Geranium: jak sevřít, abyste získali nádherné a krásné kvetení?

Geranium je krásná a živá rostlina, která se pěstuje doma a je ozdobou jakéhokoli bytu.Tato květina se objevila na parapetech bytů po velmi dlouhou dobu a mezi milovníky květin téměř okamžitě získala popularitu.

V současnosti se pelargónie pěstuje také na otevřeném prostranství : široce se používá v krajinářském designu pro dekoraci záhonů, zahrad, parků, protože se jedná o plodinu odolnou vůči chladu a poměrně nenáročný.Ale i přes veškerou jednoduchost v péči, pelargónie nekvetou nádherně bez včasného sevření, což by mělo být provedeno správně.

Co je a proč je to nutné?

Štípnutí - odstranění horního bodu růstu výhonku mechanickými prostředkyza účelem stimulace růstu postranních vrstev, zvýšení objemu a keřovitosti.

 1. Tento postup lze provést ručně, s odstraněním horní části výhonku, s malými nůžkami nebo ostrou čepelí.
 2. Správně provedený proces vám umožní získat nejen krásný, kompaktní keř, ale také dosáhnout dlouhého a hojného kvetení.
 3. Jednoduše řečeno, horní část se odřízne od stonku pelargónie, který je zodpovědný za její vzestupný růst.
 4. Po tomto postupu jsou všechny síly rostliny vyslány, aby probudily spící pupeny, které jsou umístěny ve vnitřních uzlech.VV důsledku toho se hlavní stonek rozvětví.
 5. Štěpání se provádí během aktivní vegetace několikrát za měsíc, dokud rostlina nezíská specifickou formu vytvořenou hostitelkou.
 6. Ve většině případů je listová stonek odstraněna ze stonku, přičemž 4-6 je největší a nejsilnější.

Bod růstu můžete ze střílet kdykoli odstranit, s výjimkou zimního období - v tomto okamžiku přichází doba odpočinku.

Foto

Pokud budete postupovat podle podrobných pokynů pro svírání rostlin, bude to vypadat jako na fotografii níže.Kdy je to nutné?

Velká obliba pelargónie je způsobena tím, že je nenáročný na péči a má velmi krásné okrasné keřes velkými květy květin.Ale pro tuto rostlinu potěší oko svými pupeny, zatímco keř byl atraktivní, aniž by zabíral mnoho místa - péče by měla zahrnovat povinnou, včasnou špetku.

Pokud je tento postup proveden správně, lze získat následující:

 • hojné, svěží a krásné kvetení;
 • odstranění prodloužených, nemocných a slabých výhonků, které brání rostlině v růstu a dobrém vývoji;
 • získání kompaktního pouzdra.
Zajímavý fakt! Štěpnutí je schopné odložit načasování kvetení pelargónií, takže zkušení pěstitelé květin používají tento proces k řízení doby, kdy se pupeny objeví na keřích.Lisování se zastaví poté, co pouzdro získá zamýšlený tvar a hustotu.

Štěpání se začíná provádět jakozačíná pouze období aktivního růstu - konec března, začátek dubna. Je možné vytvořit keř do 2 měsíců, zatímco všechna květenství z pelargónie jsou odstraněna.

Jak na to?

Pro správné sevření pelargónie musíte provést následující akce:

 1. Nejprve byste měli pečlivě prozkoumat výhonek, který musí být zastaven v růstu.Na něm se nachází největší pupen - to je růstový bod, který je zodpovědný za aktivní vývoj květu.Pokud ledvinu neodstraníte v horní části stonku, bude růst i nadále na výšku, přičemž se nebude tvořit laterální vrstvení.
 2. Našli jsme hlavní korunku na koruně, s čistými rukama, jemně ji stiskneme, pokud je stopka již lignifikovaná, můžete si vzít malé nůžky nebo kancelářský nůž a odříznout je.Operace musí být prováděna opatrně, aby nedošlo k poškození mladých listů v okolí a aby nedošlo k rozbití stonku.
 3. Je užitečné pochopit, že po určité době bude hlavní stonek nadále zůstat nahoře, ale po dobu, kdy se přizpůsobí, postranní pupeny na něj probudí a rozdají pobočky.
 4. Pro vytvoření keře stojí za to sledovat, kde se ledviny probudí jako první.Pokud výhonky začaly růst na špatném místě, kde je potřebujete úplně odstranit, pak pupeny, které potřebujete, začnou vrstvit.

Kromě toho je třeba věnovat pozornost těmto nuancím:

 • Nástroje, kterými se má štípnout, by se měly dezinfikovat - je vhodné používat alkohol.Kromě toho jsou nůžky nebo nůžkynaostřit a ostří v klerikálním noži je lepší vzít si nový, aby nedošlo k zbytečnému poranění pelargónie.Ruce by také měly být ošetřeny tak, aby nezaváděly infekci třetích stran.
 • Pokud se při škubání pelargónie nepoužije žádný nástroj, zkuste netahat rostlinu za výhonek, poškodí ji a bude trvat hodně času, než se zotaví.
 • Jakmile jsou všechny postupy dokončeny, rostlina se přemístí na teplé a dobře osvětlené místo.Aby se mladé vrstvy dobře vyvíjely, potřebují hodně slunečního světla a tepla.
 • Pokud se na geranii objeví nezdravé výhonky, okamžitě se odstraní částí zdravého výhonku, asi 2-4 cm.
 • Místa řezů a sevření by měla být ošetřena antiseptickými látkami.Může to být brilantní zelená, popel ze dřeva, aktivní uhlí.Pokud tak neučiníte, rostlina může onemocnět nebo začít vysychat z místa řezu.

Pokud bude vše hotovo správně, bude geranie brzy potěšit novými procesy.

Zhuštění

Aby se konečně dostalo kvetoucí kompaktní pouzdro na parapetu, musí být horní pupen odstraněn z hlavního výhonu.

Současněse růst rostlin zastaví a začíná získávat sílu, aby probudil body postranního růstu .Pokud stonky začaly růst od dna hlavního stonku, měly by být odstraněny, aby rostlina získala kulovitý tvar.

Aby nedocházelo k růstu

Pro zastavení růstu pelargónie se horní část stonku odstraní.Někdy se však stává, že po tomto postupu začíná narůstat vrstveníhorní část stonku - musí být odstraněna.

Výhonky, které rostou podél stonku, musí být také sevřeny v horní části růstu, aby nerostly nad zkrácenou hlavní stonku.Pokud se pupeny objevují na květu, měly by být okamžitě odstraněny, jinak budou boční výhony tenké a slabé.

Rozkvetlo to bohatě

Je třeba si uvědomit, žebarvu zbarvují v pelargónii pouze mladé větve, proto je pro získání svěží kvetoucí rostliny nezbytné systematické sevření .Na mladém vrstvení zůstane 5 listů, zbytek se odstraní.Na všech zkrácených vrstvách se začnou boční pupeny probudit a v důsledku toho se na okenní parapet chlubí nádherná rostlina se svěží kvetoucí korunou.

Štěpání rostliny pěstované ze semen

Je-li pelargonie osázena semeny, začíná se štěpení, jakmile se na mladé rostlině vytvoří 6-8 párů pravých listů.Kromě toho na mladých pelargónech musí zůstat pouze axilární řízky vytvořené ze dna hlavního stonku.Z horní strany by měla být nemilosrdně odstraněna.

Každý, kdo pěstuje pelargónie nebo jen plánuje, že to bude využívat, bude těžit z materiálů našich odborníků na krmení květiny, včetně jodu, na výběru půdy a hrnce a také jak správně transplantovat a k transplantaci rostliny.

Špatná špetka - co dělat?

Při tvorbě pelargóniové keře nemůžete narazit všechny postranní výhonky- rostlina začne mrhatzotavení a nemusí trvat dlouhou dobu.Kromě toho, pokud je na keři mnoho ran, může to značně oslabit a onemocnět.Kromě toho musí být všechny části a místa sevření ošetřeny antiseptikem.V ideálním případě lze na jednu rostlinu najednou zachytit pouze 1–50–50% výhonků, zbytek se ponechá příště.

Správné a včasné dokončení tvorby keře pelargónie nepochybně pomůže přidat do závodu nezbytnou atraktivní konfiguraci, vytvořit hustou, kompaktní keř a kvetení bude dlouhé a bohaté.Mělo by být zřejmé, že čím více výhonků a mladých výhonků má květina, tím více se vytvoří pupeny.Dodržování výše popsaných základních pravidel a tipů pomůže získat na rostlinném parapetu krásnou rostlinu, která nenechá lhostejného kolemjdoucích.