Funkce výsadby a péče o coleus (kopřiva) doma i na otevřeném prostranství

Tato malá rostlina, dlouhá až metr, se žebrovaným tetrahedrálním stonkem a malebným listím, byla přivezena do Evropy z ostrova Java ve dvou odrůdách: Coleus Blum a Coleus Vershaffelt.

Tvar listů je podobný kopřivy, takže získal populární název „kopřiva“ nebo „kopřiva“ a fantastické zbarvení je jeho hlavní dekorativní hodnotou.

Ze dvou počátečních druhů po mnoho let selekce byly získány různé odrůdy s listovím, náladově kombinující zelenou, červenou, klaret,žluté odstíny.

Tropický coleus - květiny pěstované ve vnitřní kultuře i na otevřeném prostranství.V oblastech středního pruhu - jedná se o jednoletý rok pěstovaný v místnosti a na jaře vysazený do země, když hrozba mrazu pomine.

Na fotografii můžete vidět coleus indoor flower v celé jeho rozmanitosti:

Na podzim jsou rostliny vyčištěny a silnéexempláře, které budou sloužit jako zdroj řízků pro růst příští letní sezóny, jsou zasílány do zimy do zimy.

Domácí péče

Začátečníci zahrádkáři často zajímají, jak se starat doma?Uvažujme podrobněji.

Osvětlení

Jasné, ale převážně potřebnérozptýlené světlo, protože coleus listy mizí v intenzivním slunečním světle.Nejlepší osvětlení zajišťujeokna směřující na východ nebo západ .

V otevřeném terénupro výsadbu jsou optimálnímírně zastíněná místachráněna před větrem.

Teplota

Nejlepší teplotní rozmezív létěje od20 do 25 stupňů. Při dostatečném zalévání toleruje rostlina i vyšší teploty.

V zimním obdobípotřebuje dobu odpočinku při14-17 stupňů ;odolává krátkodobému poklesu teploty na 10 stupňů a + 7–8 ° C pro rodáka z tropů - hranici přežití.

​​
POZOR:Zařízení musí být chráněno před průvanem a ostrými tepelnými kapkami.

Coleus je vysazen na otevřeném prostranství na začátku červnaaje sklizendalšíchpřed prvními podzimními mrazy .

Půda

Coleus nemá zvláštní požadavky na půdní substrát: půda by měla býtmírně kyselá, sypká, výživná, s dobrou propustností pro vzduch a vlhkost .

Můžete použíthotovou univerzální půdu , směs stejného množství trávníku, listové půdy, humusu a písku nebozahradní půduna otevřeném prostranství.

Domácí pěstování a péče

Kontejnerempro výsadbu může býtstandardní forma , s povinnýmodvodněnímdíra .Protože stagnace vody je nežádoucí, je lepší zvolit porézní materiál z nádoby -keramika bez pevné látkyvrstva glazury .

Drenážní vrstvaz jemných oblázků nebo expandovaného jílu musí být umístěna na dno nádoby , poté se nalije půda, umístí se kořenový systém a půdní směs se přidá na požadovanou úroveň a postupně se zhutňuje.

Venkovní výsadba a ošetřování

Venkovní výsadba a ošetřování se příliš neliší od indoor.Na otevřeném terénu jsou sazenice coleus umístěnyve vzdálenosti 30 cmod sebe.

Transplantace

Transplantaces růstem : mladé exempláře ročně, zraje méně často, zpravidlas věkem coleus ztratit dekorativnost;jsou nahrazeny mladýmivyrostlými z řízků.

Po nákupu jsou dovážené rostliny přesazenypo aklimatizačním období, po 2–3 týdnech, protože se prodávají v přepravě půdy, která nemá nutriční hodnotu.

Zalévání

Zalévánípravidelně , nutněs měkkou, ne studenou vodou ;je důležité zabránitani vysušení zeměa kořenového systému , ani stagnaci vlhkostiv půdě.

V zimě , během spícího období, při teplotě 14–17 stupňů a krátkých denních hodináchby měla být frekvence zavlažovánísnížena.

Vlhkost

V létěmůže Coleus používat systematickéstříkáníráno a večer, ale ne v tomobdobí, kdy rostlina osvětluje jasné slunce.

V ziměse napodnos s vlhkými oblázky umístí nádoba „kopřivy“.

Vrchní obvaz

Vjsou jaro-létokrát aktivního růstu napájenydvakrát krát za měsíczředěným roztokem kompletního minerálního hnojiva.V červnu je užitečné posílit dusíkovou složku a poté použít obvyklou komplexní směs pro dekorativní listy.

