Funkce šíření orchidejí pomocí kořenů doma a další péče o rostlinu

Šlechtění orchidejí kořeny je nejproduktivnější metodou rozmnožování těchto rostlin.To je jedna z vegetativních metod.

Ve většině případů je obvyklé pěstovat tímto způsobem odrůdy orchidejí, jako je cymbidium, Cattleya a Paphiopedilium.

Je vhodné se zabývat touto otázkou a zvážit všechny výhody a nevýhody této metody.

Jaký druh se používá pro domácí chov?

Orchidej má kořeny, které jsou pod zemí, stejně jako kořeny antény. Rostlina může být množena pomocí těchto dvou kořenových systémů.

Druh reprodukce pomocí kořenů je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje to starší rostliny, které dokázaly získat svou sílu.V tomto případě se často šíří běžnými podzemními kořeny.

Z tohoto důvodu je květina vyjmuta z hrnce.Poté je dělení provedeno tak, aby na každém fragmentu oddenku zůstaly 2 - 3 žárovky.Každá část je zasazena do samostatného kontejneru.Potom každý den zůstává umírněnou vodou a stříká se.Nový závod může potěšit majitele ve stejném roce.

JsouHlavní metody rozmnožování orchidejí, které se používají v závislosti na druhu a stavu květu:

 1. Vegetativní rozmnožování (včetně rozdělení kořenového systému, včetně).V tomto případě se použijí části již pěstované rostliny.To zahrnuje vrstvení, řízky, pseudobulby, postranní výhony, děti.Nejjednodušší metody zahrnují rozdělení pouzdra.
 2. Osivo a generativní reprodukce.
 3. Meristemická reprodukce zahrnuje klonování květin.
 4. Způsob výběru.

Mohu použít vzduchovou metodu?

Orchidej se rozmnožuje prostřednictvím leteckých kořenů nebo leteckých větví.

Ne všechny orchideje se mohou rozmnožovat pomocí vzduchových vývodů , ale pouze jejich sympodiální druhy (včetně orchideje dendrobium, s rozmnožovacími rysy, které najdete zde ).Tyto vrstvy mají pseudobulbs (zahušťování stonku).Uvnitř jsou spící ledviny.K probuzení takové ledviny musíte pečlivě ohnout stonek pseudobulbem.Poté se odstraní, zatímco přítomnost listu není nutná, a položí se na připravenou zvlhčenou vrstvu sphagnum v květináči.Pro vylíhnutí mechu jsou nutné zvláštní podmínky.

 • Nejprve se pro rostlinu vytvoří skleník, který se pokryje plastovým sklem.
 • Za druhé, bude potřeba další osvětlení.

Určení vhodného času

Je lepší se množit kořeny v teplé sezóně, například na jaře , protože tato opatřenívyžadují zvýšené teploty a prodloužené osvětlení.Ale pokud jsou v místnosti vytvořeny všechny podmínky, můžete transplantaci provést v zimě.

Reference. Další výhodou ve prospěch jarní propagace je to, že během tohoto období je rostlina plná šťávy a vitality.

Jak to udělat sami?

Opět je třeba připomenout, že tímto způsobem lze pěstovat silnější rostlinu.Mladá orchidej nevydrží takový stres a zemře.

Extrakce rostliny a výběr požadované části oddenku

 1. Květina spolu s kořeny se odstraní z květináče.
 2. Kořeny jsou očištěny od hliněné hrudky.
 3. Oddenek odřízne dobře naostřený nůž.
 4. Na každém pozemku navrženém k výsadbě by měly zůstat 2-3 pseudobulby.

V případě velmi malého dělení se výsledek může ukázat jako negativní, takové výhonky prostě nemohou získat sílu a zemřít.

Zpracování místa řezu

Každé místo, kde byl řez proveden, je nejlépe ošetřeno skořicí,takže můžete chránit orchidej před různými chorobami a škůdci.Jiný způsob zpracování plátků je běžnější.To je posype dřevěným uhlím.

