Funkce šíření listů bramboříku: pravidla přípravy a výsadby

Cyclamen je velmi populární pokojová rostlina: malá, s jemnými květinami a ozdobnými, stříbro-zelenými listy.Cyclamen dobývá srdce kvetením uprostřed zimy a potěší jasnými barvami v té nejsilnější chladu.

Pro celou svou krásu je při odchodu poněkud nenáročné.Není obtížné pěstovat cyklamen doma, ale v článku je popsáno, jak správně šířit jeden list.

Metody reprodukcedoma

Má se za to, že cyklamen může být množen třemi různými způsoby, v závislosti na tom, k jakému druhu patří - evropským nebo perským:

  1. Hlíza (vhodné pro oba typy). Provádí se po vyblednutí bramboříku.Není to snadná metoda, je důležité žárovku řádně odříznout, aby rostlina nezemřela.Pokud ale vše uspěje, pak se každá část žárovky změní v samostatnou krásnou květinu.
  2. Osivo (vhodné pro jakýkoli druh). Musíte je buď zakoupit v obchodě, nebo je sbírat z květu - jsou jasně oranžové, snadno patrné.První výhonky se objeví za měsíc a bude možné zasadit rostlinu v květináčích až po šesti měsících, takže to není rychlý způsob.
  3. Vývody (pouze evropskédruh). Považuje se za nejpohodlnější a poskytuje téměř 100% účinek.Vývod se nazývá výhonky na hlízách.Zásuvka jednoduše vyjde z hlízy a přistane ve vlhké půdě.

V článku 37 tohoto článku jsme zvažovali všechny způsoby šíření cyklamenu.

Je možné pěstovat pomocí jiné metody?

Mezi způsoby rozmnožování bramboříku je ještě jeden, velmi kontroverzní: pěstování listů.Skutečnost je taková, že obvykle se cyklamen nedá šířit listy: řezaný stonek prostě neprodukuje kořeny.Může dlouho stát ve vodě a uklidňovat svého pána, ale nakonec zožloutne a pak zhnije.

Poznámka. Je velmi vzácné získat novou rostlinu z listu.K tomu však potřebujete určitou dovednost a trochu štěstí.

Vlastnosti

  1. Cyklamen musí být evropský, perský druh se z listů nechovává - prostě nemá listy s kořeny.
  2. List by neměl být odříznut, ale odlomen malým kouskem hlíz.V podstatě se jedná o zjednodušenou verzi propagace hlíz.Můžete jít opačným způsobem: podívejte se, jaké listy tam jsou malé kořeny (nazývají se také prsty).Pokud vysadíte takový list ve vlhké půdě a zakryjete jej skleněnou nádobou nebo průhledným výhonkem, může to zakořenit - ale šance jsou malé.

Příprava

Nejprve musíte vybrat list pro výsadbu a připravit půdu, do které bude vysazen list oddělený od rostliny.To je velmi důležitý bod, protože pravděpodobnost, že list zakořene, a tak velminízká.A , pokud je půda nesprávně vybrána, pak se cyklamen rozhodně nebude moci šířit.

Nejlepší je oříznout list ze zdravé rostliny, která kvetla a vstoupila do klidového období.List musí být zvolen střední velikosti, bez žloutnutí a poškození.Pokud je rostlina na parapetu, měli byste si vzít list, který se neopíral o sklo - chlad může poškodit cyklamen a pro množení potřebujete list s maximální vitalitou.

Výběr půdy

Pro správný růst a vývoj bramboříku z listů je nutná zvláštní půda.Můžete si ji koupit nebo vařit sami, hlavní věc je, že to je světlo.

Je lepší koupit půdu Terra-Vita, univerzální- vyhovuje pouze požadavku lehkosti.Chcete-li připravit směs sami, musíte použít rašelinu, je to povinná složka) a listovou zeminu nebo vermikulit v poměru 1: 1.Můžete také přidat trochu humusu.

Před použitím by měla být půda kalcinována v peci asi hodinu, aby byla rostlina chráněna před možnými infekcemi.

„Správný“ pot

Při výběru potu je třeba se řídit pravidlem: cyklameny nemají moc volného prostoru.U květů, jejichž věk je asi rok, by průměr hrnce neměl přesáhnout 8 cm a pro dítě pěstované z listů - ještě méně.

Ve spodní části hrnce jsou malé otvory. Povinná drenáž z hrubého písku, expandované hlíny nebo prasklé cihly- odstraní přebytečnou vlhkost a zajistí, aby rostlinane hniloba.

Přistání

Bezprostředně před výsadbou by měl být list oříznut ostrým nožem, aby nedošlo k jeho poškození.Poté ji vložili do vody a čekali, až se objeví kořeny.Je důležité, aby voda nestagnovala.Je lepší odebírat vodu z kohoutku, ale bránit se nebo filtrovat, protože voda z kohoutku ve většině měst poškozuje rostliny.

Důležité! Najednou lze odtrhnout pouze jeden nebo dva listy, jinak může mateřská rostlina zemřít.

Když se začaly objevovat malé kořeny, můžete do země zasadit list , vždy mokrý.Poté vytvářejí skleníkové podmínky, zakrývají skleněnou nádobou a pravidelně ji zalévají.Pokud všechno půjde dobře a rostlina se zakoření, pak za pár týdnů kořeny porostou a objeví se nový výhonek.

Péče

Poté, co se brambořík zakořenil z listu, je třeba se o něj postarat jako o normální rostlinu.Tato květina je nenáročná, hlavní věcí je nezapomenout ji zalévat.Stále však mohou nastat některé problémy:

  1. Žloutnutí listů. Označuje suchý vzduch a vysokou teplotu, které negativně ovlivňují rostlinu.Musíte přesunout cyklamen na severní okno a stříkat častěji.
  2. Hnijící řapíky. Hniloba je pro rostliny velmi škodlivá.Mluví o vlhké půdě a nedostatku drenáže.Pokud se hniloba rozšíří, bude zapotřebí transplantace, ale obvykle lze tento problém vyřešit snížením napájení.
  3. Listy stočené do kanálků. To naznačuje, že byla zasažena rostlinacyklamenový roztoč a je nutné ošetření insekticidy.

Závěr

To jsou všechny jemnosti spojené s reprodukcí cyklamenu.Vyplatí se propagovat listem nebo vyzkoušet jinou metodu s větší zárukou?Toto je rozhodnutí, které každý pěstitel učiní pro sebe.Ale po rozmnožování bramboříku můžete získat odměnu krásnou velkou rostlinu, která dům ozdobí po mnoho let!