Funkce pěstování a péče o citron Kyjev Krupnoplodny

Citron si mezi krytými zahradníky získal dlouhou a spolehlivou popularitu a respekt. Jednou z nejlepších odrůd citronu, která je zvláště oceňována pro velké plody, je citron Kiev .

Může se stát nejen vynikající výzdobou vašeho domova, ale také vás potěší svým chutným a zdravým ovocem po dlouhou dobu, pokud budete dodržovat pravidla péče o něj.

Kromě toho jsou listy citronového stromu schopny sekretovat fytoncidy, které přinášejí přínosy lidskému tělu a čistí vzduch patogenních bakterií.

V tomto článku budeme hovořit o tom, co tato rostlina je, jak se o ni postarat, jaké nemoci a škůdci to mohou ohrožovat.

Vlastní rostlina

Citron Kyjev Velkoplodý byl vyšlechtěn v roce 1994 v Kyjevě.Autorem této odrůdy byl ukrajinský chovatel A. V. Patiy.Tato citronová odrůda byla vyvinuta pro klima střední šířky,je nenáročný a vynikající pro pěstování citroníku doma(v bytě, skleníku, zimní zahradě).

Popis

Citroníky odrůdy Velké citrony žijí až šedesát let.Obvykle kvetou, když dosáhnou jednoho roku.Tyto stromy jsou různéprůměrná výška 2,5 metru a hustá svěží zelená koruna.

Citron může nést ovoce až čtyřikrát ročně, proto se považuje za vysoce výnosnou odrůdu.Plody obvykle dozrávají od šesti do devíti měsíců, po kterých mohou viset na větvích až tři roky a zdobí strom. Průměrná hmotnost ovoce je od 500 do 700 gramů , ale jednotlivé exempláře mohou dosáhnout jednoho a půl kilogramu.

Ovoce může být umístěno na větvích na strapcích nebo samostatně.Jsou pokryty zářivě žlutou kůrou, která se na jaře může trochu zčervenat a do podzimu zase zžloutnout.

Ovoce citronu Kiev jsou skvělé pro vaření.

Foto

Obecně, ) druhy citronu, úspěšně pěstované uvnitř, je jich mnoho.Kromě Kyjeva to zahrnují: Meyer, Pavlovsky a Panderos.

Kromě takového „exotického“ stromu, jako je citron , se další ovocné plodiny pěstují doma.

Upozorňujeme na podrobné informace o pěstování v bytě a péči o Mango a Datum.

Domácí péče

Péče o pokojového citrona může být pro začátečníka velmi obtížná.V zásadě však stačí dodržovat základní pravidla.

Po zakoupení

Při nákupu citroníku předem určete, kde bude stát.Pamatujte, že tyto rostliny je velmi obtížné tolerovat různé permutace a měnící se místa.Pokud po nákupu onzačíná klesat listy - tak reaguje přesně na změnu místa a podmínek.

Po zakoupení je třeba strom přesadit do květináče .Zkušenost ukázala, že se rostlina bude cítit nejlépe v hliněném hrnci.Pro jednoletý citron je vhodný hrnec 0,5 - 1 litr, pro dvouleté by měly být použity hrnce 1-2 litry.Kus země je uložen, používá se metoda překládky.

Za účelem minimalizace stresu a jeho důsledků může být rostlina zakryta skleněným krytem, ​​umístěna na světlé místo a čas od času odvětrávána.

Osvětlení

Správné osvětlení je důležitým faktorem správného růstu a vývoje citronu.Miluje sluneční světlo, ale neměl by být na přímém slunci.

Nejlepší místo pro instalaci hrnce citronu by bylo okno umístěné na východní nebo západní straně vašeho pokoje .

V létě by měl být přesunut z okna do interiéru místnosti nebo opatřen sluneční clonou.Aby strom nerostl jednostranně, je třeba ho občas obrátit.Ačkoli to brzdí růstové procesy, rostlina bude krásně formována.Každé 2 týdny otočte rostlinu o malý úhel.

Pro citron je škodlivý jak nedostatek osvětlení, tak i jeho nadbytek.V prvním případě bude koruna stromu chudá a plody budou příliš kyselé.Ve druhém případě může rostlina trpět spálením sluncem.

V zimě nebude citronu zabráněno denním světlem s fluorescenční lampou po dobu 5-6 hodin.Světelný zdroj, který je umístěn ve výšce 60-80 cm nad rostlinou.

Teplota

Pro zajištění optimálního teplotního režimu pro pěstování Kyjeva byste měli udržovat teplotu vzduchu v místnosti, kde roste v rozmezí 15–20 stupňů Celsia.

V létě roste nejlépe při teplotě 18 až 20 stupňů, protože právě tato teplota je nejpříznivější pro kvetení a nastavení ovoce. Rostlina může být odebrána na čerstvý vzduch, ale nemůže být vystavena prudkému poklesu teploty , protože může upustit z listů.

V zimě by se mělo udržovat při teplotě 12 až 15 stupňů Celsia.Být v chladné, světlé místnosti bude mít příznivý vliv na plodení stromu.Fatální pro citron je dlouhodobý pobyt v místnosti s teplotou vzduchu pod 10 nebo nad 25 stupňů Celsia.

Vlhkost

Aby se v létě udržovala příjemná vlhkost vzduchu, měly by být citrony neustále stříkány vodou.V zimě by to mělo být provedeno, pokud je zařízení umístěno v místnosti s ústředním topením.

Rostlinu můžete pravidelně umisťovat pod teplou sprchu, která zabraňuje zaplavení hrnce vodou. Nejvýhodnější vlhkost vzduchu pro citrony je mezi 60–70% .

Nedostatek vlhkosti může vyvolat útok škůdců.Chcete-li udržovat požadovanou vlhkost, můžete si položit hrnec citronupaleta s vlhkým expandovaným jílem nebo štěrkem.

Zalévání

Citrusové plody podobné vodě.K zavlažování použijte teplou vařenou nebo usazenou vodu během dne.Procedura se provádí dvakrát týdně v létě a jednou týdně v zimě.

Nezapomeňte zajistit, aby kus země, ve kterém roste citron, nevyschl , protože to může vést nejen k padání listů, ale také k samotným plodům.Nadměrná vlhkost však citronu škodí.

Na podzim roku by se zalévání mělo postupně snižovat.Aby nedocházelo ke stagnaci vody v květináči, je nutné periodicky rozbíjet horní vrstvu půdy.

Kvetoucí

Již po prvním roce života vás Kyjev potěší svými voňavými květinami.Aby však mohla začít přinášet ovoce , je nutné ji prořezávat .

Ovoce se váže na větve čtvrtého nebo pátého řádu, které rostou ve druhém nebo třetím roce života.

K tomu, aby se strom správně vyvíjel, je třeba ve třetím roce života odstranit polovinu květů a z vaječníků nechat více než tři nebo čtyři plody.Příští rok můžete nechat pět nebo šest plodů a pak sedm nebo osm.

Hnojiva

Citrony potřebují hnojiva poněkud častěji než jiné rostliny.V létě by se vrchní obvaz měl provádět jednou týdně, v zimě dost krát měsíčně.

Nejlepší hnojivo je Biohumus.Deset gramů tohoto hnojiva musí být rozpuštěno v jednom litru vody, který je třeba použítzalévání rostlin.

Chemická hnojiva jsou nežádoucí, protože mohou poškodit kořenový systém .

K nasycení rostliny vitamíny přidejte jednu lžíci popela do litru konstantní vody, dobře promíchejte a nalijte citron s tímto roztokem nejvýše jednou týdně.

Přírodní hnojivo, jako je rybí vývar, je také docela účinné.

Chcete-li jej uvařit, vařte dvě sta gramů čerstvé ryby ve dvou litrech vody po dobu třiceti minut a poté nechte 15 minut vyluhovat.Výsledný rybí vývar musí být zfiltrován a ochlazen a poté přidán jednu polévkovou lžíci do jednoho litru vody pro zavlažování.

Transplantace

Mladé stromy potřebují roční transplantaci metodou překládky. Transplantaci lze zahájit pouze tehdy, pokud kořeny rostliny pokrývají hrudku půdy .Pokud se tak ještě nestalo, postačuje změna drenáže a horní vrstvy Země na citron.

Dospělé citrony můžete transplantovat jednou za dva až tři roky a pokusit se zemní míč příliš zničit.Ujistěte se, že kořenový krk je umístěn na stejné úrovni jako před transplantací.

Citrony by neměly být transplantovány během kvetení nebo rodení, protože to nevyhnutelně povede k pádu květin a ovoce.

Pokud jde o složení půdy, u mladých stromů je třeba vzít dvě části trávníku a jednu část listnaté půdy, jakož i jednu část písku a jednu část humusu z krávy.hnoje.U dospělých stromů je nutné použít tři části pusté půdy, trochu mastnou hlinku, jednu část listové půdy a jednu část písku a humusu.