Výsadba nových fragmentů v jiném kontejneru

Půda, do které budou části květu transplantovány, se neliší od půdy, kde v minulosti rostla orchidej.Obyčejná půda samozřejmě nebude fungovat, bude nutné zakoupit půdu ve specializovaném obchodě, je žádoucí, aby byla určena pro orchideje.

Aby orchidej rostla aktivně a nebyla náchylná k chorobám, měla by být základem půdy během transplantace směs rašeliny, kokosové vlákniny a malých kousků borové kůry. Každá nádoba je naplněna hliněnou směsí, do které se potom vysadí oddělené kořeny.

Výsadba staré květiny ve starém květináči

Hlavní část rostliny, na které zůstaly pseudobulby, je vysazena na původním místě.Zároveň by však péče o tuto část orchideje měla být zvláštní.Zde je několik tipů pro péči o květinu:

 • Část kořene by neměla být vysazena jako dospělá rostlina.
 • Kořenová část se umístí do vlhké hliněné náplasti.
 • V tomto případě by se zařízení mělo stříkat pravidelně.
 • Kořen může být velmi oslaben, pro jeho resuscitaci je odebrán obyčejný paket a mech sphagnum.
 • Je vložen do sáčku a je tam umístěn oddenek.
 • Po výskytu mladých výhonků lze kořen vysadit na původním místě.
 • Nezapomeňte na zalévání.

První zalévání

Po provedení transplantace není zalévání zapotřebí. Období nepřítomnosti zalévání je 10-14 dní, tj. Do doby, než se objeví nové listy a kořeny.Místo toho se části orchideje stříkají a umístí na stínované místo.V tomto případě by měla být vlhkost v místnosti mírně zvýšena.Jakmile si květinářství všimne, že se rostlina přizpůsobila, můžete nádobu znovu uspořádat na původní místo.

Další obtíže a problémy

Problémy a problémy s dělením mohouvznikají v důsledku nesprávného jednání pěstitele.Proto stojí za zvážení nejčastějších chyb při přesazování orchidejí a jak je odstranit:

 1. Nesprávně zvolená doba výsadby.Na jaře je vhodné šířit květinu pomocí kořenů.
 2. Špatná metoda chovu.V tomto případě se musíte zaměřit na květinu.Pokud je rostlina silná, silná a zarostlá, je nejvhodnějším způsobem množení kořenů.
 3. V období aktivního kvetení orchidejí se reprodukce neprovádí.Stejný zákaz platí, pokud jsou na rostlině vytvořeny letáky.
 4. Pokud byly pozorovány zkažené kořeny, jsou odstraněny.
 5. Pokud nebudete léčit místa řezu dřevěným uhlím, rostlina onemocní a brzy zemře.

Následná péče

Poté, co jsou části orchideje transplantovány do samostatných květináčů, musí být věnována náležitá péče.

 1. Jak bylo uvedeno výše, musí být půda k transplantaci zakoupena ve specializovaném obchodě.V tomto případě se pěstitel nemusí starat o správně vybranou půdu.
 2. Poprvé není nutná úprava květin.Navíc může být dokonce kontraindikován.
 3. U oslabených, pouze získávajících silových kořenů by měla být péče nejpropracovanější.Světlo na květináči s orchidejí by nemělo chybět.
 4. Místnost by měla být teplá, optimální teplotní rozsah je +22 - 25 stupňů.
 5. Po výsadbě v květináči se mladá rostlina udržuje po dobu 30 dnů pod filmem.
Existuje několik metod pro množení orchidejí, včetně řízků a dětí.Nejjednodušší a nejbezpečnější z nich je však reprodukce prostřednictvím stopky.

Navzdory skutečnosti, že existuje několik druhů propagace orchidejí, vegetativní metoda se používá nejčastěji.Nazývá se také asexuální reprodukce. Prvkem dělení kořenů je, že květiny jsou geneticky stejné jako matečná rostlina. Jsou-li všechna pravidla péče řádně dodržována, můžete tímto způsobem propagace získat svou vlastní krytou zahradu složenou z orchidejí v průběhu času.