Funkce domácí péče o feferonky habanero

Jeden z nejvíce hořících na světě lidé pěstují tento pepř více než8 500 tisíc let .

To potvrzuje archeologický výzkum ve své vlasti -v Mexiku .

Když bylo otevřeno, v Evropě a Číně bylo oceněno hořící koření.Zejména jako důležitá složka tabasco omáčky.

Rostlina ze starověkých legend

Habanero je zahrnuto v rodina chilli papriček a mezi nimi zaujímá první místo v žáru.Pokud mluvíme o všech paprikách, to znamená, že odrůdy jsou ostřejší, ale je jich velmi málo.

Ti, kteří vydrží ohnivou chuť habanero, cítí ovocně citrusovou tónu a jemnou květinovou vůni.Není tolik lidí, kterým hrozí, že vyzkouší surové habanero.

V Mexiku je legenda: Aztékové nabídli těm, kterým se chystali obětovat, alternativu - vypít dvě sklenice tinktury tohoto pepře.Jen málo souhlasilo.

Nikdo není obětován, ale zelenina zůstává kultem.A pokud si turisté v Mexiku objedná miska s tímto pepřem, místní obyvatelé je vloží s úctou.

K odběru vzorků habanero není nutné létat do vzdálených zemí.Můžete ji pěstovat doma: alespoň v zahradě, alespoň v bytě v květináči.

Někteří zahrádkáři pěstují habanero ani kvůli feferonkám, ale jako okrasná rostlina.Je to velmi krásné: lesklé zelené listy, jako světlé plody, připomínají srdce.

Nejostřejší odrůdy

Existuje několik odrůd habanero, které všechny zaujímají vysoká místa na stupnici Scovilla.Tento vědec vytvořil gradaci žhavosti papriky na základě obsahu účinné látkykapsaicinu , což způsobuje, že plody hoří.

Nejméně horkým z nich je bílý pepř habanero s malými bledými plody.Dále přichází klasická verze s pomerančovými paprikami.Papriky žluté Fatali také patří k habanero, ale pocházejí z Jižní Afriky.„Ďábelský jazyk“ je podobný předchozí odrůdě, ale větší a ostřejší.

Odrůda Tigerpaw NR byla vyvinuta americkými vědci.Toto je o něco více pálivá modifikace klasického pomerančového habanera.

Upozornění! Předpona NR znamená odolnost vůči nematodům, kořenovým škůdcům, na které papriky často trpí.

Ještě ostřejší je čokoládové habanero s tmavě hnědými tóny.A nejvíce akutní jsou červené odrůdy: Red Savina, chovaná v Kalifornii a karibské habanero.Horkost posledně jmenovaného je dvakrát vyšší než u klasického.Podle Scovilleovy stupnice může získat až 475 000 bodů (ve srovnání s počátečním hořkým pepřem bulharského pepře, odhadem na 0 jednotek).

Na níže uvedené fotografii se můžete seznámit s odrůdami pepře habanero:

Na našich stránkách se můžete dozvědět více o ostatníchzástupci hořící rodiny Chile: paprika Cayenne, Twinkle, Jalapeno a Bellflower.

Jaké jsou výhody habanera?

Kapsaicinzvyšuje růst vlasů .Do masky můžete přidat kapku šťávy: „oživí“ vlasové folikuly.

Habanero může pomoci pacientům s hypertenzí a těm, kteří trpí depresí.Jídla se svou účastí snižují tlak a stimulují produkci endorfinu.

Pepř však musí být přidán pouze na minutu a poté odstraněn, jinak to bude obtížné.

Je dobré konzumovat šťávu z tohoto pepře a ty, kteří sedína dietě : urychluje metabolismus.

Vyrábí se z něj alkoholová tinktura a náplast, která má analgetické vlastnosti a také protimrznoucí mast.

Tyto feferonky se nedoporučují dětem, kojícím matkám a těm, kteří trpí peptickým vředem.

Předvolby „mučivého mexického“

Habanero je vytrvalá rostlina.Pokud vytvoříte optimální podmínky, potěší plody několik let.

Každý keř obvykle produkuje až tisíc paprik.Může se pěstovat v zimě - ve vyhřívaném skleníku nebo na balkóně - pepř bude i nadále přinášet ovoce.

Je velmitermofilní , cítí se dobře na jasném slunci, ale nepřijímá průvan.

Nejvhodnější půda jemírně kyselá .

Ve většině regionů naší země je „mexický“ ve sklenících lepší než na otevřené zahradě.Měl by být zaléván pravidelně, ale ne příliš hojně, jinak ovoce ztratí svou vynikající vůni.

Pěstujte některou z odrůd Habanero ze semen zakoupených ve specializovaných prodejnách nebo objednaných prostřednictvím webu.

Důležité! Osivo musí být ve zvláštním obalu, který chrání před vlhkostí a jinými ničivými faktory.

Technika pěstování sazenic

 • Před výsevem je lepší připravit semena namočením na tři dny v teplé přírodní vodě.K tomu jsou baleny mezi bohatě navlhčené vatové tampony.Nádoby na osivo by se měly udržovat v teple a disky udržovat vlhké.
 • Semena Habanero by měla být vyseta 8-10 týdnů před přesunem na stálé místo růstu.To se obvykle provádív únoru .Budoucí papriky se vysazují ve sterilizované půdě smíchané s perlitem a vermikulitem (jejich objem je 25%).Teplota Země by neměla být nižší než26 ° С .Při výsadbě se semena prohloubí do země asi o 0,7 cm a klíčí za 2-4 týdny: doba závisí na složení půdy, teplu a dalších podmínkách.
 • Jakmile se objeví první výhonky, je nutné poskytnout dostatečné světlo pro jejich lepší zdraví.V bytě nebo domě musíte najít nejlehčí okenní parapet (obvykle na jižní straně).Pokud ale není dostatek světla, musíte být zmateni dalším osvětlením.K tomu potřebujete zářivku umístěnou ve vzdálenosti 7,5 cm od vrcholů keřů.Je dobré, když je na lampu nastaven časovač, nastavený na 16 světelných hodin a 8 tmavých hodin.
 • Jakmile se objeví skutečné listy, rostliny se ponoří do malýchhrnce.Podsvícení je nastaveno na režim12/12 .
 • Je třeba dbát na to, aby půda nemění své pH - 6,5 a zůstává mírně kyselá.Na začátku příštího zalévání by mělo zaschnout.
 • Jako kořenová zálivka se sazenice používají k zavlažování a variantám organických a komplexních hnojiv, například: „Ideální“, „Agricola Forward“, „Květinářství Rost“.Dospělé rostliny jsou krmeny jakýmkoli hnojivem pro rajčata.
 • Ti, kteří volí neustálý růst pepře v zahradě nebo v nevyhřívaném skleníku, by měli čekat na průměrnou teplotu 21 ° C během dne a 12 ° C v noci.V předvečer transplantace musíte klíčky zpevnit: vytáhněte je na hodinu nebo dvě do skleníku nebo na balkón a postupně prodlužujte „ulici“.

Jak dosáhnout úrody

 1. Prořezávání a formování keře: Chcete-li nádheru rostliny, můžete sevřít vrcholy, ale bez tohoto postupu to můžete udělat.
 2. Pro dlouhodobé rodení musí být první květy odstraněny, aby keř měl čas silnější.
 3. Pokud chcete velké ovoce, vyplatí se sbírat část květin.Je pravda, že jich bude méně.
 4. Během květu a vzniku vaječníků by měly být rostliny stimulovány růstovými stimulanty.
 5. Znečišťování rostlin v postelích nebo ve skleníku bude prováděno létajícím hmyzem.A doma můžete květiny opylit štětcem.
 6. Plody habanero mohou být sklízeny buď zelené, nebo zralé.
 7. Semena mohou být nejen získávána, ale také získávána samostatně.Zralé tobolky se proto neroztrhnoudeset dní .Poté se rozložil pro snadné vadnutí.Ovocenakrájejte, získejte semena, sušte na teplém místě a zabalte pro skladování.
Pozor! Je lepší vytrhávat plody habanero v lékařských rukavicích, aniž by se dotýkaly obličeje, aby nedošlo ke spálení sliznic.

Sbohem, škůdci!

Nejčastěji jsou rostliny nemocné kvůlikontaminované půdě , takže před výsadbou doma je třeba ji sterilizovat.A zpracovat postele v zahradě speciálními přípravky: Karbofos, Ultra, Strela.Můžete použít pro již osázené rostliny postřikem cibulkou nebo tabákovou infúzí.

Další lidové metody

Kořenová hlístice.Chcete-li se tohoto problému zbavit, musíte pro kořeny uspořádat vodní lázeň.

Za tímto účelem musí být nemocný keř z půdy odstraněn, promyt a poté ponořen do vody při teplotě 50–55 ° C.Je to smrtelné pro hlístice a bezpečné pro rostliny.

Mšice, molice a klíšťata.Rostlina je nutné umýt pěnou z mycího prostředku na mytí nádobí, zejména ze spodní části listů.Držte pěnu na listech po dobu jedné hodiny, poté opláchněte pod teplou sprchou.

Ano, a hořící habanero je vynikajícím pomocníkem v boji proti zahradním parazitům.Zalévání infuzí tohoto pepře šetří všechny plodiny z mravenců, list jíst chyby a larvy hnízdící na kořenech.

Zasaďte tuto krásnou rostlinu a potěší ji ovoce - „hořící srdce“ po mnoho let.