Hoya Kerry: Krása vyžaduje péči

Hoya Kerry se pro svůj vzhled často nazývá „zelené srdce“ a „Hoya Valentine“.Ve skutečnosti je list rostliny ve svém tvaru velmi podobný srdci.Často je prezentován na Valentýna, když má pouze jeden list.

Vnější vlastnosti

Stonky dospělé rostliny jsou dlouhé a vyžadují podporu.V divočině roste hoya na stromě jako liána.Hoya Kerry má několik poddruhů, které se liší tvarem a barvou listu:

 • kerrii Variegata - ve středu listu má žlutý hřeben;
 • Skvrnité listy - se skvrnitými listy;
 • Bodový střed - protáhlý list s pestrou barvou uprostřed;
 • Albomarginata - s bílými okraji.

Všechny poddruhy mají velmi masité listy, díky nimž jsou žíly téměř neviditelné. Mají tvar obráceného srdce o délce 5 až 15 cm,šířka se mění ve stejných mezích.

Květiny o průměru 1 až 1,5 cm .Jejich bílá barva může být zředěna žlutou nebo růžovou.Deštníkové květenství.Intenzita světla mění jas barev.S věkem rostlina produkuje více nektaru, což dává květům tmavé tóny.Při rozkvětu hoya vydává přetrvávající aroma.

Domácí péče


Protože hoya potřebuje specifický substrát, poJe vhodné transplantovat rostliny.Mladé rostlinyjsou transplantovány každý rok, poté jednou za tři roky.

Pro transplantaci je vždy vybrán prostornější pot než ten předchozí.Během transplantace je třeba odstranit příliš dlouhé výhonky.

Půda

Nejlepší substrát pro Kerryho hoya by byla tato směs:

 • trávník - 2 části;
 • rašelina - 1 díl;
 • písek - 1 díl;
 • humus - 1 část.

Je-li to nezbytné, přidává se rašeliník, aby se udržela vlhkost.Ale hlavní věc zde není přehánět to, stagnace vlhkosti u kořenů může být pro rostliny škodlivá. Substrát musí být volný a prodyšný .Ke směsi se také přidává uhlí a drcená kůra.Pro vrchní obvazy se používají komplexní hnojiva.

Doporučená frekvence krmení je 2 nebo 3krát za měsíc.

Teplota

Vlastí hoya jsou deštné pralesy, a proto sotva snáší chlad.Ideální pro normální růst a udržování dekorativního vzhledu jeteplota od 22 ° do 25 ° C.Když teplota vzduchu klesne pod 15 °, rostlina onemocní a listy na ní zžloutnou.Místnost, kde se rostlina nachází, by měla být pravidelně větraná.

Osvětlení a zalévání

V ideálním případě by měla být hoyarozsvícena po dobu 14-16 hodin denně. Pokud je rostlina v příliš tmavé místnosti, její rozkvět nikdy neuvidíte.Ale spálené sluneční paprsky jsou také nežádoucí - spálí listy.Nejlepší možností je okno na západ nebo na východ.

Je třeba trochu udržovat půdumokrý stav.

V létě a na jaře je povoleno trochu hojnějšího zalévání.Pro zalévání je vhodná pouze měkká a usazená voda.

Vlhkost


Vlhkost v místnosti je často nedostatečná, je třeba postřikovat letáky.Když hoya rozkvétá, je důležité, aby se květy a pupeny nezmáčely.Pro zvýšení vlhkosti lze pod rostlinu umístit nádobu naplněnou vodou.

Rozmnožování

Hoya může reprodukovat třemi způsoby:

 • vrstvením;
 • řízky;
 • osivem.

Častěji než nepěstitelé květin pěstují hoya s řízky.To se děje na podzim nebo na jaře.Střelba je střih, který má nejméně dva páry listů. Pro zakořenění se umístí do vody nebo zvlhčeného substrátus teplotou nejméně 20 ° C. Po 3–4 týdnech se objeví kořeny a řízky se přesadí do malých květináčů.S touto metodou reprodukce rostlina potěší květiny po dobu 4 let.

Ti, kteří chtějí vidět květiny v prvním roce, mohou pro rozmnožování použít jinou metodu -stonkové větve. K tomu proveďte řez na jednom z výhonků, navlékněte navlhčený mech provázkem a zabalte jej fólií.Po nějaké době se na místě řezu objeví kořeny.Nyní je třeba stříhat, aby kořeny byly dole a přesazeny do hrnce.Po objevení 3-4 listů musí být rostlina sevřena, to způsobí, že se hoya rozvětví.

Kvetení

Mladé rostliny kvetou ne velmi ochotně, ale když vzroste zelená hmota rostliny, lze očekávat rychlé kvetení.VůněKvětiny jsou někdy specifické, ale častěji vonné a vždy silné.Po rozkvětu není nutné prořezávat stonky květů, pupeny se na nich mohou znovu objevit.

Liana v květináči

Hoya Kerry je trvalka a roste poměrně pomalu, ale pro milovníky pokojových rostlin je to plus, protože v přírodě může stonekdosáhnout délky10 metrů! Za účelem zachování dekorativního efektu je třeba stále stříhat dlouhé výhonky.

Škůdci a nemoci

Roztoči a strapky pavouků

Hlavní podmínkou výskytu pavoukaklíště -příliš nízká vlhkost , proto by se rostlina měla pravidelně stříkat.

Vzhled parazita může být určen výskytem žlutých skvrn na listech a pavučinách.Pokud se klíště velmi rozšířilo, mělo by se s ním zacházet s fitovermem.

Thrips se také líbí suchému vzduchu,sprej se používá k zabránění jejich výskytu.K boji můžete použít chemikálie nebo použít lidový lék.

Při přípravě by mělo být 15 g drceného česneku nebo cibule nalito do 1 litru vody, promícháno a zfiltrováno.Infuze je třeba v rostlině omýt a ke zvýšení účinku na ni můžete vložit plastový sáček.Odebrat za den.

Scutellaria

SCBílí parazituje celou rostlinua živí se její šťávou.Jejich ničení začíná ručním sběrem, poté se rostlina omývá koncentrovanou mýdlovou vodou.Na litr vody - 20 g pracího mýdla.Poté naneste stejný česnek nebo cibuliřešení proti třásnům.Stejné řešení je použitelné pro prevenci.

Rostlina může onemocnět kvůli negramotné péči.Příliš mnoho zalévání vede k rozkladu nejen kořenů, ale také stonků a listů.Pokud k tomu dojde, budou všechny postižené části vyříznuty.Plátky by měly být ošetřeny aktivním uhlím.Příliš hniloba může být způsobena příliš studenou vodou.

Všichni zástupci tropické flóry zbožňují teplo , proto by nemělo být dovoleno podchlazení rostliny.Dodržování jednoduchých pravidel péče umožní exotické květině cítit se ve vašem bytě i ve vzdálené vlasti.

Fotografie

Dále uvidíte fotografii domácí péče o květ Hoya Kerry:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte víceseznamte se s rostlinou: