Funkce péče a pěstování rostliny Pilea "Kadie" doma

„Pilea Kadier“ je oblíbená pokojová rostlina, kterou zahradníci ocení pro neobvyklé listy se stříbrnými pruhy.

Není obtížné pěstovat, dokonce se s tím vyrovná i začátečník.

Květy jsou malé, téměř nepostřehnutelné na pozadí velkých jasných listů.

)

Obecný popis

V současné době existuje v tropických zónách planety přibližně 400 různých odrůd Pileasu - Jižní Amerika, Jih- východní Asie, Afrika.Název vznikl ze slova pileus, které se překládá z latiny jako „kapuce“.

„Pilea Kadier“ je kopřivy. Jeho stálým stanovištěm je Indochina.Roste přesně svisle nahoru a bude se protahovat, dokud nebude špička přitisknuta.V bytě obvykle dosahuje výšky až 30 cm.Listy jsou široké nebo oválné, až 8 cm dlouhé a až 5 cm široké, lesklé, s nerovným povrchem, na kterém jasně vystupují dva stříbrné pruhy.

„Kileye Pilea“ rozkvétá s malými květy bílého odstínu, které se shromažďují ve velkých květenstvích, které jsou kresleny z puntíků listů.

Nápověda! Existuje hybridní druh této květiny - Minima, který má malý tvar a nepřestává růst více než 10 cm.

Foto

Na fotografii je znázorněna rostlina „Pilea“.Kadye "vpravodomácí péče:
Domácí péče

Květina nevyžaduje zvláštní péči a může být snadno v podmínkách jednoduchého bytu.Podrobněji o péči, reprodukci a údržbě rostliny „Pilea“ si můžete přečíst zde.

Akce po nákupu

Pilea se prodává v obchodech po celý rok.

Při výběru je nejlepší věnovat pozornost malým, ale zarostlým rostlinám s jasným vzorem na listech.

Pro dům do hrnce je vybráno stínované místo - květinu nelze umístit na přímé sluneční světlo.

Po 1–2 týdnech, po aklimatizaci „Pilea“, je nezbytné provést transplantaci do nové země.

V tomto případě je nejlepší postupovat nikoli překládkou, nýbrž pečlivým vyčištěním stávající technické půdy.

Ořezávání

Pilea Kadier roste velmi rychle. Aby květ neztratil svůj vzhled a nevytvořil formu keře, musíte pravidelně vytrhávat vrcholy výhonků, a to by mělo být prováděno každé 2-3 týdny.Rostlina tento proces snáší velmi snadno.

Na jaře se doporučuje odříznout všechny výhonky na délku 8–10 cm. To by mělo být provedeno ostrými nůžkami, bezprostředně nad párem listů.

Zalévání

Rostlina není rozpustná ve voděa nepoškozuje ji suchá půda, ale nadměrný záliv.Zalévání by mělo být hojné a pravidelné, dobře chráněné vody.Současně by neměla být povolena stagnace vlhkosti v půdě.Nejlepší je počkat na půdu mezi postupy.trochu vyschne.

Důležité! Pilei Bay je obzvláště nebezpečný v zimě, když je květina v klidu.

Poté se vlhkost aktivně nekonzumuje a může dojít k hnilobě kořenového systému a smrti rostliny v důsledku zamokření půdy.

Doporučená frekvence zavlažování v zimě je každých 7 dní.

Výsadba a půda

Pilea lze umístit do jednoho květináče s jinými rostlinami, čímž se vytvoří složení.

Poroste dobře spolu s malolistými druhy kapradin, Pereromia, Fittonia a dalšími.

Všechny tyto rostliny vyžadují téměř stejnou péči.

Důležité! Na Pilea nemůžete zasadit rostliny s velkými listy se silným růstem - rozdrtí je v květináči.

Pilea Kadier miluje humusovou půdu.

Můžete si ji koupit v obchodě, nebo si ji můžete vyrobit tak, že si vezmete alespoň jednu rašelinovou půdu a písek a po dvou měříte listy a humusovou půdu.

Používání drenáže je povinné, aby se zabránilo stagnaci nadměrné vlhkosti v půdě.Kyslost půdy je mírně kyselá (5,0-6,0) nebo neutrální (6,0-7,0).V hydroponii dobře roste.

Transplantace

Transplantace by se měla provádět každoročně brzy na jaře. Při výběru hrnce je třeba vzít stejný, nebo trochu velký objem a hloubku až 7,5 - 10 cm - kořenový systém Pilea není příliš rozvinutý, roste více v šíři než dolů.

Pozor! Jsou vyžadovány drenážní otvory.Spodní vrstva jistě leží vrstva rozšířené drenáže hlíny nebo cihlyTloušťka 1,5–2 cm.

Proces transplantace funguje dobře při sevření i prořezávání.Výsledné řízky lze zakořenit a letos získat novou velkou rostlinu.

Pěstování ze semen

Pilea ze semen se pěstuje velmi zřídka , obvykle se to dělá za účelem produkce nového hybridu.Nejvhodnější čas pro setí je brzy na jaře - to dovoluje klíčkům, aby se v létě protáhly a rostly.

Semena se vysévají na povrch směsi písku, rašeliny a listové půdy, aniž by se na ně posypaly. S cílem usnadnit námluvu můžete zasít v řadě.Poté se nádoba uzavře čirým plastem nebo sklem a umístí se na tmavé místo.

Požadovaná teplota je + 18–24 stupňů. Rostoucí půda by měla být na chvíli udržována vlhká a zkontrolována, aby nedocházelo k zamokření ani vysychání.

K klíčení dojde během 14–30 dnů.Po objevení klíčků se sklo zvedá půl hodiny denně pro ventilaci.

Propagace

Propagace „Pileas“ řízky se provádí v kterémkoli měsíci roku.

Procesy ořezávání, které jsou dlouhé 7 až 10 cm, jsou zakořeněny ve vodě, písku nebo volné půdě.

Za tímto účelem jsou umístěny v květináčích pokrytých sklenicí, aby se vytvořily podmínky pro mini skleníky.

Listy v dodatku by však neměly dosáhnout ke stěnám. Pro lepší dekorativnost lze v jednom kontejneru umístit několik řízků.

Hrnec s držadlem je umístěn do tepla, kde není přímé záření.Po objevení kořenů se nádoba očistí a během týdne se květina zvykne na změněné podmínky.Poté se nádoba na vhodném místě přeskupí.

Pěstované řízky jsou přesazeny do jednotlivých květináčů, po kterých se o ně postará jako o dospělé rostliny.

Teplota

„Kileye Pilea“ roste při pokojové teplotě + 20–24 stupňů.V zimě je povolen chladnější vzduch, neměli byste však dovolit výrazné snížení - již při teplotě +15 stupňů kvetou listy.

Důležité! Není nutné vystavovat rostlinu extrémním teplotám - průvan, zejména v zimě, je nebezpečný.

Osvětlení

Květina miluje rozptýlené světlo chráněné před přímým sluncem. Nejlepší místo pro banku jsou okna na východ nebo na západ.Je-li na jižní straně, musí být květina umístěna ve vzdálenosti od okna nebo pokryta papírem, průsvitnou látkou.Při nedostatku světla může jasná barva listů zmizet.

V létě může být rostlina vystavena čerstvému ​​vzduchu , ale také s ochranou před přímým sluncem.

Nemoci a škůdci

Rostlina je nejčastěji infikována roztoči pavouky, strapkami, svrabmi a mealybugami.

Hlavním problémem této rostliny je to, že na pestrobarevných barevných listech je někdy obtížné odhalit škůdce.

Známkou přítomnosti roztočů je výskyt tenkého bělavého rouna na listech.

Chcete-li se toho zbavit, musíte rostliny opláchnouthouba s mýdlovou vodou.Pokud je infekce zahájena, pak můžete květinu postříkat insekticidy.

Když se objeví třpytky nebo záhyby, na povrchu listů se objeví lepkavé lesklé sekrece , ve kterých se pak usadí houbová houba.Pro boj s těmito škůdci je rostlina nejprve promyta mýdlovým roztokem a poté ošetřena chemikáliemi.

Znakem měřítka hmyzu je výskyt konvexních červených „plaků“ , které jsou ulity tohoto škůdce.K boji proti tomu jsou listy a výhonky ošetřeny kartáčem s mýdlovým roztokem, kterým je hmyz mechanicky odstraněn.

Pokud vás zajímá květ „Pilea“, mohou být užitečné informace o těchto odrůdách rostlin:

„Pilea Kadier“ - jeden z druhů „Pilea“, který vyniká barevným zbarvením listů.Nevyžaduje zvláštní péči, je však důležité nevystavovat nádobu přímým paprskům a nevyplňovat půdu.Aby se vytvořil krásný výhled, musí být květina pravidelně stříhána a škubána v horní části výhonků.