Ideální rostlina chlorophytum chocholatý: domácí péče, fotografie, reprodukce

Chlorophytum chocholatý je ideální rostlina pro domácnost i kancelář.

Květina je nesmírně nenáročná, je vystavena suchému vzduchu, změnám teploty a ne příliš výživné půdě.

Zároveň je chlorofyt velmi užitečný: léčí atmosféru, aktivně absorbuje škodlivé záření a prach a nasycuje vzduch kyslíkem.

Rostlina je vhodná pro začínající pěstitele, jednoduše se rozmnožuje a prakticky onemocní.

Obecně

Chlorophytum je rodák z Jihoafrické republiky.

Ve volné přírodě se vyskytuje několik desítek druhů této rostliny, ale chlorophytum chocholatý si získal největší popularitu mezi pěstiteli květin.

Vzhled květu zcela odpovídá názvu.Dlouhé úzké listy se sbírají do svazků, nad zemí se tyčí kašna.

Listy květů jsou husté, lesklé, plné zelené nebo zdobené světlejším pruhem uprostřed.

Na jaře vyvolává chlorofyt tenké výhonky, na nichž se objevují malé bílé květy ve formě hvězd.Pak se na jejich místě vytvoří malé zásuvky.Rostlina někdy dává třetí vrstvu výhonků, po které se malý keř začíná podobat svěží kaskádě.

TIP:Květina vypadá zvláště působivě v zavěšených koších a květináčích.Lze je namontovat na zdi, konzoly a dokonce i nastrop.Chlorofyty jsou vhodné pro skleníky, byty, kanceláře, balkony a verandy, často se používají v různých zelených kompozicích.

Chovatelé odvozili různé varianty chlorofytů chocholatých.Hlavním rozdílem je velikost keře, šířka a stín listů.Na prodej najdete rostliny s tmavě a světle zelenými listy, jak širší, tak velmi úzké.

Chlorophytum zdobené bílými, krémovými nebo světle žlutými pruhy vypadá velmi elegantně.

Několik fotografií chlorofyta chocholatého:

Domácí péče

Zvažte vlastnosti domácí péče o chlorophytum.

Tato květina může přinést neštěstí a dokonce vést dům k zničení, říkají některé paní.

Tyto fámy však nejsou podloženy skutečnými skutečnostmi.Současně bylo přesně prokázáno, že květina je velmi zdravá.

Čistí vzduch škodlivých nečistot, prachu a dětí a bojuje proti záření z domácích spotřebičů.

​​

Zařízení lze umístit do obývacího pokoje, ložnice, předsíně, v kuchyni a dokonce i v koupelně s oknem se cítí dobře.

Květina není příliš vybíravá na světlo.Může růst jak u okna, tak zezadu v místnosti.

Více pestrofarebných různorodých forem.Ve stínu mohou ztratit neobvyklou barvu listů, takže tyto druhy se nejlépe umísťují vedle okna nebo posilují vyrovnávací nádobu na dobře osvětlené zdi.

TIP:Přímé sluneční světlo není příliš užitečnékvět.Mohou listy spálit nebo je změnit.Pokud je rostlina na jižním okně, zastiňte ji v poledne.

Chlorophytum je považováno za jednu z nejnáročnějších rostlin.Aby se cítil pohodlně, je nutné:

  • Zalévejte rostlinu, když půda vyschne, pomocí měkké, usazené nebo převařené vody.Na jaře a v létě by zalévání mělo být hojné, na konci podzimu musí být sníženo, aby rostlina mohla odpočívat.
  • V období aktivního růstu zavádějí každý týden tekutá komplexní hnojiva pro dekorativní listnaté rostliny.
    Zabraňte zamokření nebo nadsušení.
  • Transplantujte květ každé 2-3 roky.
  • Otřete prach z listů a stříkejte je čistou vodou nejméně 1krát týdně.Jednou za měsíc, uspořádat teplou sprchu pro rostlinu, pokrývající zemi v květináči s plastovým obalem.

Další informace o domácí péči o chlorofyt se můžete dozvědět na videu:

Tvorba koruny

Chlorofhytum,2-3stupňová střílečka s rozetou vypadá velmi dekorativní.

Mladé výhonky však matečnou rostlinu oslabují, přestává růst listové hmoty a postupně ztrácí veškerou svoji krásu.

Situaci lze napravit včasným oddělením prodejen a jejich vysazením do samostatných květináčů.

Vzduchové výhonky po odříznutí vývodu jsou odříznuty a odhozeny.

Aby keř vypadal krásně, odřízněte sušené a potemněné listy nůžkami.Odstranění starých listů pomalustimuluje rychlou tvorbu nových, svěžích a silných.

TIP:Aby nedošlo k poškození rostliny, odřízněte pouze vnější listy, aniž byste se dotkli vnitřku rozet.

Propagace doma

Nejjednodušší způsob, jak znásobit chlorofyt, je oddělit rozetou vytvořenou na vzduchu a zakořenit ji v květináči a zemi.

Při dobrém zalévání se zásuvky velmi dobře zakoření.Někteří zahrádkáři raději pokropí mladé vývody zemí, neoddělují se od keře.

Střílení je přerušeno až poté, co mladý výhonek zakořenil.

Je-li to žádoucí, může být odtok zakořeněn ve vodě a po vytvoření kořenů může být transplantován do půdy.Je žádoucí pěstovat mladé rostliny v létě, budou aktivně růst a budou mít čas na získání síly před zimním klidovým obdobím.

Přemnožené chlorofyty lze také šířit rozdělením keře, čímž se tento proces kombinuje s transplantací.

Alternativní metodou rozmnožování je setí semen.

Tato možnost je časově náročnější.Semena se sklízí během období zrání v únoru nebo březnu.

Pro lepší klíčivost jsou namočeny do zředěného růstového stimulátoru a poté naočkovány do mini skleníku do dobře navlhčeného živného substrátu.

Skleník je umístěn na dobře osvětleném místě.

Semena mohou být zaseta do ploché nádoby, mírně prohloubena do půdy a posypána tenkou vrstvou půdy.Po zasetí se půda zvlhčí a nádoba se uzavře skleněnou nebo plastovou fólií.pár týdnů.

TIP:Chcete-li ztuhnout mladé výhonky, otevřete skleník denně po dobu několika minut.Když se na klíčcích objeví 2-3 listy, mohou být vysázeny v samostatných květináčích.

Pro dobrý vývoj vyžadují mladé chlorofyty lehkou půdu a stejné části rašeliny, zahradní půdy a písku.Můžete si připravit univerzální směs půdy, do které se přidává perlit, polystyrenové štěpky nebo mech.

V květináči je nutná drenáž oblázků nebo zlomených cihel.Čím silnější je drenážní vrstva, tím nižší je riziko zavlažování rostliny během zavlažování .

TIP:Dospělým chlorofytomům se doporučuje transplantovat po 2-3 letech.Kořeny, které se objevují v drenážním otvoru, obvykle naznačují potřebu pohybu.Pro rostlinu je vhodná jakákoli keramická nebo plastová nádoba dostatečné hloubky.

Funkce reprodukce chlorofyta lze nalézt sledováním videa:

Nemoci a škůdci

Chlorofyty se vyznačují silnou imunitou.Nebojí se škůdců.

Velmi zřídka se na listech oslabených rostlin vyskytují mšice.

Postižená místa by měla být omyta teplou vodou a vatovým tamponem a poté postříkána zředěným insekticidem.Obvykle stačí jedno ošetření.

Někdy listy chlorofytů mění barvu, jsou suché nebo spadnou.To neznamená nemoc, ve většině případů lze problém vyřešit mírnou změnou schématu péče o rostliny.

Hnědé špičky listůmohoumluvit o mechanickém poškození nebo nedostatečně výživné půdě.Doporučuje se odstranit poškozené oblasti a aplikovat tekutá hnojiva zředěná ve vodě nejméně 1krát týdně.

Bledé, měkké, klesající listynaznačují nedostatečné osvětlení a příliš vysokou teplotu v místnosti.Přesuňte zařízení blíže k oknu a častěji otevřete okno pro větrání.

Vysušovací špičky listůse vyskytují v rostlinách, které postrádají vlhkost.Během období aktivního růstu se doporučuje intenzivnější zalévání a květ pravidelně stříkat měkkou vodou při pokojové teplotě.Teplá sprcha nebolí.

TIP:Chlorophytum se může stát prototypem pro začínajícího pěstitele a začátek budoucího domácího skleníku.Po získání jedné kopie postupně rozšiřujte sbírku a v bytě se usazujte další druhy této užitečné rostliny.