Funkce péče o vzácnou krásu - žluté pelargonium

Žluté pelargonium je vzácná pokojová rostlina.Květinářství, které dokázalo tento zázrak získat ve své domovské sbírce, je na to velmi hrdé.

V běžných květinářstvích je taková rostlina velmi vzácná, je snazší ji objednat přes internet.To je také známé jako sluneční pelargónie kvůli žlutému květu.Takové slunce jistě ozdobí každý domov svým bujným kvetením.

Historie původu

Botanici stále nedokážou vysvětlit, jak se žluté pelargonium objevilo v přírodě.

Mnozí mají sklon k tomu, že žluté kvetení neobvyklé pro tuto rostlinu bylo výsledkem mutací.Jiní tvrdí, že je to výsledek genetického inženýrství.

Přírodní pigmenty obsažené v květech pelargonia jsou antokyany , které dodávají šeříky a jasně růžové odstíny.Z tohoto důvodu se chovatelé setkali se závažnými obtížemi v odrůdách se žlutým kvetením.

Ať už jde o stvoření přírody, v důsledku mutací nebo lidských rukou, tak či onak, existuje solární pelargonium a nese žlutý gen, který je vždy „spojen“ s genem odpovědným za zvýšenétvrdost listů.Obrysy keře této rostliny tedy nejsou nejkrásnější, ne-li zušlechtěné.

Domovem pelargonia je africký kontinent.

Botanický popis

Pelargonium yellow označuje druh pelargonie .Tato rostlina je trvalka keř.Patří k druhům zonální pelargonia.

Hlavní rys druhu pelargonium v ​​nepřiměřeném uspořádání okvětních lístků.Tři spodní okvětní lístky jsou vždy menší než dva horní okvětní lístky.

Druhy pelargonia jsou výhradně pokojové rostliny .Na rozdíl od pelargónů, z nichž některé druhy se dobře vyskytují v květinových záhonech, zimu v zahradě nepřežijí.

Vzhled a vlastnosti

Keře jsou vždy vzpřímené s tvrdými listy.Stonky jsou také vztyčené a rozvětvené.Okraje listů jsou zvlněné a jejich povrch je pokryt chmýří.Žluté květy se vždy shromažďují v deštníku květenství.

Úplně první hybridy solárního pelargonia nebyly ve skutečnosti žluté, ale spíše béžové barvy s červenými pruhy a skvrnami na okvětních lístcích.

Moderní odrůdy mají žlutý květ , na okvětních lístcích není žádná červená.

Obyčejné odrůdy: fotografie a popis

FirstYelloy

Odrůda se svěží froté žlutými květy,jejich průměr je 2 - 3 cm.

Guernsey Flair

Květy jsou střední, lehké citrony,keř se ukáže jako svěží, protože stonkyprodukují mnoho poboček .

podmáslí

Populární odrůda s listy podobnéna zelené sametové tkaniny a krémově žluté květy.

Creamery

V této odrůdě je květenství nejúžasnější, sestávající z úzkého krémového úzkéhokvětiny.

Pelargonia pulverulentum Oribi Flats a Pelargonia gibbosum

Jejich bledě citronové květyjsou podobné květům snapdragonů .Není hojné, na stoncích se objevuje 3-5 květenství, které rychle mizí.

Výběr místa a vlastností výsadby

Umístění a osvětlení

Rostlina bude na východních a jižních oknech v pořádku.Z přímého slunečního světla je nutné zavřít závěs, jinak listy spálí.Pelargonium lze umístit ne na samotný okenní parapet, ale blízko něj, ale tak, aby osvětlení z okna bylo stále dobré.

Pelargonium yellow netoleruje těsnou blízkost ostatních rostlin.Proto by měl hrnec s ním stát v takové vzdálenosti, aby se listy nedotýkaly listů jiných indoor květů.

Pot

Nejlepší volba by byla hluboká, ale ne široká. Ve velmi širokém květináči pelargonium nebude tak hojně rozkvétat .

Půda

Pamatujte, že v přírodě pelargonia roste v Africe, protože tato rostlina nepotřebuje příliš výživnou půdu.Ideální směs zahradní půdy, písku a rašeliny ve stejných proporcích.Spodní drenáž z hlíny nebo drceného cihel je povinná.Můžete si také koupit speciální primer pro pelargonium.

Pokud je Země odebrána z ulice, musí být kalcinována v peci alespoň hodinu , aby vše zabilomikroby.Zanedbání této rady může vést k rychlé smrti takové vzácné květiny.

Transplantace

Kvetoucí rostlinu nelze po zakoupení transplantovat, a to ani v případě, že je půda, ve které je řídká.Je nutné počkat až do konce květu, teprve potom bude transplantace úspěšná.

