Hybridní rostliny asijské skupiny "Lily Marlen": fotografie, výsadba a péče doma

Lilia Marlene, jedna z nejzajímavějších rostlin lilie.

Jedná se o kříženec rostlin asijské skupiny a lilie s dlouhým květem - longiflorum (LA hybrid).

Z asijské skupiny tento hybrid zdědil časné kvetení, odolnost vůči kolísání teploty.

Vyznačuje se také nepřítomností štiplavého zápachu, který je vlastní rostlinám této rodiny.

Druhý „rodič“ způsobil, že květiny byly větší a elegantnější.

Popis

Zevně je marlene lilie podobná všem liliím.Bledě zelené stonky dorůstají do výšky 90 až 100 cm.Střídavě rostou dlouhé špičaté listy až 13 cm dlouhé.

Bledě růžové květy, uprostřed bledé, se vzácnými tmavě červenými skvrnami, mají průměr až 15.Kořen je žárovka tvořená jednotlivými vločkami.

Ale úžasnou vlastností odrůdy Marleen je schopnost produkovat až sto květů na jednom stonku najednou.

Tato vlastnost se nazývá fascinace a je neodmyslitelná nejen pro lilie, ale také pro jiné rostliny: několik stonků, a to i v raných stádiích vývoje, roste společně do jednoho hustého masivního stonku s velkým počtem poupat.

Důvody této anomálie nebyly zcela identifikovány, pravděpodobně je to způsobeno mechanickým poškozením výhonků nebo použitím stimulátorů růstu a kvetení.bioregulátory.

Taková svěží kvetoucí rostlina se bezpochyby stane ozdobou jakékoli zahrady!

DŮLEŽITÉ:Při nákupu cibulek odrůdy Marlene buďte opatrní: prodejci mazanců zobrazují obrázky těchto lilií jakékoli barvy.Skutečná Marlene je vždy růžová.Fenomén multifloweringu (fascence) není fixní vlastnost - bez ohledu na to, jak jste si jisti.

foto Lilia Marlene:

Na našem webu si můžete přečíst články o jiných druzíchLilie: Henry, Taka Chantrier, Amazonština.

Ne každý má svou vlastní zahradu, takže pojďme mluvit o pěstování lilie Marlene doma na okenním parapetu.

​​

Domácí péče

Stejně jako všechny lilie je Marlene docela nenáročná a nevyžaduje složitou péči.

Pokud si vyberete čas výsadby předem a poskytnete správné podmínky, můžete získat krásné květiny kdykoli v průběhu roku - například k výročí nebo rodinné oslavě.

Na podzim a v zimě jsou cibule zasazeny ke květu brzy na jaře, na jaře ke květu v létě, a pokud na začátku podzimu zasadíte lilie, můžete ji rozkvetnout i pro nový rok!

TIP:V otevřeném terénu se lilie rozmnožují téměř v jakékoli části: cibule, šupiny, cibule vytvořené v osách listů ... Ale pro domácí květiny je lepší koupit hotové žárovky - silné, zdravé, o hmotnosti asi 40d.

Výsadba

Velikost květináče se volí podle výšky rostliny: pro naši lilie je vhodná asi metr vysokáhrnec o průměru 30-35 cm a hloubce 25-30 cm. Cibule pěstujeme ve vzdálenosti 4 cm od sebe a nejméně 2,5 cm od okraje hrnce.

DŮLEŽITÉ:Pro většinu lilií dává jediná žárovka v květináči mnoho dětí a nekvete dlouho.Optimální počet žárovek na jeden hrnec je 3-4.

Destilace lilií začíná stratifikačním postupem - poněkud prudkou změnou teploty.

To vám umožní probudit rostlinu a „nastavit“ datum květu.

Po dobu 15–20 dní se žárovky uchovávají v chladničce při teplotě asi 5 ° C.Poté se vyjmou a uchovávají se v roztoku manganistanu draselného po dobu 1 až 2 hodin.

Poté se namočí asi 12 hodin do roztoku výživných hnojiv a stimulátoru růstu a poté se již vysadí do květináčů.

Půda

Na dno jsme položili 5 cm odtoku (říční oblázky, expandovaná hlína, kousky polystyrénové pěny), poté 10 cm úrodné půdy (rašelinová směs neutrální nebo mírně kyselá), na tutovrstvu, položte cibule klíčit a vyplňte nejméně 10 cm půdy.

TIP:Při výsadbě by mělo být nejméně 7 cm od okraje květináče: během procesu růstu se objevují další kořeny, které je třeba posypat zeminou.

Teplota

Pěstované cibule se zalévají teplou vodou a ... znovu se umístí do chladničky na 3-4 týdny.Celková doba stratifikace je tedy 6-8 týdnů.Během této doby se rostlina zakořenila.

VAROVÁNÍ:Nezakrývejte hrnce fólií, aby nedošlo k růstu bakterií a hub.Pokud není možné udržovat hrnec v lednici,prostě to vezmi do chladné místnosti.

Když se objeví klíčky, lilie se vyjme na světlé místo s teplotou vzduchu 12 až 15 ° C.

Doporučuje se ztvrdnout mladé rostliny po 1 měsíci: vyjměte je na balkón nebo na čerstvý vzduch, nejprve na 30 minut, poté postupně zvyšte čas na 10 hodin denně, vyhněte se nočnímu chladu pod 10 ° C.

V městských bytech to není vždy možné, proto lilie roste dobře při pokojové teplotě.

Osvětlení

Lilie jsou fotofilní rostliny.

Pokud jim chybí přirozené světlo, doporučuje se použít fluorescenční světlo.

Další osvětlení je nutné, pokud chcete přijímat květiny mimo školní hodiny.

Nejlepší je pěstovat květináče na západní nebo východní straně a vyhýbat se přímému slunečnímu záření.

Zalévání

Zalévání mladých výhonků ne více než jednou za tři dny - nadbytečná vlhkost může zničit rostlinu.V prvním roce lilie obvykle nekvetou, ale žárovka získává sílu a roste.

TIP:Pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, rostliny se stříkají ze stříkací pistole.

Lilie milují čerstvý vzduch, často větrají místnost.

Jak roste květ, voda častěji a hojněji, ale ujistěte se, že v pánvi nezůstala žádná voda a vlhkost nestagnuje.

Vrchní obvaz a stimulace

První vrchní obvaz s organickými hnojivy se provádí po vzejití.

Během období růstu listůPřidávají se dusíkatá hnojiva as příchodem pupenů - fosforu a draslíku.Zpracování rostlin stimulanty růstu (2krát týdně) zvýší počet pupenů.

Země by měla být pravidelně uvolňována do hloubky 5 cm, aby byl zajištěn tok vzduchu ke kořenům.

Kvetoucí

Květy této odrůdy začínají kvést 75 až 80 dní po objevení prvních klíčků.

Zvýšení pokojové teploty, přídavné osvětlení a zvýšení napájení zrychlí kvetení a kvetení květiny v chladné místnosti zpomalí začátek kvetení.

Lze použít pro kytice „na míru“.

Nejkrásnější a nejsilnější květiny se objevují ve třetím roce po výsadbě, po 5–6 letech používání je třeba rostliny aktualizovat.

REFERENCE:Lily kvetou od 7 do 15 dnů, až se na rostlině objeví až tucet květů.Fascinace v pokojových podmínkách obvykle nenastane.Mizející květiny by měly být okamžitě odstraněny, aby nedošlo k oslabení žárovky.

Prořezávání a přesazování

Pak ale všechny pupeny vybledly ... je čas připravit leknín na dobu odpočinku.

Zalévání se redukuje na 1krát týdně a kombinuje se s minerálním vrchním krytím.

POZOR:Dokud všechny stonky nezmění na žlutou a suchou a nepřenáší živiny do cibule, neměla by se rostliny dotýkat.

Dva týdny po zaschnutí posledního listu by měly být cibule vykopány, stonky oříznuty, promyty, ponechány po dobu 30 minut ve slabém roztoku manganistanu draselného, ​​poté usušeny, umístěny do mechu nebo piliny a uloženy vtemné chladné místo.

Děti jsou nejlépe umístěny okamžitě do samostatného kontejneru - to je nejlepší způsob, jak se doma chovat.V Marlene, stejně jako v asijském hybridu dětí, se něco objeví a vy můžete bez transplantace trvat několik let.

Nemoci a škůdci

V otevřeném terénu mohou být lilie poškozeny hmyzem (lilie a její larvy, medvědi, drátěné červy atd.).

Takové nebezpečí doma prakticky neexistuje.

Hlavním nepřítelem domácí lilie jecibule nebo bakteriální hniloba- nejčastěji pochází z podmáčení.

Shnilé cibule a poškozené listy musí být odstraněny a zničeny, zbývající rostlina ošetřena antimykotiky (kapalina Bordeaux, fytosporin atd.).

Výhody a škody

Lily jako pokojová rostlina je jednou z nejnebezpečnějších květin. Důvodem je štiplavý zápach způsobující alergie, bolesti hlavy a nespavost.V tomto smyslu Marlene příznivě porovnává s příbuznými: prakticky necítí.

POZOR:Nedávejte květiny do ložnice ani do školky.Květiny lilie jsou toxické a zdraví škodlivé!

Při použití rozumně je lilie určitě užitečná: její barvy obsahují látky, které pomáhají zbavovat se pihy a stárnutí, stárnou pokožku a zlepšují její regeneraci, a čaj ze suchých lístků odstraňuje toxiny a pomáhá čistit krev.Samozřejmě je lepší používat květiny pěstované venku.

Ale i když v roce neusilujete o ziskkrása, Marilyn lily vám v každém ročním období přinese radost a pocit oslavy.

Užitečné video

Po shlédnutí videa se dozvíte praktické tipy na pěstování hybridních lilií, mezi něž patří Lilia Marlene, ve vaší oblasti: