Jak nezničit rostlinu: tajemství pěstování orchidejí bez půdy doma

Z široké palety orchidejí zůstává phalaenopsis nejvyhledávanější a nejoblíbenější.

Tuto květinu můžete pěstovat doma, pokud k tomuto procesu přistupujete zodpovědně.

Zvláštností orchideje není jen její atraktivní vzhled, ale také schopnost pěstovat ji i bez půdy.A pokud budete dodržovat všechna doporučení pro péči pro rostlinu, pak to nebude horší než v zemi.

Vlastnosti

Je zcela možné pěstovat orchidej bez půdy pouze tehdy, jsou-li kořeny květiny používány v konstantním vlhkém prostředí.

Koneckonců, kůra stromů a další doplňkové komponenty hrají vedlejší roli, protože jsou nezbytné pro podporu orchideje.Ale pokud se uchýlíte k pomoci špejle nebo něčeho jiného, ​​pak v půdní směsi není potřeba.

V zimě by se měla orchidej pěstovaná bez půdy zalévat méně často(jak pečovat o orchidej v období podzim-zima lze nalézt v zde ).A na jaře, když květina začne růst aktivně, zvyšte frekvenci hydratace.Kromě toho je důležité sledovat osvětlení.

Pro orchideje v místnosti je vhodné jiné okno než jižní, protože pro phalaenopsis je přímé sluneční světlo.fatální (podrobně o tom, kde je lepší umístit orchidej a kde nemůžete ponechat květinu, si přečtěte zde ).

Výhody a nevýhody

Pěstování orchidejí bez půdy má následující výhody :

 1. Je možné zabránit rozpadu nebo rozvoji květů.paraziti v půdě.To je nesmírně důležité, protože hniloba v kořenovém systému je běžným problémem pro orchideje.
 2. Pěstováním květů bez půdy je možné opustit transplantáty, které jsou pro rostliny skutečným stresem.
 3. Rozpuštění prospěšných složek v kapalině zabrání jejich nedostatku nebo nadměrné nabídce.
 4. Nedostatek půdy umožní rostlině zůstat silnou a zdravou, protože dostane potřebné množství užitečných stopových prvků, takže kořeny nevyschnou.
Při pěstování orchidejí se používá otevřený systém automatického typu, který zkracuje dobu věnovanou péči o květiny.

Pouzeje důležité mít na paměti, že je v případě potřeby třeba přidat vodu ze závlahového systému .

Díky této metodě již orchidej nebude potřebovat zalévat po dobu 2 týdnů, což jí nijak neublíží.

​​

Co se týče mínusů této metody, je to tu jediný - jsou to potíže s odchodem.Z tohoto důvodu začíná vzhled květu trpět, protože jeho listy zžloutnou a odpadnou a kořenový systém hnije.

Co se používá místo půdy?

Orchidej se cítí dobře i v půdě bohaté na humus, ale na kmenech, větvích, kořenech stromu. Nezbytnépro vývoj květů se složky úplně extrahují z půdy .Zdrojem potravy zůstává atmosféra.

Orchidej potřebuje půdu pouze proto, aby byla nějakým způsobem fixována a držena v určité oblasti.Takže při výběru komponentů, které budou použity místo půdy, je třeba vzít v úvahu jejich propustnost pro vlhkost a vzduch.

Ve většině případů je hlavní složkou směsi domácí půdy půda ze dřeva.Můžete si ji sami vyzvednout nebo zakoupit ve specializovaném obchodě.Zahradníci si nejčastěji volí borovicovou kůru, i když dubová a jehličnany jsou skvělé.Chcete-li ji sbírat, budete muset použít řezivo nebo mrtvé dřevo.

Aby byla zajištěna bezpečnost rostlin a chráněna před škůdci a bakteriemi , musí být kusy kůry očištěny od změkčené oblasti a důkladně vysušeny .

Kromě kůry pěstitelé květin aktivně využívají jako půdu i mšice.Jeho hlavním účelem je uvolnit půdu, udržet vlhkost, nezhutnit půdu, absorbovat škodlivé soli a mít baktericidní účinek.

Kromě stromové kůry a mechu jsou pro orchideje vhodné i expandovaná hlína a aktivní uhlí, které mají také dezinfekční vlastnosti.

Doporučujeme sledovat video o typech půdy pro pěstování orchidejí:

V jaké kapacitě obsahuje rostlina?

Při pěstování orchideje bez půdy zůstává vlhký okamžik výběrem vhodného hrnce.Pro tuto rostlinustojí za to vybrat si nádobu tohoto typu a struktury tak, aby květina měla místo, kde se vyvíjí, nevysychá a neutrpí škodlivé účinky přesušeného vzduchu v místnosti, kde je rostlina obsažena.Při výběru květináče pro pěstování bez půdymusíte dát přednost skleněným vázám nebo plastovým a keramickým nádobám. Kromě toho musí splňovat tato kritéria:

 1. Nádrže musí mít vypouštění vody.
 2. Velikost květináče a velikost rostliny musí být navzájem shodné.
 3. Objem nádoby musí být takový, aby kořenový systém rostliny mohl volně sedět a nedotýkat se stěn.

Doporučujeme sledovat video o výběru kapacity při pěstování orchidejí v otevřeném systému:

Rozdíl v kultivaci

Při použití této metody pěstování orchidejí potřebujetezaujmout opatrnější a odpovědnější přístup k procesu péče.

Na rozdíl od tradičního způsobu není v tomto případě nutné volit půdu ani ji připravovat sami, což snižuje čas a peníze.Na podmínky růstu jsou však kladeny přísnější požadavky: vhodná vlhkost, včasnost zavlažování.

A nejdůležitější rozdíl je v tom, žeje orchidej pěstovaná v půdě mnohem méně nemocnánež ta, pro kterou se půdní směs nepoužívá.

Doporučujeme sledovat video o rozdílu kultivace orchidejí v uzavřených a otevřených systémech:

Jak se starat?

Tak zajímavý způsob, jak pěstovat orchideje.zahrnuje důkladnější péči o rostlinu, která je následující:

 1. Vyvarujte se vysoké vlhkosti v místnosti, kde se květina nachází.Může snadno snášet dlouhodobé sucho.
  Pro kontrolu úrovně vlhkosti je třeba pěstovat orchidej v nádobě s průhlednými stěnami.Pak bude možné vizuálně určit, zda orchidej bez půdy potřebuje zalévat.
 2. Každý den stříkejte kořeny a leteckou část rostliny měkkou vodou pomocí stříkací pistole.Tím se dosáhne požadované úrovně vlhkosti.
 3. Osvětlení je stejně důležité pro růst a vývoj květiny.Denní doba by měla být 10 hodin.Sluneční světlo lze vidět umělým osvětlením pomocí zářivek.
 4. Během dne by měla být teplota vzduchu mezi 18–27 stupni a v noci - 13–24 stupňů.

Na základě předložených doporučení by nemělo docházet k obtížím a obtížím při opouštěnía samotná orchidej potěší oko svým kvetoucím a nádherným vzhledem.

Potíže

Pokud nedodržíte pravidla péče o orchideje, mohou nastat jakékoli obtíže.Nejběžnější je problém spojený s touhou listového plechu, v důsledku čehož listy jednoduše spadnou.Je to však jedna věc, když se jedná o přirozený proces a staré listí spadne, ale může se to stát mladým lidem z následujících důvodů:

 • zamokření- k hnilobě dochází společně se žlutými listykořenový systém;
 • nadměrně vysušená půdaje častou příčinou vadnutí listů, k tomu dochází, pokud není rostlina postřikována a vzduch v místnosti není navlhčen;
 • přímé sluneční světlo- v létě může vést k rozvoji takového negativního jevu;
 • Průvannebo chladná místnost v zimě.
Kromě žloutnutí listů se v kořenovém systému objevují problémy.V tomto případě se kořeny začnou hnít v důsledku zamokření.Pokud ji transplantujete, můžete ji stále zachránit.
Aby se orchidej mohla těšit na svěží květ po mnoho let, nejprve se musíte naučit , co dělat po zakoupení květu, a poté podrobně prostudovat všechny dostupné informace o získané odrůdě, podmínky zadržení rostliny, pravidla transplantace, prořezávání a výroba vrchního obvazu.

Pěstování orchideje bez půdy je pro každého pěstitele zajímavou činností .Zde je však řada bodů, bez nichž by květina mohla zahynout.Tuto metodu kultivace si proto musí zvolit pouze zkušený člověk, aby se předešlo budoucím problémům.