Jak pěstovat trpasličí euonymus doma

Vřetenový strom je jednou z nejkontroverznějších rostlin.Rodištěm euonymu jsou země v subtropickém a mírném klimatu.

Rostlina se proto často vyskytuje vJaponsku, na Madagaskaru, v některých zemích Ameriky a Evropy .

V přírodě může euonymusdosáhnout výšky až 7 metrů , avšak pro rozmnožování rostlin ve vnitřních podmínkách použijte trpasličí druhy japonského euonymu.

Takový plazivý stálezelený keř zřídka roste více než 1 metr na výšku.

Uvnitř v hrnci není trpasličí euonymus vyšší než 30 cm.Listy jsou podlouhlé 4 cm dlouhé, strany listu jsou mírně ohnuty dolů a okraj je špičatý.

Horní část listu je jasně zelená, ale spodní část je namodralá.Květy jsou malé, jediné červeno-hnědé.Příležitostně mohou být květiny shromažďovány v malých květenstvích dlouhých 2 cm se 2-3 květy.

Důležité! Měli byste si uvědomit, žeplodyeuonymu jsoupro člověka toxické !V létě mají plody (ve formě krabičky) světle zelenou barvu, ale na podzim začnou zčervenat, dokud nezískají vínový odstín.

Velmi krásné, ale jedovaté.Pokud má dům malé děti, paknejlepší je vybrat ovoce z keře předem.

Druh

Zvažte hlavní odrůdy euonymu:

Fotografie

Vzhled trpaslíka euonymus lze odhadnout pomocí naší fotogalerie:

Péče o rostliny

Navzdory velkému počtu druhů euonymusu to byl u pěstitelů květin oblíbený trpasličí japonský euonymus.Skutečnost je taková, že zařízenímá extrémně nízké požadavky na osvětlení a vlhkost vzduchu .

Vnitřní vzduch může být relativně suchý a nádoba s rostlinou může stát v částečném stínu.V teplém čase by však měl být trpasličí strom vřetena čas od času přiváděn na čerstvý vzduch a větrán.

Je třeba připomenout, že euonymusnemá rád jasné sluneční světlo .Pokud na listy rostliny dopadne přímé sluneční světlo, časem začnou žloutnout nebo se zakryjí hnědými skvrnami.

Pro pěstování trpaslíka euonymusje optimální teplota + 18–20 stupňů .Snižování nebo zvyšování teploty však rostlina snadno snáší.

V teplém období , kdy je teplota vzduchu velmi vysoká, by se měl euonymuszavlažovat častěji a stříkat čistou vodou .

Měli byste to vědět! Pokud je v zimním období keř blízko zdrojů tepla, je pravděpodobnost velmi vysokáskládat listí.Aby se tomu zabránilo, je euonymus trpaslíků stříkán nebo umýván listy.

Pokud je rostlina zasazena v zemi, je po zimu chráněna zakrytím větvemi jehličnatých stromů.

Zalévání

V létě by měl být euonymushojně napojen .Ale nezaplavte!

Je velmi důležité uspořádat ve fázi výsadby keř v květináči dobrou drenáž, aby voda při jeho kořenech nestagnovala.

Čím nižší je teplota, tím méně vody je potřeba.

V zimě by zalévání mělo být mírné.Alepůdakolem rostlinymusí být vždy vlhká !

Pro zavlažování by se měla používat pouze zavlažovací voda.Voda by měla být udržována po dobu nejméně 24 hodin.

Navzdory skutečnosti, že rostlina není o vlhkost vybíravá, trpasličí euonymus by měl být pravidelně stříkán.Z toho rozhodně nebude horší a škůdci s takovou úpravou keřem jsou odstraňováni velmi efektivně.

Krmení

V zásadě není vyžadováno další krmení trpaslíka euonymus.Na jaře a v létě však nebude špatné krmit rostlinu minerálními komplexními hnojivy.Více než jednou za měsíc to není nutné.

Jaký druh hnojiva by se měl použít, závisí na činnosti rostliny.Je známo, že trpasličí japonský euonymusmá dvě růstové vlny .Skutečnost, že růstové období je u konce, je naznačeno výskytem pupenů (kuželů) na vrcholu každého střílení.

A naopak, když se tyto ledviny začnou otevírata vznikají nové listy, očekává se další vlna růstu keřů.

Takže v okamžiku, kdy činnost začíná, byste měli rostlině nakrmit dusíkatými hnojivy.V polovině období je možné použítkomplexní hnojivaa ve chvíli, kdy se tvoří ledviny,fosforečnan draselný .

Reprodukce

Ve většině případů se euonymusvegetativně rozmnožuje .

USEFUL! Keř může být rozmnožen rozdělením keřů, kořenových potomků, semen a zelených řízků.

Řízky

Nejjednodušší způsob propagace je množení zelenými řízky.

Za tímto účelem se v červnu až červenci vyberou silné mladé řízky dlouhé 5 až 6 cm a vysadí se pod film do úrodného substrátu.

Poté se do skleníku posype vrstva písku o délce 5 cm a čekají se zakořeněné řízky.

Obvyklezakořenění nastává třicátý den .

Semena

Trpasličí euonymus se zřídka šíří semeny.Důvodem je určitá složitost a trvání procesu.Pokud semena nejsou před výsadbou stratifikována, klíčí nejdříve o rok později.Po přípravě semen je klíčení mnohem rychlejší.

Připravená semena se vysejí do půdy, která se skládá z:

  • listové půdy - 4 části;
  • humus - 2 části;
  • trávníková půda - 1 část;
  • písek - 1 díl.

První výhonky se objevují v den 15.Na jařenebo na podzim rostliny usnou s mulčováním.V létě hnojte mulleinem.V chladném období je postel pokryta smrkovými větvemi, aby nedošlo k zamrznutí.Transplantace pěstovaných rostlin na hlavní místo se provádí ve třetím roce.

UPOZORNĚNÍ! Pokud se vám euonymus líbil, určitě vás bude zajímat neméně krásných okrasných keřů, jako jsou: Koště,, Skimmy a Leptospermum.

Stratifikace

Pro stratifikaci se použije kalcinovaný hrubý písek.

Vezměte semena a písek v poměru 1: 2 a důkladně promíchejte.

Semena v písku se udržují při teplotě + 10 stupňů po dobu tří měsíců.

Poté, co skořápka praskne na semenech, jsou skladována po dobu 4-5 měsíců, ale teplota by měla být nižší - asi 2-3 stupně.

Aby semena během přípravy nezemřela, měla by býtošetřena roztokem manganistanu draselného .

Přesazování

Mladý keř je po prvních 5 letkaždoročně vysazen do většího květináče .Po 5 letech může být rostlina transplantována méně často - asi jednou za tři roky.

Důležité! Nikdy nekombinujte transplantaci s prořezáváním rostliny proti stárnutí.Protože po prořezávání je rostlina výrazně oslabena a nemusí transplantaci tolerovat.

Prořezávání keřů

Omlazující prořezávání se provádí, když výhonky vysychají po celý rok.Nejlepší je ale stříhat nebo sevřít výhonkyna jaře .Aby byla koruna silná akrásné.

Včasné a správné prořezávání umožňuje vytvořit keř nebo standardní strom.Po prořezávání se spící pupeny skutečně začnou aktivně rozvíjet, z nichž se vyvíjejí mladé výhonky.

Větve a kmen trpaslíka euonymusjsou pružné a plastickéa s určitými zkušenostmi a vytrvalostílze zformovat do bonsaje .

Nemoci

Pokud listy keře začnou mizet, jejich okraje se stočí a jejich špičky vyschnou, znamená to, že rostlina přijímápříliš mnohosluneční světlo .A je nutné stínování.

Pokud euonymus začne klesat, znamená tonízkou vlhkost v místnosti nebo vysokou teplotu .

Přemístěte keř do chladnější místnosti a listy postříkejte čistou vodou.

Pokud se růst keře zastavil a spodní listy rychle zžloutly a poté spadly, pravděpodobně jste rostlinou naplnili jen.Velmi nebezpečný okamžik!Pokud dojde k hnilobě kořenů, strom vřetena pravděpodobně zemře.

Škůdci

Hlavními škůdci ovlivňujícími trpasličí vřeténko jsouploché červené klíšťata, roztoče pavouků a hmyz z měřítek .

Pokud se na povrchu stonku a listů objevily hnědé plaky, znamená tovýskyt hmyzu z měřítka .Následně listy zožloutnou, ztratí barvu a nakonec spadnou.Způsob zacházení s tímto škůdcem je standardní: rostlinase stříká 3x týdně patnáctiprocentní řešení atelliku.

Na stoncích v internodech se objevuje pavučina a listy uschnou a nakonec odpadnou -byl závod zasažen roztočem pavoukem .Pokud stále ještě není mnoho škůdců, bude stačitumýt euonymus pod teplou sprchounebo otřít listy houbou navlhčenou v mýdlové vodě.

DŮLEŽITÉ! Pokud je poškození keře závažné, mělo by se s ním zacházet jako s atletem, jako v boji proti hmyzu z měřítka.

Pokud se na listech objevily světlé skvrny a list je zdeformovaný, je rostlinazasažena červeným plochým klíštěm .Zejména tento škůdce miluje mladé výhonky.Pro boj proti klíšťatům by mělo být následující:poškozené listy by měly být odstraněnya samotná rostlina by měla být postříkána jakýmkoli insekticidem.

​​

Euonymus vypadá velmi krásně!Alespoň v zahradě, dokonce i na parapetu v květináči.Tento keř samozřejmě vyžaduje určitou péči a vytváření pohodlných podmínek.Na druhou stranu však bez problémů ozdobí jakoukoli místnost a přinese do ní kousek Japonska.