Ibišek červený (kyselý): Pěstování a funkce

Ibišek červený se obvykle nazývá kyselý, protože jeho květy a listy, které jsou jedlé, mají příjemnou kyselou chuť.

Popis, popis ibišku červeno-listového (kyselého)

- kořenový systém
U červeného listového nebo kyselého ibišku je charakteristický smíšený kořenový systém.To znamená, že při pěstování ze semen se nejprve vyvine hlavní kořen, jehož růst se obvykle zastaví pádem prvního vegetačního období.V tuto chvíli začíná vývoj systému podřízených kořenů.

- listy
Tato rostlina má jednoduché oválné listy, které mají tři až pět laloků.Průměr listů je obvykle asi deset centimetrů a délka dosahuje třicet.Listy kyselé nebo červené listy ibišku lze malovat červeno-zelenou, červenou, vínovou nebo bronzovou barvou.Listy jsou umístěny na řapíku vybaveném pěti radiálními žilami, jejichž délka může být od tří do jedenáct centimetrů.

- květiny
Průměr květů kyselého ibišku nebo červeného listu je obvykle od pěti do deseti centimetrů.Květiny jsou umístěny jednotlivě v osách listů,korunování vrcholků stonků.Délka pedikelů je jeden centimetr.Barva květů může být růžová nebo vínově červená, stejně jako různé střední odstíny.Květina má mnoho tyčinek, jejichž délka dosahuje dva centimetry.

- kmen
Kmen červeno-listového nebo kyselého ibišku má zalesněnou základnu, ze které vyčnívají svislé stonky, které mohou být zcela holé nebo mají mírnou pubertu.Na výšku může tato rostlina za příznivých podmínek dorůst až sto centimetrů.

Péče o červený ibišek

- výsadba
Červený ibišek lze zasadit jak do květináče, tak dootevřená půda.Pokud chcete ve své chalupě pěstovat ibišek, vyberte si dobře osvětlené a chráněné před větrem.Průměr jámy pro výsadbu ibišku by měl být dvojnásobkem velikosti kořenového systému sazenic.Na dně jímky se obvykle nalévá drenáž, což je vrstva rozbité cihly, jejíž tloušťka by měla být asi patnáct centimetrů.

- transplantace
Mladý ibišek červenolistý potřebuje každoroční jarní transplantaci do výživné směsi půdy s hustou konzistencí.Zralé rostliny mohou být transplantovány podle potřeby.

Pokud se rostlina rozrostla na takovou velikost, že není snadné ji transplantovat, můžete živnou směs nahradit pouze vrchní vrstvu Země.

- půda
Jako ideální půda pro ibiškyhotový půdní substrát vhodný pro okrasné keře je vhodný pro listy červené.Můžete si také vytvořit vlastní půdní směs.Za tímto účelem smíchejte humus, trávník a list, stejně jako borovicovou půdu, ve stejných částech.Nezapomeňte do půdy přidat rašelinu a písek.

Aby byl ibišek snazší absorbovat živiny z půdy, jeho kyselost by měla být v neutrálním rozmezí (pH 6–7).
​​

- zalévání
V létě potřebuje ibišek červenolistý hojné zalévání každé tři až čtyři dny.Musí být neustále ve vlhké půdě.V zimě by zalévání mělo být mírné.Listy rostliny by měly být pravidelně čištěny vlhkou houbou, aby se odstranil prach a nečistoty.

- vlhkost
Hibiscus potřebuje pravidelné stříkání.Přílišná suchost vzduchu může způsobit, že pupeny padnou dříve, než se úplně otevřou.

Při postřiku je třeba dbát na to, aby se zabránilo vniknutí vody do květů, protože by se na nich mohly objevit tmavé skvrny.

- vrchní obvaz /hnojivo
Od konce jara do poloviny září musí být kyselý nebo červený list ibišku napájen roztokem minerálních nebo organických hnojiv.Blíže k polovině srpna snižte obsah dusíku v obvazu.

- světelný režim
Hibiscus miluje sluneční paprsky, ale v létě by měl být chráněn před přímými paprsky poledního slunce.V bytě se tato rostlina může cítit dobře.sebe a severní okna, pokud se o něj správně postaráte.

- tepelné podmínky
V létě by měl ibišek růst při teplotě dvacet až dvacet dva stupňů nad nulou a v zimě se doporučuje udržovat ho při teplotě od čtrnácti do šestnácti stupňů.Takový teplotní rozdíl příznivě ovlivní kvetení rostliny.

- střední délka života
Při správné péči může být délka života ibišku až dvacet let.Na otevřeném prostranství se obvykle pěstuje červený listový nebo kyselý ibišek, což jsou letničky.

- kvetení
Vzhled květů na ibinech kyselých nebo červených listů lze očekávat v září nebo říjnu.Životnost jedné květiny je pouze jeden den, ale vzhledem k tomu, že rostlina má velké množství vaječníků, její kvetení trvá asi měsíc.

- prořezávání
Na jaře potřebuje kyselý nebo červeno-listový ibišek omlazující prořezávání, které pomáhá vytvářet krásný tvar rostliny a také stimuluje kvetení.Obvykle je třetina délky loňského zisku odříznuta.

- rozmnožování (pěstování ze semen)
Zakysaný nebo červený listový ibišek lze ze semen velmi snadno pěstovat.Začátek tohoto procesu by měl být v období od ledna do března.Před výsadbou by semena měla být namočena do roztoku manganistanu draselného tmavě růžové barvy a nechat je tam půl hodiny.Poté musí být semena umístěna za denroztok epinu, který by je měl mírně pokrýt.Pro výsadbu semen budete potřebovat nádoby naplněné směsí rašeliny a písku.Musí být pokryty sklem a umístěny na teplém místě.

Nezapomeňte pravidelně vysávat nádobu na osivo a navlhčit půdu.

Když klíčí semena a sazenice potěší první listy, můžete je zasadit do samostatných květináčů.V polovině května budou sazenice kyselého nebo červeného ibišku připraveny k výsadbě na otevřeném prostranství.

Aby se krásná malina na vaší zahradě nenacházela sama, doporučujeme podívat se na jiné odrůdy ibišku vhodné pro pěstování venku, včetně andělských křídel, Swamp, Grassy, Stromové a Kustovoi.Pokud dáváte přednost domácím květům, pak krásná Rosella bude vypadat skvěle v dalším hrnci.

Metody tlumení chorob a škůdců

Hibiscus chinensis s červeným listem se vyznačuje dobrou odolností vůči škůdcům a chorobám.S nedostatkem vlhkosti v půdě se však rostlina může stát předmětem útoku mšic, roztočů, třásní nebo molic.Chcete-li se těchto škůdců zbavit, doporučuje se léčit ibišek dvakrát takovými insekticidy, jako jsou Karbofos, Inta-virus, Actellik nebo Fitoverm.Interval mezi léčbami by měl být od sedmi do deseti dnů.

Pokud váš ibišek upustil spodní listy a barva nových listů je nažloutlá, naznačuje tože rostlina onemocněla chlorózou.Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku nedostatečného obsahu železa a dusíku v půdě.Tento problém lze napravit přidáním chelátu železa do vody pro zavlažování a přidáním komplexního hnojiva obsahujícího dusík do půdy každé jaro.

Vysoká půdní vlhkost, podchlazení ibišku nebo nepřítomnost na nedostatečně osvětleném místě může způsobit, že se u něj vyskytnou konopné houby nebo kořenová hniloba.Odříznutí zasažených listů a ošetření rostliny fungicidem pomůže zbavit se takového neštěstí.

Dokonce i začínající zahradník může pěstovat kyselý nebo ibišek červený, protože tato rostlina je nenáročná a nevyžaduje složitou péči.

Fotografie

Další fotografie ibišku červenonosného viz dále:

Užitečné video

Sledujte květ ibišku červeného v následujícím videu: