Hibiscus zahrada: krása a přínos v jedné rostlině!

V tropech - je to dekorace ulic, v našich zahradách - exotický host.Ve své vlasti se na Haiti používá ibišek k výzdobě svatebních obřadů a v Egyptě je nápoj z jeho květů - ibišek - považován za nápoj síly a síly.Oblast jeho distribuce je skvělá - je to Čína, Indie a celá jihovýchodní Asie.

Zahradní ibišekbyl našimi zahradníky uznán za jejich neobvykle velké krásné květiny různých odstínů a za jejich nenáročnost.V přírodě má více než 200 druhů a díky úsilí chovatelů v zahradách kvetou více než 500 hybridních odrůd.

Popis a popis zahradního ibišku

Ibišek je ročníbylinná nebo trvalá rostlina stromu patřící do čeledi malvaceaedělí se natři skupiny :

 • keře a keře;
 • travní ibišek;
 • treelike.

Nízce rostoucí travnaté druhy dosahující 80 cm jsou dobré jako samostatné výsadby, mohou úspěšně maskovat nevzhledná místa v zahradě nebo nenáročné přístavby.Keř dorůstá až 3 metrykrásné kvetoucí živý plot, pomocí kterého můžete na stránce vytvářet zóny.Zkrátka, ibišek je velmi dobrý v krajinářském designu.

V tropických zemích jsou ulice měst zdobeny nízkými, hustě kvetoucími stromy.

Keře používající prořezávání dávají téměř jakýkoli tvar.

V mírném podnebí zakořenil sýrský ibišek lépe než kterýkoli jiný druh, a to kvůli jehoodolnosti proti mrazu. V indoor verzi pěstitelé květin upřednostňují čínský ibišek nebo, jak se nejčastěji říká,čínská růže .

Péče o ně je poněkud odlišná, pokojová rostlina vyžaduje více úsilí, aby ji udržovala v kvetoucím dekorativním stavu.Přestože i v době klidu, kdy je keř jednoduše zelený, v interiéru vypadá skvěle.

Kořenový systém

Kořenový systém ibiškuje smíšený- existuje kořenový kořen, který je pak pokryt mnoha procesy.Kořenový systém roste rychle, a protomusí být vnitřníverze ibiškučasto transplantována , jak roste.

Zahradní ibišek nevyžaduje transplantaci , může dobře růst na jednom místě po mnoho let s dobrou péčí.

Kmen

Kmen je u keřů a malých stromů pokrytý kůrou.Můžete pěstovat standardní rostliny, ale pouze ve vanách.Někteří zahradníci za tímto účelem vysazují dvě nebo tři odrůdy s různými odstíny květin.

Propojením jejich kmenů s jejich růstem získáte krásnou trikolórustrom.

V zahradách lze pěstovat všechny druhy ibišku - travnaté, keřovité a stromovité.

Květiny a listy

Listy všech odrůd ibiškujsou velké (až 5 cm) jasně zelené barvy .Různé odrůdy listů mohou mít různé tvary - pouze oválné, s hřebíčkem podél okraje a třísegmentové.Listy čínské růže jsou hladké a lesklé, zatímco zahradní (syrské) listy jsou matné, lehce pubescentní.

Květiny- hlavní dekorace rostliny - mohou být froté a jednoduché, červené, růžové, žluté, bílé a fialové.Chovatelé se však pokusili, aby každý mohl najít květ podle svého vkusu.Květy ibiškujsou velké- až do průměru 13 cm.

Odrůdy s dvojitými květy jsou méně odolné proti mrazu, proto je v oblastech s mírným podnebím lepší pěstovat ibišek s jednoduchými květinami.

Hibiscus - pěstování a péče o zahradu

Ibišek s malou námahou ozdobí zahradu od začátku června do začátku září jasným, nepřerušovaným kvetením.Tento tropický host nevyžaduje více péče než jiné kvetoucí rostliny.

Výběr místa pro ibišek v zahradě (světlo a teplo)

Před výsadbou ibišku je třeba se rozhodnout, kdebude pohodlný.Je nutné si ji vybrat na základě charakteristik rostliny a s přihlédnutím ke skutečnosti, že transplantacemu nemusí trvat mnoho let.

Hibiscus poroste dobře a kvetena slunném místě , kde nejsou žádné silné průvanu.

Stále dokáže tolerovat světlou penumbru, ale silný stín mu nebude vyhovovat, což negativně ovlivní kvetení.

Přistání na volném prostranství

Po zvolení místa je třeba jej připravit.Půda musí být propustná pro vzduch a vodu, takže rašelina a písek by se měly přimíchávat do země.Organické látky ve formě humusu také nebolí.Ideální možností by bylopřidání kůry perlitu a mletého dřeva .Půdní reakce by měla být mírně kyselá, dobře odvodněná.

Poté je připravena jáma pro přistání.Rostlina je obvykle transplantována z kontejneru, ve kterém byla pěstována ze semen nebo řízků.Prohlubeň by měla býthlubší a širšínež tato nádrž.Před výsadbou do ní nalijte asi 5 litrů vody.Jakmile se voda pohltí do země, je otvor připraven k výsadbě.Rostlina klesá svisle do země.

V chladnějších klimatických podmínkách je třeba ibišek vysadit hlouběji než teplo.V jižních oblastech se při výsadbě doporučuje ponechat část kořenů nad zemí.

Hibiscus je vysazenbrzy na jaře .

Transplantace zahradního ibišku je prakticky zbytečná.Pokud však taková potřeba vznikla, musí se to provést také brzy na jaře a za použití stejné technologie jako přistání.

Zalévání

Hibiscus netoleruje nadměrnou vlhkost, takže ji musíte zalévat až po čekání na zaschnutí půdy.Není však možné to vyschnout.

Je lepší zalévat hojně, ale ne příliš často.

Vlhkost

SpeciálníPro zahradní ibišek neexistují žádné požadavky na vlhkost vzduchu.V případě, že je přemístěn do zimní místnosti (například standardní vzorek vypěstovaný ve vaně), musí být postřikován.

Top dressing

Hibiscus děkuje svěží, dlouhé květy za správné top dressing.Rostlinamiluje úrodnou půdu , proto musí být během sezóny hnojena každé 2 týdny.

K tomu použijte hnojiva s obsahem fosforu a malým množstvím dusíku smíchaná s organickými hnojivy.Při přípravě na zimování se do hnojiva přidává draslík, takže ibišek dobře snáší nízkou teplotu.

Kvetoucí

Hibiscus začíná rozkvétat v polovině června a končí na začátku září.Jeho rysem je životnost pupenu.Poté, co ráno rozkvetla, může večer zmizet a spadnout a další den se na tomto místě objeví nová květina.

Prořezávání

Prořezávání je pro ibišek nezbytným postupem.Je třeba na to připravit nástroj - zahradnické nůžky, nůž, malou pilku, pokud nelze větve řezat lehčím nástrojem.To vše musí být dezinfikováno a naostřeno. Tupý přístroj může zařízení poškodit.

Větve jsou řezány podél šikmé strany, přičemž spodní okraj řezu by měl směřovat dovnitř pouzdra a horní okraj.Neměli byste ořezávat více než 23 délek větví, může to zničit ibišek.

Prořezány jsou pouze ibišky a keře.

Typy prořezávání

1.Přiřezávání, stimulace kvetení.

Struktura ibišku je taková, že pupen je vždy tvořen na konci větve.Prořezávání větví na jaře o jednu třetinu loňského růstu stimuluje růst dalších větví, na jejichž konci kvetou květiny.

2. Ředění nebo hygienické ořezávání.

Pokud větve rostou příliš hustě, musí být zředěny, odstraní slabé a vysušené výhonky a staré větve.Současně je třeba v závodě prozkoumat chyby, které mohou jíst čerstvé výhonky s pupeny.

Nemocné nebo poškozené větve jsou řezány na zdravou tkáň.Znamení bude zelená barva dřeva na řezu.Pokud je bílá, pak je tato část větve neživá.

3. Opravy plodin.

Keř, který výrazně vzrostl nebo ztratil svůj tvar, může být odříznut, aby se vrátil do krásného elegantního tvaru.Jednotlivé větve jsou odříznuty, silně vyčnívající nad korunou keře.Ořez je přibližně 13 délek mírně nad nejbližší ledvinou.

4. Radikální prořezávání.

To se provádí, pokud je rostlině ohroženo smrtí.Všechny větve jsou řezány téměř úplně.Pokud má rostlina živou tkáň, můžeme doufat, že keř může být znovu znovuzrozen.

5.Ořezávání sloupců.

Provádí se v září po skončení květu.Nelze řezat rostlinu na konci podzimu před nástupem chladného počasí, jinak na jaře nebude schopen dát normální růst.

Mladé rostliny by mělyproveďte pouze měkké prořezáváníve formě sevřeníi.V tomto případě jsou řezány pouze vrcholy větví, aby mohly větvit a dávat více květů.

Propagace ibišku


Ibišek se dobře reprodukuje a nevyžaduje zvláštní podmínky pro růst a vývoj mladých výhonků.

Existuje několik způsobů reprodukce :

 • semena;
 • řízky;
 • rozdělením pouzdra.

Propagace řízky

 • Řízky se v létě stříhají z mladých výhonků.Měly by mít 2-3 růstové body.
 • Řez je ošetřen kořenem nebo jiným stimulátorem růstu a vysazen do směsi písku a rašeliny 1: 1.
 • Teplota obsahu by neměla být nižší než +23 stupňů.K zakořenění dochází přibližně 3–4 týdny po výsadbě (další informace o výsadbě a přesazování vnitřního ibišku viz zde ).
 • Zakořeněné řízky jsou přesazeny do substrátu z úrodné půdy s humusem a pískem a dobře napojeny.
 • Propagace semeny

  • Semena se na jeden den předem napouštějí v roztoku stimulátoru růstu;
  • jsou také zasety do směsi písku a rašeliny ve vzdálenosti 5-7 mm od sebe;
  • obal je pokryt filmem nebo sklem;
  • zalévání a větrání jsou neustále prováděny;
  • teplotní režim ne méně než +25 stupňů;
  • je provedeno ponor, když se objeví několik letáků.
  Půda s osivem osiva vyžaduje nižší zahřívání.

  Hibiscus,pěstované ze semen, obvykle kvetou ve třetím roce.

  Rozmnožování rozdělením pouzdra

  • je pouzdro vykopáno úplně ze země;
  • ostrým nožem se oddenek dělí na části;
  • ​​
  • se vysazuje, jak je popsáno výše v oddíle „Přistání na otevřeném terénu“.

  Charakteristiky péče o pád

  Na podzim je ibišek připraven na bezpečné zimování.Za tímto účelem provádějí v září lehké prořezávání a vrchní obvaz s potašovými hnojivy.

  Před začátkem mrazu je keř napojen jednou a velmi hojně.O několik dní později ho vyzvedli.

  V listopadu musí být rostlina izolována mulčováním a přístřeškem.

  Větve se ohýbají k zemi a přikrývají se speciálním hadříkem.

  Nad mladými keři je možné umístit oblouky a také je zakrýt látkou.To lze provést, když je venkovní teplota pod +5 stupňů.

  Podrobněji jsme popsali péči o ibišek v v našem materiálu.

  Problémy, choroby a škůdci

  Problémy, s nimiž se lze setkat při pěstování ibišku:

  • pupeny znamenají nedostatek výživy nebo nadměrné zalévání;
  • žloutnutí horních listů a padání spodních listů - přebytek železa ve vodě pro zavlažování;
  • množství zelené hmoty a nepřítomnost květu - nadbytek dusíku v hnojivu;
  • V pokleslých listech je nedostatek vlhkosti.

  Onemocněním, na které je tato rostlina zasažena, je chloróza.Toto je plísňové onemocnění.Může být infekční a neinfekční.Infekční chlorosa je přenášena škůdci, proto je třeba se s nimi nejprve vypořádat.

  Nemocná rostlina musí být přesazena na jiné místo, aby se posílilo krmení a pravidelně se stříkalo.

  Neinfekční chloróza může nastat, pokud je nadměrná vlhkost nebo pokud ve stínu roste ibišek.Je nutnétransplantovatna lehčí místo a upravit režim zavlažování.

  Škůdci:

  • Mšice.Je to nosič infekce a poškozuje samotnou rostlinu, zejména mladou.
  • Komáři houby snášejí vejce a jedí rostlinu.
  • Thrips a gall midges infikují pupeny a způsobují jejich pád.
  • Mealybug a roztoč pavouk pokrývají listy žlutými a bělavými skvrnami.

  Prostředky proti hmyzu jsou insekticidy používané ke stříkání pouzdra.

  Mýdlový roztok, který lze přidat do hnojiva a rozstřikovat kolem keře, pomáhá hubám komárům.

  Užitečné vlastnosti ibišku

  Kromě luxusního vzhledu ibišek nepochybně po staletí prokázalzdravotní přínosy .Vnitřní odrůdy dokonale čistí vzduch v místnosti.

  Téměř všechny části rostliny jsou jedlé a obsahují velké množství vitamínů.Hibiscus čaj má schopnost regulovat krevní tlak, obsahuje antioxidanty a látky, které obnovují funkci jater.

  Květina je nejen krásná, ale také užitečná, není jí obtížné se starat a je schopna žít a potěšit se po dlouhou dobu.jejich majitelé v jasných barvách po celé léto.

  Fotografie

  Další fotografie zahradního ibišku níže:

  Užitečné video

  Zjistěte, jaksprávně se starat o zahradní ibišek:
  https://youtu.be/O9Uwt6KLtAA