Funkce péče o cyperus nebo sytost doma: fotografie a popis

Hezký cyper byl lidem znám již mnoho tisíciletí.Díky předkům této rostliny se objevilo psaní.

Cyperus nebo plný - co je to?Toto je host z afrických tropů.Egypťané si jako první všimli této rostliny.

Vzhledem ke své lehkosti a síle se začal používatk výrobě obuvi, tkanin, košůatd. Z toho se také začal vyrábět papyrus a pergamen].

Tsiperus je extrémně hygrofilní.V přírodních podmínkách raději žije v bažině nebo na břehu řeky.Egypťané poznamenali, že hodnotná rostlina velmi miluje vodu a v egyptštině jí dala jméno „dar řeky“, tj. „Cyperus“.

Závod byl přinesen na evropský kontinent v 18. století.V té době byl tento tropický host přístupný pouze bohatým lidem, kteří udržovali tento zázrak ve skleníku.

Časem se stal ciperus přístupnějším pro všechny příchozí.Poté, co získal soucit celého světa, získal několik nových jmen -na krmení, dětská postýlka .

Cyperus trvalka, původně z čeledi ostřice.Je známo více než500 druhůtéto rostliny.Všechny odrůdy jsou podobné.Má dlouhé rovné stonky, travnaté listy, které tvoří deštníkové víly, a nenápadné béžové květy.

Jak to vypadáfoto

Běžné druhy

Papyrus

Stonky rostliny jsou rovné, dosahují výšky 3 ma za pohodlnějších pěstitelských podmínek mohou dosahovat až 5 m. Horní listy připomínají hustou rozetou skládající se z úzkých desek zavěšených na listech.Sinusy listů tvoří vícebarevné až 100 květů.Papyrus preferuje bažinaté oblasti, proto je lepší pěstovat ve velkých květináčích v místnostech s vysokou vlhkostí.

Nápověda! ​​Papyrusové výhonky používají lidé pro domácí potřeby.Vyrábějí lodní materiál a papír.

Helfer

Tento druh je uzpůsoben pro výsadbu a vývoj ve vodním prostředí, a proto se cítí skvěle v akváriích a okrasných jezerech.Rostlina musí zajistit kyselost půdy v rozmezí 5 - 7,5 pH.

Helferova výška nepřesahuje 60 cm a pod vodou se kořenový systém vyvíjí v délce až 30 cm. Rostlina se šíří metodou dělení keře.

Deštník

Vytrvalá rostlina s rovnými, zaoblenými nebo trojbokými stonky.Má dlouhé, špičaté na konci listů, které elegantně visí dolů.Délka listů je malá, pouze 25 - 30 cm, nahoře je vytvořena koruna připomínající deštník.Tato vlastnost tvořila základ názvu rostliny.Deštník cyperus je trvalka, již ve druhém roce svého vývoje dosahuje 2 m. Výška.

Pravidelně listoval

Poměrně rozmarná forma při odchodu, upřednostňovaná hlubokoprostorné hrnce a volná půda.Listové listy jsou úzké a poměrně dlouhé, dosahují délky 1 cm. Výška rostliny 1,5 m.

Charakteristickým rysem tohoto druhu je žlutá květenství připomínající klásky pšenice s malými květy po stranách.

Elegantní

Jedná se o nejmenší rostlinu všech typů kyperů, která neroste nad 30 cm. Vzhledem ke svému miniaturnímu vzhledu vypadá docela elegantně a chytře.Nevyžaduje zvláštní péči a zalévání, proto se také považuje za nenáročné na údržbu.

Domácí péče

DŮLEŽITÉ! Hlavním požadavkem na něj jetrvale vlhká půda .V létě je optimální umístit nádobu do nádoby s vodou a v zimě - často ji zalévat.

Tuto rostlinu lze použít k vytvoření domu v tropickém rohu, protože je velmi dekorativní, jeho stonky mohou dosahovat až půl metru.Je to skvělý soused pro jiné hygrofilní rostliny, jako jsou orchideje.

Rostlina roste na velmi vlhké půdě a odpařuje velké množství vlhkosti, což může být velmi užitečné pro jiné rostliny.

Video ukazuje, jak se starat o cyperus:

Osvětlení

Preferuje dobře osvětlená místa, ale může se přizpůsobit růstu ve stínu.Ve tmě se stále doporučuje osvětlení.

Teplota

Zařízení se nejlépe udržuje při teplotě 18–25 ° C. Je lepší teplotu nesnižovat pod deset stupňů.

Vlhkostvzduch

Jak již bylo uvedeno, kyperus je velmi milující vodu.Pro nejlepší tvorbu listů se doporučuje stříkat vodou při pokojové teplotě tak často, jak je to jen možné.Hrnec musí být uložen v nádobě naplněné vodou.

Zalévání

Pro tuto rostlinu není moc zalévání.Je vhodné vodu zalévat co nejčastěji, předem usazenou při pokojové teplotě a zajistit, abybyla půda vždy zvlhčena .

DŮLEŽITÉ! A nezapomeňte na vodní nádrž, ve které by měl stát hrnec.

Krmení

Tato rostlina nemá spící období.Roste celoročně.Proto je nutné ho neustále krmit nejběžnějším komplexním hnojivem.Na jaře a v létě - každé dva týdny, na podzim a v zimě - jednou měsíčně.

Půda

Jíl s trávníkem, rašelinou, humusem a pískem ve stejném poměru.Půda by měla být mírně kyselá.Pro udržení vlhkosti můžete přidat jemné uhlí.

Transplantace

Tento postup se provádí na jaře.Přesazeno do mírně většího, alenutně vysokého hrnce .Je to možné bez drenáže.

Jak oříznout?

Včasné a správné prořezávání rostliny upřednostňuje její růst a je vynikajícím preventivním opatřením proti nemocem.Chcete-li to provést, musíte nejprve odříznout staré nažloutlé listy.

Pestrý druh rychle ztrácí svou pravidelnou barvu, takže musí odříznout všechny zelené výhonky.Pokud se v dutinách začaly objevovat nepochopitelné hnědé květy rostoucí v proužcích, stojí to za totaké je smaž.

Květiny

Pokud je rostlina v domě příjemná, může kvetou brzy na jaře.

POZOR! Pyl květin je jedovatý!Může také způsobit závažné alergie.Proto buďte opatrní a udržujte děti a zvířata mimo barvy.

Květiny samotné jsou docela nenápadné, ale dávají Cyperovi další kouzlo.Po rozkvětu musí být stonky květů odříznuty, aby nedošlo k rozpadu.

Škůdci

Jíst je velmi odolné vůči škůdcům.Rostlina má velmi silnou imunitu.Je pravda, že pokud je vzduch velmi suchý, mohou na něj zasahovat:

 • roztoč pavouk;
 • třásně;
 • červovitý červ;
 • whitefly;
 • hmyz v měřítku.
POMOC! V případě škůdců v rostlině pupeční listy uschnou a zžloutnou.

DŮLEŽITÉ! Pokračujte s prvními známkami škůdců!Proveďte všechny činnosti pomocí gumových rukavic:

 1. Připravte si roztok z mýdla na prádlo;
 2. Ošetřete Cyperus gázou namočenou v tomto roztoku;
 3. Podle pokynů připravte insekticidy;
 4. Posypeme celou květinou.
 5. Umístěte zařízení do místnosti s nízkou teplotou (pod 20 stupňů);
 6. Nezapomeňte často posypat květem hojně ošetřenou vodou;
 7. Profylakticky opakujte postup po dvou týdnech.

Jsou konce listů suché? To znamená, že rostlina by se měla stříkat častěji vodou.
Listydostat barvu světla? Rostlina postrádá výživu.Roste příliš rychle.

Rozmnožování

Pro reprodukci je ciperus rozdělen.To se obvykle provádí na jaře, během transplantace.Může být také množenodřezkylistů z horní části rostliny.

Při roubování existují určité zvláštnosti.Apikální stonek je odříznut a umístěn do vlhkého písku nebo vodys listy dolůa držadlem nahoru.Po několika týdnech se bílé kořeny vylíhnou na samém spodku listů.

Poté je stopka zasazena do vlhké půdy.Za pár týdnů se objeví první klíčky.

Ještě lepší je neříznout stonek, ale naklonit stonek a umístit vrchol do sklenice s vodou.Po objevení kořenů lze stonek odříznout a zasadit do vlhké půdy.

Pěstování ze semen

Po zakoupení semen musíte připravit malé talíře se zemí.

Je lepší skládat půdu takto: smíchejte rašelinu, humus, písek ve stejném množství;do této směsi se přidají tři čtvrtiny zemské vrstvy.

Pro udržení vlhkosti v hliněné směsi je vhodné přidat trochu drceného uhlí.

Poté, v připravených pokrmech, posypeme semínka na povrch země a lehce stiskneme dlaní.Zabalte misku plastovým obalem.Můžete si dát sklenici na vrchol.

Hlavní podmínkou pro dobré vyklíčení je teplo a dostatečné zalévání.Nechte sazenice růst a transplantujte je do samostatných nádob.Vložte částečný stín!

POZOR! Podna přímém slunci mohou mladé sazenice umřít.

Léčivé vlastnosti rostliny

Jedná se o zařízení se silnou energií.Je užitečné ji uchovávat v ložnici nebo kanceláři, protože její přítomnost eliminuje nespavost, zmírňuje bolesti hlavy a příznivě ovlivňuje paměť a vidění.To je způsobeno stimulací krevního oběhu v mozku.Má velmi rád kočky.Proto je z důvodu bezpečnosti rostliny žádoucí chránit ji před chlupatými otřepy.

Výhody

 • Tato rostlina chrání své hostitele před depresí a špatnou náladou;
 • Máte ve své rodině mluvčího a neuvěřitelně vás to otráví?Vezměte si pár cyperů a vaše podráždění zmizí;
 • Tato rostlina vám dá dar jasnovidectví.V jeho přítomnosti budete vždy pochopeni, když jste lhal.Proto je užitečné ponechat jej v zasedací místnosti.Nebo ho sem přivezte během obchodních jednání;
 • Máte potíže s absorpcí nových informací?A tady vám tato nádherná rostlina pomůže;
 • Překonáte soucit a chcete plakat?Tsiperus svým léčivým účinkem promění vaše emoce a začnete jednat správným směrem.
Pokud máte zájem dozvědět se více o rostlinách s travnatými listy, doporučujeme vám přečíst si asi bambus, nolin, chlorofytum, vzduch, rákosí a ostřice.

Cyperus je zcela unikátní rostlina.Nenápadný, s léčivou energií, velmivděčný.Skutečný deštník z protivenství a špatné nálady!