Jak pěstovat červený banán doma?

Červený banán se v naší zemi objevil relativně nedávno.Je vnímána jako absolutně exotická.

Totovšak není více než jedním ze 40 druhů banánů .Pochází ze zemí Asie a Jižní Ameriky.

Obecný popis

Červené banányjsou velmi oblíbenékvůli svým plodům se zvláštní chutí a vůní,náznaky malin a jahod.Plody jsou menší a hustší než obvykle, jejich kůra je červeno-fialová.Plody mohou mít maso světle růžové nebo krémové barvy.

Banán, včetně červené, není palma, jak se často věří, alevytrvalá trávapatřící do rodiny banánů.Obrovská bylinná rostlina má silný pseudostem, který je roztaveným základem listů.

Skutečný kmen, který je také sférickým oddenkem, v botanice označovaný jako oddenek, se schovává pod zemí.

Květenstvíse odchyluje od středu falešné stonkya po začátku plodnice odumírá.

Životnost oddenkůje 35–45 let.Během této doby, po vynoření, uvolňuje stále radikálnější kořenové procesy.

Foto

Jak rostou červené banány?Fotografie rostlin a ovoce.

Domácí péče

Správná péče o červený banán vdoma se zásadně neliší od péče o pravidelný dekorativní banán.Pokud jsou splněny všechny podmínky požadované rostlinou, můžete v pravidelném městském bytě pravidelně přijímat sladké ovoce.

Funkce péče po zakoupení

Po zakoupeníbyste se neměli ponořit k transplantacičerveného banánu a umístit hrnec.Je lepší najít v bytě podmínky, které jsou co nejblíže skladovacím podmínkám, a nechat závod tam pro přizpůsobení asi týden.

Osvětlení

Osvětlení červeného banánu milujeco nejjasněji .Ideální pro to by byla okna směřující na jih, východ a jihovýchod.V extrémních případech můžete umístit rostlinu na západní stranu, ale zde je již žádoucí použít další osvětlení.Ale severní okna pro červený banán je lepší si vybrat.

Pokud v létě berete na ulici hrnec červeného banánů, měli byste jej chránit před přímým slunečním zářením a přikrýt gázou nebo položit do stínu stromů.

Teplota

V zimě a v létě by měla být teplota udržována na úrovni25–30 stupňů .Když klesne na úroveň 15 stupňů, růstové procesy a zrání ovoce přestanou.Když je v létě rostlina vytažena na balkon nebo na terasu a na zahradu na jeden den, pak v noci musí být bez problémů převezena do domu.

Vlhkost

Červený banán vyžadujevýznamnou vlhkost .V létě musíte stříkat vzduch každý den a v ziměkrát týdně.Je vhodné listy často oprášit.

Zalévání

Zalévání červeného banánu vyžadujehojnost , protože je velkýlisty se hodně vypařují.

Zalévání by mělo být vzácné, ale aby voda protékala drenážními otvory.

Mezi zavlažovánímby mělo mít horní 1,5–2,5 cm půdy čas na vyschnutí, aby se půda rozpadla v prstech.

Voda by měla mít pokojovou teplotu nebo vyšší.V zimě, aby nedocházelo k rozpadu kořenů, by se mělo zalévání zřídka vyskytovat.

Kvetoucí

Na vrcholu pravého stonku se objevuje velký oválný fialový pupen.Pod ohýbacími pásyjsou dvojité řady bílých malých květůs velkým množstvím nektaru.Jsou pokryty tenkou voskovou vrstvou.

Jsou-li splněny všechny podmínky, v domácím prostředí stabilně kvete červený banán.

Vrchní orba

Pro aktivní růst a plodnost potřebuje červený banántýdenní vrchní orba v teplém období a měsíčně v chladu .Aby se nepoškodil oddenek, mělo by se hnojivo přidat do vlhké půdy.

Přesazování

Při přesazování musítepokaždé zvolit větší pota prohloubit kořeny více než v předchozím období.

Doma rostlina zpravidla roste velmi rychle, takže transplantace je nezbytná.Měl by být prováděn 2-3krát ročně.

Výsadba

Nejlepší substrát pro výsadbuje ten, který dokáženachází se pod listnatými stromy, jako je lípa, akácie nebo líska.Ale pod kaštanem, topolem nebo dubem je lepší nebere půdu.

Při výsadbě se horní vrstva substrátu odstraní o 5 až 10 cm. K této půdě se musí přidat říční písek, popel ze dřeva, stejně jako humus nebo vermicompost.K dezinfekci se substrát nalije vroucí vodou a po promíchání se kalcinuje.

Je třeba vyžadovat drenážní vrstvu3-10 cm (v závislosti na velikosti nádoby).Kromě toho můžete položit vrstvu písku a pak hotový substrát.

Hrnec se nejlépe umístí ne přímo na paletu, ale na rošt nebo ploché kameny.To zajistí proudění vzduchu ke kořenům.

Pěstování

Červené banány lze pěstovat ze semen , rostlina může být množena dělením oddenků, kořenovými procesy .

Je třeba poznamenat , že semena se nacházejí pouze v nepoživatelném ovoci.Jsou-li plody jedlé a chutnají dobře, pak se vyplatí upřednostnit reprodukci potomstvem nebo podrostem.

Červený banánse velmi snadno šíří výhonky .Během transplantace jsou děti pečlivě odříznuty od oddenku.Je důležité, aby nedošlo k poškození matečné rostliny.Natáčení by mělo mít dobré kořeny a asi 4 listy.Vysazují ji v malých květináčích se stejnou půdou jako u dospělé rostliny.Plátky se nejlépe posypou popelem.

Pokud chcete pěstovat červený banán ze semen, můžete je koupit v botanických zahradách, specializovaných obchodech a online obchodech od sběratelů.

Nejprve semenajsou podrobeny postupuskarifikace , to znamená, že jejich skořápka je mírně poškozena.Poté jsou namočeny na jeden nebo dva dny v teplé vodě.Po ošetření růžovým manganistanem draselným nebo fytosporinem (aby se zabránilo infekci plísní), se semena vysejí do dobře provzdušněné živné půdy, do které lze přidat koksovou vlákninu, písek a perlit.

Plodiny jsou pokryty plastovým obalem a umístěny na teplé a světlé místo.Vlhkost by měla být vysoká.Film se odstraňuje každý den pro postřik a zalévání.Po měsíci se film odstraní.Teplota by neměla překročit 30 stupňů, jinak by semena mohla spálit.

Naklíčené sazenice jsou přesazeny do malých květináčů.

Nemoci a škůdci

V přírodě může být rostlinaovlivněnaškrkavky, houbami a černými hlízami.Doma se škůdci stěží obtěžují.Jediná věc je, že roztoč pavouk se může dostat z nedostatku vlhkosti.

Kořeny a listy se mohou při nadměrném zalévání hnít.V tomto případě berou hnědý odstín.Poškozené části se odstraní a části se posypou popelem.
Pěstování jakéhokoli druhu banánů je docela vzrušující proces.Dozvíte se jejich materiály od našich odborníků o nuancích péče o trpaslíka, zeleného a dekorativní banán Pygmy.

Závěr

Červený banán lze pěstovat doma. Stačí sledovat jednoduché podmínkyosvětlení, zalévání, vlhkosti, teploty, transplantace a rostlina bude pravidelněrozkoš s krásným kvetením a lahodným ovocem.