Jak pochopit, zda je pro orchidej nezbytný drenáž?Tipy, které vám pomohou při správném výběru.

Pokojové rostliny v zásadě nepřijímají hromadění vlhkosti v květináči.Konec konců, neustálý pobyt kořenů ve vlhkém prostředí vede ke vzniku hniloby, rozvoji infekčních chorob.

Možná pouze odrůdy květů, které milují vlhkost, snášejí přebytečnou tekutinu v půdě dobře, orchideje nejsou jednou z nich.Proto je důležité v nádobách poskytnout drenážní vrstvu.Pojďme si dnes promluvit o materiálech pro odvodnění orchidejí, které z nich se nejlépe hodí pro květ a které se nedoporučují.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Potřebuji drenážní vrstvu a co to je?

Vrstva frakčního materiálu, která je určena k odstraňování přebytečné vody z půdy, se nazývá drenáž. Drenáž je nezbytná, aby kořenový systém rostlin mohl dýchat .

Při hojném zvlhčení dochází k narušení výměny vzduchu v květináči, díky čemuž se vyvíjí velké množství bakterií a patogenních mikroorganismů.Oni jsou pak hlavní příčinou nemocí kořenů.Následně rostlina rychle mizí, zastaví růst, kapky pupenů.Abyste se těmto potížím vyhnuli, vytvořte v květináči speciální díry a položte je na dnodrenážní materiál.

Upozornění : Přítomnost drenáže umožňuje vytvářet optimální podmínky pro úplný vývoj orchidejí.Tato vrstva podporuje odtok tekutiny, což umožňuje kořenům volný přístup ke směsi kyslík-vzduch.

Jak správně vybrat?

Orchideje jsou jedinečné rostliny a substrát pro jejich pěstování není tvořen obyčejnou půdou .Proto na úkor odtoku exotických krás se názory rozcházely.

Někteří zahradníci se domnívají, že drenážní vrstva pro epifyty zadržuje vlhkost v hrnci a neumožňuje plnou cirkulaci vzduchu.Výsledkem je, že kořenový systém začne hnit.Oponenti také dbali na to, že drenáž je jen hranicí, která nedovoluje kořenům absorbovat nadměrnou vlhkost.Současně se kapalina volně vypařuje a zvyšuje vlhkost vzduchu.A přesto, při výběru drenáže, je třeba věnovat pozornost následujícím charakteristikám:

 • nízká chemická aktivita;
 • hygroskopičnost;
 • lehkost;
 • dobrá tekutost;
 • prodloužené trvání aplikace;
 • odolnost proti rozkladu.
Naši odborníci pro vás připravili užitečné informace o půdě pro orchideje.Zjistěte , jaké připravené směsi jsou a , jak si vybrat nejlepší, a také , jak jej vařit rukama.

Co mohu použít?

Jako drenážní vrstva se často používají: expandované jílové granule, drcený kámen, oblázky, malé oblázky, velký písekfrakce, polystyren, štěrk, perlit, vermikulit a další materiály.Mezi nejúčinnější patří:

Říční oblázky, oblázky

Často se používají kvůli snadné dostupnosti.

Pros : Hygroskopičnost, šetrnost k životnímu prostředí, síla.

Nevýhody : Oblázky ztěžují květináče.Tuto nevýhodu však lze změnit na ctnost, pokud se použije lehký květinový hrnec.Další nevýhodou je vysoká tepelná vodivost.

Pokud na chladný povrch položíte hrnec oblázků, můžete získat podchlazení kořenového systému.Jako profylaktický by měl být říční materiál omyt.

Polyfoam

V poslední době se stal populárním drenážním materiálem.

Pros : Není náchylný k hnilobě a plísním, chemicky inertní, sterilní.Obzvláště chci poznamenat, že pěna neabsorbuje a nedává vodu.

Nevýhody : Lehkost, schopnost kořenů růst pěnou.

Doporučujeme sledovat video o použití polystyrenové pěny k odtoku orchidejí:

Expandovaná hlína

Je možné zasadit orchidej do rozšířené drenážní hlíny?Tato surovina se široce používá.Materiálem jsou granule různých průměrů.Vyrábí se pálením hlíny.Expandovaná hlína má lehkost, netoxitu, trvanlivost, doba provozu je 5-6 let.

Pros : Materiál je schopen absorbovat vlhkost a v případě potřeby ji vrátit.

Nevýhody : S častým vrchním obvazem v expandovaných jílových pórech mohounahromadit sůl, a pokud si to nevšimnete včas a nemyjte ji rostlinou, dostanete kořenovou popáleninu.

Doporučujeme sledovat video o výhodách a nevýhodách pěstování orchidejí v rozšířené drenáži hlíny:

Zlomená cihla, drcený kámen

Doporučujeme používat malé kousky s hladkými okrajitakže nepoškozují kořenový systém orchideje.

Pros : Mají sílu, hygroskopicitu, významnou hmotnost.

Nevýhody : Nedrží dostatečně teplo.

Červené cihly, stejně jako expandovaná hlína, se vyrábějí na bázi hlíny.Pokud tedy není možné koupit expandovanou hlínu, lze použít drcenou cihlu.

Co nelze použít pro drenáž?

Důležité : Nedoporučuje se používat organické materiály jako drenážní vrstvu, protože podléhají hnilobným procesům.

Je nežádoucí používat říční písek, který může ucpávat drenážní otvory v hrnci .Mramorové lupínky při interakci s vodou mění kyselé složení půdy, na kterou orchidej ostře reaguje.

Vajíčka, ořechové skořápky, mech, suché listy, stromová kůra se také nedoporučují.Tyto přírodní složky mají schopnost hniloby, což vyvolává vývoj patogenních hub.

Postupné pokyny pro výsadbu expandované hlíny

V jejich přirozeném prostředí rostou na stromech a skalách epifytické orchideje .Současně dostávají jídlo a vlhkost ze stromové kůry, vzduchu v důsledku deště.TakovéSchopnosti mají vzácné druhy květin.

Proto úspěšně provedli experiment na výsadbě orchideje v nádobě s expandovaným jílem.Obzvláště rád milovníky květin v takových podmínkách oživit rostliny, které ztratily své kořeny.

Jak již bylo uvedeno,je expandovaná hlína inertním materiálem, který nelze rozložit, rozpadat nebo lisovat .V tomto případě kořenový systém v dostatečném objemu přijímá směs vzduchu, vlhkost.Výsadba orchideje v expandovaném jílu obsahuje několik fází:

 1. Nakupujeme expandované jílové granule.Jejich velikost závisí na tloušťce kořenů.Čím větší, silnější kořenový systém, tím větší jsou expandované jílové frakce.
 2. Látka se důkladně promyje horkou vodou.
 3. Umístíme jej do kontejneru, naplníme fytohormony a necháme jej na jeden den.
 4. Vybereme tu správnou banku.Je vhodné vzít plastový, průhledný přistávací kontejner.
 5. Vyrábíme otvory pro drenáž ve výši: 1 cm od dna (pro nádobu s objemem 0,3 - 0,5 l), 1,5 cm (pro nádobu s objemem 0,5 - 1 l), 2 cm (pro objem 1,5 až 2 l).Pro ventilaci také propíchneme otvory v bočních stěnách.
 6. Vyjímáme orchidej ze starého substrátu.
 7. Kořenový systém čistíme a dobře ho myjeme pod tekoucí vodou.
 8. Poskytněte nějaký čas na zaschnutí.
 9. Naplňujeme polovinu hrnce předem připravenou expandovanou hlínou.
 10. Umístíme květ do středu.
 11. Zbývající prostor až po vrchol je vyplněn expandovanou hlínou.
 12. Nalijte usazenou čistou vodu do úrovně horních bočních otvorů.
Tip : Kořeny orchidejí by měly být umístěny hlavně v horních vrstvách.V procesu péče nezapomeňte nakrmit orchidej dvakrát měsíčně.

Doporučujeme sledovat video o přesazování orchidejí do rozšířené drenáže z hlíny:

Závěr

Při pěstování orchidejí je samozřejmě zapotřebí drenážní vrstva.Navíc při jeho tvorbě neexistují žádné potíže.Stačí zakoupit správný materiál podle vašeho uvážení.Hlavní věc je, že orchideje rostou pohodlně.