Jak omladit orchidej phalaenopsis?Zjistíme věk rostliny a prodloužíme její životnost

Orchideje v přírodě žijí velmi dlouho.Některé exempláře pocházejí ze sta let.Současné odrůdy a hybridy, které byly chovány pro kultivaci za pokojových podmínek, nemohou tak dlouho přežít.

Životnost phalaenopsis je přímo ovlivněna podmínkami, které vlastník vytvořil pro svůj růst.Čím blíže jsou k přirozenému prostředí, ve kterém divoká orchidej žije, tím déle bude domácí květina žít.

Doba květu a život - jaký je rozdíl?

Doba květu a doba života orchideje nejsou synonymem.Rostlina může během svého života kvést mnohokrát.

Doba květu se považuje za období, během něhož phalaenopsis vypaluje šíp, roznáší pupeny, vytváří květiny a upouští je.Životní doba je považována za období od chvíle výsadby do okamžiku smrti orchideje.

Kolik květů?

Doba květu phalaenopsis závisí na stavu květu a podmínkách, v nichž je obsažena.Doba květu je obvykle poměrně dlouhá: od dvou měsíců do šesti měsíců.

Kolik let žil doma?

Phalaenopsis je považován za dlouho játradomestikované orchideje. Se správnou péčí a péčí může žít od sedmi do deseti let.

Pokud uvažujete o chovu phalaenopsis doma, přečtěte si o pravidlech pro jeho chov.Kromě toho by vás mohlo zajímat rozdíly mezi orchidejemi a phalaenopsis, které jsou často identifikovány nebo zaměněny.

Ovlivňující faktory

Hlavní faktory, které ovlivňují životnost orchideje, jsou:

Podmínky pěstování

) Aby , aby phalaenopsis žil co nejdéle, je nutné řádně organizovat prostředí , ve kterém bude růst.

​​
 • Nejprve se jedná o osvětlení, protože kořeny rostliny vyžadují sluneční světlo.

  Přímé sluneční světlo poškozuje orchideje.Může mít popáleniny listů.

 • Osvětlení by mělo být rozptýlené.Během horkých let můžete chránit květinu pomocí sluneční clony.
 • Důležitou podmínkou pro dlouhou životnost rostliny je teplota.Orchidej je velmi citlivá na chlad.Proto je nutné vytvořit pohodlné podmínky pro jeho růst: od 20 do 25 stupňů tepla.
 • Zalévání rostlin by se mělo provádět pomocí podnosu, aby nezatopily antény.Orchidej by měla být napojena v závislosti na ročním období a době, kdy půda zaschne.

  Pokud se voda dostane na listy orchidejí, musí být otírány suchým hadříkem.

 • Vlhkost místnosti, ve které žije phalaenopsis, by měla být mezi 40 a 45 procenty.Pokud není možné tohoto ukazatele dosáhnout, doporučuje se v místnosti, kde se nachází květina, používat nádoby s vodou.

Transplantace

Při transplantaci je orchidej velmi bolestivá. Musí se však provést jednou za 2 až 3 roky.To pomáhá obnovit substrát a také chrání kořeny před rozpadem.

Krmení

K zajištění plnohodnotné existence orchideje je nutné ji krmit.V současné době existuje velké množství různých hnojiv, která příznivě ovlivní zdraví orchidejí.

Pozor. Překrmování nestojí za to.To může zpozdit dobu květu orchidejí.

Škůdci a nemoci

Phalaenopsis je náchylný k velkému počtu nemocía často je obětí parazitů.Proto je nutné rostliny pečlivě zkontrolovat na škůdce:

 1. ;
 2. roztoč pavouk;
 3. rot.

Včasný boj proti chorobám a parazitům phalaenopsis výrazně prodlouží životnost rostliny.

Určení věku

Věk phalaenopsis je obtížné přesně stanovit. To nelze provést spočítáním počtu listů.

Je známo, že rostlina, která dosáhla věku pěti let, dává dětem.Dalším způsobem, jak nastavit věk, je počítání listů a cibulí.Ale to je relativní.

Hostitel se musí ujistit, že rostlina je zcela zdravá a nebyla nikdy vystavena.transplantace.

Je možné obnovit starý květ a jak to udělat?

Životnost phalaenopsis lze prodloužit. Kromě správné péče se k udržování rostliny používá další metoda.To je omlazení.Samozřejmě musíte omladit orchidej.To však musí být provedeno správně.Jinak existuje riziko ztráty rostliny.

Jak omladit starou rostlinu doma?

Omlazování dospělé orchideje doma není příliš složitý postup.Zvládne to i nezkušený zahradník.K omlazení květiny je nutné provést následující manipulace:

 1. Připravte nástroje. K ořezávání je nejlepší zahradní nůž nebo skalpel s ostrými hranami.
  Důležité. Přístroj musí být sterilní.Doporučuje se ošetření alkoholickým roztokem.
 2. Ořízněte rostlinu. Poté, co jste vybrali nástroj, musíte odříznout vrchol anténními kořeny.Je lepší oříznout součást pěti až šesti kořeny.Takže orchidej bude méně stresovaná. Zbývající část dá dětem a orchidejím život v průběhu času.
 3. Upravte místo řezu. Aby nová orchidej neprošla různými chorobami a rozpadem, musí být místo řezu ošetřeno zahradním lakem nebo voskem.
 4. Dalším krokem je umístění nově vytvořených rostlin do průhledné nádoby,naplněné vhodným substrátem.

Péče

Mladé i dospělé rostliny vyžadují stálou pozornost a odjezd. Mladé orchideje vyžadují častější zalévání.Ostatní rostoucí pravidla jsou podobná.

Během období květu absorbuje orchidej více živin, takže je třeba ji častěji zalévat a hnojit.Rostlina kvetoucí vyžaduje více světla a tepla.Během klidu se orchidej hromadí zelenou hmotu.Nezapomíná se ani na zalévání v této době.Je důležité zajistit v místnosti potřebnou vlhkost.

Orchidej Phalaenopsis je vytrvalá rostlina. Mezi zahradníky je velmi oblíbená.A je to zasloužené.Rostlina je velmi nenáročná, neuvěřitelně krásná a originální.S náležitou péčí, orchidej potěší své majitele na mnoho let.

Podobná videa

Doporučujeme sledovat video o tom, jak omladit Phalaenopsis: