Exotická domácí rostlina - nádherně krásná orchidej Bulbofillum: popis s fotografiemi, oblíbenými odrůdami a péčí

Bulbofillum je jedním z nejzáhadnějších exotických představitelů čeledi orchidejí, který ve svém rozkvětu zasahuje, je však poměrně nenáročný a vhodný pro kultivaci pro začátečníky, kteří se teprve nedávno setkali s orchidejemi.Naučíte se, jak se správně starat o svého tropického domácího mazlíčka, jak ho rozkvetnout a jak ho chránit před chorobami a škůdci.

Orchid Bulbophyllum

Rod orchidejí, jejichž jednotlivé odrůdy se mohou lišit barvou, tvarem a polohou květů. Celkem existuje asi 1 000 druhů bulbofillum .Patří do čeledi Orchidaceae nebo, podle jejich jiného jména, Orchis.

Vzhled

Tento exot je rostlina s voskovitými květy až 10 cm dlouhými.Květy jsou zastoupeny širokou paletou barev - zelená, žlutá, červená, růžová, bílá.V tomto případě jsou přípustné různé inkluze na okvětních lístcích.

K stopkám, jejichž délka je 12 cm, se připevňují květiny.Forma květenství je obvykle racemóza a květenství samo o sobě sestává z několika nebo jednotlivých květů .Pera pupenu může být jednoduchá nebo rozdělena na části.Bulbophyllum listy jsou oválné, kožovité, dosahující 20 cmdélka.

Tvar a tloušťka listů je různorodá.Listy jsou připojeny k vrcholu pseudobulbu (zesílené části stonku blízké zemi, ve které orchidej hromadí vlhkost).Vůně každého typu Bulbofillum je jiná - od příjemného po odpudivý.

Domovinou orchideje Bulbofillum jsou subtropické a tropické lesyAfriky, Asie, jižní, střední a severní oblasti Ameriky a Nové Guineje.Tento druh orchideje poprvé zmínil botanik Louis Marie Aubert du Petit-Tuart ve své knize „Historie speciálních rostlin rostlin sbíraných na Francouzských ostrovech jižní Afriky: Bourbon a Madagaskar“.

Rozdíl

Od ostatních druhů se orchideje Bulbofillum vyznačují svým vzhledem, plíživým nebo visícím kořenovým systémem a zahuštěnými pseudobulby, což zajišťuje jeho přežití ve vyprahlém stavuobdobí.

Nápověda! Bulbofillum je největší rod čeledi Orchid, který zahrnuje asi 1000 druhů.

Subsort s fotografií

Není možné zmínit všechny podskupiny Bulbofillum z důvodu jejich rozmanitosti, zaměříme se na ty nejzákladnější.

Phalaenopsis


Orchidej s listy až 120 cm dlouhými, s kulatými pseudobulbemi, s protáhlými květy shromážděnými v kartáčku .Mnozí si všimnou nepříjemného zápachu této podložky.Homeland Bulbofillum phalaenopsis - západní Nová Guinea.

Echinolabium


Orchidej s růžovými nebo červenými lístky.Délka stopky - 70 centimetrů, na které jsou připevněny pupeny.VlastiBulbofillum echinolabium - Indonésie.

Medusa


Exot s hustými tmavozelenými listy .Na dlouhém stopce je připojeno více než deset pupenů.S jejich kvetoucí poupata jsou podobné medúzy, která dala název odrůdě.Bílé okvětní lístky s oranžovými nebo červenými skvrnami.

Lobba


Jedná se o středně velkou orchidej do délky 30 cm. Na stopce je pouze jedna květina s průměrem7 - 10 centimetrů, stopka dosahuje délky 10 cm. Květ má žlutozelenou barvu s fialovými tečkami a pruhy.Vlasti Bulbofillum Lobba - Thajsko, Indie a Barma.

Kvetení

Doba květu Bulbofillum závisí na jeho typu .Většinou orchideje tohoto druhu kvetou v létě, ale některé odrůdy mohou potěšit jejich kvetení na konci podzimu nebo zimy.Kvetení také závisí na rozmanitosti - někdy je to malé, ale stává se, že orchidej má pouze jeden pupen.

Péče před a po

Před květem je zpravidla jaro a začátek léta - Bulbofillum musí být krmeno složitými minerálními hnojivy pro orchideje.Frekvence obvazu - jednou za 2 týdny.Po rozkvětu je stopka odstraněna, a pokud je to nutné, transplantována exot.Při přesazování by měla být věnována zvláštní pozornost kořenům, aby se zabránilo jejich poškození nebo rozpadu.Po přesazení se zalévání exotu nedoporučuje na nějakou dobu.

Důležité! Po odkvětu mají exotika spící periodu a musí být uspořádány na chladném místě při teplotě 12–15 ° C.

Co dělat, když nekvete?

Pokud orchidej nekvete, podmínky její údržby nesplňují požadavky a je narušen životní cyklus rostliny.Věnujte pozornost zavlažovacímu režimu, vlhkosti substrátu a stavu kořenů rostlin.Důležitý je také teplotní režim - rostlina pravděpodobně kvete kvůli přehřátí.Možná, že orchidej nemá dostatečnou sílu pro kvetení a potřebuje vrchní obvaz.

Roste

 • Vyberte umístění .Nejlepší je umístit jej na parapet směřující na jižní stranu.Exot by měl být chráněn před průvanem a podchlazením.Tato odrůda je výhodnější pro pěstování v zavěšených koších a podlouhlých květináčích.Miniaturní odrůdy Bulbofillum lze uchovávat ve speciálních mokrých teráriích.
 • Příprava půdy a květináče .Bulbofillum lze pěstovat v substrátu i bez něj.Pro pěstování je vhodný dřevěný nebo hliněný hrnec.Podklad musí být prodyšný.Ideální je směs jehličnaté kůry s dřevěným uhlím a rašeliništěm.Při pěstování Bulbofillum bez substrátu (na blocích) se doporučuje vytvořit malou vrstvu mechu mezi rostlinou a blokem.To zabrání vysychání kořenů.
 • Teplota .Bulbofillum miluje vysokou teplotu vzduchu (15 ° C a vyšší v zimě a 25-30 ° C v létě).
 • Vlhkost .Ideální vlhkost pro tuto odrůdu je 50% a vyšší, protože suchý vzduch nepříznivě ovlivňuje kořeny rostliny.Chcete-li zvýšit hladinu vlhkosti, musíte dát pánev s vodou.Můžete také použít domácí zvlhčovačvzduch.
 • Osvětlení .Bulbofillum jako fotofilní rostlina potřebuje jasné osvětlení, ale v létě potřebuje trochu zastínění před přímým slunečním světlem (například záclonou) a čerstvým vzduchem.
 • Zalévání .Zalévání orchidejí v létě se doporučuje hojně, v zimě by měla být frekvence snížena.Pro zavlažování je výhodné použít teplou destilovanou nebo čištěnou vodu.Před zavlažováním se musíte ujistit, že je podklad suchý, ale neměl by být zcela suchý.
 • Krmení .Exot by měl být krmen jednou za dva týdny speciálními minerálními hnojivy rozpuštěnými ve velkém množství vody.Je důležité zajistit, aby orchidej neobsahovala přebytek dusíku.
 • Transplantace .Transplantace by měla být prováděna podle potřeby, nejlépe jednou za 5-6 let.
  1. Je nutné vyjmout orchidej z květináče a zkontrolovat půdu, zda je vhodná pro opětovné použití.Je-li to nutné, měl by se nový květák zvětšit, pokud se orchidej rozrostla.
  2. Kořenový systém musí být důkladně vyčištěn odstraněním všech poškozených částí.
  3. Na dno nádoby položte vrstvu drenáže a naplňte nádobu substrátem.
  4. Substrát lze zakoupit jako hotový nebo vyrobit nezávisle na směsi borové kůry, rašeliníku, shnilých listů a říčního písku (poměr 1: 1: 1: 1).Bulbofillum oddenek je upevněn v květináči speciálním zařízením pro jeho fixaci.

Reprodukce

Exot se zpravidla šíří dělením keře .

 1. Protato rostlina se odstraní z květináče, oddenek se očistí od substrátu a rozdělí se na několik částí a v každé části by měly být dva nebo více pseudobulbů.
 2. Na plátek se působí dřevěným uhlím.
 3. Poté je každá část osázena samostatně.
Nápověda! Má se za to, že orchidej zakořenila po vzniku mladých výhonků.Vzácnější metody šlechtění Žárovky a semena cibule.

Zveme vás, abyste si prohlédli video o propagaci orchidejí rozdělením keře:

Nemoci a škůdci

 • Někdy se na listech orchidejí mohou objevit skvrny.To naznačuje, že rostlina postrádá stín.
 • Také při nadměrném světle se může změnit barva listů.
 • Rozpad pseudobulbů naznačuje, že rostlina je nalita nebo je půdní vlhkost příliš vysoká.
 • Rovněž je důležitá kontrola škůdců, roztočů a mšic.Na zadní straně listu se nachází klíště s bílými tečkami a téměř průhledným pavučinou.Mšice infikuje stonky exotiky.Aby se ničili škůdci, jsou opláchnuty a ošetřeny mýdlovým roztokem.Připravují to takto: zřeďte 30 gramů pracího mýdla v litru vody, do roztoku přidejte 2-3 ml přípravku „Actellik“.

Bulbofillums jsou známí svou rozmanitostí a mezi nimi určitě najdete ten, který vás osloví.Adodržování našich doporučení pomůže udržet rostlinu zdravou a užít si její kvetení .

Věda zná více než 150 000 odrůd a hybridů orchidejí.O tom nejlepšímjim - Cymbidium, Miltonia, Cumbria, Krása, Manhattan, Multiflora, Paphiopedilum, Ludisia, Zygopetalum a Philadelphia - můžete se poučit z našich článků.

Užitečné video

Doporučujeme vám sledovat video o péči o Bulbofillum: