Jak často je třeba transplantát spathiphyllum transplantovat a kdy přesně se to dělá nejlépe?

Spathiphyllum neboli „ženské štěstí“ musí být transplantováno včas a správně.

S výhradou všech pravidel péče bude rostlina pravidelně potěšit své majitele velkými bílými exotickými květinami.

Tento článek podrobně popisuje, jak správně transplantovat spathiphyllum pro jeho úspěšný vývoj.

Co ovlivňuje štěstí ženských květin doma?

Sezóna

„ženské štěstí“ můžete transplantovat kdykoli v roce, hlavní věc je, že teplota vzduchu v místnosti by měla být nad +20 stupňů.Nejlepší období pro transplantaci spathiphyllum je však považováno za konec zimy - začátek jara, kdy se exotika začíná probouzet po období odpočinku.

Zkušeným pěstitelům se doporučuje transplantovat spathiphyllum současně, například v březnu nebo dubnu.Takže bude pro rostliny snazší zakořenit v nové půdě a bude kvetou v čase.

Někdy nastane naléhavá potřeba obnovy půdy květu také v zimě, například v prosinci, pak vlastník nemusí přemýšlet o tom, zda je to možné, ale ujistěte se, že během postupu nejsou exotické kořeny zmrazeny a přesazeny.Před jejím začátkemje nutné ohřát vzduch v místnosti na 20-22 stupňů pomocí topných zařízení a nainstalovat zvlhčovač.

Věk rostlin

Při výběru optimálního plánu transplantace se doporučuje věnovat pozornost věku květu.

Spathiphyllum mladší 3 let se považuje za mladé , protože aktivně získává růst.Během tohoto období je vhodné ji transplantovat do většího květináče alespoň 1krát ročně, aby nebyla rostlina přeplněna.Od 3 let nebo déle je květina považována za vyspělou a její růst se zpomaluje.Proto je nutné transplantaci provádět méně často.

Stav kultury

Špatný stav květu nebo výskyt škůdců na něm je příležitost k transplantaci co nejdříve.Pokud rostlině není včas nápomocen, může brzy brzy uschnout.Příznaky špatného stavu spathiphyllum:

 • listy se stávají méně pružnými;
 • vzhled hnědých nebo žlutých skvrn na listech;
 • černění rohů listů;
 • vzhled shnilých skvrn na listech a stoncích.

Pokud je u spathiphyllum pozorován alespoň jeden z výše uvedených příznaků, je třeba jej opatrně odstranit z hrnce a zkontrolovat stav kořenů.Přítomnost shnilých a poškozených oblastí na kořenech naznačuje, že květ musí být transplantován co nejdříve.

V tomto případě bude nutné před přesazením uvést rostlinu do pořádku odříznutím zasažených listů, stonků a kořenů sterilním nožem.

Někdy však po transplantaci vznikají podobné problémy s rostlinou.Asiproč spathiphyllum, po přesazení, snížil listy, zčernal nebo žlutý, zkažený, přečtěte zde.

Je možné během období květu obnovit půdu?

Nedoporučuje se obnovovat půdu na spathiphylu během kvetení , protože je v tomto období zvláště zranitelná.Pokud během kvetení narušit jeho transplantaci, pak s velkou pravděpodobností rostlina začne vadnout.A jakékoli poškození kořenů může vést ke smrti květu.

​​
V mimořádných situacích, je-li to jediný způsob, jak zachránit exotický květ, je během kvetení povolena obnova půdy.Při výsadbě je tedy třeba stříhat květiny a poupata sterilní čepelí nebo nůžkami.

Kdy je transplantace nutně nutná?

Existuje řada případů, kdy je nouzová transplantace jediným způsobem, jak zachránit rostlinu.Mezi takové případy patří:

 1. Kořeny silně vyčnívající z půdy a drenážních otvorů, které naznačují, že rostlina má v předchozím hrnci katastroficky malý prostor.
 2. Půda infikovaná různými parazity.
 3. Infekce rostliny houbou.
 4. Přebytečné minerály v zemi.
 5. Květ byl zaplaven a způsobil hnilobu kořenů.
 6. Vadnutí nedávno zakoupeného závodu.

Jak často se to dělá nejlépe?

Během období aktivního růstu se doporučuje pěstovat mladou květinu jednou ročně nebo během růstu, když se rostlina zaplní v květináči.

V dospělém spathiphyllum se půda obvykle obnovuje méně často, každé 3-4 roky nebo v naléhavých případech.

Aktualizacepůda je nezbytná, protože v průběhu času je vyčerpanáa kořenům chybí živiny.A struktura půdy sama o sobě je těžší, což způsobuje narušení přírodních procesů: voda je zadržována v květináči a kyslík je špatně dodáván ke kořenům.

Kdy je řízení zakázáno?

Přesazování je stresem pro jakoukoli květinu.Spathiphyllum má období, kdy jakýkoli stres může mít pro něj negativní důsledky.
 • Nedoporučuje se transplantovat spathiphyllum během květu, protože v tomto období je zvláště zranitelný.Pokud během kvetení narušit jeho transplantaci, pak s velkou pravděpodobností rostlina začne vadnout.A jakékoli poškození kořenů může vést ke smrti květu.
 • Po zakoupení spathiphyllum v obchodě se nedoporučuje okamžitě začít s aktualizací půdy (je důležité neprodleně transplantovat zakoupené spathiphyllum a jak to udělat správně, přečtěte si zde ) ).Změna scenérie se stává stresem pro květinu a přesazení může situaci jen prohloubit.Bude optimální počkat 2–3 týdny, než si spathiphyllum zvykne na nový režim osvětlení, teplotu vzduchu v místnosti a transplantaci.
 • Exotická květina by neměla být transplantována, pokud je v místnosti nízká teplota vzduchu (pod 15 stupňů), protože na kořenech existuje riziko omrzliny.

Ideální čas pro transplantaci spathifyla je tedy začátek jeho probuzení po období odpočinku, březnu a dubnu.Pokud ji transplantujete včas, rostlina potěší svého majitele dlouhým a hojným kvetením.