Indoor Fern - Pteris: Fotografie a tipy pro domácí péči

Pteris je kapradina pocházející z Nového Zélandu, ale vyskytuje se také v Japonsku a některých státech USA na jihu.

Ze všech vnitřních kapradin je totopovažováno za nejsnadnější péči a růst.

Pteris má více než 250 druhů, které se liší tvarem listů, obrysy a barvou listů.

Druhy a odrůdy

Dlouhosrsté

Druh s vysokou ozdobností.Mnoho pěstitelů květin upřednostňuje tento druh Pteris.Rodištěm rostliny je jihovýchodní Asie.Vzhled listů cirrusových párů.Listy kopinaté, umístěné na krátkých stopkách.Uspořádání je poměrně jednotné, což dává rostlině velmi elegantní vzhled.

Jak jedna rostlina, tak i skupinové aranžování květin vypadají dobře.

xiphoid

Je považován za nejatraktivnějšímezi druhy Pteris.Je rozdělena do odrůd: Evergemiensis a Victoria, které jsou v této kultuře nejoblíbenější.Victoria má na listech výrazné bílé skvrny.

Rostlina je malé velikosti, asi 20–30 cm. Velikost listů je v průměru 15–25 cm. Listy jsou jednoduchého tvaru, zpeřené, se 6–8 páry peří na vayu.Sterilní listy vypadají velmi odlišně od plodných.

Cretan

Vynikající druh , jehož listy, připomínající ptačí peří, nejsou pro kapradiny typické.Má mnoho odrůd, mezi nimiž nejoblíbenější jsou bíle pruhované a stříbřité. Listy druhů jsou velmi velkéaž do délky 50 cm, pitvané cirry, se 2–6 segmenty.

Všechny odrůdy Cretan Pteris mají různé míry růstu, tvar a barvu listů.

Chvějící se

To je mezi zástupci Pterisunejvětší. ​​Délka listů kapradin dosahujeasi 1 metrve velmi krátké době.Je považována za rychle rostoucí rostlinu.

Listy Cirrus rozprostřené, komplexní tvar, krásný vzhled prolamované.Jsou umístěny na rovných řapících.Křehké stonky mají tendenci se během hrubého zacházení zlomit.

Páska

Ve srovnání s jinými druhy Pteris tentonení rozšířený. Listy jsou velké, od 70 do 100 metrů na délku.

Dlouhá peří jsou rovnoměrně rozložena na obou stranách klenutých listů.Název dostal za vzhled peří připomínajícího stuhy.

Huguenot

Druh, který se také nazývá vícedílný nebo vícedílný.Pohled původně z Číny.Oblíbenádesignérská svěží kapradina v kompaktní podobě. Listy jsou široké, trojúhelníkové, až 40 cm dlouhé.

Fotografie poddruhu Huguenot:

Kapradina Pteris má tři odrůdy:

Cristata

Vrchy listů jsou zoubkované a chocholaté.

Variegata

Listy se stříbrným pruhem uprostřed.

Tenuifolia

Listy jsou úzké a světle zelené, s vrcholem na vrcholu.

Fotografie této odrůdy jsou níže:

Domácí péče

Osvětlení

Pteris, stejně jako ostatní kapradiny, se ve své podstatě nachází ve stínu stromů. Proto dává přednost částečnému odstínu. Nejlepší volba, okno není na jižní straně.Kapradina může růst v úplném stínu, ale pak jeho keř nebude tak dekorativní.

V zimě naopak může rostlině postrádat paprsky slunce.Z tohoto důvodu lze pomocí zářivek zvýšit denní dobu.

Teplota

Optimální teplota pro Pteris na jaře nebo v létě je 20 ° C.

Pokud je místnost vyšší než 24 ° C, měly by být listy pravidelně navlhčeny stříkací pistolí.Suchý vzduch a teplo pro závod jsou fatální.

Na podzim av zimě preferuje Pteris se zelenými listy 14–17 ° C, barevné rostliny nejméně 15 ° C.

Zalévání

Kapradiny milují neustále vlhkou půdu.Na jaře a v létě se zalévání provádí ihned po zaschnutí ornice.V zimě a na podzim pouze po jednom nebo dvou dnech.

Voda na zavlažování by měla být usazena bez vápna a při pokojové teplotě. Nadměrné vysušení substrátu, stejně jako nadměrná vlhkost, stejně poškozují rostlinu.

Vlhkost

Tyto rostlinymilují vysokou vlhkost vzduchu.Pokud je vzduch příliš suchý, Pteris by se měl stříkat jednou, nejlépe dvakrát denně, usazenou a měkkou vodou.

K odstranění prachu z listů je třeba Pteris umýt pod jemnými tryskami sprchy.V tomto případě byste měli půdu určitě zakrýt pytlem, aby se tam voda nedostala.

Hnojiva

Od května do srpna se hnojení provádí speciálními kapalnými hnojivy.Četnost aplikace každé dva týdny. Dávka se užívá polovičním způsobem, než je uvedeno v pokynech .Na podzim i v zimě není nutné krmení.

Transplantace

Transplantace rostlin je nutná pouze tehdy, pokud nádoba již nesplňuje požadavky na objem.

Pterisroste dobře, pokud je půda slabě kyselá nebo s neutrálním PH. Chcete-li jej vytvořit, budete muset vzít ve stejném poměru rašelina, písek, humus, malý trávník a listnatá země.

Připravenou půdu můžete použít pro kapradiny, které jsou komerčně dostupné.Před položením půdy do květináče je třeba do ní nalít drenáž.Hrnec je vybrán široký, mělké hloubky.
Vzhledem k neobvyklé barvě listů a malé velikosti je Pteris vhodný pro pěstování doma.

Mezi další kapradiny patří: Pellaea, Nephrolepis, Cirtium, Asplenium, Adiantum, Davallia, Blechnum, Salvinia, Polypodium, Platicerium, Courier a Thunderbird.

Ořezávání

Všechny zaschlé, poškozené nebo zažloutlé části rostliny vyžadují prořezávání.

To se nejlépe provádí během transplantace rostliny.Současněmusí být listy, které mají být odstraněny, oříznuty co nejnižší.

Rozmnožování

Samosev

Pteris nemusí být množen komplikovaným umělým způsobem.Pokud roste ve skupině nebo ve velkém hrnci, brzy si všimnete malých mladých rostlin vedle hlavních.

Spory

Šíření spór je také poměrně běžnou metodou.Jejich výsev začíná v březnu při teplotě 13 ° C.

Rozdělení keře

Rozdělení keře jeúkolem pro zkušené milovníky flóry .Současně je důležité správně najít a rozdělit body růstu, které jsou skryté v zemi.Je třeba dbát na to, aby se prázdný oddenek neoddělil bez rostoucích teček.

Nemoci a škůdci

Pteris může onemocnět nesprávnou péčí.

Pokud rostlina zažloutla listy a růst zpomalil, znamená tonadměrnou suchostvnitřního vzduchu.

Pokud je rostlina v mezích expozicejasného slunečního světla , pak její listy rychle vyblednou, průsvitné a klesají.

Nízká teplota v místnosti, průvan, zalévání z kohoutku může výrazně narušit vzhled rostliny.Listy se za takových podmínek stočí, uschnou, zožloutnou, hnědnou a dokonce zemřou.

Známým škůdcem Pteris je scutellum nebo falešný štír.V případě porážkyrostliny na listech se objevují nahnědlé plaky umístěné na obou stranách listové desky. Zpracování se provádí pomocí Actellictřikrát po dobu 5–10 dnů.

Thrips je dalším škůdcem této rostliny.Jeho malá velikost a schopnost skrývat se v nepřístupných hmotách jsou pro lidské oko téměř neviditelné.Metoda kontroly je stejná s použitím speciálních insekticidů.

Užitečné vlastnosti

Vlastnosti kapradinyse v lidovém lékařství hojně používají.

Jeho odvar se používá k otravě, infekcím genitourinárního systému, furunkuloze a úplavici.

Pteris je rostlina, která při pěstování nezpůsobuje potíže.

A s náležitou péčí jeho dekorativní vzhled vždy poskytne majiteli estetické potěšení.