Funkce péče a reprodukce kultivaru černého rybízu "Gulliver"

Téměř v každé příměstské oblasti jsou vidět křoví černého rybízu.

Plní nejen dekorativní funkci.

Ovoce a listy rostliny se hojně používají při vaření a jako přírodní lék.

Jedna z nejnáročnějších a nejplodnějších odrůd -Gullivermůže být úspěšně chována v centrální oblasti Ruska.

) Popis odrůdy „Gulliver“

Odrůda je středně hustý, dlouho rostoucí rostlina, která zabírá poměrně velkou plochu.Její výhonky jsou světle zelené nebo olivové, se zakřivenou silnou stopkou.Štětce se nesnížily, poněkud podsadité, husté, každá s 9-17 květinami.Listy jsou tmavě zelené, lesklé, zvrásněné, se třemi špičatými laloky umístěnými v ostrém nebo pravém úhlu.

Květy jsou středně velké, červeno-fialové, světlé sepaly.Pedikely střední délky, tenké.Bobule jsou poměrně velké, zaoblené.Jejich hmotnost může dosáhnout 3,2 g.

Hustá skořápka chrání ovoce před praskáním, což usnadňuje skladování a přepravu.Díky příjemné sladkokyselé chuti mohou být plody Gulliver konzumovány syrové nebo konzervované.Obzvláště dobrý džem se získá spolu s letními odrůdami jablek: Soltsedar, Úžasný, Jižní, Žlutý cukr, Dcera Papiroki.

Odrůda byla získána křížením sazenic odrůdy Golubka a linie 32-77 ve VNII Lupina.

Foto


Vlastnosti rybízu

Gulliver označuje odrůdy středního zrání.Je odolný vůči stresu, snadno snáší změny teploty a necitlivý na jarní a zimní mrazy a sucho.Průměrný výnos je asi 9 t /ha.Vlastní plodnost a časná zralost činí zahradníkům atraktivní.

Gulliver se vyznačuje samoopylením nebo křížovým opylením s jinými odrůdami.

Rozmnožování

Keř se liší od ostatních odrůd černého rybízu v přerůstání, takže by měl být vysazen méně často (3,0 x 1,2–1,5 m).Ze stejného důvodu je nutné prořezávání keřů intenzivněji.

Proodrůdu Gulliverlze použít 3 způsoby množení:

  1. řízky;
  2. vrstvení;
  3. rozdělením pouzdra.

Je lepší pěstovat keře na podzim (na konci září - začátkem října) nebo na jaře, ale pak bude proces zakořenění obtížnější.

Prodělení keřebrzy na jaře je nutné zvýšit základnu kmene rostliny, ze které se plánuje získání sazenic.

V září je vykopán keř a mladé výhonky jsou přesazeny na trvalé místo.

Jako řízky k rozmnožování jsou vhodné pouze jednoleté neporušené výhonky o tloušťce asi 7 cm a délce 20.Pod ledvinami by měl být kmen zkrácen v úhlu 45 ° a protilehlý řez by měl být rovný.

Řízky se vysazují v dříve vykopané půdě pod úhlem 45 °, přičemž na povrchu zůstávají 2 pupeny.Země je vyrovnaná, navlhčená a svařená rašelinou nebo kompostem.

Řízky by měly být zakryty potemněnou vrstvou se štěrbinami.S náležitou péčí hned od příštího rokumohou být mladé klíčkytransplantovány na určené místo.

Propagace horizontálním vrstvením se používá častěji než předchozí metody.Za tímto účelem jsou kolem jímky, která byla vybrána jako děloha, vyrobeny malé jámy.

Na začátku jara musí být roční výhonky mírně zkráceny, aby se aktivoval procestvorby ledvin .Poté se vrcholy výhonků položí do drážek, upevní se závorkami a pokryjí se zemí.Když vertikální výhonky dosáhnou výšky 8 cm, jsou rozprášeny.

V tomto případě je nutné sledovat obsah vlhkosti v půdě a včasně vykopat plevel.Na podzim mohou být transplantovány mladévýhonky .

Péče

Variety Gulliver miluje vlhkost, proto je vhodné, aby si vybral nížinu, ale s přístupem na sluneční světlo.

Zalévání

Zalévání by se mělo provádět podle potřeby se zaměřením na povětrnostní podmínky. Rybízzvláště potřebují vlhkost v červnu, kdy bobule dozrávají.

Na podzim je vhodné vykopat půdu kolem keře nebo ji jednoduše uvolnit, aby půda zůstala vlhká.

Jídlo

Rostlina potřebná krmitkaždý rok nebo jako poslední možnost v roce.Pokud byl keř vysazen v jámě s hnojivy, pak prvních pár let sazenice nepotřebují další dobíjení.

Prořezávání

Prořezávání proOdrůda Gulliverje zvláště nutná.

Měl by se provádět brzy na jaře nebo na podzim.

Je důležité nejen ztenčit keř, ale také odříznout všechny nemocné a zlomené větve.

Snímky starší 5 let musí být odstraněny.

Rybízové ​​keřemusí být chráněny před trávou a plevelem.Půda kolem rostliny musí být plevelována dvakrát ročně: vždy po sklizni bobule a na začátku podzimu nebo na jaře.Je povoleno provádětmulčování .

Na stejném zahradním pozemku spolu s černým rybízem není zakázáno pěstovat například červené odrůdy: ovocná želé, Natalie, milovaná, Andreichenko.

Nemoci a škůdci

Rostlina je odolná proti chorobám, jako jeanthracnosa , múčnatka, pupeny a rez.

Je však náchylný k jiným škůdcům charakteristickým pro většinu ostatních odrůd,Gulliver(skleník, mšice angreštová, ognevka, bobule černého rybízu, rybízová žluť).

Aby se zabránilo výskytu larev parazitů a abybyla keř zdravá , je nutné včas rozřezat staré a poškozené větve, kopat půdu na podzim a pravidelně stříkat rostlinu Aktellikem.

anthracnosa, chloróza, bakterióza, oidium a plísně, rubella, https://selo.guru/ptitsa/bolezni-p /gribkovye /parsha.html a rez, bakteriální rakovina a bakteriální spálení, můžete se s nimi seznámit na našem webu.

Gulliver patří k odrůdámčerného rybízu , jejichž pěstování je příjemné a vůbec nepříjemné.Tento keř potěší nejen šťavnaté a chutné plody, ale také ozdobí místo svým vzhledem.

Užitečné video

Jaký je rozdíl mezi odrůdou černého rybízu Gulliver a jinými odrůdami?Dozvíte se o tom krátkým videem: