charakteristiku určité odrůdy.Nenechávejte je na křoví, aby je tam zůstaly.To dramaticky zpomaluje zrání ostatních.

Aby nedošlo k poškození výhonků, jsou plody pečlivě řezány nůžkami nebo ostrým nožem.Nejlepší semena by měla zůstat na semenech.

DŮLEŽITÉ .Od té doby není vhodné sbírat semena z hybridůmateriál získaný z nich nezachová vlastnosti matečné rostliny a v budoucnu nedostanete vůbec to, co jste očekávali, nebo nebudete čekat na sklizeň vůbec.

Příklad odrůdy, který se vám líbí, je vybrán ze třetí úrovně odspodu.Ovoce určené k rozmnožování je ponecháno na keři, zatímco zbývající vaječníky jsou odstraněny.Bush by měl vynaložit veškerou svou sílu na ovoce, ze kterého chcete sbírat semena.

Zralé ovoce se vyjme a umístí do řemeslného vaku, dokudnevyschne .Udržujte pytel zcela v suchu.Sušené ovoce se kráje, semena se z něj extrahují, suší se další týden a vloží do suchého papírového sáčku.

Na obalu uveďte název odrůdy a dobu sběru semen.Klíčivost si uchová tři roky.

Tajemství předčasného sklizně

V průměru je optimální teplota ve skleníku pro pěstování papriky do poloviny května.Existuje však způsob, jak urychlit vytápění tím, že v něm vytvoří teplou postel.Za tímto účelem se z lůžek odstraní vrstva půdy vysoká 50 cm.

Vrstva hnoje smíchaná se skartovanou slámou se pokládá na samém dně příkopu.Země je na ní položena a vše, co jste vyndali ze zahrady.Získáte kopec, který je třeba prolévat horkou vodou.Takový „ sendvič “ zahřeje půdu a začne zahřívat vzduch.

Papriky mohou být vysazeny v takovém loži v dubnu a sazenice se vysejí o měsíc dříve, než je obvyklé v polovině ledna.A už na konci května dostanete první ovoce.

Pokud náhle začnoumrazy, postel uvnitř skleníku je navíc pokryta obloukovým skleníkem.Pod takovým dvojitým přístřeškem pepř nezmrzne a bude dále růst.

Domácí chov

Samoopylujícípapriky - široká oblast pro zahradníka.Můžete se stát skutečným chovatelem a získat svou vlastní rozmanitost křížením svých oblíbených odrůd.Vezměte měkký kartáč, sbírejte pyl z jednoho keře a vložte jej do květů jiného.Uložte výsledné ovoce, sbírejte z nich semena.

Zohlednění všech nuancí a dodržování pravidel pro pěstování pepře ve skleníku je zárukou trvale vysokých výnosů této plodné plodiny.

Užitečné video

Video o pěstování pepře ve skleníku:

Vážení návštěvníci!Zanechte své komentáře a tipy na pěstování pepře ve skleníku