Podívejte se na užitečné video o transplantaci citronu:

Výsadba

Zpočátku by výsadba měla být v malém hrnci a jak roste.je nutné ho přesadit do větší nádoby.

Pokud zasadíte malý strom do velkého hrnce, pak země, která nebude kořeny, bude zakyslá. Průměr každé následné nádoby na transplantaci by měl být o pět až sedm centimetrů větší nežprůměr předchozí nádoby.

Pro výsadbu byste si měli vybrat hrnec, jehož průměr a výška nepřesahují deset až patnáct centimetrů.Nejlepší je, že je vyroben z hlíny.Dno hrnce musí být opatřeno otvory.Nejprve je na dně položena drenáž, pro kterou můžete použít expandovaný jíl nebo dřevěné uhlí posypané mokrým říčním pískem.

Děje se tak, aby horní země neklesla do drenáže.Půda pro výsadbu by měla být smíchána v misce s malým množstvím vody.Získáte masu zakysané smetany, která může zaplnit celý objem hrnce a nezanechává vzduchové mezery poblíž kořenů citronu.

Při výsadbě by kořenový krk citronu měl být prohlouben do půdy nejvýše o pět milimetrůa Země by neměla dosáhnout okraje květináče 10 milimetrů.To bude chránit kořenový krk před hnilobou a navlhčením a také to zabránímytí země při zalévání podél stěn hrnce.

Pěstování rostlin okrasných listů v bytě je velmi vzrušující aktivita.Navíc jejich rozmanitost dává pěstiteli větší svobodu volby.

Navrhujeme, abyste se seznámili s podrobnými informacemi o takových, jako jsou avokádo a banán.

Problémy s pěstováním

S rostoucími citrony můžete narazit na některé potíže.

Pokud si všimnete, že starélisty citronu začaly zžloutnout a spadnout , a ty nové jsou mnohem menší než dříve a kvetení a rodení nejsou vůbec pozorovány, měli byste být opatrní.

To znamená, ževaše rostlina potřebuje živiny .Nejlepší řešení tohoto problému je transplantace citronu do výživné půdy.

Pokud listy začaly náhle klesat, může to být způsobeno mnoha důvody.

Mezi nejčastější patří v zimním období nedostatečné osvětlení nebo nízká teplota vzduchu, nadbytek vlhkosti v půdě, použití studené vody během zavlažování, citron v průvanu a přebytek živin v půdě.

Pokud si všimnete, žežluté skvrny se objevily na listech nebo jejich okrajích zbarvily žlutě a listy začaly předčasně padat , může to znamenat, že citron příliš často nebo příliš hojně zaléváte.

Totéž se může stát v případě nepravidelného zalévání rostliny, když jedostane hodně, pak trochu tekutiny.

Přítomnost vrásčitých suchých listů v citronu naznačuje, že rostlina dostala spálení sluncem nebo byla napadena škůdci.

Onemocnění a škůdci

Nejběžnějšími škůdci jsou hmyz z meruňky a roztoči.

  • Scutellaria .

    Plátky hnědé barvy, umístěné na povrchu listů a stonku, označují poškození rostliny svrabem.V tomto případě začnou listy, květy a plody vysychat a vypadávat, protože svrab vysává buněčnou šťávu.

    Nejúčinnějším způsobem kontroly těchto škůdců je postřik rostliny 0,15% roztokem Actellik, z nichž jeden nebo dva mililitry musí být naředěny v litru vody.Dobré výsledky jsou dány decissem a karfobem.

  • roztoče pavoučí .

    Vzhled pavouka je obvykle vyvolán suchostí vzduchu v místnosti, kde roste citron.Jeho vzhled je signalizován sítí, která je obklopena internodami stonků, padajícími listy, pupeny a plody.Chcete-li se tohoto škůdce zbavit, umyjte rostlinu mýdlem a vodou a po vysušení opláchněte teplou sprchou.

    Pokud je léze příliš silná, posypeme citronem 0,15% roztokem Actelliku a rozpuštěním jednoho až dvou mililitrů této látky v jednom litru vody.

Podrobnosti o všech nemocech, které čekají na citronu, lze nalézt zde.

Závěr

Pěstování citronu v Kyjevě je poměrně obtížný úkol, ale je to velmizajímavé.A nejlepší odměnou za vaši pozornost a řádnou péči o rostlinu budou velké plody, na které můžete být hrdí.

Nezapomeňte zajistit, aby v místnosti, kde roste citron, byly všechny podmínky neustále udržovány, aby se váš strom cítil pohodlně.