Funkce domácí péče o luxusní rostlinu Gimenokallis

Gimenokallis je kvetoucí rostlina milující teplo. Dobře reaguje na vrchní oblékání, systematické zalévání, dobré osvětlení.

Může tolerovat přímé sluneční světlo.Propagován semeny a dceřinými žárovkami.

Aktivně roste při teplotách nad 20 ° C.

Popis rostliny

Gimenokallis má asi 50 různých poddruhů.Patří do rodiny Amaryllidaceae. Oblast růstu - Jižní Amerika.Latinské jméno: Hymenocallis.

Nápověda! Žárovky se používají jako výsadbový materiál.

Jsou hruškovitého tvaru a mají jasné suché šupiny.Jak rostou v průměru, dosahují 10-12 cm. Letáky rostou ve stejné rovině.V délce dosahují 60 až 110 cm. U mnoha poddruhů je listová deska výrazná.Má tvar pásu a lisovanou centrální žílu.

Žíla je vybavena protáhlou ostrou špičkou.Povrch je lesklý, smaragdový.Ostatní poddruhy - vždyzelené, ještě jiné - vyřazují letáky během spícího období.

Foto

Na fotografii jsou květiny Gimenokallis na otevřeném prostranství:


)


Domácí péče

Kvetoucí

]

Všechny poddruhy mají neobvyklou formu květů.Jsou ve tvaru hvězdičky nebopavouk. Květina má šálek a 6 okvětních lístků.Na délku dosahují více než 20 cm.

Zúžili sepaly, smaragd na základně.Některé poddruhy mají klenuté okvětní lístky, jiné mají okvětní lístky.

Corolla ze 6 okvětních lístků. Ve formě je volnolepestnoy, radiální.Tavené tyčinky mají tvar trychtýře s hloubkou ne větší než 6 cm. Tyčinky jsou poloviční než ty sepály.

Prašníky jsou velké, jantarové, vejčité. Květiny jsou velmi vonné.Shromážděné v květenství ve formě deštníků po 2–16 kusech.Květenství mají 2-3 listeny.

Stopka stejné délky jako listy.Má zploštělou část a holý kmen.Po rozkvětu rostlina vytváří masité ovoce.Obsahují velká semena, která lze použít pro výsadbu.

V tomto videu uvidíme, jak se Gimenokallis otevírá:

Zalévání

Zalévání by mělo být systematické avelmi elegantní.Rostlina musí vytvořit podmínky podobné přírodním.Nesmí být dovoleno zamokření země ani silné vysychání.

Pozor! Nadměrné zalévání vede k zamokření půdy a hnilobě kořenového systému.

V tomto případě vlhkost vyvolá smrt povrchu.Poté budete muset počkat na novou sezónu, kdy se Gimenokallis probudí po určité době odpočinku.Těžké sušení vede k padání pupenů a ztrátě turgoru.Rostlina může zastavit kvetení.Proto byste měli zvolit systematické zalévání, spůda by měla zůstat mírně vlhká neustále.

Během období klidu se zalévání sníží na minimum. Pokud během tohoto období květ zcela upustí své listy, může jít bez zalévání déle než 2 týdny.Voda by neměla obsahovat žádné chemické nečistoty.Nejlepší je použít převařenou, usazenou, dešťovou nebo roztavenou vodu.

Výsadba

Pro výsadbu se nejlépe používají lehké prodyšné půdy.Země by měla být bohatá na vitamíny, organické složky a stopové prvky.

Je nejvýhodnější uchovávat květinu v mírně kyselé půdě v rozmezí 5,7–6,6 pH.

Za takových podmínek rostlina roste živěji a ve větším měřítku.K tomu použijte sodnou a listovou půdu, humus, jemnozrnný mořský písek a rašelinu.Pro prevenci proti hnijícím žárovkám se do substrátu přidává uhlí.

Zařízení je vybaveno velmi silným kořenovým systémem. Je proto nutné zvolit prostorné kontejnery.

Na dně je položen drenážní systém.Oblázky, rozbité cihly nebo expandovaná hlína zabraňují stagnaci vody.Cibule jsou zasazeny uprostřed nádoby.Je důležité, aby 1/3 výsadebního materiálu vyčnívala nad povrch půdy.

Pozor! Žárovky nelze posypat půdou jako celkem.V tomto případě nebude výsadbový materiál schopen klíčit, nebude mít přístup k požárním šípům.Cibule se mohou hniet v zemi.

