Exotická jižní rostlina Eonium: její druhy, léčivé vlastnosti a péče o ni

Rostoucí pokojové květiny po mnoho let zůstává populární činností mezi městskými hostitelkami.Okenní parapety bývaly zdobeny fialkami, aloe, pelargónie, begonie.Dnesexotické jižní rostliny , jako je Eoniums, přicházejí do módy.Přitahují pozornost jednoduchou péčí, neobvyklým dekorativním vzhledem, krásným a vzácným kvetením.

Původ

Název pochází z latinského slova „Aeonium "(věčné, živé). Někdy se nazývá „pouštní růže“ .

Místo růstu - Kanárské ostrovy.Nachází se také v některých oblastech Etiopie a Středozemního moře na Arabském poloostrově.

Charakterizace, vzhled

Eoniumje rod sukulentních rostlin z čeledi Crassulaceae.Je vybaven charakteristickými rysy, které jej odlišují od ostatních druhů rostlin.

 • Kmen je stromovitý, větvený, vztyčený, hnědý.Větve jsou zakřivené.
 • Listy jsou masité, kožovité, sbírané v hustých rozetách na vrcholcích stonků.Existují druhy se zelenými listy a vínové (Atropurpureum), které pro udržení barvy vyžadují dobré sluneční světlo.
 • Kořenový systém je poměrně silný, ale náchylný k rozkladu.Může se tvořit mnoho druhůdalší vzdušné kořeny.
 • Květiny různých odstínů: bílá, červená, žlutá.Tvořil se na dlouhém, tlustém stopce.Květenství jsou velké, deštník.

Druh


V přírodě existuje asi čtyřicet druhů.Budeme považovat za nejoblíbenější z nich:

Eonium Lamellar

Synonyma: talířovitá, dlouhá linie.Kompaktní sukulentní květina se zelenou, plochou, přisedlou, rozetou listů ve tvaru talíře, až do průměru 50 cm.V horní části jsou rozšířené a lopatkovité a zužují se směrem k základně.Okraje jsou ohraničeny tenkými lehkými chlupy.Zásuvka je velmi těsná.Poloha listů v ní připomíná kachlovou střechu.Květy jsou žluté.Květenství je deštník, pyramidální.Semena jsou tmavá, malá.Po rozkvětu a plodu umírá.Nachází se v přírodě v Tenerife.

Eonium the Wavy

Velký sukulentní květ s velkým, mírně rozvětveným stonkem, stříbrošedou barvou a nahnědlou jizvou.Rozeta je hustá, s průměrem až 30 cm. Listy jsou tmavě zelené, lesklé, zaoblené, široké a rýčové.Horní část je zvětšená, zúžená na základnu.Hrany jsou zvlněné.Květenství je široko-pyramidální.Květy jsou malé, citronové.

Eonium Home

Kompaktní, vysoce rozvětvený keř vysoký 25-30 cm.Kmen je jako strom.Otevřené větve se tvoří od základny a ohýbají se blízko vrcholu.Letáky jsou malé, pokryté klky.Květenství je velké.Květy jsou žluté.Pohled se často používá k vytváření zelených mini-akvárií, designových kompozic.On jemá estetické, dekorativní vlastnosti, je ideální pro roli hlavního vysokého prvku.Původ tohoto druhu zůstává záhadou.Někteří botanici to považují za zahradní hybrid.

Eonium Variegata


Patří do poddruhu domova.Vyznačuje se jasnými skvrnami na listech.Často se pěstují ve velkých exotických sklenících.

Eonium Treelike

Keř s nízkým rozvětvením se vzpřímenou stopkou a bujnými listy.Stonky o průměru 2-3 cm. Mladé letáky pevně lisované.Povrch je lesklý, hladký.Květy jsou žluté, objevují se v únoru.Dovezeno z Maroka.

Eonium Haworth

Vysoký, velmi rozvětvený keř.Bezprostředně pod výtokem se tvoří tenké boční větve.Postupem času se stávají pevnějšími, objevují se kořeny vzduchu.Listy jsou husté, vejčité, modrozelené, s červeným pruhem, řasinkami podél zoubkovaných okrajů.Zásuvka je drobivá.Květy jsou malé, žluté s růžovým nádechem.Někteří zahradníci porovnávají dospělé keře s bonsaje.

Eonium of Canary

Sukulentní rostlina se zkráceným stonkem a velkolepou rozetou listů až do průměru 45–50 cm.Mladé listy jsou jasně zelené, mírně pubertální, narůžovělé.Stopka dlouhá, až metr dlouhá.Citronové květy.Má balsamickou vůni listů.

Eonium Lindley

Vytrvalý kompaktní keř s lignifikovaným stonkem v základně, až do výšky 30 cm.Větve jsou četné, hnědé, tenké.Listy jsou malé, rýčovité,zelená, pokrytá chlupy.Při dotyku lehce přilne k povrchu rukou.Květy jsou zlatožluté, sbírané ve střapcích.Domácí péče o Eonium Lindley je podobná jako u jiných druhů.Skleníky a byt jsou udržovány v teplých podmínkách.Je stabilní pro kultivaci v místnostech s umělým osvětlením.Propaguje výhonky se 2-3 růžicemi listů.Je třeba poznamenat, že výhonky Lindley jsou velmi dobře zakořeněné ve vodě.Pro pozornost zahradníků!V hydroponické kultuře roste rostlina krásně na roztoku LTA-2.Návrháři často vybírají pohled, aby vytvořili aranžmá květin, mini-akvária.

Eonium Ornamental


Poloviční keř.Listy jsou masité, malé, na okrajích mírně zoubkované, lesklé, zelené s červenými okraji, shromážděné v krásných plochých rozetách vytvořených na koncích rozvětvených výhonků.Květy jsou růžové.Květenství jsou racemóza.Kvete v květnu a červenci.

Eonium Treelike Schwarzkopf

Populární v květinářství.Poddruh Treelike.Vyznačuje se tmavými, vínovými listy.

Domácí péče o aeonium

Není obtížné pěstovat rostlinu.Stačí se držet jednoduchých doporučení.

Po zakoupení

Mnoho manželek koupí květ, který nebyl promyšlen.Někdo nakupuje náhodně na výstavě, v supermarketu, nákupním centru, nebo ho prostě dostává jako dárek k narozeninám.Výsledkem je, že hrnec zůstane na parapetu a začne se o něj starat.To není správné. Ihned po zakoupenírostlina musí být transplantována! Substrát a nádoba, ve které byl v obchodě, nejsou vhodné pro kontinuální kultivaci a používají se pouze k dočasnému nadměrnému vystavení.

Vyberte banku

Kořenový systém rostliny je silný, takže kapacita je vysoká a ne široká.Lepší je spíše keramický než plastový.Ujistěte se, že s otvorem dole.

Výběr půdy


Substrát potřebuje ke kořenům lehký, porézní, dobře propustný kyslík a vlhkost.Půdu si můžete připravit smícháním listu a obilné půdy ve stejných částech.Přidejte rašelinu, písek, drobky cihel.

Výsadba květu

 • Nový kontejner důkladně opláchněte a dezinfikujte.
 • Vytvořte vrstvu drenáže a posypte zemi.
 • Umístěte rostlinu na navlhčený substrát a lehce zhušťujte půdu.
 • Pozor!Během transplantace zkontrolujte kořeny.Rostlina musí být zdravá.

Osvětlení

Místnost by měla být dobře osvětlena .Optimálním místem v domě jsou parapety směřující na jižní, jihozápadní a jihovýchodní stranu.

 • V horkých dnech mírně ztmavte slunce, abyste zabránili popálení listů.
 • Květina netoleruje mírné stmívání.U některých druhů se však charakteristická jasná barva listů objevuje pouze na slunci.
 • V zimě dbejte na dodatečný zdroj světla (je-li to nutné).

Zalévání


V létě a na jaře je třeba zalévatpravidelně (asi 1krát za 7 dní).V horkých dnech častěji.V zimě je zavlažování prakticky zastaveno.
Pozor!Eonium je citlivé na nadměrnou vlhkost.Stálá voda může způsobit hnilobu.

Vlhkost

Není nutné žádné další zvlhčování.Někdy je možné postříkat vodou, aby se očistil od prachu.Někteří zahrádkáři během postřikování zakrývají půdu celofánem, aby se zabránilo vniknutí vody do substrátu.

Pozor!Voda by měla teče, pokojová teplota, předem usazená na jeden den.

Krmení

Od května do srpna se hnojiva používají jednou za 30 dní.
Používejte tekuté hnojivo pro sukulenty a kaktusy, které obsahují hodně draslíku.
Doporučuje se užít polovinu dávky, než je požadovaná dávka.Přebytečné minerály mohou být škodlivé.Pestré druhy jsou pokryty jasnými skvrnami.

Teplota

Na jaře a v létěje vhodná mírná, teplá teplota - 20-25 stupňů. V zimě- asi 14–15 stupňů.

Chraňte před chladným větrem, průvanem a náhlými změnami teploty.

Za příznivého počasí si můžete vzít květináči ven a nechat ji vysávat vzduchem a dýchat na čerstvý vzduch.

Rozmnožování

Aeonium se šíří odřezky listů, apikální rozety, odřezky stonků, semena.

 • S listy a růžicemi to bude nejjednodušší.Stačí je kopat do substrátu (1/3 listu)
 • Řízkykořen v písku pod polyethylenem ošetřením řezu fytohormonem.Zakořeněné řízky jsou zasazeny do samostatných nádob a umístěny do okolního světla.
 • Může být množeno osivem.E. Poppet je jediný způsob, jak zachránit život.Vysévají se na konci zimy ve směsi listové půdy a písku.Nejlépe trochu posypané zemí.Klíčení při teplotě 12–14 stupňů.Po 1-2 týdnech se objeví první klíčky.

Kvetoucí

V domácí kultuře kvete aeonium jen zřídka, ale je velmi krásné a dlouhodobé.Poté střílí, nesoucí stopku, zemře.E. Deska ve tvaru má nerozvětvenou stopku a jedna jediná destička proto po rozkvětu zemře.Doba květu se může lišit a závisí na konkrétním druhu.

Vůně


Květ nemá výraznou vůni.Listy některých druhů (E. Canary, E. Lindley) se vyznačují balsamickou vůní.

Životnost

Může se lišit podle druhu.Eonium patří do trvalých květů.

Škůdci, choroby

Eonium má dobrý imunitní systém a je odolné vůči chorobám a škůdcům. Problémy mohou nastat při nesprávné péči.

 • Stagnující vlhkost vede ke vzniku hniloby.Je důležité včas odhalit nemoc a transplantovat květ do nové nádoby a substrátu.Kořeny se důkladně omyjí, vyčistí a ošetří slabým roztokem manganistanu draselného.Jako preventivní opatření dodržujte doporučený režim zavlažování.
 • Kdynedostatek světla, stonky se natáhnou, uvolní se zásuvky, listy padají.Je důležité uspořádat banku za dobrých světelných podmínek.
 • Plísňová onemocnění se projevují výskytem hnědých žlutých skvrn na listech.Je nutné zpracovat speciální přípravky, zavést režim zavlažování a v případě potřeby provést transplantaci.
 • Rostlina někdy infikuje červovitý červ.To je vidět na bílém voskovém povlaku, připomínající vatu.Účinným způsobem boje je ošetření mýdlovým roztokem nebo alkoholovým vatovým tamponem.Poté můžete stříkat infuzí česneku nebo zeleného mýdla.Při těžké infekci se používá kalbofos.

Léčivé vlastnosti eonia

Někdy se eonium používá v lidové medicíně.

 • Listová šťáva se používá k léčbě glaukomu, oparu a popálenin.Má antibakteriální vlastnosti, podporuje regeneraci tkání.Ženy přidávají do kosmetiky šťávu, aby se zbavily vrásek a omladily pokožku.
 • Ropa má antiseptické vlastnosti.Používá se k léčbě zánětů, hojení ran a alergických vyrážek.
I přes léčivé vlastnosti nemedikujte samoléčivo!Nezapomeňte se poradit se svým lékařem.Samoléčení může být zdraví škodlivé.Složky, které tvoří eoniovou šťávu, mohou způsobit vedlejší účinky, mají kontraindikace.

V současné době je mezi mnoha zahradníky oblíbené aeonium.Přitahuje pozornost neobvyklým, exotickým,dekorativní pohled.Bude schopen ozdobit jakýkoli domácí interiér, který se používá k vytvoření aranžování květin nebo zelených mini akvárií.Péče o něj není obtížná.Pokud mu věnujete svou péči a pozornost, na dlouhou dobu vás potěší a vytvoří v domě pohodlí.

Foto