Funkce péče o tarantulu (trikolóru) rostlinu nebo modlitební rostlinu

Maranta Tricolor nebo Maranta tricolor je travní poddimenzovaná rostlina z čeledi stejného jména.

Deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky jsou jeho přirozeným stanovištěm.

Základem jeho druhého jména - „modlitební rostlina“, byl úžasný rys listů listů kořenů ke skládání a vzestupu s nedostatkem světla.

Níže vidítefotografie kořenové rostliny tříbarevného nebo modlitebního závodu:

Domácí péče

Péče o Marantu doma se neliší od většiny ostatníchrostliny.

Při nákupu byste měli zařízení pečlivě prozkoumat a odmítnout koupit silně dospělé, staré nebo naopak mladé, dosud nezískávající sílu a oslabené sazenice.

Důležité! Optimální doba pro zahájení pěstování květin je duben - květen.

Po dodání domovního kořene by měl být chráněn před škodlivými účinky vzduchu v suchém prostoru.Za tímto účelem se rostlinastříkáteplou vodou ze stříkací pistole několikrát denně až dodokud se nepřizpůsobí novým podmínkám.

​​

Mimochodem, takové hydraulické postupy jsou nezbytné pro květinu po celou dobu jeho vegetačního období: v zimě alespoň jednou a v létě - dvakrát denně.

Prořezávání

Jak se vyvíjí kořen, některé výhonky jsou velmi protáhlé, takže vyžadují odstranění.Kromě toho operace ořezávání postranních zarostlých částí rostliny nejen zlepšuje její estetické vnímání, ale také pozitivně ovlivňuje její další formování, protoževyvolává růstnových mladých výhonků ze střední části květu.

Zalévání a postřik

Maranta vyžadujehojné a pravidelné zalévání , které neumožňuje nadměrné vysychání z půdy.Přebytečná vlhkost substrátu však může být pro rostliny škodlivá, protože vede k rozkladu kořenového krku.

Obvykle v létě se zalévání provádíkaždý druhý den , v zimě 1-2krát týdně.Pro tento postup se používá pouze déšť, sníh, vařená voda nebo usazená voda.

Spolehlivým ukazatelem potřeby pravidelného zalévání je sušení povrchové vrstvy Země do hloubky2 cm .

Postřik má rovněž příznivý účinek na rostlinu, zejména v létě.

Důležité! V některých případech může tento postup způsobit bílé skvrny na listech.Jako alternativu k mokré sprše můžete vedle šípu umístit plastové palety nebo jiné nádoby naplněné vodou štěrkem nebo expandovanou hlínou.

Výsadba

Při výsadbě rostlinse nejlépe hodí mělká, ale širokákeramická nebo plastová nádoba.Je tomu tak proto, že kořeny kořenů kořenů nepronikají hluboko do půdy, vytvářejí však další podzemní hlízy, které pro jejich rozvoj vyžadují dostatek volného prostoru.

Za účelem pěstování zdravých a krásných pokojových rostlin je vhodné připravit vyvážený prodyšný substrát, který má mírně kyselou reakci média.

Jako posledně jmenované se používají buď hotové skladovací kompozice, nebo samo-připravené směsi.Následující možnost se osvědčila:

  • 2 části rašeliny;
  • 1 část hrubého říčního písku;
  • 2 části listnatého humusu.

Univerzální směs si zaslouží zvláštní zmínku:

  • 2 díly rašeliny;
  • 4 části listnatého humusu;
  • 1 část shnilého hnoje;
  • 1 část říčního písku.

Pro větší drobivost substrátu je možné přidatborovou kůru, sphagnum, drcené uhlí nebo jehličnatou půdu .Kromě toho zajišťují odvodnění nalitím expandované hlíny, rozbitých cihel nebo malých sutí do dna květináče s vrstvou do 5 cm.

Video ukazuje hlavní body péče o květiny:

Transplantace

Důležité! Mladé rostliny musí být znovu vysazeny jednou ročně a jakmile dosáhnou věku tří let, jednou každé 2 roky.

Nejlepší čas pro provedení takové manipulace jepružina .Před přesazením odstraňují kořenové kořeny zvadlé a sušené listy, stejně jako staré listy, takže nenarušují normální tvorbu nových výhonků.

Pěstování ze semen

Spolu s vegetativními způsoby rozmnožování rostlin lze pomocí semen získat také novou květinu.Za tímto účelem jsou tyto zasety na dobře odvodněném substrátu přiteplotě 13–18 ̊ С, , která by měla být udržována po celou vegetační sezónu.

Propagace

Existuje několik způsobů propagace rostliny.

  1. Rozdělením pouzdra .V tomto případě je při transplantaci kořenové kořeny mateřský oddenek rozdělen na několik dceřiných hlíz s dobře vyvinutými kořeny a čepelí listů.Mladí jedinci jsou vysazeni v oddělených nádobách s volnou, lehkou zemí a pokrytí celofánovým filmem nebo plastovým víčkem pro lepší přežití.Poté se hrnce umístí na teplé místo pro konečné zakořenění rostlin.
  2. Řízky .Z apikálních výhonků se odebere úsek stonku o délce 8 až 10 cm se dvěma internody a několika zdravými listy a poté se umístí do nádoby se stojatou vodou.Pro urychlení tvorby kořenů jsou řízky ošetřeny stimulátorem růstu.Proces klíčení obvykle trvá 1 - 1,5 měsíce.Poté jsou řízky transplantovány do prodyšného substrátu z rašeliny a dobře napojeny.Pro rychlé zakořenění sazenic jsou uspořádány malé skleníky.

Teplota

Perfektníteplotní režim při pěstování kořenové kořeny je v létě 20 - 26 ̊ С a v zimě 16 - 18 ̊ С.

Důležité! Rostlina nereaguje dobře na kolísání teploty a průvan, proto se nedoporučuje brát ji venku ani v teplém období.

Osvětlení

Maranta netoleruje přímé sluneční světlo, avšak jeho silné stínování negativně ovlivňuje jeho vzhled: listová čepel klesá vvelikosti, ztrácí svou bohatou zelenkavou barvu.

Rostliny se cítí nejlépe ze všechjasného rozptýleného světla(částečný stín) nebo pod umělým osvětlením zářivkami po dobu 16 hodin denně.

Důležité! Ideální uspořádání květu v místnosti je centrální část místnosti, v zimě - parapet, kde rostlina dostane více sluneční energie.

Výhody a škody

Dekorativní formu této rostliny ocení pěstitelé květin pro její krásnou růžici oválných listů, jejichž barvě dominují různé odstíny zelené, doplněné přízvukem ve formě jasných žil, pruhůa skvrny.

Blízký příbuzný tohoto květu - rákosník obecný - se při vaření hojně používá.Používají se zde podzemní hlízy bohaté na škrob (až 25%).Z nich získejte mouku, která jde k přípravě výživných pudingů, omáček, polévek, dušených výrobků a pekárenských výrobků.

Různé druhy kořenů má léčivé vlastnosti.Věří se, že hrnec s živou rostlinou,nainstalován vedle kotviště, může vyléčitnespavost .Řada amatérských zahrádkářů věří, že harmonizuje vnitřní životní prostor, pomáhá vyrovnat se se špatnou náladou a útoky agrese a vyhlazuje hádky.

Kořen kořenů nemá škodlivý účinek na člověka, protože nevydává jedovatou mléčnou šťávu a nemá ostré hrany vedoucí k řezům.

Důležité! V každém případě musí být opatrní lidé trpící závažnými formami alergických onemocnění a bronchiálním astmatem.

Nemoci a škůdci

Roztoč pavouk

To je jeden z nejvíce ) nebezpečnérostlinné škůdce.Usadí se na spodní straně listu listu a způsobuje výskyt bílých skvrn a tenkého pavučina.V průběhu času ztratí listy svou obvyklou barvu a spadnou.

Aby se tomuto jevu zabránilo, je nutné se vyhnout nadměrné suchosti vzduchu v místnosti pravidelnýmpostřikem květinyvodou.V případě již vyvinutého onemocnění se používají speciální insekticidní drogy, zejména Fitoverm, Actellik, Funanon atd., Jakož i opylení síry venkovními drogami mimo obývací pokoj.

Scutellaria

Známkou porážky tohoto škůdce je výskyt hnědých výčnělků na listech a stoncích.Čepel listu schne, kroutí, ztratí svou charakteristickou barvu a spadne (podrobně o tom, co dělat, když změní barvu na žlutou akořenové listy suché, stejně jako to, co nemoci a škůdci mohou zničit květ a jak zacházet s rostlinou, si přečtěte zde ).

Radikálním způsobem, jak bojovat s touto chorobou, je buď umýt zasažené oblasti rostliny 5% mýdlovou emulzí (20 gramů pracího mýdla na 10 litrů vody), nebo postřik roztokem Aktellik připraveným z 1–2 mlprostředky na 1 litr vody.

Mealybug

Primárně ovlivňuje řapíky listové.Aby ji zničili, používají stejné drogy jako v případě svrabů.V případě potřeby se ošetření provádí opakovaně, dokud není dosaženo stabilního výsledku.

Maranta trikolóra není jednoduchá rostlina, protože pro její normální růst a vývoj je vyžadována přesná dodržování pěstitelské agrotechniky.Všechny tyto problémy se však vyplatí šikovně, protože „modlící se tráva“ je jednou z nejkrásnějších tropických rostlin, která potěší oko luxusními sametovými listy s jedinečným vzorem po mnoho let.