Jak identifikovat a léčit bronchopneumonii u kuřat?

Kuře je jako každý jiný pták vystaven různým chorobám, z nichž jednou je bronchopneumonie.V období podzim-zima ovlivňuje zánětlivý proces u ptáků průdušky, plíce a průdušnice.Je důležité včas identifikovat nemoc, jinak můžete zničit celou populaci.

Co je to kuřecí bronchopneumonie

Bronchopneumonie je druh pneumonie, při kterém je poškození způsobeno nejen plicní tkání, ale také sousedním strukturálním prvkům průdušnice.strom.Zánět není fokální povahy, šíří se uvnitř segmentu, lobule nebo acinus.

Formy choroby

Podle závažnosti je choroba kuřat klasifikována takto :

 1. Mírná.Nejsou pozorovány výrazné příznaky intoxikace, febrilní teplota, je ovlivněn jeden segment plic, chybí respirační selhání.
 2. Mírně .Je zde mírný klinický obraz, zvýšení teploty na 38 stupňů, plicní infiltrát 1-2 segmenty.
 3. Vážné .Vyznačuje se závažnými příznaky, teplotou nad 38stupně, je vysledováno respirační selhání.

Původci infekční formy pneumonie

Pokud příčinou bronchopneumonie není bronchitida nebo jiné infekční onemocnění, nelze původce choroby ani najít, protože chybí. Zánětlivý proces nejčastěji postihuje dýchací orgány kuřat v důsledku dlouhodobého vystavení chladu , prudkého poklesu teploty nebo bydlení v nevyhřívaném domě.

Běžný déšť může ovlivnit vývoj zánětu, pod kterým kuřata často padají.Ale pneumonie může být důsledkem bronchitidy infekční etiologie.V tomto případě dochází k přenosu virového patogenu z nemocných na zdravé kuřata prostřednictvím steliva, krmiva nebo pijáka.

Pozor! U nemocných kuřat je důležité pečlivě prostudovat klinický obraz, aby se nevynechala skutečná příčina patologického procesu.

Příznaky, příznaky a diagnóza

Ptáci dokážou rozpoznat bronchopneumonii u následujících příznaků :

 • rychlé dýchání;
 • mokré klisny;
 • aktivita kuřat prudce klesá, neustále sedí, nemohou se pohybovat samostatně, jíst jídlo, pít vodu;
 • lapaje po dechu, kuře dýchá s otevřenými ústy.

Při absenci vhodné terapie začne mladý růst umírat již druhý den.

Pozor! Toto onemocnění lze u ptáků zjistit nejen známkami, ale také podmínkami.

Pro diagnózu se nemůžete uchýlit ke složitým metodámdiagnostika.Bronchopneumonii můžete zjistit pomocí vnějších příznaků.Potvrďte podezření umožňující biotesty.

Moderní metody léčby

Pokud bronchopneumonie probíhá nekomplikovanou formou, lze ji snadno léčit.Je důležité ji včas upozornit a nasměrovat síly, aby s ní bojovaly.

Během léčby dodržujte následující plán :

 1. Jakmile se u kuřat objeví příznaky choroby, nastříkejte do domu ashpiseptol.

  Neexistuje žádný hotový roztok, proto musí být připraven podle následujícího receptu: rozpusťte 350 g kalcinované soli ve 2-3 l vroucí vody.V oddělené nádobě rozpusťte 250 g bělidla v 7 l vody.Počkejte 2 hodiny, než se uvaří řešení.Zkombinujte je a zřeďte vodou v poměru 1: 2.

 2. Pomocí stříkací pistole nastříkejte roztok do kuřecí mědi.
 3. V kombinaci se stříkacím roztokem podejte antibiotika: Penicilin, Terramycin, Norfloxacin.Tyto léky jsou způsoby, jak zničit nejznámější patogenní bakterie.
 4. Pro ty, kteří nechtějí dát kuřat antibiotika, můžete použít mumii (směs s medem 1: 2).Tato metoda je také účinná, ale pouze po dobu trvání terapie bude trvat měsíc.
 5. Pokud kuře odmítne jíst, můžete jí dát pyl rozpuštěný v malém množství vody.Tento způsob podávání se provádí pomocí pipety.
 6. Dočasně odstraní nemocné ptáky z hlavního stáda a zařízení vydezinfikuje, přičemž se zvláštní pozornost věnuje nádobám na potraviny a nápoje.
 7. AsPomůcky jsou vitamíny.Je nemožné ignorovat vitaminizaci stravy ptáků, zejména během nemoci.

Při provádění těchto opatření ptáci tuto chorobu po 7 dnech překonají a budou se moci vrátit do stáda.

Prevence

Před zahájením chovu kuřat je důležité dům zahřát, aby se v něm vytvořily plné podmínky pro normální život mladých i dospělých kuřat.

Pozor! Kuřata a dospělí jsou chováni samostatně.

Místnost by neměla obsahovat průvan, náhlé změny teploty nebo vlhkost.Protože bronchopneumonie nejčastěji postihuje mladé jedince, když jsou chováni , musí zemědělec v domě vytvořit následující podmínky :

 • vlhkost - nejméně 70%;
 • Teplota je o 3–4 stupně vyšší než teplota na ulici během dne.

Hospodářská zvířata by měla mít výživnou stravu plnou vitamínů a užitečných mikroelementů.To posílí imunitu ptáků a zabrání rozvoji virových a infekčních chorob.

Jakou hospodářskou škodu způsobí zemědělce

Nejčastěji jsou mladí kuřata mladší 20 dnů vystavena bronchopneumonii.Kořeněná zvířata jsou onemocněním zřídka ovlivněna.Mladá drůbež ještě není silná a nepřizpůsobila se chladu, takže bělí v „chorálu“.

Téměř 40–50% hospodářských zvířat je průměrným ukazatelem počtu postižených mladých zvířat.Přežívající jednotlivci se v budoucnu nestanou dobrými vrstvami.Zánětlivétento proces nepříznivě ovlivňuje vaječník a vaječníky a zpomaluje jejich růst.

Aby se zabránilo rozvoji bronchopneumonie virové etiologie, musí se zemědělec starat o očkování.V současné době se na drůbežářských farmách široce používají dvě živé virové vakcíny z kmene AM a vakcíny H-120.

Bronchopneumonie u kuřat je nebezpečné onemocnění, které může být ovlivněno virem a vnějšími faktory.Hlavním úkolem farmáře je vytvořit plnohodnotné pěstební podmínky, správnou výživu hospodářských zvířat a včasné očkování.Pokud nebylo možné se této nemoci vyhnout, je nutné ji včas odhalit a odstranit příčinu vývoje.