Ficus - rostlina citlivá na zimu

Zima provádí úpravy života domácích rostlin a při nedostatečné péči a zalévání mohou dobře, pokud nezemřou, alespoň vážně trpět.

Jedna z rostlin citlivých na zimu zahrnuje fíkus: jako tropická rostlina vyžaduje pečlivou a stálou pozornost.

Zimní péče o Ficus doma

Osvětlení

Zvláštní pozornost by měla být věnována světlu.

Používejte jakékoli zdroje světla: umělé (například zářivky, sodíkové nebo jiné žárovky) a přírodní.Hlavní věc je množství.

U fikusu standardní velikosti bude dostatečná vzdálenost několika desítek centimetrů od svítilny, která by se měla používatpo dobu asi 8–14 hodin denně.

Je vhodné otočit rostlinu z druhé strany na paprsky světla několikrát týdně: tímto způsobem můžete zajistit rovnoměrné rozložení světla po celém povrchu listoví rostliny.

Důležité:Pokud si všimnete, že vaše listy fikusu vypadávají a zbarvují se žlutě, znamená to nedostatek světla a je třeba je opravit co nejdříve: vedle něj vložte lampu a přeneste ji na parapet.

Podrobněji o tom, proč listy fíkusu zbarvují žlutě, zčernávají a padají, a co dělat v tomto případě, najdete zde .

Teplota

Optimální pro fikusteplota je více než šestnáct stupňů

, za prvé, je třeba použít pouze teplou vodu pro zavlažování, a za druhé, zahřívat hrnce fikusem: za tímto účelem můžete jednoduše do něj vložit vrstvu papíru (časopis, noviny atd.).e.) nebo speciální dřevěné tácky.

Také, pokud máte příležitost, je vhodné izolovat okna v místnosti, ve které se nachází fikus.

Samozřejmě je nutné chránit rostliny před větrem a přesunout je na jiné místo, pokud plánujete otevírat okna.

Prohlídka listoví

Prohlídka listoví by měla být prováděna pravidelně, protožeZima vytváří ideální podmínky pro existenci škůdců a virů v bytech, které mohou zničit váš fikus.

Pečlivě se podívejte na listy a zjistěte, zda se jejich barva nezměnila nebo zda na ně nezranil malý hmyz.

Vlhkost

Je třeba dbát na zajištění optimální úrovně vlhkosti vzduchu.

Tip:v zimě je kvůli provozu topných systémů vzduch často předsušený, takže musí být dodatečně navlhčen.

K tomu můžete použít speciální zvlhčovače vzduchu, jakož i jakékoli jiné prostředky: situaci může zlepšit i obyčejný džbánek vody nainstalovaný přímo na bateriích.

Jak zalévat fikus v zimě?

Jak je uvedeno výše, v první řadě je třeba připomenout, že z důvodu snížené teploty potřebuje fikus více tepla, proto by se k zavlažování měla používat pouze teplá voda.

Teplota v30-40 stupních bude optimální:pravidelné zalévání takovou vodou bude stačit, aby vaše fikusová půda byla dostatečně teplá.

Zajímavé:jak často je nutné zalévat fikus v zimě?
Odpověď:stačí to udělat jednou nebo dvakrát týdně.

Užitečné video na toto téma:

Důležité:všechny životní procesy v rostlině v zimě jsou mnohem pomalejší než v jiných ročních obdobích, takže je nepřehánějte a zavlažujte teprve potékdyž je to skutečně potřeba - tj.když je půda suchá v mělkých hloubkách.

Transplantace a reprodukce

Zima vytváří pro rostliny stresující podmínky, takže reprodukce je lepší odložit blíže k jara: pak může být zasazený fíkus dostatečně silný, aby mohl provést dalšív zimě.Více informací o šíření fikusu doma lze nalézt v tomto materiálu.

Totéž platí pro výsadbu - zima výrazně ovlivňuje rostlinu, takže při přesazování v zimě existuje značná šance, že zemře.Pro více informací o transplantaci ficus doma, viz zde.

Doporučení:Tvorba fíkusu se také v zimním období nedoporučuje.

Tudíž péče doma o fikus v zimě by měla být prováděna s mimořádnou opatrností a péčí: bezohledné zalévání, nedostatečné teplo nebo provádění transplantací rostlin ji mohou výrazně zhoršit.stav.

Fikusoví fanoušci budou mít zájem o další informace o této pokojové rostlině:

Podobná videa

Užitečné video o tom, jak se správně starat o fikus:

Ficus v zimě: