Jak pěstovat indoor Lily semena: výsadba a péče, jak a kdy transplantovat?

Lily je trvalka, která roste na jednom místě po dobu nejméně pěti let.

V tomto ohledu je třeba věnovat zvláštní pozornost výběru místa pro výsadbu a rozvoj půdy při dodržení všech doporučení zkušených zahradníků.Kdy a jak pěstovat lilie, se budeme podrobněji zabývat v tomto článku.

Jak vybrat místo?

Lily je fotofilní rostlina, proto se nedoporučuje pěstovat na stinném místě.

Pokud tuto květinu vysadíte pod stromy nebo na místě, které je po většinu dne ve stínu budov, nemůžete čekat na krásné kvetení.

Při výběru místa je třeba věnovat pozornost půdě.Nemůžete dát lilie na vlhké místo, protože tam žárovky začnou hnít.

Buďte zvláště opatrní, aby místo, kde jsou lilie vysazeny, nezatopilo na jaře tekoucí vodu.

Půda pro výsadbu by měla být volná a pokud možno prodyšná.Před výsadbou musí být místo dobře vykopáno a do půdy přidán humus, rašelina a minerální hnojiva.

TIP:Pokud je graf kyselý, měl by se k němu přidat popel nebo vápno.

Kdy je nejlepší transplantaci lilií?

Kdy pěstovat lilie?Lilie můžete zasadit na podzim a na jaře.

Kdejarní výsadba lilií má klady i zápory.Pozitivní je, že žárovky během zimy nezamrznou.

Jarní výsadba podporuje přežití květu a tvorbu silných kořenů.

Nevýhodou jarní výsadby je zároveň nevčasný výskyt klíčků v zakoupených exemplářích.To se děje proto, že při prodeji žárovek jsou vyjmuty z chladírenských skladů, a když se dostanou do tepla, rychle vyklíčí.

V tuto chvíli však není vždy možné zasadit je do země, protože to počasí neumožňuje.V tomto případě by měly být cibule v půdě, dokud výhonky nezvýší 10-15 cm.

Jarní výsadba je také nepříznivá v horkém a suchém počasí.Žárovka v takových podmínkách může vyschnout a ne vylíhnout.

Podzimní výsadba je pro květ nejpřijatelnější.Vyrobte jej na konci září.Před začátkem mrazu má žárovka čas zakořenit a zimní období ji bezpečně prochází.Na jaře, jakmile nastane teplé počasí, se ze země vynoří klíčky a lilie se začne vyvíjet a připravovat se na květ.

Podzimní výsadba má bohužel jednu významnou minus - nedostatek sortimentu v prodeji.Prodejci cibule začnou obchodovat na jaře.Až do podzimu není někdy možné šetřit zakoupené žárovky.

Technologie výsadby

Jak správně pěstovat lilie?

Na dno se položí vrstva štěrku, poté vrstva písku, na kterou se posype malou vrstvou.půda.

Otvory by měly být od sebe umístěny ve vzdálenosti 25–30 cm.

Na cibule se před výsadbou působí roztok manganistanu draselného, ​​poté fungicidem.Žárovka je položena na dno fosílií a rozšiřuje kořeny podél jejího průměru.

Hloubka přistání závisí na velikosti vzorku.Obvykle orientovaná na výšku baňky, výška půdy nad ní by ji měla třikrát překročit.

DŮLEŽITÉ:Hloubka výsadby ovlivňuje růst a vývoj cibule.Správně zasazená lilie v zimě nezamrzne a v létě nevyschne kvůli nedostatku vlhkosti.

Výsadba je pokryta vrstvou zeminy, která vytváří jakýsi kopec, a shora se svaří rašelinou, humusem nebo malými jehlami.

Lilie z výsadby a péče o semena

Zvažte, jak zasadit lilie semeny.

Výsev osiva se provádí v únoru nebo začátkem března ve směsi listové půdy a písku.Zahradní půda se hodí také k přidání humusu, rašeliny a písku.

Před výsadbou musí být semena lilie dekontaminována 2% koncentrací peroxidu vodíku.

Zkušeným pěstitelům se doporučuje, aby semena namočili do 0,04% roztoku síranu zinečnatého.To urychlí výskyt sazenic a chrání je před bakteriemi.

Nalijte vrstvu substrátu do plochého kontejneru a semena do něj zahřejte o 0,5 cm. Na vrchol plodin posypte písek.Navlhčete vše ze stříkací pistole a zakryjte průhledným filmem nebo sklem.

Klíčení by mělo být prováděno při teplotě 20–25 stupňů na jasném místě.Po vzniku výhonků musí být přístřešek odstraněn a teplota na několik dní sníženaaž do 15-18 stupňů - to zabrání roztažení klíčků.

DŮLEŽITÉ:Udržujte půdu v ​​nádrži s klíčky vždy mírně navlhčenou.

Jakmile se objeví listy, rostliny se ponoří do samostatných květináčů.Na otevřeném prostranství mohou být transplantovány začátkem června, kdy hrozba mrazu pomine.

REFERENCE:Lilie pěstované ze semen jsou nejodolnější vůči chorobám a nepříznivým podmínkám.

Pravidla pro přesazování lilií

Na jednom místě mohou lilie růst po dobu nejméně 4-5 let, poté by měla být transplantována.

Samotný proces se nazývá „transplantace“ pouze podmíněně.Po určitých manipulacích je můžete znovu umístit na stejné místo.

Transplantace je nezbytná kvůli skutečnosti, že mateřská žárovka počínaje 4. rokem tvoří děti kolem sebe.V důsledku toho hnízdo roste.

Pokud nevykopete a nezasadíte příliš velké sazenice rostlin, květ lilie se zpomalí a poté se úplně zastaví.

DŮLEŽITÉ:Orientální hybridy, které pěstují děti, se po transplantaci docela obtížně vyskytují až po 9–10 letech.Pro jejich kultivaci je půda naplněna velkým množstvím živin.

Je lepší transplantaci lilií na podzim, kdy začíná spící období.Je důležité to udělat před prvním mrazem, aby transplantované žárovky měly čas zakořenit.Pokud je podzim příliš teplý, je lepší počkat s procesem, aby transplantované vzorky nezačaly růst.

Po přesazení je žárovka vyjmutaod Země oddělte děti.Poté se promývají v roztoku malathionu po dobu asi 15 až 20 minut.

Kopejte žárovku s maximální péčí.Jakékoli poškození povede k její smrti.

Po zpracování cibule je osušte ve stínu a rozkrojte kořeny o 9–10 cm. Pokud pěstujete lilie na stejném místě, kde dříve rostly, je třeba půdu pečlivě vykopat, přidat humus a superfosfát..

POZOR:Nepřidávejte příliš mnoho živin, což může vyvolat předčasně prudký růst lilií.

Po výsadbě není půda napojena.Pokud je deštivé, musí být místo přistání chráněno filmem proti dešti.

TIP:Při výsadbě nebo přesazování lilie umístěte kolík vedle každé žárovky a následně k ní připojte stonek.To bude chránit květ před rozbití ve větrném počasí.Navíc tato technika náhodně nepoškodí žárovky během jarního zpracování záhonu.

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel pro pěstování a přesazování lilií vám pomůže pěstovat krásné květiny, které se stanou skutečnou ozdobou místa.

Podrobné informace a rady zkušených zahradníků o všech metodách rozmnožování lilií lze nalézt na našich webových stránkách: Propagace lilií.

Užitečné video

Podívejte se na video s podrobnostmi o transplantaci lilií: