Ideální hrnec pro pelargónie: který je třeba a jak si vybrat?Základní pravidla a jemnosti

Hrnce pro pokojové rostliny překvapí řadou velikostí, tvarů, textur a barev, s takovým sortimentem je výběr vhodného a krásného kontejneru obtížnější.

Vnější a vnitřní ukazatele rostliny přímo závisí na výběru nádob na květinu.

Geranium je oblíbený pro jednoduchou péči a vytrvalost a jeho další vývoj a kvalita kvetení a růstu bude záviset na výběru správného hrnce.Ve všech ohledech je důležité správně určit banku pro rostlinu.

)

Důležitost správné volby

Současná rozmanitost široké škály květináčů pro rostliny vám umožňuje vybrat si správně. Každý druh květináče má své výhody a nevýhody , což vytváří dobré podmínky pro jednu rostlinu - není vůbec vhodné pro výsadbu jiné, takže je třeba vzít v úvahu potřeby pelargónie.

Jak se liší od vyrovnávací paměti?

Jejich hlavní rozdíl v jejich cílech spočívá v tom, že vykonávají různé funkce.

Vyrovnávací nádoba patří k dekorativnímu vzhledu plavidla, bez palety a děr.Nejčastěji je uvnitř květináčů umístěn jednoduchý hrnec s rostlinou.Alternativně toto příslušenství obvykle skrývá ztracenou přitažlivost v průběhu času.hrnec.

Hrnec se používá jako kontejner pro výsadbu rostlin. Existuje celá řada tvarů a velikostí, existují drenážní otvory.Hrnce jsou optimálně vhodné jak pro bytové dekorace, tak i pro otevřené prostory.

Co se rostliny líbí?

Geranium netoleruje příliš mnoho prostoru pro kořeny.V nadměrně objemném hrnci se zastaví kvetení, dokud kořeny nenaplní celou půdu a dokonce nezemřou.Rovněž se nedoporučuje zpočátku volit ve prospěch velkých kontejnerů, protože pak bude zařízení muset být transplantováno do většího.Tmavě zbarvené hrnce se na slunci přehřívají, což poškozuje kořeny pelargónie.

Kruhové květináče jsou méně užitečné, protože půda v nich může být kyselá.Čtvercový a obdélníkový tvar nádob může také vést k plísním, protože se v rozích hromadí voda a zhoršuje se ventilace.

Co je lepší?

Jaká velikost je potřebná?

Velikost květináče by se měla shodovat s květinou. Neměli byste například kupovat obrovský hrnec pro malé sazenice, který se v průběhu let moc nezmění.Čím menší je hrnec, tím kompaktnější bude rostlina.Malé hrnce jsou vhodné pro mladé sazenice a velké hrnce nutí pelargónie k vývoji jejich kořenového systému.

Optimální průměr květináče pro jeden kořen je 10-14 cm. Ihned pro 3 nebo více rostlin v jednom květináči je průměr 20–25 cm. Doporučená ideální výška květináče je 12 cm. Hlavní věc je, že nepřesahujeznačka 15 cm.

Není často nutné vyměňovat dům za pelargónie.Zpočátku je lepší zasadit květinu do malé nádoby.A to by mělo být transplantováno, v závislosti na rychlosti tvorby zelené hmoty, přibližně jednou ročně.Při změně kapacity je třeba brát v úvahu její průměr, je důležité, aby byl nový hrnec větší o 1,5 - 3 cm. Hlavní věc je, že samotný hrnec je neprůhledný, protože kořenům se nelíbí účinky ultrafialového záření.

​​

Závislost na druhu

Velikost kořenového systému je hlavním ukazatelem , který by se měl při výběru kontejnerů řídit.Pro mladé pelargónie je vybrán malý hrnec, protože kořeny jsou stále malé.Tak to kvete lépe a jasněji.Nádoba by neměla být příliš velká - nebude fungovat pro kontrolu růstu a výšky pelargónie.V prostorných květináčích se keř vyvíjí dobře, ale kvete horší.Musí být vybrán objem hrnců, počínaje odrůdy vybraného pelargónie.

Obecná doporučení pro druhy pelargónií:

 • Zonal- průměr 11 cm, výška 10 cm. Řezy obyčejných zonálních pelargónií lze pěstovat okamžitě v 1-1, 5 litrové nádobě a poté v 10 litrové nádobě.
 • Royal- průměr - 13-14 cm, výška - 11-12 cm.
 • Miniaturní odrůdy- průměr - 10 cm výška - 9První polovina roku může být pěstována v 0,25 ml, pak v 0,5, pak v 0,75 - postupně se zvyšuje nádoba.Maximální místo, kde mohou být umístěny, je ve 2 litrové nádobě na 2 až 3 roky života.

Potřebujete díry?

Geranium je rostlina pěstovaná za sucha, která lépe rostenedostatek vlhkostinež s jeho přebytkem.Na dně hrnce musí být otvory - drenážní otvory, které jsou nezbytné pro vypouštění přebytečné vody.A jako signál k transplantaci do prostornější misky - vzhled kořenů pelargónie v nich.

Jak si vybrat?

Kapacita výsadby pelargónie musí být okamžitě vybrána ta správná, musíte věnovat pozornost velikosti a tvaru.Obvyklý kuželový tvar hrnce není náhoda vždy na vrcholu popularity.Ideální výška hrnce se rovná průměru horní části pelargónie.V tomto případě dochází k optimální výměně vzduchu, je dosaženo dobré propustnosti půdy pro vlhkost, což znamená, že kořeny nebudou hnit.

Nádoby ve tvaru vázy se nesedí - uprostřed se zužují a nahoře se rozšiřujíKořeny Geranium rostou a po přesazení způsobí nepříjemnosti a budou zraněny.

Geran lze pěstovat také v bednách .Balkony jsou obvykle zdobeny pomocí dlouhých plastových nádob.Je však třeba sledovat mezi nimi vzdálenost 20 cm a je také povinná přítomnost drenážních otvorů.

Hrnec je vybírán nejen podle velikosti, ale také podle materiálu.Koneckonců, daleko od každého kontejneru můžete pěstovat kvetoucí rostlinu.Nezapomeňte, že zvolený způsob zalévání květin přímo závisí na materiálu nádoby.

Je důležité zvážit tvar hrnců se vzduchotěsnými stěnami: šířka by měla být mnohem větší než výška, aby se zajistilo lepší dýchání kořenů.

Kde koupit?

V květinářstvích se nachází široký sortiment aznalý konzultant vám řekne, který pot a který závod je nejlepší pro.Úkol můžete také zjednodušit - přejděte do internetového obchodu a vyberte model, který se vám líbí, a prostudujte si jeho popis.Krátce jsou uvedeny rozměry a obecné vlastnosti, můžete se také pohybovat podle cenové kategorie.

 • Standardní hliněné nebo spíše terakotové květináče stojí od 90 rublů do 3 000 rublů v závislosti na průměru a výšce.
 • Barevné hliněné hrnce v ceníku budou stát od 240 rublů do 1700 rublů.
 • Vyrovnávací nádoby a hrnce vyrobené z 3D plastu - od 1 200 do 8 000 rublů, pro různé modely a velikosti.

Sklo

Tento pohled je méně oblíbený, protože sklo je křehké a neumožňuje průchod vzduchu .Ale jako plus, takové hrnce vypadají docela působivě.

Skleněné květináče jsou vhodné pro rostliny, které vyžadují vysokou vlhkost, bez stagnace vody v kořenech, jakož i pro rostliny, jejichž kořeny vyžadují světlo.

Pro takové podmínky je to odůvodněné, ale pro jiné barvy nejsou takové nádoby vhodné.

Plasty

Praktičtější a kvalitnější při přesazování rostlin. Hrnec vyrobený z tohoto materiálu je lehký, levný a je k dispozici v široké škále možností a barev.Snadno ladí s jakýmkoli dekorem.

Keramika

Toto je ideální řešení, pokud máte nenápadný interiér a nemáte kam spadnout do hrnce.

Hlína

Nejlepší volba, protože hliněné výrobky mají porézní strukturu, a toposkytuje další větrání a umožňuje kořenům dýchat.Vlhkost se vypařuje rychleji, což zabraňuje rozkladu kořenů, a jíly vyluhují soli škodlivé pro rostlinu z půdy (oblíbená půda pro pokojový pelargonie, viz zde ).

Z hlíny potažené glazurou

Pro rostliny to není nejlepší volba, protože glazura neumožňuje průchod vzduchu. Pokud si stále chcete vybrat prosklený hrnec pro výsadbu sazenic, musí to být s drenážními otvory.Krása a rozmanitost takových nádob nepochybně přitahují oko a zdobí životní prostor.

Kov

Dekorativní kovový hrnec je neobvyklý a velmi odolný.Zároveň má velké množství nevýhod: neprochází vzduchem, zadržuje vodu, je náchylná ke korozi a je drahá.

Bambus

Ekologický a biologicky rozložitelný, má také vlastnosti, jako je bezpečnost a zdraví.NetoxickýDřevěné hrnce také vypadají dobře.Ve srovnání s plasty však vyžadují zvláštní péči, jsou drahé a rychle se zhoršují.

Domácí

DIY květináče , díky nimž se interiér domu přizpůsobí .

Pros:

 • Původní vzhled.
 • Mohou být vyrobeny z jakéhokoli improvizovaného materiálu.
 • Úspora peněz.

Nevýhody:

 • Nevýhodou plastových nádob může být malá velikost a někdy i plesnivá půda.
 • Křehkost materiálů použitých pro banku.
 • Dlouhý proces vytváření.

Takovéto hrnce nejsou o nic méně atraktivní než úložné hrnce. Kromě toho je možné použít stejné materiály.

Postupné pokyny, jak vyrobit nádobu pro výsadbu

Z cementu

Nejedná se o cementovou nádobupouze originální, ale také velmi trvanlivé.

Pro práci je nezbytné:

 • cement;
 • písek;
 • dvě plastové nádoby různé velikosti;
 • razník;
 • nádobí pro míchání roztoku;
 • několik kamenů pro náklad.

Proces:

 1. Čisté kontejnery jsou mazány olejem, který má menší objem - na vnější straně a větší - na vnitřní straně.To pomůže zabránit nadměrnému přilepení cementu k formě.
 2. Připravuje se směs písku, cementu a vody, umístí se do větší nádoby a uvnitř se vloží menší nádoba.Tloušťka stěny budoucí nádoby závisí na rozdílu ve velikosti těchto nádob.
 3. Náklad je umístěn uvnitř malého kontejneru.
 4. Tato cementová malta schne 2 dny.Poté se plastové nádoby rozřežou a hotový produkt se z nich uvolní.

Podívejte se na video o tom, jak vyrobit hrnec cementu:

Když pěstujete pelargónie doma, je důležité vědět nejen o květináčích, ale také o top dressingu, včetně na základě jodu, štípání, zimní péče, pěstování rostlin a prořezávání.

Z sádry

Sádrovec se vyrábí stejným způsobem jako cement.

Vyžaduje:

 • sádra;
 • voda;
 • dvě plastové nádoby různých objemů.

Proces:

 1. Je odebrána větší nádoba předem naolejovaná, uvnitř je umístěna menší nádoba.
 2. Připravený roztok sádry se nalije.
 3. Do 2 dnů roztok vysychá a setuje, poté se plastové nádoby odstraní.
 4. Ve spodní části jsou vytvořeny drenážní otvory.Sádrovec je připraven.

Podívejme se na video o tom, jak vyrobit sádrovou nádobu:

Z hliníkových plechovek

Budete potřebovat plechovkyz sycených nápojů o objemu 0,33 nebo 0,5 ml. Hliník se nebojí rzi, dostatečně odolný a dostatečně silný, je to dobrá a levná varianta.

 1. Spodní strana plechovek je řezána nůžkami nebo nožem.
 2. Zbývající jazyk zakrývá otevírací krk, ale ne pevně.
 3. Na dno výsledné nádoby je umístěna malá drenážní hmota.

Alternativně se z nej neočekávanějších předmětů mohou stát květináče. Porcelán a kamenina se tak mohou snadno proměnit v vynikající nádobu na rostliny.Smaltovaná jídla jsou také vhodná pro pěstování květin a zbytečné staré hrnce mohou sloužit jako květináče.

Hrnec pro rostlinu přímo ovlivňuje životnost a kvalitu kvetení.Velmi „ideální“ nádoba, která plně odpovídá potřebám pokojových pelargónií, je zaručena pro zajištění správného vývoje květu.Zapnutototo důležité příslušenství pro život pelargónů nestojí za to ušetřit, jinak se následné problémy mohou ukázat jako ztráta času a dodatečných nákladů.

Aktuální sortiment květinářství a tyto tipy pro výběr hrnců vám mohou snadno pomoci při výběru dobré kapacity pro pelargónie.Je také důležité, aby hrnec nezastínil krásu květiny a nezajímal nepřiměřenou pozornost.