Hoya Karnosa: kvetoucí tropická liána v místnosti

Hoya je jednou z nejoblíbenějších mnoha domácích rostlin díky svým krásným květům, nenáročnosti a snadné reprodukci.V přírodě se hoya nachází v Austrálii, na tichomořských ostrovech a v jižní Číně, kde roste mezi stromy a využívá podporu nízkých exemplářů.Název rostliny pochází od jména anglického zahradníka Thomase Hoye, který ji choval ve sklenících.

Biologové se domnívají, že karnosa hoya má příznivý vliv na atmosféru v domě, čistí vzduch všech škodlivých nečistot.

Popis a popis

Toto je stálezelené kvetoucí víno.Známý jako masitá hoya nebo vosková břečťan.

Kořeny

Kořenový systém liánase vyvíjí, rychle roste a naplňuje celý hrneca hoya začne kvést až poté, co se kořen zcela potáhne kolem hrnce.

Stonek


Curly, s mnoha výhonky.Jeho délka může dosáhnout 10 metrů.

Listy

Masitá, tuhá, špičatá.Tmavě zelená, až 8 cm dlouhá.

Květiny a kvetení

Květy Hoyazačátkem června a hojně kvetou až do konce července , poté kvetou na podzim, v září.Květiny jsou ve tvaru hvězdy a mají pět okvětních lístků.Jsou voskové, shromážděné v hustých deštníku.Zbarvení je jiné: bílé,růžová, červená.Průměr je až 2 cm.

Vůně

Květy vyzařují silnou zvláštní vůni medu.

Míra růstu

Růstna 45 cm za rok.

Předpokládaná délka života

Toto je vytrvalá rostlina, která žije v místnosti po dlouhou dobu až 10–15 let.

​​

Domácí péče

Hoya je jednoduchá péče o rostliny.

Výsadba


Výsadba v malých květináčích s dobrou drenáží a povinným drenážním otvorem.Vzhledem k tomu, že se jedná o révu, která se často pěstuje jako rostlina ampel ve vnitřních podmínkách, je lepší použít zavlažovací secí stroj .

Transplantace po zakoupení

Zařízení po zakoupení zůstává po určitou dobu v technologickém hrnci, poté je přesazeno do hrnce, ale nemělo by být mnohem větší než přepravní nádoba,Hoya kvete hojněji v těsných nádobách.

Následně transplantováno jednou za2-3 roky v dubnu. Tuto rostlinu nelze často transplantovat, protože i při nejpečlivější transplantaci to začíná bolet.

Půda

Základem směsi pro hoya je listová půda, do kterépřidá trávník a humus v poměru 3: 2: 2,a smíchá senějaký hrubý písek.Je užitečné přidat půdu pro orchideje nebo rašeliník a rozdrcenou kůru stromů.Ze zakoupené, nejlepší půdy pro palmy.

Zalévání

V létě se rostlina zalévá hojně, ale až po zaschnutí ornice.

Pokud je v pánvi voda, musí býtsloučit, jinak kořeny hnijí.

V zimě je zalévání výrazně sníženo.Hoya snáší podtlak snadněji než nadměrná vlhkost.

Vlhkost

Protože rostlina pochází ze zemí s vlhkým podnebím, vyžaduje také vysokou vlhkost v domácnosti.

Hoya by se měl stříkat pravidelně, ale neměl by se dostat do pupenů a květenství.

Osvětlení

V domovině roste hoya v dobře osvětlených malých lesích, takže se doma nachází na jižním okenním parapetu, ale stále je třeba ji stínit před přímými paprsky.Nedostatek barvy ovlivňuje květu, hoya může ztratit pupeny, nebo je dokonce vůbec nezískat.

Tepelné podmínky


V letním období je hoyu docela spokojen s typickou pokojovou teplotou pro tuto dobu.V zimě je užitečné snížit teplotu na 15 stupňů.

Hnojivo

Hoya nemá moc rádahodně živin .Lianu živí pouze během období květu, každé tři týdny minerálními hnojivy a několikrát během období organickými hnojivy.

Propagace

Nejčastěji se hoya šířípomocí apikálních řízků, které jsou řezány 10-15 cm dlouhé , přičemž se musí ujistit, že jsoubylo tam několik ledvin.Poté jsou zakořeněny ve vlhké rašelině smíchané s pískem.Čím vyšší je teplota, tím rychlejší je zakořenění.Můžete aplikovat ošetření přípravkem a kořenem.

Hoya se šíří vzduchovými vrstvami a listy s axilárními pupeny, které jsou také zasazeny do rašelinové směsi a umístěny na teplom místě.

Ořezávání

Hoyanetoleruje ořezávání , je lepší neodstraňovat staré stonky květů, protože se na nich znovu objeví květiny.Proto se zbaví pouze poškozených listů.

Nemoci a škůdci.Kontrolní metody a ošetření

Listy révy mohou být ovlivněnyrůznými houbami. V tomto případě jsou listy otírány vlhkým hadříkem a ošetřeny Bordeauxovou tekutinou.Aby se předešlo takovým onemocněním, je třeba hoyu umýt ve sprše co nejčastěji.

Při nadměrném zalévání mohou listy zžloutnout a povrch půdy může být plesnivý a kořeny se nejčastěji začnou hnít.Tmavé skvrny na listech mohou být důsledkem spálení sluncem.

Z škůdců na hoya jsou zvláště nebezpeční strašáci a šupinatí hmyz. Zřídka infikují rostlinu, kterou pravidelně umývají ve sprše.Pokud by se to však stalo, mělo by se s vinnou révou léčit insekticidem.

    Zde je několik tipů, jak pečovat o své hoya:

  • poté, co se objeví pupeny, květ nelze otočit, může sundat pupeny a ne rozkvět;
  • Hoya netoleruje průvan;
  • květina může být pěstována jako ampule a upevněna v květináči na podložce ve formě oblouku;
  • Na jaře je vhodné umístit hoyu přímo do hrnce do umyvadla s teplou vodou a nechat několik hodin, aby byl celý hrudek nasycen vlhkostí skrz drenážní otvor;
  • V zimě by měl být hoyu umístěn co nejdále od baterií a osvětlení by mělo být co nejjasnější.

Fotografie

Dále uvidíte fotografie domácí péčepodmínky pro Hoya Karnoz masitá trikolóra:

Užitečné video