Vv zimní sezóněje vrchní obvazzastaven .

Růst a prořezávání

Co mám dělat, když listí spadne na coleus?Vyvíjí se rychle , silně se táhne, dolní listy padají a rostlinaztrácí svoji dekorativnost .

DŮLEŽITÉ:Zastavuje tyto procesy včasným a spravedlivýmčastým prořezáváním .Střední stonek je řezán ve výšce 10 cm, boční výhonky - začínají délkou 4 cm.

V létělze křoví „kopřivy“ ořezat2-3 krát ;rostlina ochotně větve a tvoří nové mladé listy s jasnými barvami.
Odpad po ořezávání se používá k šíření coleus řízky.

Kvetení

Rostlina vytváří bleděmodré květenství uši, které u některých odrůd mají příjemnou vůni.Ve srovnání s jasným mnohobarevným listím však květiny vypadají nenápadně;Kromě toho je síla rostliny utracena na kvetení.

Proto jsou kveteníkvětenstvínejčastějiodstraněny .

Propagace

Coleus se rozmnožujevegetativně -řízky, jakož isemeny .

Propagace pomocí řízků

Použití (od jara do podzimu)řízkydlouhéasi 10 cm. Můžete použít předběžné zakořenění řízků ve vodě nebo je okamžitě zasadit do obyčejné půdy s přídavkem písku.

Přistání je pokryto plastovou fólií, udržované v teple (+18–20 ° C ), vzduchem a zvlhčeno, chráněno před slunečním zářením.

Po vytvoření kořenového systému a vytvoření nových výhonkůza 8-10 dnů ) se řízkyvysadído samostatných nádob s obvyklou půdní směsí.

Když se coleuspěstuje na otevřeném prostranství , jsou řízkysklízeny v srpnu až září , zakořeněny a uchovávány uvnitř v zimě.Začátkem června jsou na místě vysazeny řízky.

Propagace osivem

Tato metoda se často používá pro pěstování sazenic na otevřeném prostranství v ročním režimu.

V březnuse na povrch půdní směsi umístí malá semínka, trochu se lisuje, postříká se vodou, pokryje se plastovým obalem, provzdušňuje se, obsahujena stínovaném místěpři teplotě20.-24ºС .

Sazenicese objevují nejpozdějipo 2 týdnech .Potom se setínastaví na dobře osvětlené okenní parapetyvýchodního nebo západního okna s teplotou17-19 °С.

Video ukazuje, jak pěstovat coleus ze semen doma:

Po vytvoření barevného vzoru na listech sazenic jsou vysazeny do samostatných nádob a poté pro intenzivní kultivaci,sevřete horní část ve výšce 10 cm.

Známky potíží

Listy ztratí barvu, výhonky se prodlouží- nedostatek světla, zejména v zimě.Je potřeba další osvětlení.

Listy jsou zbarveny- nadbytek jasného světla.Rostlina potřebuje stínování.

Listy padají- sušení nebo zamokření půdy.Měli byste optimalizovat režim napájení.

Nemoci a škůdci

Pozor! Kombinacevysoké vlhkosti a nízké teplotyvede k vývojiplísňových infekcí .

Pokud proces právě začal, je nutné optimalizovat podmínky teploty a vlhkosti a odstranit poškozené části.

V případě těžké porážky je třeba zakořeněné řízky ze zdravých výhonků zakořenit a udržovat je ve vhodných podmínkách a zbavit se zbytku rostliny.

Coleus mohou napadnoutmolice, mealybuši, mšice a roztoči .Škůdci se odstraňují mýdlovou vodou nebo vatou namočenou v alkoholu, ale nejúčinnějšímčinidlem jsousystémové insekticidy.

Lékařské použití

Ve vztahu k různorodým „kopřivy“ -coleus forskoliadoma, v Indii a Indonésii, se dlouho používá jako prostředeknormalizace metabolismu.Z kořenů této rostliny byl získán lékforskolin , který se používá jakojako prostředek pro hubnutía vyrovnávání tělesné hmotnosti - a to i v kulturistice.

Lékařské použití coleus v Tibetu je součástí poplatků odkašel.

Tepelně životaschopná „kopřiva“ s barevným listím účinně zdobí světelné parapety a otevřené plochy.Barevné listy navícprodukují těkavou produkci , která ničí patogenní bakterie a aktivně léčí vzduch místností zdobených coleusem.