Geranium listy zčervenají: proč se to děje a jak rostlině pomáhat?Preventivní opatření

Geranium je rostlina, jejíž péče nezpůsobuje žádné zvláštní problémy.Bez ohledu na to, jak nenáročný květ může být, je užitečné pochopit, že pelargonium může způsobit problémy.Objevují se v důsledku nesprávné péče nebo nemocí ovlivňujících pelargónie .Jednou z nepříjemných situací, se kterou se může začínající zahradník setkat, může být zarudnutí listů pelargónie.

V článku se zamyslíme nad tím, proč se červenají, a někdy kvůli tomu zvlnění a listy pelargónie suché, co dělat, aby rostlině pomohly v této situaci.

Vlastnosti růstu v interiérukvětina

Před nákupem jakékoli rostliny musíte nejprve prostudovat spoustu informací: jaká půda preferuje, kde je nejlepší pěstovat, jaká hnojiva má rád, jak zalévat.Všechny tyto otázky by měly být zodpovězeny předem, takže později nemusíte řešit problémy kvůli chybě v péči.

Neexistuje konkrétní odpověď na otázku, proč listy na květu zčervenají. Právě při pěstování květiny byste měli brát v úvahu charakteristiky péče.

V dekorativním květinářství existuje několik odrůd rodiny pelargónií:

 • fotofilní;
 • milující stín;
 • tolerantní ke stínu;
 • tolerantní k suchu.

Pro veškerou nenáročnost závodu je proto důležité pochopit, že každý druh pelargónie potřebuje správný přístup.Pokud je na severním okně vysazena fotofilní pelargonium, nakonec onemocní nebo zemře.

Nejvýraznějším ukazatelem úspěšného růstu je vzhled. Odumřelé květenství by mělo být odstraněno, štípněte mladé výhonky pro urychlení růstu a kvetení.Roční prořezávání pomůže zachovat estetický vzhled pelargónie.

Červené skvrny na letácích

Na květu se poměrně často objevují zarudlé listy.Mohou se pomalu začervenat nebo růst již červeně.K tomu dochází v důsledku nedostatku dusíku a hořčíku.Někdy listy zčervenají pouze na okrajích, střed může zůstat zelený.Je možné, že se červené skvrny objevují na různých místech listu.Nebo se dokonce červená na zádech.

Proč došlo k zarudnutí?

Na okrajích

Studený vzduch v místnosti. Teploty pod 18 stupňů mohou způsobit zamrznutí pelargónie. Z tohoto důvodu se listy pelargonia mohou na okrajích zbarvit červeně a poté úplně spadnout.Pokud rostlina stojí na studeném okně, musí být odtud odstraněna.

Proč se mohou červené skvrny objevit v létě u rostliny pěstované venku?Pokud se pelargónie pěstuje na ulici, může jejich vznik vyvolat i chladné letní noci.V tomto případě je lepší přinést v noci domácí květináče.

Pokud je rostlina zasazena na otevřeném prostranství, pak je to jediná pravdaŘešením je transplantace do květináče a přenos přes noc do domu.

Částečně jako body

 • Nadměrné osvětlení.

  Jarní listí častěji než ne zčervená kvůli nadměrnému slunečnímu záření.Jsou to staré listy, které mění barvu, mladé listy dokonale vydrží jasné sluneční světlo.V tomto případě stačí změnit uspořádání pelargonia od okna.

 • Mokření půdy.

  Bohaté zalévání může vyvolat kořenovou hnilobu.Červené skvrny na listech mohou naznačovat její přítomnost.Fungi Rhizoctonia, Fusarium, jsou hlavními původci tohoto onemocnění.Symbiotické druhy těchto plísní se vytvářejí v půdě v úrovni kořenů během zamokření.Zdravá květina nereaguje na infekce.

  Zamokření je příčinou oslabené imunity.Houby infikují kořenový systém oslabené rostliny.Když se vyšplhají do kmene, změní se barva ze zelené na cihlově červenou.

  Nejprve jsou napadeny listy umístěné ve spodní úrovni rostliny.Na nich se objevují červenooranžové a červenohnědé pruhy.Poškození kořenové hniloby vede k nedostatku živin, protože se zpomaluje přísun vitamínů a esenciálních látek do horní části rostliny.Proto v pelargoniu začíná postupné uschnutí a další smrt.

 • Nutriční nedostatky.

  Důvodem může být vysoké pH nebo vysoká vodivost půdy.Absorpce výrazně ovlivňuje kvalita vody, způsob zavlažování, tvar a velikost květináčeživiny.

  Nedostatek dusíku, vápníku a boru může způsobit skvrny a pruhy růžové nebo červené.Známky nedostatku mohou být detekovány 2-6 týdnů po jeho vzniku.
 • Nedostatek dusíku.

  Dusík podporuje vegetativní růst rostliny.Jeho nedostatek brání rozvoji pelargónie.Při nedostatečném příjmu dusíku po dlouhou dobu se u pelargonia může vyvinout nižší chloróza listů.Příznaky výskytu této choroby jsou pigmentované skvrny na listech, jejich kroucení.Pokud nenaplníte přívod dusíku, v průběhu času začnou listy umírat.

 • Nedostatek zinku.

  Nedostatek zinku se projevuje zpožděním v růstu rostlin.Mladé listy rostoucí v horních vrstvách pelargónie jsou náchylné k této nemoci.Lití může změnit tvar, objeví se na nich růžová nebo červená pigmentace.Rostlina přestane růst.

Na zadní straně

Nedostatek fosforu. Při nedostatku fosforu mohou být okraje spodních listů pokryty červenými skvrnami , které časem vysychají.

Podrobné pokyny: co dělat, aby rostlině pomohla?

Podrobné pokyny:

 1. První věcí, kterou musíte udělat, je zkontrolovat vlhkost půdy.Pokud se zjistí, že je půda příliš vlhká, lze předpokládat, že příčinou zarudnutí je normální přetečení.
 2. Přezkoumat podmínky pro pěstování květiny ve vztahu ke specifickému typu pelargónie.Pokud nejsou dodržovány, měly by být přivedenynormální.Suchý vzduch, vysoká teplota vzduchu, nadměrné nebo nedostatečné zavlažování, nízké nebo nadměrné osvětlení - to vše je pro závod stresem.Je známo, že během stresu mohou být živiny absorbovány horší a delší.
 3. Zkontrolujte pH půdy.Mělo by být v rozmezí 5,5 až 6,5.Právě tato úroveň umožňuje řádné vstřebávání mikroživin.Pokud není rozsah dodržen, je nutné upravit kyselost půdy.
 4. Následuje kontrola výskytu choroby při jakékoli infekci (které listové choroby se vyskytují v pelargónech ?).Z tohoto důvodu je horní část stonku odříznuta, řez je zkontrolován.Pokud je zelená, můžeme dojít k závěru, že horní část rostliny není ovlivněna.Pokud je nalezena hnědá, není již nutné rostliny ukládat.Znovu připravte, že to nebude fungovat.
 5. Když může být pelargónie stále uložen, musí být s příznivým výsledkem přesazen do nové půdy.

S cílem chránit pelargonium před novými chorobami by měla být půdní směs dezinfikována.Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

 • Kalcinujte po dobu 30 minut v troubě.
 • Spařování vroucí vodou.
 • Působí fungicidy (Planriz, Gliokladin, Gamair, Extrasol, Fitosporin-M, Alirin-B).Zpracování není obtížné.K tomu je třeba ve sklenici přemístit jednu tabletu Gamair a Alirin.Objem roztoku by měl být 10 litrů.Nalijte půdu výslednou směsí, zakryjte ji filmem, až po třech dnech můžete použít půdní směstransplantace.

Postup při přesazování:

 1. Vyjměte pelargónie z hrnce, očistěte kořeny od země.
 2. Zkontrolujte celý kořenový systém.Pokud jsou nalezeny shnilé procesy, měly by být odstraněny.
 3. Pokud pelargónie květuje, je třeba z něj vytrhnout květenství.
 4. Nalijte půdu do hrnce, vložte do středu pelargónie, posypeme vrchol zeminou, kterou je třeba mírně zhutnit.
 5. Položte květinu na několik dní na tmavé místo.
 6. Každé dva dny je vhodné stříkat pelargonium zirkonem.
 7. Po jednom týdnu mohou být na východním bočním okně zobrazeny pelargónie.
 8. Po dalším týdnu se doporučuje nakrmit rostlinu roztokem Kemera.
Geranium je oceňován nejen pro svůj krásný vzhled, ale také pro svou nenáročnost v péči.Někdy se však stává, že voňavé listy začnou žloutnout a spadnout.Z materiálů našich odborníků se dozvíte, proč se to děje a co s tím, a také proč květ vyschne, uschne a listy zblednou.

Preventivní opatření

Aby pelargonium nezbylo červené, je třeba se o preventivní opatření postarat. Patří sem: dezinfikovaná, kvalitní půda, náležitá péče. Není těžké sledovat.

 • Před nákupem pelargónie je třeba se postarat o půdní směs a hrnec správné velikosti.
 • Zatímco jsou ještě v obchodě, měly by být řízky pečlivě vyšetřeny na přítomnost chorob.Lze pochybovat o nepřítomnosti nemocidůvod odmítnutí nákupu.
 • Pěstitelský materiál by se měl před výsadbou namočit do fungicidního roztoku.
 • K zavlažování nepoužívejte filtrovanou vodu.Prochází filtry, ztrácí všechny stopové prvky nezbytné pro závod.
 • Nezapomeňte krmit pelargonium jednou za dva měsíce univerzálními hnojivy.

Řádná péče a prevence nemocí jsou zárukou zdraví rostlin.Jednoduchá pravidla pomohou dosáhnout svěží, dlouhé kvetení pelargónie.