Transplantace

Dotýkat se kořenového systému rostliny je velmi nežádoucí, protože je velmi špatně tolerovánotransplantace.Zkušení pěstitelé květin proto zasadí květinu do nádoby okamžitě pro neustálý růst.

Transplantace se provádí pouze tehdy, když je půda vyplněna kořenovým systémem, když jsou kořeny zaplaveny nebo je půda příliš vzácná.Postup se provádí jednou za 4 roky.Při pěstování v dekorativních nádobách se transplantace provádí na jaře.

Důležité! Doporučuje se přesadit květ do nové země, protože potřebuje vitamíny a živiny.Během vegetačního období je půda příliš vyčerpaná.

Teplota

Rostlina aktivně roste při teplotách nad 20 ° C.V zimě, při absenci umělého osvětlení, musí stále zelené poddruhy vytvářet nejchladnější teplotní podmínky.Přiblíží se k zamrzlým oknům, umístí se pod koupelnu, ve spíži, skříni, sklepě nebo verandě.

V současné době Gimenokallis potřebuje teplotu 13-19 ° C.Cibule výsadebního materiálu v listnatých poddruzích obsahují suchý vzduch v chladných místnostech.Potřebují teplotu 9-13 ° C.

Osvětlení

Rostlina je velmi fotofilní.Může tolerovat přímé sluneční světlo.

Důležité! S nedostatkem světla Gimenokallis přestane kvitnout.

V zimě potřebuje květina další umělé osvětlení.Je důležité, aby byl závod v denním světle 10 hodin.

Rozmnožování

Tento zástupce flóry se šíří semeny a dceřinými cibulkami.Růst nastává pouze 3-4 roky po výsadbě.Klíčky jsou odděleny od matečného výsadebního materiálu a vysazeny do samostatných nádob.

Během období aktivního růstu je třeba pečlivě sledovat hladinu vody v půdě, vrchní obvaz. Průvan a přímé vystavení chladnému větru nesmí být povoleny.

Hnojivo

Během květu a aktivního růstu se květina hnojí jednou za 14–21 dní.K tomu se používají tekutá hnojiva pro kvetení domácích nebo cibulovin.Koncentrace léčiva je přísně dodržována.

Pozor! Gimenokallis by neměl být hnojen přípravky obsahujícími dusík.Takové směsi inhibují růst poupat a zvyšují růst smaragdových listů.

Při nadbytku hnojiva rostlina přestane rozkvétat. Hnojiva na bázi dusíku mohou také způsobit, že se na cibuli objeví šedá hniloba.Během odpočinku je krmení rostliny zakázáno.

Škůdci

Tuto flóru mohou ovlivnit mšice, roztoči a třásně.Zasažené oblasti musí být odstraněny.Po uzavření kořenového systému celofánem se rostlina promyje pod proudem teplé vody.Po sprše se květina otře vatovou vlnou mýdlovou vodou.Můžete použít prádlo a dehtové mýdlo.Pokud škůdci po lidových lécích nezmizeli, je Gimenokallis léčen insekticidy.Perfektní fitoverm nebo Actellik.

Nemoci

Nejběžnější a nejnebezpečnějšínemoc je šedá hniloba žárovky.Protože žárovka je srdcem rostliny, její porážka vede k smrti.

Při výsadbě je vždy nutné pečlivě prozkoumat kořenový systém květu. Pokud jsou zjištěny vady nebo bolavé skvrny, jsou pečlivě oříznuty speciálním nožem.

Rány na místech řezu musí být posypány dřevěným uhlím. Příčinou této choroby je zamokření.

Důležité! Nejnebezpečnějším obdobím choroby je chladné období.

Nezkušené pěstitele také čelí různým obtížím. Největším problémem není rozkvět rostliny. Důvodem může být nedostatek slunečního světla, hnojiv, vrchního obvazu, špatná půda nebo nesprávné zimování při příliš vysokých teplotách.

Gimenokallis je kvetoucí vytrvalá rostlina. V zimě to vyžaduje určitou dobu odpočinku a snížení teploty v místnosti.Při špatné péči může být ovlivněn škůdci.Miluje jasné přirozené světlo, tekutá hnojiva a opatrné zalévání.Dobře reaguje na další osvětlení, stříkání vodou z postřikovací láhve a šetrnou péči.