Pelargonium je transplantováno na jaře .Pokud je květina zakoupena v jiném ročním období, není nutné přesazení před jarem.

Květina je odstraněna ze starého hrnce spolu s hrudou.Vytrhněte půdu z půdy a nemyjte je.

Drenáž je položena na dno, poté je nalita půda, pelargonium je umístěno a posypáno zeminou na všech stranách.Pak musíte trochu zalévat.

Péče o rostlinu

Zalévání

Rostlina netoleruje nadměrné zvlhčení .U pelargonia je několik dní sucha lepší než konstantní silné zalévání.Proto musíte zalévat, když půda v květináči vyschne.

Zalévání by mělo probíhat pouze filtrovanou pitnou vodou, která se ohřála na pokojovou teplotu.Pokud taková voda neexistuje, musíte se odebrat z kohoutku a stát nejméně 24 hodin, aby se chlor odpařil.Pokud jsou pokoje v zimě chladné, můžete vodu pro zavlažování mírně zahřát, aby nebyla zledovatělá.

Žluté pelargonium se nesmí stříkat!To jí poškodí nadýchané listy a květy.

Vrchní obvaz

Během období květu, aby vydrželo déle, používejte hnojiva fosforu a draslíku , ve kterých je nízká koncentrace dusíku.Můžeaplikovat tekuté hnojivo.

Je třeba krmit každý týden od května do září.Na podzim a v zimě nemusí být rostlina krmena.

Nemůžete krmit žluté pelargonium organickými hnojivy , na to zemře.Pro ni jsou užitečné pouze minerály.

Sevření

Na konci zimy sevřete špičky větví tak, aby keř zaujal krásný tvar a uvolnil boční výhonky.Díky tomu bude skvělý.

Možné škůdce a choroby

  • Plísňová onemocnění .Nadměrné zalévání může vést ke zvrásnění verticelózy.Houba začíná v půdě a poté zakrývá rostlinu.Je nutné transplantovat pelargonium do nové nádoby a vytvořit normální režim zavlažování.
  • plíseň .Pelargonium může dostat pozdní plesnivost.Mnoho pěstitelů květin doporučuje okamžitě se takové rostliny zbavit, protože je nemožné léčit toto plísňové onemocnění.Ale v jeho raných fázích můžete zkusit léčit Previkur a Profit Gold.
  • Smrtícím onemocněním pelargonia ječerná noha .Jedná se o houbu, která ovlivňuje kořeny, je necitlivá na fungicidní léky.
  • Plísňové infekce .Pokud jsou listy rezavé, naznačuje to také plísňové onemocnění.Rez se vyvíjí v důsledku nadměrného zavlažování a údržby v místnosti s vysokou vlhkostí.Je úspěšně léčen fungicidy.Před tím se odstraní všechny postižené části květu.
  • Klíšťatase naopak objevují kvůli nedostatkuzalévání a suchý vzduch uvnitř.Můžete se jich zbavit zakoupením speciální drogy v obchodě pro zahradníky.
  • V pelargoniuse vyskytují molice , tento hmyz se schovává na spodní straně listů.Vydávají se jako lepkavá místa na listech.Ke zničení molic se používají pasti a kalbofos.
  • Na solárním pelargoniu se může objevitmšic .Tento drobný hmyz sedí na stoncích a listech.Od lidových prostředků pro ně, postřik tinkturou česneku pomáhá.Přesto je lepší koupit speciální insekticid.
Nemocná rostlina by měla být okamžitě izolována od ostatních, aby nemoc nebo hmyz neovlivnily všechny vnitřní květiny.

Rozmnožování

Semena

Výhodou této metody je to, že rostou silné a hojně kvetoucí rostliny. Semena se vysévají ve vlhké půdě uprostřed zimya pokryjí se filmem.Když se klíčky vylíhnou, mohou se postříkat stimulátorem růstu.Musíte se potápět po 2 týdnech a po 8 týdnech jsou rostliny připraveny k přesazení do trvalých květináčů.

Řízky

Výhodou je, že stopka je zakořeněna rychle a začíná růst.Chcete-li to provést, odřízněte postranní výhonek z pelargonia, trochu jej osušte a vložte vodu tak, aby uvolňovala kořeny.Když se objeví, můžete zasadit do trvalého hrnce.

Jaké další odrůdy a druhy jsou slavné pelargonium?Přečtěte si o Pelargoniu Hedvábí, Anděle, Terry, Rosebudovi, Vonném, Pak, zahrada, trpaslík, ampel.

Pelargonium je žluté, i když velmi vzácné, ale nenáročné .Pokud se budete řídit všemi jednoduchými pravidly péče o ni, rostlina potěší svým úžasným kvetením a pomůže vytvořit pohodlí v domě.