Gardenia nekvete: proč a co by se mělo dělat?Nejúčinnější tipy pro péči

Gardenia je velmi účinná pokojová rostlina.Původně krása z tropů, takže péče o ni vyžaduje docela opatrný.Gardenia je atraktivní především díky překvapivě dekorativnímu květu.

Kvetoucí gardénie připomíná tvar růže a má intenzivní, příjemnou vůni.Jaká péče je nutná pro gardenia, aby kvetla krásně po dlouhou dobu - o tom se dozvíme z článku.Budeme uvažovat o vlastnostech řádné péče o domácí zahradu, zjistíme, proč keř nemusí rozkvétat, a co dělat s tímto problémem.

Popis rostliny

Obvykle doma pěstované jasmínová gardénie - o péči o tuto květinu vyprávíme později.Gardenia jasmín - překvapivě dekorativní květina, ale zároveň docela rozmarná.

Zařízení musí zajistit vhodnou teplotu a vlhkost, dostatečné zalévání a vrchní obvaz - pouze v tomto případě bude možné si užít jeho dlouhého a velkolepého kvetení.

Hovořili jsme zde podrobně o typech a oblíbených odrůdách gardénií .

Květiny

Keř tropických gardénií kvete velmi malebným a dekorativním způsobem. Rostlina je pozoruhodná v tom, že má krásné květinyvelký, často froté, připomínající růžový tvar.Barva okvětních lístků je nejčastěji bílá, někdy žlutá, krémová, růžová.

Gardenia květiny jsou velmi jemné, takže je důležité je nepoškodit.

Upozornění! Voda by na ně neměla padat při zalévání a stříkání - na okvětních lístcích mohou zůstat ošklivé hnědé skvrny.

Proces otevírání pupenů

Kdy kvetou keře? Nejzdobnější období trvá pro rostlinu od května do srpna. Po čtyři měsíce si šťastný majitel této krásné pokojové rostliny a jeho hosté mohou užívat nádherný výhled na kvetoucí voňavý keř.

Je-li péče o rostliny nejlepší, může gardénie kvést šest měsíců v řadě.A naopak, pokud rozmarná krása není spokojena s podmínkami zadržení, pak nemusí vůbec rozkvetnout nebo zbavit pupeny, které se již vytvořily.

Květiny se neotevírají najednou, ale střídavě : na keři je tedy vždy přítomno několik rozkvetlých pupenů.

Zvadlé stonky květů musí být odstraněny včas, aby se uvolnily mladé výhonky a květiny.

Nezbytné podmínky a náležitá péče

Aby rostlina mohla bezpečně tvořit pupeny a poté kvetla po dlouhou dobu, je nutné zajistit optimální podmínky.Dále zvažujeme hlavní body, kterým byste měli věnovat pozornost, pokud si chcete užít bohatý květ gardénie.

Pravidla pro zahradničení doma a co s tím dělatpo zakoupení si přečtěte náš materiál.

Teplota

Teplota vzduchu v místnosti by měla být mezi +22-24 °v létě a + 18 + 20 ° v zimě.Tyto podmínky jsou optimální pro jižní květ.

Vlhkost

Gardenia potřebuje dostatečnou vlhkost vzduchu: k tomu je nutné pravidelně stříkat Gardenia.Pro postřik použijte jemný sprej.

Pokud je v půdě a vzduchu nedostatek vlhkosti, gardénie odpoví vypuštěním pupenů.Vy sami chápete, že v tomto případě nelze hovořit o násilném rozkvětu.

Důležité! Jakmile se pupeny otevřou, postřik musí být zastaven, aby kapky vody nezanechaly na okvětních lístcích hnědé skvrny.

Krmení

K tomu, aby gardénie kvetla hojně a nepřetržitě, potřebuje další výživu. Je lepší použít organické i minerální sloučeniny. Komplexní obvaz je nejoptimálnějším způsobem - v obchodě vyberte správnou hotovou kompozici.

Všimněte si, že při správně vybraném a vrchním oblékání vytváří gardenia hojné svěží pupeny, které dlouho nespadají.

Krmení by se mělo provádět po celou vegetační sezónu, tj. Od března do října. Četnost aplikace hnojiv je každých 7-10 dní. U některých zkušených zahradníků může gardénie rozkvétat téměř po celý rok - v tomto případě je nutné hnojení provádět po celou dobu, kdy je keř kvetoucí.

Plantcítí se nejlépe a vypadá, jestli je v zemi dost železa.Při rozkvětu se tento minerál také odráží nejpřímějším způsobem.Nejlepší je použít roztoky chelatovaných solí železa jako zdroje cenného minerálu pro gardénii.

Poznámka! Při obvazování vyloučte sloučeniny obsahující hořčík a vápník: tyto stopové prvky gardénie nejsou vhodné a mohou dokonce zničit rostlinu.

V období aktivního růstu a kvetení gardénie je nezbytný fosfor a draslík - krmte keř těmito sloučeninami.Díky vrchnímu obvazu s fosforečnanem draselným začne gardénie rozkvétat hojněji, bujněji a déle.

Transplantáty

Měli byste si uvědomit, žekvetení a přesazování gardénie jsou neslučitelné pojmy .Keř reaguje padáním stopek i na jednoduché otáčení hrnce, nehovoříme o transplantaci.Proto je gardénie transplantována až před začátkem vegetačního období, brzy na jaře.

Jak transplantaci gardénie doma lze nalézt zde.

Půda

Rostlina miluje kyselou půdu.Pokud jste ji původně zasadili v kyselé půdě, v průběhu času, kvůli zalévání, se kyselost sníží.

Protoproto pravidelně zavlažujte kyselinou citronovou přidanou do vody- toto opatření pomůže zajistit půdě nezbytnou kyselost.Optimální kyselost půdy pomůže učinit vůni kvetoucí krásy nejpříjemnější a nejintenzivnější.

Podrobnosti o tom, jaká půda je potřebná pro gardénii,přečtěte si zde.

Proč nekvete?

Zjistíme, proč gardénie dlouho nebo vůbec nekvete, co dělat a jak s ní správně zacházet.

Důvody nedostatku kvetení této tropické krásy mohou být následující faktory:

 • nedostatek kyselosti půdy;
 • tvrdá voda během zavlažování;
 • teplotní rozdíly;
 • nedostatečné pokrytí;
 • suchý vzduch;
 • Minerální nedostatek (nebo nadbytek).

Takže co když keř nekvete?

 1. Je třeba zajistit květu optimální životní podmínky pro něj .Je důležité, aby byl hrnec vždy, s výjimkou noci, plně osvětlen.V tomto případě, v létě před přímým sluncem, musí být květina zastíněna a v zimě naopak umístěna na nejslunnější okenní parapet v bytě.

  Pokud se byt nachází na severní straně domu a ve skutečnosti neexistují žádné slunné parapety, bude keř potřebovat další osvětlení.K vytvoření umělého „slunce“ použijte běžné zářivky umístěné ve vzdálenosti 60-70 cm od hrnce.

 2. Rostlina potřebuje neustále vlhký vzduch a půdu. Není však povoleno nadměrné zamokření ani vysychání.Zalévání je nutné pravidelně - voda by měla být používána pouze měkká, usazená, mírně okyselená citronovou šťávou.V létě by zalévání mělo být hojnější, v zimě - vzácnější.
  Upozornění! Pro zajištění konstantní vlhkosti umístěte hrnecs gardénií na paletě s expandovanou hlínou nebo sphagnum.

  Stříkání by se mělo provádět pravidelně.Ale během otevírání pupenů by měl být postřik zastaven, aby se zabránilo skvrnám na jemných okvětních lístcích.

 3. Teplotní režim je důležitý také pro kvetení. Rostlina se cítí nejlépe v zimě při +18-22 stupňů, v létě při +22-24 stupňů.Teplota v místnosti by neměla klesnout pod +16 stupňů - tropická krása netoleruje chladné počasí.

  Překročení kteréhokoli z těchto limitů bude mít za následek nedostatek (dočasného nebo trvalého) kvetení.Navíc, pokud je pouzdro umístěno v místnosti s příliš nízkou teplotou vzduchu, pupeny se vůbec neotevřou.

  Rovněž se ujistěte, že teplota půdy odpovídá teplotě vzduchu - mezi nimi by neměl být žádný rozdíl.

 4. Za účelem stimulace rostliny pro dlouhodobé kveteníji můžete hýčkat „parní lázní“ .Chcete-li to provést, přiveďte hrnec do koupelny, napište horkou vodu do vany až po okraj a nechte gardénii v této vlhké a teplé atmosféře po dobu 2-3 hodin.Dokud se pupeny neotevřou, můžete postup opakovat každý týden.

Užitečné video

Gardenia.Pěstování a péče:

Doporučujeme, abyste si přečetli naše další články, které vám pomohou při úspěšném pěstování gardénie:

Závěr

Dozvěděli jsme se tedy, jak a kdy kvetou gardénie a co lze udělat, aby byl keř elegantnější a svěží.Jak vidíte, podmínky pro úspěšné kvetení gardénie musí být poskytnuty docela hodně - nicméně, veškeré úsilí bude více než platit za nádherný vzhled rozkvetlých pupenů a jejich vůni.