Jak chránit hortenzii zahrady před nemocemi a škůdci?

Po mnoho let je hortenzie považována za jednu z nejúžasnějších ozdob venkovské zahrady.Vypadá velmi harmonicky.Vysoké keře s vyřezávanými listy, velké čepice květin různých jemných barev nenechají nikoho lhostejným.

Mnoho zahradníků souhlasí s tím, že hortenzie miluje stálou pozornost a péči.Není těžké se o ni starat, ale v procesu kultivace se může setkats řadou problémů .

Květinaobdařen dobrou imunitou, ale nesprávná péče a nejasnosti přírody mohou způsobit výskytnemocí .Je velmi důležité včas rozpoznat problém, aby byla poskytnuta včasná pomoc.

Listové choroby

Mezi všemi chorobami zaujímají přední číslo.

Proč listy hortenzie zbarvují žlutě?

 • Žloutnutí listů může znamenat nadbytek vlhkosti.Přestože hortenzie miluje časté a hojné zalévání, při nadměrném hromadění vody ztrácí svou atraktivitu.
 • Věnujte pozornost kyselosti půdy.Pokud je snížena, můžete během zalévání přidat několik kapek citronové šťávy na litr vody.Postup několikrát opakujte.
 • Chraňte pouzdro před průvanem, podchlazením, náhlými změnami teploty.
 • Nevsazujte květinu na otevřených slunných plochách jaká jsou pravidla pro výsadbu a péči o rostliny votevřené prostranství?).Bude pohodlný v částečném stínu velkých ovocných stromů nebo vedle rozlehlých keřů.Pokud je na slunné straně, zkuste vytvořit podmínky pro rozptýlené osvětlení.
 • Žloutnutí listů může být způsobeno nedostatkem živin.Pravidelně krmte.
 • Os Rozdrťte listy.Pokud se objeví skvrnitý plak ve formě skvrn, je možná infekce plísní.Bude vyžadována léčba insekticidy.

Listy hortenzie mají sušené listy, co mám dělat?

 • Nedostatek vlhkosti, zejména v suchých létech.
 • Suchý vzduch.To se často setkává při pěstování v uzavřených nebo polootevřených sklenících. Doporučuje se, abyste skleník větrali, kdykoli je to možné, nainstalovali zvlhčovač a rozprášili vzduch.
 • Někdy se špičky listů začnou sušit po nesprávné transplantaci, během níž byly kořeny poškozeny.I když jste dodržovali pravidla, nikdo není v bezpečí před náhodnou chybou.Musí být trpělivý a dostat se do práce. Každých 10 dnů bude vyžadováno ošetření zirkonem.K obnovení zdraví a síly může být zapotřebí až 2 měsíce.
 • ​​
 • Nedostatek živin ovlivňuje také zdraví, zejména při tvorbě květenství a květu.Hnojení by mělo být prováděno nejméně jednou za 7-9 dní.

Proč listy hortenzie zčernávají?

Za prvé, zahradník musí pochopit, zda jedná o mdlé nebo suché černění.V každém případěExistují důvody a způsoby léčení rostliny.

Jak řešit suché černění?

V případě suchého černění se na okrajích listů vytvoří velké nahnědlé skvrny, které uschnou a vyblednou.Příčiny:

 • Sunburn.Chraňte křoví před přímým slunečním světlem.To platí jak při pěstování ve skleníku, tak na otevřeném prostranství.
 • Příliš tvrdá voda pro zavlažování.Zahradníci často berou studenou vodu ze sloupce.V mnoha oblastech však obsahuje vápno a jiné nečistoty.Nezapomeňte ji před zaléváním bránit.Umístěte velké vany na místo a naplňte je ráno nebo večer.Je lepší umístit na slunné místo, aby měla voda čas na zahřátí během dne.

Jak se vypořádat s pomalým (mokrým) černěním?

Není obtížné rozlišovat mezi tmavými a kulhavými listy.Příčiny:

 • Nadměrná a hojná hydratace.
 • Průvan, náhlé změny teploty, léta příliš chladná.V druhém případě můžete kořenový systém chránit vrstvou mulče.
 • Věnujte pozornost složení země.Zasazte květinu do volné, lehké a výživné půdy.Těžká půda zadržuje vlhkost, brání dýchání a výživě.

Chlorosis

Vyskytuje se při nedostatku železa.Vyznačuje se narušením tvorby chlorofylu.Destičky zožloutnou a žíly zůstanou zelené.Železo může chybět v zemi nebo květ sám ztratil schopnost z fyziologických důvodůasimilovat minerál.

Známky chlorózy se mohou lišit: zmenšení velikosti listů a jejich barvy, kroucení desky, deformace pupenů, sušení výhonků.

Kontrolní a preventivní opatření:

 • Věnujte pozornost půdním prvkům.Měl by být výživný, dobře předávat kyslík ke kořenům. Voda pravidelně okyselená vodou, aby se udržela správná rovnováha půdy.
 • Pokud se nemoc začala rozvíjet, vyživujte křoví přípravky železa (v chelátové formě): Ferovit, antichloróza a další.Chelát železa můžete vařit doma.K tomu je třeba zředit 4 gramy kyseliny citronové v jednom litru vody a přidat 2 gramy síranu železa.Roztok lze použít pro zalévání a stříkání. Mimochodem, chelát železa bude působit rychleji, pokud jej přidáte na list!

Septoria

Onemocnění, u kterého se na listech objevují tmavě hnědé skvrny 2-6 mmprůměr (septorious spotting).Příčinnou látkou je Septoria.Postižené listy postupně zžloutnou, odumřou a spadnou.V důsledku toho může rostlina zcela ztratit své listy.S rozšířením nemoci se objevují také skvrny na řapíku a mladých výhoncích.

Jak jednat se Septorií?

 • Padlé listy musí být sbírány a zničeny včas, aby se zabránilo šíření choroby na místě.
 • Odřízněte postižené výhonky zachycením zdravé části.Místa řezů by měla být ošetřena zahradním odvarem.
 • Na jařeVyžaduje se ošetření roztokem Bordeauxovy tekutiny a chemikálií - Ridomit Gold, Profit.
 • Pokud se azalka pěstuje ve skleníku, uvědomte si vlhkost vzduchu.

Rez na květích

Jedná se o plísňové onemocnění, při kterém na květech, listech a výhoncích vzniká rezavý odstín.Může to být způsobeno nadměrnou hustotou výsadby, nadbytkem dusíku v zemi.

Kontrola rezivosti zahradní hydrangea

Vyžaduje se ošetření chloridem měďnatým (40 gramů léčiva se zředí v 10 litrech vody).Někteří zahradníci používají tekutinu Bordeaux, ale mohou zanechávat stopy.Můžete si koupit léky: Ordan, Topaz nebo Falcon.

Kontrola škůdců

Hydrangea zahrady není zřídka „cílem“ různých škůdců.Je důležité rozpoznat nástup léze v čase a přijmout opatření ke zlepšení, v opačném případě začne květina mizet.

běžní škůdci

  1. padlí padlí. To lze rozeznat mastnými skvrnami na povrchu listů.Postupem času se šířili, zbarvili do žlutého a získali tmavý stín.Na spodní straně listů a mladých výhonků se tvoří nažloutlý povlak. Při pěstování ve skleníkových podmínkách s vysokou vlhkostí vzduchu a teplotou vzduchu 17 až 20 stupňů se často vyskytuje prachová plíseň.

   Aby se zbavil škůdce, je nezbytné provést přípravu směsi mýdla a mědi vyrobené ze 150 gramů zeleného mýdla, 15 gramů síranu měďnatého a 10 litrů vody.

  1. Roztoč pavouk -se usazuje na spodních stranách listů a zakrývá je hnědou pavučinou.Pak se stanou mramorovou barvou, vyschnou a odpadnou. Roztoč pavouk je zákeřný nepřítel.Při vysoké teplotě (27-30 stupňů) a nízké vlhkosti se šíří za pouhých 5-7 dní.

   Je možné bojovat proti klíštěte pomocí thiofosu.

  1. Mšice zelená listová -neméně nebezpečný škůdce.Saje šťávu, zanechává nepříjemné sladké sekrece, ve kterých se tvoří houby, rychle se šíří, listy zžloutnou a rozpadají se.Usadí se na spodní straně listu.

   Mšice lze léčit insekticidy.

 1. Slugs -útočí za podmínek příliš hustého a častého přistání.Poškozují tím, že jí listoví, můžete s nimi bojovat pomocí měkkýšů (granulární příprava).Je rozptýlen v blízkosti keřů na povrchu Země.

Jak oživit hortenzii po zimě?

Pokud byly květiny řádně připraveny před nástupem chladného počasí (skryté pod přístřeškem), nebudou problémy.S nástupem jara ožívají květiny a v létě potěší nové kvetení.Co kdyby ale květina zůstala v zimě bez přístřeší (informace o tom, jak pokrýt hortenzii na zimu, viz zde )?Obnovit starý vzhled bude obtížné.Ale tento úkol je docela proveditelný.

 • K ochraně před houbovými chorobami bude nutné ošetřeníBordeauxovou tekutinouneboroztokem mědi .
 • Postižené listy a větvičky se odstraní a ošetření se opakuje po dvou týdnech.
 • Věnujte pozornost zemi.Okyselitslabým citronovým roztokem .
 • Nezapomeňte uklidit vzhled rostliny,odstranit zmrazené, suché větvičky,krmivo.Letos to nebude rozkvět, ale pokud přijmete veškerá nezbytná opatření a správně se připravíte na příští zimu, v roce to opět získá sílu a rozkvět.

Hydrangea je okouzlující květ, který miluje stálou pozornost a péči.Starejte se o něj správně a on se stane hlavní ozdobou vaší letní venkovské zahrady.

Fotografie

Další fotografie na téma hortenzních zahradních onemocnění naleznete dále:

Díky okázalé kráse svěžích květenství a síle kvetoucího keře je zahradní hortenzie nezbytným prvkem míchání lůžek, „kytic“ živých plotů a samostatných výsadeb..Přečtěte si naše články o šlechtění, výsadbě a opuštění pro tuto rostlinu.

Užitečné video

Zjistěte více o jedné z chorob hortenzie - chloróza:

​​