Jak pěstovat hortenzii v interiéru: nejlepší způsoby propagace rostlin

Hydrangeaje nízký květ s krásnými svěžími kulovými květenstvími a velkými zelenými listy.Vhodné pro pěstování doma i na zahradě.

Můžete ho rozmnožovat s řízky, dětmi, rozdělením keře nebo pěstováním nové květiny ze semen.

Péče

V případě hortenzií byste měli zvolit dostatečné světlomísta chráněná současně před přímým slunečním zářením - je lepší dát hrnec ne na okenní parapet, ale v určité vzdálenosti od stojanu.Optimální teplota pro závod bude pro závod -20 ° C, bez průvanua vážných teplotních změn.Během období klidu po květu by mělo být přemístěno na tmavé místo s teplotou7-10 ºC , kde zůstane až do února, dokud se neobjeví první pupeny.Poté vraťte rostlinu do normálních podmínek.

Důležité!Pokud zanedbáme vytvoření nezbytných podmínek mezi kvetoucími obdobími, příští nepřijde příští rok, ale po jednom.

Zalévání rostlinyv létěby mělo stačitčasto a hojně , vobdobí jaro-podzim-je mírnéa ) v zimě postačuje symbolická půdní vlhkost .Voda je před zavlažováním vyčištěna - je chráněna, filtrována nebo zmrazena,a poté zahřeje na pokojovou teplotu.

Jednou za měsíc se doporučuje květ zalévat malým přídavkem citronové šťávy - rychlostí asi 5 kapek na 1 litr.Hydrangeamiluje vlhkost , proto by se měla pravidelně stříkat a sledovat vlhkost v místnosti.Poté, co se pupeny objeví, musí být rostlina pravidelně krmena (každé dva týdny)komplexním hnojivem .Květina musí být znovu vysazena jednou ročně (pravidla pro výsadbu a přesazování hortenzií jsme popsali v tohoto článku ).

Důležité!Při výsadbě věnujte pozornost úrovni kyselosti půdy - u rostlin s bílými, růžovými a červenými květy by měla být nízká, s modrou - vysoká.

Další informace o péči o květinu hortenzie v místnosti najdete v zde a v tohoto článku se dozvíte o důležitých nuancích pěstování této květiny v zimě.

Jak pěstovat hortenzii doma ze semen?

Pěstování hortenzieze semendoma je poměrně obtížný úkol.Složení půdy by mělo obsahovat ve stejném poměru humus a listovou a drsnou půdu a poloviční podíl písku a rašeliny.Semena se obvykle vysévají v zimě - v únoru.Plodiny by měly být pokryty malým množstvím půdy a posypány stříkací pistolí, poté pokryty sklem nebo filmem.Občas musí být plodiny větrány a navlhčeny půdou.

Důležité!Půda musí být pravidelně navlhčena, aby se zabránilo vysychání.

Potépo objevení sazenic se odstraní sklo nebo film a po objevení prvních dvou pravých listů se sazenice přesunou do hlubších nádob s půdou podobného složení.Opevněné sazenice hortenzie jsou přesazeny do samostatných květináčů o průměru přibližně7 cm.

Rozmnožování

Rozmnožování řízky

Pro tento způsob rozmnožování v březnu jsou spodní mladé výhonky s několika listy7-8 cm dlouhé odděleny od rostliny .Desky listů by měly být zkráceny ne méně než třetina a odstranit dva spodní listy z výhonku.Řezná čára by měla být přímá a rozšířit pod poslední list o3 - 4 mm .Řízky se vysazují ve vzdálenosti4 až 5 cmod sebe do hlubokých desek, prohloubení do půdyo 1,5 až 2 cm .Zakrývání sklenic se nedoporučuje, protože to může vést k rozpadu.Během prvních 7 dnů musí být řízky stříkány často - až čtyřikrát denně, pak méně často - 1-2krát.Asi po měsíci a půl jsou řízky přesazeny spolu s kusem země do hrnců o průměru 7 až 9 centimetrů.

Důležité!Půdu je nutné pravidelně navlhčit a zabránit jejímu vysychání.

V květnu by měly být řízkysevřenypro vylisování.Takto pěstované hortenzie kvetou v květnu až červnu následujícího roku.

Rozmnožování dělením keře

Tímto způsobem lze pěstovat rostliny produkující jarní výhonky z kořene.

Důležité!Buďte opatrní - nepoškozujte kořenový systém hlavního pouzdra.

Dodatek musí být pečlivěoddělit se od kořene dospělé rostliny a transplantovat do předem připravené půdy.Doporučení pro přípravu půdy - viz „Pěstování hortenzie ze semen“.Před výsadbou musí být oddělené výhonky a jejich kořeny zkráceny.

Děti

Při rozmnožování dětmi na nižších pružných větvích provádí rostliny malousekci .Dále je do této sekce vložena malá tenká tyčinka, čímž se k zemi připojuje větev.Místo zamýšlené separace se posype směsí rašeliny a listnaté půdy a pravidelně se zalévá.Když děti dávají své kořeny, jsou vysazeny z matečné rostliny.

Souhrnně konstatujeme, že nejjednoduššímetoda šíření hortenzie jedělení keře , ale vyžaduje přesnost a obratnost. Řízkyjsou nejběžnější metodou - a zároveň nejspolehlivějšímspolehlivým .Většinarostlinných chorobje spojena buď s nedodržováním pravidel péče o ni, nebo s poškozením hmyzem.

Fotografie

Fotografie květin květy hortenzie viz dále:

Užitečné video

Další informace o tom, jakpro pěstování domácí hortenzie můžete z videa:

užitečné informace

Podívejte se na další materiály o péči o hortenzii v místnosti:

  1. Ušetřete hortenzii místnosti - naučte se, jak se v zimě starat!
  2. Krása u vás doma!Jak chovat doma hortenzii domapodmínky?