Jak a kdy zasadit zahradní prvosenka, a také to, co potřebujete vědět o reprodukci a péči?

Petrklíč je rostlina, která vyžaduje výsadbu a přesazení.Dělají to proto, že po několika letech je možné vyčerpání půdy v místě jejího růstu.To se také provádí za účelem reprodukce a omlazení.

Dále popisujeme rysy rozmnožování květiny rozdělením keře a listu.Dozvíte se o pěstování zahradní rostliny do 8. března ve skleníku nebo na volném prostranství, jak a kdy sdílet prvosenka a jak se o ni starat.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Kdy pěstovat zahradní rostlinu?

Upozornění : Doporučuje se pěstovat petrklíče v intervalu tří až čtyř let po rozkvětu a do konce první třetiny září.To vám umožní sbírat semena pro setí v srpnu.Nedělejte to na jaře, protože to vede ke špatnému květu.

Začnou se připravovat na výsadbu, když se objeví tyto jevy:

 • Na místě je příliš málo místa pro zarostlé keře.
 • Květiny jsou méně svěží a doba květu se snížila.
 • Většina kořenůnahý, a proto zvyšuje riziko úmrtí rostlin během chladného počasí.

Jak to udělat správně?

Chcete-li zasadit květiny, vyberte zataženo a ne horký den .Poté pokračujte v transplantační primrose v souladu se všemi podmínkami a požadavky.

Výběr místa

Alpské kopce a květinové záhony udělají, na nich bude prvosenka pokryta ze slunce vyššími rostlinami.Jsou-li vysazeny odděleně, jsou vybrána stínovaná místa poblíž keřů nebo nízkých stromů.V přítomnosti nádrže je lepší přistát poblíž ní.

Půda a hnojiva

Pro pěstování petrklíče se půda připravuje v místě výsadby .Tyto květiny milují dobře pěstěnou, lehkou a uvolněnou hlinku.Pokud je země v místě jílovitá, ale příliš hustá, smíchá se 1 metr čtvereční, určený pro prvosenka, s kbelíkem písku, drceným mechem sphagnum, vermikulitem a 2 kg hnoje.

​​

Hnůj lze nahradit hnijící siláží.Chcete-li to provést, odstraňte z výšky asi 20 cm zeminy a nahraďte ji připravenou směsí.O rok později se do půdy zavádějí hnojiva potaš a fosfor.

Při výsadbě na lehkých půdách vzniká problém s nedostatečným obsahem živin v nich. Aby se rostliny vyvíjely normálně, musí být hnojena země .

Za tímto účelem se doporučuje na 1 metr čtvereční pozemku následující směs:

 • 5 kg humusu;
 • 10 kg listové půdy nebo kompostu;
 • 5 kg rašeliny;
 • 15 gramů dusíkatého hnojiva;
 • 20 gramůhnojiva na bázi fosforu a potaše.

Kromě předběžného hnojení se do 8 až 10 dnů po výsadbě zavádí roztok složených hnojiv v poloviční dávce na litr vody.

Příprava

Poté je třeba připravit půdu pro výsadbu květin :

 1. Ihned před výsadbou jsou keře dobře napojeny avykopat.
 2. Třepe se co nejvíce z kořenů, plevele se odstraní a umyjí se v kbelíku s vodou.
 3. Připravené keře jsou naskládány do stínu a před výsadbou zakryty mokrou pytlovinou.
 4. Poté se do půdy vysadí jámy pro výsadbu.
 5. Vzdálenost mezi keři je od 10 do 15 cm u malých odrůd a do 30 cm u velkých odrůd.
Důležité : Je-li to nutné, upravte vzdálenost mezi keři tak, aby byl kořenový systém maximálně, nejlépe úplně zakrytý listy z přímého slunečního světla a aby se zabránilo vysychání z půdy.

Zalévání a vlhkost

 1. Před výsadbou se do jamek nalije voda a čeká na absorpci, poté se do každé díry naleje 300 ml roztoku, aby se urychlil růst kořenů.
 2. Poté jsou rostliny vysázeny a hojně napojeny.
 3. Po výsadbě provádějte zalévání denně po dobu dvou týdnů.Přibližné množství vody na 1 m2 je asi 3 litry vody.

U prvosenky po transplantaci je velmi důležitá konstantní, ale mírná vlhkost .Aby se udržela, musí být půda kolem nich neustále uvolňována a plevele odstraňovány.Také mulčování půdy buď konvenčnímateriály: spadané listí, jehly, piliny, kompost nebo dekorativní jemný štěrk, vrstva 5 cm. Za horkého a suchého počasí se vedle petrklíče umístí velké květináče s vlhkým mechem.

Teplota

Pro sezení zvolte čas, kdy se průměrná denní teplota pohybuje v rozmezí 12 - 15 stupňů.V teplejších podmínkách se proces zakořenění zpomalí, což zase zvyšuje riziko smrti keřů během nástupu mrazu.

Charakteristiky pěstování

Přestože je rostlina primrose spíše nenáročná, v její kultivaci existují určité nuance a rysy.

Do 8. března ve skleníku

Pro pěstování ve sklenících se používají mateřské keře nebo dvouleté sazenice .Vykopávají se ze země před prvním mrazem a spolu s hliněnou hrudkou se ukládají do zvláštních krabic nebo kelímků.Poté jsou uloženy na chladném místě, například v listovém skleníku nebo v suterénu.

Během tohoto období v roce má péče o prvosenka poskytnout snížené teploty o 5 až 8 stupňů.Pokud jsou květiny teplé a dobré osvětlení, začnou rychle hromadit zelenou hmotu.To negativně ovlivňuje tvorbu poupat.Tyto rostliny kvetou střídmě a později, než je nastavený čas.V tuto roční dobu by neměli být napojeni.

V posledním zimním měsíci se Petrklíč přesunul na místo s dobrým osvětlením a zvýšenými teplotami přibližně o 18 stupňů.V tuto chvíli prokvětiny postupně obnovit zalévání.Pokud byl rostlinám věnována příslušná péče a byly poskytovány správné teplotní ukazatele při 12 - 15 stupních, kvetou hojně a dlouho.

Na otevřeném prostranství

Jak již mnozí pěstitelé květin poznamenali, , prvosenka je v procesu pěstování zcela nenáročná .Postačuje to jen na to, aby se krmivo dostalo včas a dodržovalo režim a pravidla zavlažování.

Hnojiva a humus

 1. Ihned po tání sněhu se do vyčištěné a uvolněné půdy zavádí komplexní minerální hnojivo, které obsahuje dusík, fosfor a draslík.dávka 10-20 gramů na 1 m2.O dva týdny později se za účelem stimulace kvetení přidá superfosfát ve stejném objemu.
 2. 12 až 15 dní po objevení květů se krmí mulleinovým roztokem, který stimuluje pokládání následujících poupat.Část hnojiva v 10 dílech vody, půl litru na rostlinu.
 3. Kolem poloviny srpna krmí hnojiva fosforu a draslíku 15–20 gramů na 10 litrů vody za účelem zvýšení odolnosti proti chladu.

Jako organická hnojiva se používá listový humus .Dělají to podle tohoto schématu:

 1. Na konci podzimu sbírají spadané listí a ukládají je do neprůhledných, nejlépe černých, plastových sáčků, které po dobu 9–12 měsíců nechávají v nevyhřívané místnosti.
 2. Po této době jsou listy rozdrceny a aplikovány do půdy.

Pokud není možné brousit listy, zvýší se jejich doba v paketechrozpad na malé části.

Zvlhčování

Pro normální vývoj je nutná trvale vlhká půda .Na jaře se zalévání provádí asi jednou týdně.V teplejších obdobích se zalévání provádí každé tři dny za použití 3 litrů vody na 1 m2.V případě příliš suchého léta se zalévání provádí každý den.

Co dělat po rozkvětu?

Po rozkvětu a zrání semen je půda v blízkosti rostlin dobře uvolněna a všechny plevele odstraněny.Odlomte všechny sušené květiny a sbírejte semena.

Listová rozeta se nedotkne až do konce podzimu.Pokud je ořezávat příliš brzy, pak kvetoucí příští rok bude méně hojný a květiny samotné jsou malé a slabé. Po prořezávání odtoků jsou květiny pokryty suchými listy, které je chrání před mrazem .

Mluvili jsme o jemnosti péče o prvosenka na podzim zde a od tohoto článku se dozvíte pravidla pro přípravu rostliny na zimování.

Rozmnožování

Kromě rozmnožování petrklíče semenem, mnoho pěstitelů květin doporučuje jeho rozmnožování rozdělením mateřského keře nebo listu.

Rozdělením keře

 1. Před rozdělením jsou rostlinné keře dobře napojeny.
 2. Poté jsou vykopány, třepány zemí a promyty vodou.
 3. Matčino keře je rozděleno na části ostrým dezinfikovaným nožem, každý s 1 až 2 pupeny, a každý řez je ošetřen popelem, dřevěným uhlím nebo sírou.
 4. Při dělení se ujistěte, že pozemky nevyschnou.

Rozdělení se provádí ve stínu, takžezabránit vystavení rostlin přímému slunečnímu záření a jejich vysychání.Dále vytvořte přistání, jak je popsáno výše. Pokud je výsadba dostatečně pozdě, pak by měla být petrklíče pokryta suchým listím .

Doporučujeme sledovat video o reprodukci petrklíče rozdělením keře:

Leaf

Mnoho druhů petrklíče může být množeno listem.Tento proces je podobný množení fialek:

 1. Zdravý, silný list ze středu výpusti je šikmo řezán ostrým nožem nebo čepelí.
 2. Místo řezu se dezinfikuje malým množstvím alkoholu a nechá se ležet 30 minut.
 3. Poté se sníží na vroucí vodu a čeká na vytvoření kořenů s počátečním vytvořením rozety, po které se vysadí do hrubého písku.
Tip : Je možné zasadit list petrklíče po řezání okamžitě do vlhké půdy.

Možné choroby a jejich léčba

Po transplantaci přecházejí všechny síly rostlin k zakořenění , a proto existuje možnost následujících chorob:

 • hniloba stonků a kořenového krku;
 • rez;
 • bílá rez;
 • bakteriální skvrna listů;
 • anthracnosa;
 • múčnatka;
 • žloutenka;
 • okurková mozaika.

Všechny zasažené listy jsou odstraněny a spáleny.Poté jsou zbývající části rostlin ošetřeny fungicidy: fudazol, topsin, cineb.Dále se doporučuje postřik roztokem síranu měďnatého nebo Bordeauxovy kapaliny.

Použití vkrajinný design

Nejokázalejší prvosenka nasazená k ozdobení prostoru podél břehů umělých nádrží a kolem fontán.Často se používá k zvýraznění cest a hranic.Vzhledem ke svému původu je součástí vysokohorských kopců a skal pod jehličnatými stromy. Petrklíče se často vysazují v nejvíce zastíněných oblastech zahrad a záhonů .

Naši odborníci pro vás připravili zajímavé články o rozmanitosti druhů prvosenky, jakož i o prvcích péče o květinu doma a na zahradě.

Užitečné vlastnosti, doporučení pro použití a kontraindikace

Všechny části prvosenky mají pozoruhodné léčivé vlastnosti.Drogy z toho zlepšují močení, vykašlávání, pocení.Mají antispasmodický, analgetický a regenerační účinek na celé lidské tělo.Léky z petrklíče mohou zklidnit i tónovat.

Doporučují se pro:

 • senilní kašel;
 • bronchitida;
 • pneumonie;
 • černý kašel;
 • nachlazení;
 • rýma;
 • bolesti hlavy;
 • revmatismus;
 • poruchy spánku a chuti k jídlu;
 • obecné snížení imunity.
 • ​​

Přípravky z petrklíčů jsou zakázány pro použití lidmi s peptickými vředy jakékoli genezea s individuální nesnášenlivostí k přípravkům z petrklíčů.Je přísně zakázáno používat tyto léky během těhotenství a zejména v prvním trimestru.Mohou způsobitkontrakce dělohy, což často vede k potratu.

Závěr

Nyní víte, jak propagovat a pěstovat prvosenka.Při dodržení všech podmínek pro výsadbu petrklíčů pěstitelé květin nejen dostávají nové keře rostlin, ale také omlazují dospělé keře.Je také důležité transplantovat pupalku, aby se zabránilo nadměrnému vyčerpání půdy pod ní.A samozřejmě nezlevňují obnovení možnosti výroby tradiční medicíny.