Jak pěstovat pachypodium doma?Další informace o péči o rostliny

Pachypodiumje skutečný originál.Vypadá to jako palma a kaktus a jeho kvetení není o nic méně krásné než kvetení zástupců flóry.

Existuje několik způsobů, jak získat rostlinu - dokonce růst ze semen.A péče o květ pachypodia není vůbec komplikovaná - v běžném bytě se cítí skvěle.

Zajímá vás?Potom není na škodu seznámit se s rostlinou blíže a podrobněji porozumět rysům péče o ni.

Charakteristika a popis

Pachypodium nebo latina Pachypodiumpochází z rodiny Kutrovy a je trvalým sukulentem ve formě stromu nebo keře.Přišel k vnitřní kultuře z nejžhavějších míst v Austrálii, jižní Africe a na Madagaskaru.Mezi lidmi tento sukulent dokonce obdržel přezdívku„Madagaskarská palma“ , ačkoli to nemá nic společného s palmami.Pouze jeho vzhled v dospělosti, kdy vysoký ostnatý kmen stoná spoustu dlouhých listů, vyvolává dojem podobnosti s tímto tropickým stromem.Latinský název rostliny pochází z fráze „tlustá noha“, která označuje působivou velikost stonku.

V přírodě někdy roste pomalu rostoucí pachypodium na 10 m,zatímco uvnitř - do 30 cm (maximum u některých druhů) nebo do 1,5 m. „Zeleného přítele“ můžete obdivovat po dobu15 let nebo déle,v závislosti na podmínkách zadržení.

Někteří milovníci flóry si v pachypodiu všimnou podobnosti s mléčnými řasami, což není náhoda.Rostlina je takéjedovatá a nebezpečná , ale její šťáva nezanechává na kůži popáleniny.Je však lepší se vyhnout kontaktu s mléčnou šťávou, strom velmi pečlivě transplantovat a umístit jej mimo dosah dětí a zvířat, aby nedošlo k poranění ostrými trny.

Listy „Madagaskarské palmy“ jsou jednoduché a nedílné a rostou od samého vrcholu kmene.Stonek stromu je velmi silný, masitý a pokrytý ostrými trny.Květy shromážděné v kartáčku jsou sněhově bílé, poměrně velké a elegantní trubkovitého tvaru.Odhalují a potěší květinářství svou krásou, hlavně během dne.

Druh

Existujenejméně 20 odrůdtohoto úžasného sukulentu.V indoor floriculture najdete:

 • Pachypodium Lamera, nebo v latině Pachypodium lamerei Drake , je strom, který je v domácí kultuře velmi populární.Mocný, někdy větvící se stonek s trny a tmavě zelenými listy tvořící růžici v horní části činí z rostliny klasického představitele rodu.Květy se liší krémově nebo světle růžovou barvou se žlutým hltanem a průměrem až 11 cm. Na spirálních tuberklích jsou umístěny hřbety - každá po 3 kusech.V místnosti tento zástupce flóry dorůstá na 50 cm.
 • PachypodiumJayi, jinak známý jako Pachypodium geayi- strom až 60 cm vysoký s mohutným kmenem posetým „jehlami“.Velmi podobné P. Lamerovi.Od toho se liší pouze u užších a pubertálních listů.Bílé květy se žlutým hrdlem.
 • Pachypodium má krátkou stopku, jinak se nazývá Pachypodium brevicaule- neobvyklá odrůda, která je po pádu listů velmi podobná kameni.Jeho plochý a hladký stonek má šedou barvu a průměr až 60 cm je v přírodě zcela neviditelný - takže jeho barva splývá s pískem.Žluté květenství vypadají velmi působivě ve srovnání s kmenem samotným.
 • Pachypodium Lamera rozvětvená nebo jinak Pachypodium lamerei var.ramosumse vyznačuje dřevitou stopkou a malým počtem trnů.Vytváří špičaté výhonky.Bílé květy rostoucí v květenství deštníku dosahují průměru 10 cm.
 • Pachypodium Saunders, jehož jméno v latině zní jako Pachypodium saundersii , je zajímavé sférickým stonkem šedozelené barvy, který není vysoký více než 1,5 m, pokrytý malým počtem hrotů.Listy jsou široké se zužujícím se dnem a květy bílé, zdobené růžovými okraji.
 • Sukulent Pachypodium nebo jinak Pachypodium succulentum- variace s obrovským dřevnatým stonkem podobným dlážděnému a lehce zahrabanému v zemi, s malými pubertálními listy a páry „jehel“.Pupeny ve tvaru zvonku vynikají růžovými a červenými „jiskrami“ od středu.
 • Pachypodium je hustě květované, v latině zvané Pachypodium densiflorum-variace s nasycenými žlutými květenstvími, velmi pomalu rostoucí.Kvetení nastává, když je tloušťka stonku v průměru asi 30 cm, maximální výška je 45 cm. Malé listy směřují nahoru.
 • Pachypodium Horombensee nebo latina Pachypodium horombense Poissje nízko rostoucí druh se silným hladkým stonkem, tenkými listy v rozetách na koncích výhonků a velkými žlutými květy rostoucími v shlucích.
 • Jižní pachypodium, jinak nazývané Pachypodium meridionale , je zajímavé svými velmi velkými a voňavými růžovočervenými květy.Postupem času dosahuje až 1 m. Kmen je hladký a stříbro-hnědý.
 • Rosacea pachypodium, v latině označovaná jako Pachypodium rosulatum , je forma s krátkým, ale silným kmenem (caudex), ostnatými větvemi rostoucími vzhůru a světle žlutými nebo zeleno-žlutými květenstvími.
 • - druh do výšky 60 cm, s pichlavým nebo hladkým kaudexem a podlouhlými špičatými větvemi.Úzké letáky jsou umístěny v paticích na vrcholu výhonků.Květenství jsou natřeny v zářivě žlutém odstínu.
 • Rutenberg Pachypodium, jehož název zní podobně jako Pachypodium rutenbergianum , je odrůda s caudexem do průměru 60 cm, ostnaté větve, rozety lesklých listů tmavě zelené barvy.Květy jsou velké a bílé.

Domácí péče

Pachypodium si nedávno získalo popularitu a místo na parapetech.Ještě před 10 lety o tom vědělo jen málo lidí a rostlina byla považována za vzácnost.Pak se pěstitelé květin podívali na rostlinu a zjistili, že toZástupce flóry není náchylný k rozmarům: vzhledem k nenáročném a potřebě studené zimy je velmi vhodný pro pěstování v interiéru.Nyní jsou sukulenty v kultuře velmi běžné a skutečnost, že nevyžaduje žádnou komplikovanou péči, k tomu přispěla.

Po všech nezbytných opatřeních k péči o „dlaň“s gumovými rukavicemije důležité si důkladně umýt ruce.

Osvětlení a teplota

Skvělá zpráva - pachypodium nepotřebuje stínování,má rád přímé sluneční paprsky ,ale přežije v částečném stínu.Okno na jih, jihozápad nebo jihovýchod je ideální pro pěstování, ale na jiném místě váš domácí mazlíček nezemře.V létě je vhodné vzít ji na zahradu nebo na balkon.Jedinánuance-sukulentní by měla být zvyklá postupně na jasné paprsky slunce .

Madagaskarská palma má strach z průvanu, ale má rád časté větrání a dává přednost teplotám od 16 ° C a vyšších v zimě a od 18 do 30°C nebo vyšších v létě.Na rozdíl od mnoha jiných zástupců flóry se dokonale zakoření na okenním parapetu vedle baterie!

Výsadba a přesazování po zakoupení

Mladépachypodiajsou každoročně transplantovánana jaře adospělí - každé 2–23 roky .Jemné kořeny a pomalý růst jsou důvodem vzácné a velmi čisté transplantace.Je vhodné transplantovat nově získanou rostlinu - transportní směs je někdy docela rašelinová, což znamenáexistuje riziko zamokření.Kromě tohozměna půdy chrání „dlaň Madagaskar“- pokud by škůdci byli v zemi, budou neutralizováni.Kromě toho je vhodné jej pečlivě prozkoumat nebo dokonce prát v pračce mýdlem na prádlo a opláchnout pod teplou sprchou.

Půda

Nejlepší substrát pro transplantaci se získá smíchánímstejnýchmnožství listové a trávníkové půdy s perlitem nebo hrubozrnným pískem.Další možnost:

 • 1 díl trávníkové půdy
 • 1 díl hotové směsi pro kaktusy
 • 0,5 dílu rašeliny
 • 1 díl perlitu nebohrubý písek

Nejdůležitější podmínkou- drenáž by měla zabírat třetinu až polovinu objemu nádoby.Je užitečné přidat k substrátu hlínu, uhlí nebo cihlu.Otvory ve spodní části nádoby musí být velké!Můžete také pěstovat „dlaň“ pomocí hydroponie.

Hnojivo /vrchní obvaz

Na jaře a v létě nebrání pachypodiu vrchním obvazemkaždé dva týdny hnojivem pro sukulenty.V prvním nebo dvou měsících po transplantaci nehnojí - potřebuje dostatek přísad obsažených v půdě.

Zalévání a vlhkost

Masitý kmen pachypodia skvěle ukládá vlhkost - proto se nebojí sucha a sucha.Existuje však jeden trik - dokonalá rovnováha mezi mírným zavlažováním a suchem dává zelenému zvířeti nejlepší tvar.Pokud je sukulent příliš suchý, ztratí list a pokud je příliš mokrý, bude kufr přílišnatahuje se.

Optimální režim zavlažování je hojný od března do října, ale bez zamokření a ve zbývajících měsících mírný.To znamená, žev teplé sezóně se napojila každé 1-3 dnyav zimě - 1 - 2krát týdně nebo měsíc(protože vyschla horní vrstva substrátu).

„Madagaskarskou dlaň“ je možné stříkat, ale ne nutně.Bude si užít pravidelnéstírání listůvlhkým hadříkem.Voda je potřebná teplá a usazená.

Reprodukce

Pachypodium se reprodukuje několika způsoby:

 • společností Seeds. Nejprve jsou namočeny na jeden den v teplé vodě, pak jsou rovnoměrně rozmístěny na povrchu vlhkého písku a posypány tenkou vrstvou stejného substrátu (asi 0,5 cm).Klíčení trvá 3-4 dny, několik měsíců nebo dokonce šest měsíců.
 • Kousky stonku. Problematická metoda, která s ní souvisí, je téměř nulová.Používá se směs rašeliny a písku.
 • Řízky. Metoda je vhodná pro pachypodium Lamer.V létě je stonek oddělen, sušen po dobu 5 nebo 8 dnů na listu papíru a poté umístěn do směsi písku a rašeliny.Teplo, světlo a konstantní světelná vlhkost substrátu jsou důležitými podmínkami úspěchu.

Kvetení

Kvetoucí období nastává na jaře nebo v létě v závislosti na odrůdě.Květiny jsou pokryty pouze exempláři, kteří dosáhli věku 6-7 let.Různé druhy květenství jsou bílá, žlutá, červená, růžová a některé mají vonné.Držív průměru asi týden.

Od druhé poloviny října do února se pachypodium dostane do režimu spánku.Během odpočinku může být vůbec ponechán bez listí.Když nové rostou, „hřeben“ z nich se pohybuje o něco výš.

Časté problémy

 • Je-li „dlaň“ nadměrně napojena, může ztratit veškeré listí.
 • Čerstvé listy ztmavnou a spadnou - příliš málo světla nebo studené vody.
 • S řídkým zavlažováním ztratí sukulenty spodní listy.
 • Z chladného a nadměrného zalévání může kmen hniloby.
 • Listy zvadly a stonek vrásek - příliš hubené zalévání.

Škůdci

Pachypodium může být napadeno:
 • roztočem rudým
 • Scutellum
 • Výlety
 • Mšice

Je možné bojovat s nepřátelilidovými metodami nebo insekticidy.Často se s nimi vypořádá jednoduché domácí mýdlo, pomocí kterého myjí oběť.

Pachypodium je neobvyklá a originální rostlina, která může zdůraznit originalitu pěstitele.Působivé trny, výrazné „vlasy“ a nádherné kvetení - to vše mluví v jeho prospěch.Musíte pouze dát sukulentní vhodné podmínky a postarat se o to - a zelené zvíře vás potěší nádhernou rozetou listů, krásnou a silnou stopkou a jemnými voňavými květinami.

Fotografie

Zobrazit více fotografií pachypodia:

Užitečné video

Zjistěte více o rostlině z videa: