Jak a jak zalévat růži v květináči?Pravidla zavlažování domu

Domácí růže jsou jednou z nejbarevnějších a nejelegantnějších pokojových rostlin.Se správnou péčí mohou rozkvétat od poloviny jara do začátku podzimu, čímž vytvářejí jedinečnou atmosféru s jejich jemnými lístky a jemnou vůní.To je však možné pouze tehdy, pokud se růže cítí dobře a dostane vše potřebné.A především - správný zavlažovací režim.

Důležitost pravidelného zavlažovánídoma

Většina pokojových růží poroste dobře a kvetou pouze tehdy, jsou-li hojně napojeny.Půda musí zůstat vlhká po celou dobu, ale je důležité, aby přebytečná voda volně tekla z půdy skrz otvory ve dně hrnce.

Reference. Pokud není drenáž řádně uspořádán (neexistuje drenážní vrstva nebo díry), doporučuje se transplantaci rostliny v souladu se všemi pravidly.Protože, jako nadbytek tekutiny, a jeho nedostatek může nejvíce negativně ovlivnit stav růže.

Neustálé sušení půdy povede k poškození kořenů , pokud to ovlivní většinu systému, ani obnovení pravidelného zalévání nebude schopno rostlinu zachránit a brzy budezemře.

Nadměrné zalévání a nedostatek dobrého odtoku vedou ke stagnaci kapaliny v květináči, která se zase stává hlavní příčinou hniloby kořenů, jakož i poškozením půdy a plísní samotnými plísní a houbami.Rostlina, která je neustále zatopena, může buď vyblednout, nebo podivně, vyschnout.

Ten je přímo spojen s poškozením kořenového systému - pokud většina z nich zemřela, květina jednoduše přestane přijímat vodu, i když je v půdě dostatek vody.

Charakteristické znaky

Je nutné uspořádat zalévání tak, aby substrát v květináči zůstal vždy mokrý, zatímco je lepší přeplnění než proplnění - pokud je růže vysazena správně, veškerá přebytečná vlhkostpůjde do pánve a nepoškodí rostlinu. Je lepší nalít vodu přímo pod kořen , protože dříve mírně uvolnil Zemi kolem.Kořeny tak dostanou nejen dostatečné množství vlhkosti, ale také kyslík, který také potřebují.

Kromě přímého zalévání se doporučuje pravidelně zvlhčovat a stříkat květiny (nejméně jednou týdně), což platí zejména v chladném období, kdy zahříváním je vzduch příliš suchý.Pro stříkání, usazování nebo filtrování teplé vody je nejlepší.

Je důležitézajistit, aby se většina kapaliny dostala na listy a stonky, a nikoli na květiny, protože jejich nadměrné zvlhčení může vést k rozkladu.Samotný tento proces není nebezpečný, ale může zkazit vzhled rostliny.

Jak zavlažovat pokojovou rostlinu?

Domácí růže se považují za docela rozmarné pokojové rostliny a nezkušení zahradníci se často setkávají s situací, kdy místo luxusního jasného keře v květináči existuje pouze několik polosuchých větviček.

Ve skutečnosti však vše není tak složité, jak se na první pohled zdá, je nutné prostudovat několik důležitých aspektů péče pro tuto rostlinu. Na prvním místě je organizace řádného zavlažování.

Jakou vodu potřebujete?

Růže se nejlépe zalévají usazenou (alespoň den) nebo filtrovanou vodou při pokojové teplotě nebo trochu teplejším, protože květina jednoduše zamrzne z chladu.Kromě toho se může vyskytnout onemocnění, jako je padlí, které se poté velmi obtížně zbaví.Voda na zavlažování by proto měla být vždy připravena předem.

Kolik tekutiny mám použít?

Množství potřebné kapaliny přímo závisí na objemu nádoby. Kolik vody bude potřeba, je nejjednodušší vypočítat empiricky pozorováním rychlosti absorpce.Hrnec musí být na pánvi, kde se bude hromadit přebytečná tekutina.Po 25-30 minutách po zavlažování musí být neabsorbovaná voda vypuštěna, protože dlouhodobý pobyt kořenů v podmáčené půdě vede k jejich rozpadu.

Jak často se postup provádí?

Poznámka. Domácí růže se doporučuje zalévat, jakmile půda zaschne, protože tyto okrasné rostliny jsou velmi citlivé na nedostatek vlhkosti.

V závislosti na objemu banku,vlhkost a teplota vzduchu, můžete substrát navlhčit každé 1-2 dny, zejména během květu a růstu, kdy je růže zvláště aktivní ve spotřebě vody.

Závislost na různých faktorech

Existují dva hlavní body, kterým byste měli věnovat pozornost při organizaci režimu zavlažování domácnosti.Každý z nich je třeba vzít v úvahu, jinak může jemná květina onemocnět nebo dokonce umřít:

  1. Závislost na ročním období. Jaro a léto je vegetační období, kdy růže roste aktivně, rozkvétá a dává nové výhonky, navíc je teplota v této době obvykle vyšší než v zimě.Jakmile tedy rostlina začne dávat nové listy, vyplatí se zvýšit intenzitu zavlažování.Zemi můžete navlhčit denně, nebo 1krát za 2 dny, v závislosti na rychlosti jejího sušení.To se doporučuje odpoledne, aby nedošlo k přehřátí kořenového systému.

    Na podzim av zimě, po rozkvětu vnitřní růže, lze zavlažování snížit na 1-2krát týdně (další informace o péči o pokojové růže v zimě najdete zde ).Chladné období je období klidu, takže rostlina nepotřebuje velké množství kapaliny.Je však velmi důležité sledovat vlhkost vzduchu, a pokud to nestačí, je nezbytné postřikovat rostlinu nejméně 1krát týdně.Tím se chrání listy před vyschnutím a pomůže květu snáze snášet tuto fázi.

  2. Závislost na odrůdě růže. Navzdory skutečnosti, že obecná doporučení jsou v každém případě vhodná pro drtivou většinu domácích růžíMohou existovat funkce, které je třeba zvážit.

    Například čínská růže může rozkvétat téměř po celý rok a nemusí snižovat pravidelnost zavlažování v chladném období.Jedna z nejpopulárnějších odrůd - čajová růže naopak vyžaduje méně intenzivní vlhkost půdy.Stačí zavlažovat květ dvakrát týdně.

Je důležité si pamatovat v každém případě, že při výběru intenzity a frekvence zavlažování se musíte nejprve soustředit na stav půdy a rostliny samotné.

Pečlivý přístup pomůže vyhnout se chybám nebo je napravit, přičemž škoda ještě nebyla kritická.

Jak napravit důsledky nesprávného zavlažování?

Ve většině případů je možné růži uložit.První věc, kterou je třeba pochopit, je přesně to, co byla chyba.To není tak obtížné, protože existují pouze dvě možnosti - rostlina nebyla dostatečně napojena nebo byla pravidelně nalita.

V prvním případě stačí, aby květina začala přijímat dostatečné množství vlhkosti.Je však důležité to přehánět, protože když je kořenový systém vážně poškozen , může být nadměrná tekutina škodlivá pro růži .Pokud mírné pravidelné zavlažování nepřineslo výsledky, má smysl transplantovat rostlinu do nové půdy a odstranit poškozené části kořenů.

Pokud růže trpí neustálým přebytkem vlhkosti a na půdě jsou již vidět stopy plísní, pomůže pouze urgentní transplantace.Je velmi důležité zbavit se starého substrátu, odstranit poškozené kořeny azbývající ošetřte dezinfekčním prostředkem (například roztokem manganistanu draselného).To pomůže zabránit vstupu plísní do nové půdy a zabrání se opětovné infekci.

Zalévání po přesazení by mělo být mírné, ale pravidelně, aby se umožnilo zotavení kořenového systému.Pokud byla poškozena významná část kořenů, můžete použít stimulanty růstu, například rootin nebo jiné podobné prostředky.

Jak vidíte,při organizování zalévání domácí růže není nic složitého .Hlavní věcí je vytvořit pohodlné podmínky pro tuto krásu, pečlivě sledovat, že Země vždy zůstává vlhká, ale neumožňuje stagnaci tekutin.A pak se vždy potěší jasně zelenými listy a luxusními svěžími květinami.

Není tak snadné pěstovat růži doma, proto je květina v květináči zakoupena v obchodě. Jaká péče je nutná po zakoupení, proč růže odstraní listy, pupeny a sušení a jak hnojit a plodiny rostliny - přečístna našem online portálu.

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video o tom, jak zalévat růže v květináčích: